Türk Ailelerin Yeni Eğlencesi Slime

Last updated on Şubat 26th, 2017 at 08:03 pm

Yıllar önce Nickolodeon kanalında çocuk yarışmalarında gördüğümüz slime, sosyal medyada akıl almaz bir trende dönüştü. Slime’ın nasıl yapıldığından, içeriğinde kullanılan farklı formül fikirlerine, dev slime yapma taktiklerinden tuhaf deneylere ve yarışmalara dek uzanan paylaşımlar Türk ailelerinin yeni eğlencesi haline geldi.

Yazımda slime ile ilgili merak edilenlere ve en çok izlenen youtube videolarına yer verdim. Lütfen okumaya devam edin.

Slime nedir?

Slime, plastik çamur kıvamında akışkan bir jel. Slime yapanlar ise bu oyun hamuru ile uğraşmaktan büyük keyif alıyor gözüküyor. Dilediğiniz renkte satın alabileceğiniz veya evinizde üretebileceğiniz slime hamuru ile bu akıma katılabilirsiniz.

 

Slime nasıl yapılır?

Slime adı verilen jel, zıpzıp adı verilen su bazlı tutkal, gıda boyası, deterjan ve eczanelerde satılan borax isimli kimyasal maddenin su içerisinde açılarak bir araya getirilmesiyle hazırlanıyor. Uhu veya tutkal koklamak – jeli mıncıklamak herkesin hoşuna gidiyor gibi görünüyor. Slime’ı renklendirmek için kullanabilecekleriniz ise hayal gücünüz ile sınırlı.

 

Slime malzemeleri nerede bulunur?

Slime malzemelerine kırtasiyelerden, oyuncakçılardan ve internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Boraks’ın içinde ne var?

Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen bir mineral. Güçlü bir doğal dezenfektan olarak biliniyor. Özellikle ev hanımlarının ev temizliğinde ve leke çıkarmada kullandıkları bir ürün.

 

 

Kimler slime yapıyor?

Açıkçası ekranıma düşen paylaşımlara dehşetle bakmaya başladım. Özellikle YouTube üzerinde tüm aile bireylerinin bir araya gelerek yaptıkları slime hamurlarını ekrana doğru tutup akıtmaları komedi dram etkisi yaratıyor. Slime akımı yaygın bir şekilde Türk ailelerin ev hobisine dönüşmüş durumda.

 

Slime zararlı mı?

Bu konu ile ilgili net bir bilgiye ulaşamadım ama kimyasal içeren ürünlerin bir eğlenceye dönüşmesi ve özellikle ailelerde yaygın oluşu düşündürücü. Tutkal kokusu hoş gelebilir ama uzun süre solunduğunda her ne kadar “non toxic” yazsa bile solunum yolu problemine yol açabileceği aşikar.

En iyi slime videoları

Slime yapmaya niyetim yok ama şimdiye dek izlediğim en iyi “tuhaf” slime videolarını sizin için derledim. Boş bir vaktinizde tümünü izlemenizi öneririm, ancak izledikten sonra bakışlarınız tek noktada kitlenebilir ve paralel evren ihtiyacı duyabilirsiniz.

 

 

En yaratıcı slime videosu

Hangi marka “salep” ile slime olur merak ediyor musunuz? Cevabı videoda.

 

En tuhaf slime videosu

Şimdiye dek izlediğim en tuhaf slime videosunda Ayşe Hanım bir varil dolusu slime’ın içine giriyor. Şaka değil gerçekten bunu yapıyor.

 

 

En pratik slime videosu

Sevimli kedicikler tutkal yerine uhu ile slime yapmaya karar vermiş. Ailelerine kocaman bir alkış.

 

En protest slime videosu

Uğur Büyükşahin kanayan yaralara tuz basmış 😛

 

En komik slime videosu

Ailemiz iş başında. Aile boyu slime keyfi videoda.

 

Bol yarışmalı slime videosu

Bir başka aile, slime konusunda yarışmaya başlıyor. Bilin bakalım kim kazanıyor?

 

Her videonun sonunda belirtildiği gibi YouTube kanallarına üye olmayı unutmayın emi 🙂

 

Son söz olarak şunu söylemek isterim. Evet videoların yükselişi sürüyor ama izleyen insanlar belli ki eğlenceli şeyler görmek istiyor. Bilmem slime videolarının izlenme sayılarına dikkat ettiniz mi? O kadar emek verip, bilginizi aktardığınız – montajı ile uğraştığınız, fayda sunduğunuz videolar bunların arasında heba olup gidiyor. Videolarda bu şekilde bir yükseliş yaşanacaksa, bizi tutkal koklamaktan daha fazla kafa yapan bir toplum haline getirebilir.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

  3Yorum

 1. Avatar Semih   •  

  Ayşe hanımın videosundan sonra varoluş nedenini sorgulamaya başladım 🙁

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Ahahahaha aynen

 2. Avatar kerim   •  

  sadece TÜRK aileleri yapmıyo başka ülkelerde yapıyo dikkatini çekerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir