UX Türkiye’nin Ardından!

UX Türkiye Etkinliği Bu Hafta Sonu İstanbul’da yapıldı. Türkiye’de kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi alanında önemli bir etkinlik olmayı ve bu konularda farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinlik 9-10 Haziran tarihlerinde Microsoft Türkiye’nin yeni ofis binasında yapıldı. 2 gün süren seminerde alanlarında uzman 19 konuşmacı yer aldı.

 

  • Kullanılabilirlik
  • Kullanılabilirlik Testleri
  • Kullanıcı Deneyimi
  • Kullanıcı Odaklı Tasarım
  • Göz İzleme
  • Prototipleme
  • Kullanılabilirlik Metrikleri
  • Müşteri Deneyimi ve CRM
  • E-ticaret Siteleri İçin Kullanılabilirlik konularının ele alındığı mini seminerler hem salonda hem de ekran başında büyük ilgi gördü.

 

Cumartesi ekran başında Pozitif TV aracılığıyla, pazar günü ise canlı izlediğim etkinlikte, herkesin birbirini dinlemeye ve fikir alışverişi yapmaya ne kadar aç olduğunu gördüm. Birikimlerin paylaşılmasına aracı olan Userspots ve Mustafa Dalcı büyük iş başarmış. Microsoft Türkiye ofisini daha önce ziyaret etmiş ve çok beğenmiştim. Bu organizasyon için ev sahipliği yapmasına da ayrıca mutlu oldum. Salon izleyici açısından çok konforlu, sunuları ve anlatıcıyı çok rahat takip edebiliyorsunuz.

Gelelim izlenimlerime;

Yakın zamanda Modern Web Tasarımı üzerine bir e-kitap çıkaran Hasan Yalçın, “Kağıttan Ekrana Tasarım Süreçleri” sunumunda tasarımın ilk çıkış noktasından oluşuma dek yaşanan süreçte taslağın, yani kağıt – kalemle oluşturan skeçlerin önemini vurguladı. Mesleki deneyimleri ile süslediği anlatımında “Aklınıza gelen bir fikri hızla yazmak, çizmek için yanınızda not defteri ve kalem taşıyın” dedi ve mind map – wireframe konularına dair örnekler gösterdi.

Hemen ardından Alafortanfoni’den Proje Müdürü Mehmet Hazman, rüzgar gibi sahneye çıktı ve son derece hızlı sunumuyla bize enerji kattı. Wireframe konusunu detaylandıran Hazman’ın soru – cevap konusunda bir kahraman olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Ozan Çağlargil ise işten kovulmamamız için ipuçları verirken, müşterileri ile yaşadığı hayal kırıklığını paylaştı. Sunumu esnasında projelerini ilk önce Starbucks kızlarına test ettirdiğini açıklaması salonda bir dalgalanmaya sebep oldu ve yangın alarmları çaldı. Etkili görseller ve akıcı sunumundan uzak kalmamak için yerimizden kalkmadık ve ekrandaki  Creasoup şirket logosuna kıskanarak baktık.

 

Bu başarılı etkinlikte uzun zamandır görmediğim Şirzat Aytaç, Tuğçe Esener, Erhan Erdoğan ve Birge Elif’i gördüm. Oktay Elipek ve Rıza Selçuk Saydam ile tanışma fırsatı buldum ve ileride kendilerini sunum yaparken görmek istediğimi belirttim 😉

 

Sonuç olarak sunuları kaçıranlar hem üzülsün hem de Pozitif TV’yi takip etsin. Canlı etkileşim gibi olmasa bile, tekrar tekrar izleyebileceğiniz etkinlik anlatımlarını çok yakında Pozitif TV web sitesi üzerinden izleyebilirsiniz diyor; fikirlerin paylaşıldığı, deneyimlerin aktarıldığı, beyin fırtınalarının yapıldığı bu tür etkinliklerin çoğalması dileklerimle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Etkinlik sponsorları;

Yandex

Microsoft Türkiye

DX Wave

Pozitif TV

Userscan

Sahibinden

Neticaret

Harikasınız 🙂

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir