57. Eurovision Şarkı Yarışması Başlıyor Aybalam!

57. Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenleniyor. 22 ve 24 Mayıs tarihlerinde yarı finalleri, 26 finalist ile 26 Mayıs Cumartesi gecesi finali yapılacak şarkı yarışmasına toplam 42 ülke katılıyor.

Ülkemizi “Love Me Back’ adlı şarkısıyla temsil edecek Can Bonomo, yarı final için 24 Mayıs Perşembe günü 13. Sırada yarışıyor. Yarışmasın resmi sitesi burada 🙂 Öte yandan Azerbaycan’dan yayın yapan portala da göz atmanızı tavsiye ederim ^^

Dilerseniz yakın geçmişte yarıştığımız parçalara ve aldığımız derecelere yakından bakalım 🙂

  • 1997 yılında Şebnem Paker’in “Dinle” isimli parçası ile üçüncü olduk.

  • 2003 yılında son derece heyecanlı geçen bir yarışma sonrası Sertab Erener’in seslendirdiği “Every way that i can” ile “Eurovision tarihinde ilk birinciliğimizi yaşadık.

  • Athena 2004 yılında “For Real” ile dördüncü sıraya yerleşti ve başarılı bir sonuç elde etti.

 

  • 2005 yılında yaşanan Gülseren’in “Rimi Rimi Ley” felaketi, bizi uğursuz bir sayı olarak kabul edilen (13) sıralamasına geriletti.

  • 2006 yılı hüzün yılıydı. 11.liği kimselere bırakmayan Sibel Tüzün çakma sarışın Türk kadınını gururla temsil ettiği “Superstar”’ı seslendirdi.

 

  • 2007 Kenan Doğulu’nun yılıydı. Athena’nın yakaladığı dördüncülüğü tekrarlayan şarkıcı, hepimize “Shake it Up Shekerim” ‘i söyletti.

  • 2008 yılı Türkçe Rock parçası “Deli” ile yarışmaya katılan Mor ve Ötesi’nin yılıydı ancak yedinci olabildik.

 

  • Hadise 2009 yılında dördüncülüğü kazandığı “Düm Tek Tek” ile erkeklerin gönlünde taht kurdu.

 

  • 2010 yılına yarı finalde birinci olan ve finalde birinciliği kıl payı kaçıran Manga “ We could be the same” ile bizi gururlandırdı.

 

  • 2011 yılında ise Yüksek Sadakat hayal kırıklığı yaratarak yarı finali bile geçemedi. Gurbetçi oyları bile “Live it up” a yetmedi.

Şu ana dek Eurovision’da birinci olmuş isimlerden Abba ve Celin Dion dışında uluslararası alanda başarısına başarı katmış bir grup veya şarkıcı yok. Üstelik yarışma sonrası popülerliğinde düşüş yaşamış katılımcıları sıklıkla görüyoruz. Buna rağmen bu yarışma, pek çok ülke için sıkı bir maraton ve heyecanla takip ediliyor. Geçtiğimiz yıl Yüksek Sadakat ile rock tarzında yarışıp, umduğumuz başarıyı elde edememiştik. Bu defa New Age tadında, Türk ezgileri ile bezenen farklı bir parça ile katılıyoruz. Ben parçayı beğendim ^^ 24 yaşında ve hayatının baharında olan Can Bonomo’yu severek dinliyor – gönülden destekliyorum.

Eurovision yani Örovizyon yıllardan beri bir ritüel olarak çekirdeklerimizi elimize alarak dinlediğimiz ve şarkılara puan verdiğimiz, Bülend Özveren’in keyifli çekiştirmelerine gülümsediğimiz ulusal etkinliğimiz 🙂 Modası geçti diye düşünmeyin, 26 Mayıs Cumartesi akşamı TRT1’i izleyin…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir