Wonder Woman Filmi

Wonder Woman Filmi bu Cuma vizyona giriyor.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film, süper kahraman tarihinin en önemli ve en güçlü kadın karakterlerinden birini beyazperdeye taşıyor.

Filmle ilgili merak edilenleri ve filmle ilgili yorumumu okumaya lütfen devam edin.

Wonder Woman Filmi

En son Batman v Superman: Adaletin Şafağı filminde gördüğümüz ve fena halde heyecanla beklediğimiz Wonder Woman’a nihayet kavuştuk. Sountrack’i ile de büyüleyen film, “Wonder Woman kimdir ve güçlerini nasıl kazanmıştır” özelinde hikayeyi gayet kararında anlatıyor. Bu açıdan iyi bir başlangıç filmi izlediğimi belirterek sözlerime başlamak isterim.

Wonder Woman filminin konusunu Diana’nın hikayesini aktarabilmek adına biraz uzun tutacağım.

 

Wonder Woman Filmi Konusu

Filmimiz açılışını Amazon prensesi Diana’nın (Gal Gadot) günümüzde çalıştığı müzede yapıyor.

Diana’nın iç sesi “Dünyanın içindeki karanlığı ve insanların karanlık yüzlerini zamanla gördüm. Artık ben aynı ben olmayacağım” diyor ve Bruce Wayne’in gönderdiği çantayı açıyor. Çantanın içerisinde Batman v Superman: Dawn of Justice‘da gördüğümüz eski fotoğrafla birlikte Wayne’in “belki bir gün bana hikayeni anlatırsın” notu çıkıyor. Fotoğrafla birlikte geçmişe gidiyor ve Diana’nın çocukluğuna ortak oluyoruz.

Amazon savaşçılarının arasındaki tek çocuk Diana ve savaş talimleri çok zorlu geçiyor. Buna rağmen Diana bu eğitimlere dahil olmak konusunda sabırsızlanıyor. Tarihin en büyük savaşçısı General Antiope (Robin Wright) “bir kurdun avlanması gerek” diyerek Diana’nın küçük olmasına rağmen eğitime başlamasını savunuyor. Öte yandan annesi Amazon kraliçesi Hippolyta (Connie Nielsen) ise mümkün olduğu kadar bu eğitimi geciktirmek istiyor. Bunun sebebini çok geçmeden öğreniyoruz.

Tarihe tanıklık etmeye başlıyoruz. Zeus ve Hera’nın oğlu savaş tanrısı Ares, insanları birbirine düşürüyor ve nedensiz savaşlar çıkarıyor. Zeus ise diğer tanrılar ile birlikte Ares ile savaşarak onu mağlup edip, cezalandırıyor. Ares’in görevini tamamlamak için geri döneceğini bilen Zeus, barışın savunucusu olarak Amazonları yaratıyor.

Zeus pek çok hediye ile birlikte, Ares’in bulamayacağı Themyscira adasını Amazonlara veriyor. Bu hediyelerden en önemlisi ise Amazon kraliçesi Hippolyta’nın kilden yaptığı bedene, Zeus’un hayat vermesiyle meydana gelen Diana.

Yıllar geçiyor atletik, deri kaplı giysiler giyen kadın savaşçılar Themyscira adasında karşı cinsten ve dış dünyada olup bitenden habersiz adeta bir eski çağ kabuğunda yaşamaya devam ediyor. Diana artık genç bir kadın ve General ile yaptığı talim sonucunda nihayet tanrısal gücüne kavuşuyor. Tam bu sırada gökyüzünde pervaneli bir uçak beliriyor ve denize çakılıyor. Diana, uçağın pilotu Steve Trevor’u (Chris Pine) ölmek üzereyken kurtarıyor. Trevor’u takip eden Alman filosu Themyscira adasına çıkmayı başarıyor. Kusursuz aksiyon sahneleri de tam bu noktada başlıyor. Silahlı erkeklere karşı kılıç, yay ve oklarıyla Amazonı kadınları.

Themyscira adasındaki bu çarpışma sonrası Trevor’un Alman General Erich Ludendorff (Danny Huston) ’un, emrindeki Dr. Zehir’e (Elena Anaya) yaptırmaya çalıştığı kitle imha silahının detaylarına yer verilen defteri çaldığını öğreniyoruz. Bu defter savaşın dengelerini altüst edecek formülü  içerisinde barındırıyor ve Trevor’un defteri İngilizlere ulaştırması şart. Amazonlar ise dünyada patlak veren birinci dünya savaşından ve etkilerinden habersiz. Amazon kraliçesi Hippolyta insanların savaşına dahil olmak istemiyor, Diana ise barışın savunucusu olarak bu savaşa son vermeye karar veriyor.

Geri dönüşü olmayan bu yolda Zeus’un hediyeleri tanrıöldüren adı verilen kılıcı, kalkanı ve sihirli kementi alarak Trevor’la birlikte Londra’ya doğru yola çıkıyor. Savaşın tüm izlerinin hissedildiği Londra, erkeklerin hakimiyetinde ve cinsiyet eşitsizliği had safhada. Cennetten cehenneme doğru çıkılan bu yolda, Diana’nın çarpışacağı cephelere yenileri ekleniyor ve olaylar gelişiyor.

.

Wonder Woman Filmi Oyuncuları

Wonder woman, çizgi roman aleminde 76. yılını kutlarken bu yapımla birlikte taçlanıyor. Karakterin yaratıcısı William Marston 1947 yılında ne yazık ki vefat etmiş ve yarattığı karakterin sadece 6 yılına tanıklık edebilmişti. Marston, superman’le başlayan ve erkeklerden oluşan süper kahraman furyasında, Wonder Woman’ı kaleme alarak “kurtarılmayı bekleyen güçsüz kadınlar” imajına kafa tutmuş önemli bir isimdi. O yıllar kadınların iş hayatına yeni yeni katıldığı ve kadın-erkek eşitliğinin henüz yeni konuşulmaya başlandığı bir dönemdi.

Bu açıdan da hikayenin dönemi yansıtması, ilham ve güç veren bir karakter olarak da Wonder woman’ın kurgulanması ayrıca değerlidir.

DC Extended Universe’in dördüncü yapımı olarak tasarlanan filmin yönetmen koltuğunda Patty Jenkins bulunuyor. DC Comics’in en güçlü kadın kahramanlarından olan Wonder Woman’ın bir kadın yönetmene teslim edilmesi çok değerli. Jenkins bu zorlu yapımın altından başarıyla kalkmış. 141 dakika süreli yapımın bir solukta izlendiğini söylemek mümkün.

Amazon prensesi Diana rolüyle Gal Gadot’u izliyoruz. Gadot, Amazon kadınlarının mükemmel bir örneği olarak görüntüde inandırıcı geliyor. Öte yandan oyunculuktan çok fotomotellikte daha başarılı olduğunu belirtmem lazım. Harika fotoğraf veriyor ama bir tanrıçayı canlandırmak konusunda zaman zaman etkisiz kalıyor ve bakışları fazlaca şaşkın görünüyor. Bakışları yerine kaşları ile oynadığını söylemek mümkün. Aksiyon sahnelerinde ise oldukça başarılı buldum.

Casusu yüzbaşı Steve Trevor rolüyle izlediğimiz  Chris Pine ise bu zor rolün altından başarıyla kalkmayı bilmiş. Zorluğun sebebi Trevor’un da aslında diğer bir kahraman olması ve hikayenin içinde hikaye olarak kendine yer bulmaya çalışmasından kaynaklanıyor. Pine, ana karakteri böylesi etkileyici olan bir filmde akılda kalıcı bir karakter olarak belleklerimizde yer etmeyi başarıyor.

 

Filmin ağır topu ise General Antiope rolüyle Robin Wright. O kadar etkili bir oyuncu ki filmde kısa süreli bir rolü olmasına rağmen diğer tüm oyuncuları ezip geçiyor. Filmin açılış bölümündeki aksiyon sahnelerinin kahramanı kesinlikle o.

Filmin Ludendorff rolüyle Danny Huston, Kraliçe Hippolyta rolünde Connie Nielsen, Sir Patrick rolüyle David Thewlis, Dr. Zehir rolüyle Elena Anaya’yı izliyoruz. Ewen Bremner, Saïd Taghmaoui ve Eugene Brave Rock ise ekip üyelerini canlandırıyor.

.

Finale gelirsek, Wonder Woman filmi Diana’nın hikayesini anlatmak konusunda çok başarılıydı. Yani henüz kendisini Wonder Woman olarak anmaya başlamadık. Filmin başında söylediği “Dünyanın içindeki karanlığı ve insanların karanlık yüzlerini zamanla gördüm. Artık ben aynı ben olmayacağım” sözleri daha yolun başında olduğumuzun bir göstergesi. Totalinde başarılı bir giriş filmi izlediğimizi söyleyebilirim. Aksiyon sahneleri konusunda ise fragmanda izlediklerimizden elbette daha fazlası var ama Amazonların yer aldığı sahneleri unutulmazlarım arasına koyuyorum.

Filmde bir kadın süper kahraman izlediğinizi hissediyorsunuz ki bu önemli bir unsur, duyguyu size geçiriyor. Ancak filme bu dozun bir tık attığı sahnelerde de rahatsız oluyorsunuz. (Spoiler’a boğmamak için detay veremiyorum.) Diana’nın koruyucu gücünü ortaya koyduğu sahneler ise çok iyi seçilmiş ve çekilmişti.

Tüm bunlara rağmen ufak tefek hayal kırıklıklarım da olmadı değil. Bu sebeple beklentinizi çok yüksek tutmadan izlemenizde fayda olacağını düşünüyorum.

Her duyduğumda heyecanlandığım o şahane sountrack’i film boyunca iki defa ve 4-5 saniye kadar kullanmaları da olumsuz bir şaşırtıcılıktı. Merak edenler için kısacık bir sahnede Alman ordusunun silah üretiminde çalışan Türkler var ve Doktor Zehir’e ait olan not defterinin dili Sümerce ve Osmanlıca. Filmi eleştirmek için söylenti yayanlara inanmayın.

 

Wonder Woman IMDB 

Wonder Woman Filmi Fragmanı

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir