Türkiye`nin ilk Düğme Sergisi Açılıyor!

Türkiye`nin ilk Düğme Sergisi bugün Saint-Michel Lisesi`nde açılıyor!

Sergide Osmanlı kolluk gücünden Fransız aristokratlarının kullandığı elli binden fazla düğme sergilenecek. 17 Haziran’a kadar gezilebilecek sergi; Koleksiyoner Özdemir Kurtoğlu’nun 20 yılı aşkın bir süredir özenle topladığı ve yurtdışından gelen nadir örneklerle zenginleşen koleksiyonundan oluşuyor.

Düğmelerin yapıldığı ahşap, sedef, gümüş, cam, fildişi, mercan, plastik, emaye, demir, mine, çelik, kumaş gibi malzemeler, bu malzemelerin kullanıldığı toplumlar ve üzerlerine işlenen her bir şekil farklı dönemlerin sosyo-ekonomik özelliklerini yansıtıyor.

Saint-Michel Fransız Lisesi’nin ev sahipliğinde iki milyon parçalık zengin bir koleksiyonun içerisinden seçilen düğmeler, sergi alanını ilginç hikâyelerle doldururken – tavandan sarkıtılan yüzlerce düğme görselini görmek eğlenceli olsa gerek.

Koleksiyonda 18 ve 19.yüzyıllara ait Osmanlı kolluk kuvvetleri düğmelerinden, Fransız aristokrat bir ailenin düğmelerine, bir harem giysisi düğmesinden – soylu bir ailenin inci kakmalı düğmesine dek pek çok ilgi çekici parça bulunuyor.

Düğme deyip geçmeyin 🙂 ; Kont Hubert de Givenchy konu ile şunları söylemiş; “Düğme sadece gerekli değildir, aynı zamanda bir kıyafeti güzelleştirebilir, kişilik katabilir, tasarıma son noktayı koyabilir. Düğmeler bende sık sık bütün bir kıyafet tasarlama arzusu uyandırmıştır, çünkü bana ilham vermiştir…”

Türkiye’de ilk kez bu kadar fazla düğmeyi bir arada sunan serginin açılışı bugün saat 19:00’da Saint-Michel Fransız Lisesi’nde gerçekleşecek. Moda, tarih, tasarım, sosyoloji, estetik ve düğme meraklılarının bayılacağı bu sergiyi, 17 Haziran 2012’ye kadar gezebilirsiniz.

 

 

 

  1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir