Apple WWDC 2015 ve Getirdikleri

8-12 haziran 2015’te Moscone West’te 26. defa gerçekleşmeye başlayan Apple’ın WWDC 2015 konferansı ileriye yönelik; iPhone, Mac, iOS, Safari, iWatch, Swift, Split View, News, The Notes, Apple Pay, Siri’ye dair çok önemli yeniliklere sahne oldu.

Okuduklarımdan ve izlediklerimden çıkardığım iOS 9’un getireceği en önemli yeniliklere dair notlarımı okumaya devam edin 🙂 

Etkinlik developer etkinliği, dolayısıyla yakın gelecekteki apple teknolojileri konu ediliyor. Bu sebeple teknoloji ile ilgilenenleri ve ürün geliştirenlerin ilgisini oldukça fazla çekiyor.

 

Yeni OS X’in adı OS X El Capitan olacak.

 

Önümüzdeki ay geliştiriciler için test yayınına başlayacak iOS 9’u sonbaharda kullanmaya başlayacağız.

iOS 8’i destekleyen tüm modeller iOS 9’a yükseltilebilecek ve bu güncelleme için 1.8 GB boş alan yeterli olacak.

Siri, iOS 9’ ile birlikte % 40 daha hatasız çalışacak bir arayüzle karşımıza çıkacak. Artık konumumuzu dikkate alacak ve buna göre yönlendirmelerde bulunacak. Böylelikle asistanlık konusunu bir adım öteye taşıyacak.

Siri ve Spotlight arama özelliği birleşiyor. Böylece sorgulamalarımız daha doğru çalışacak ve detay verecek. Hava durumu, spor müsabaka sonuçları, dosyalarımız ve belgelerimiz arasında daha rahat dolaşacağız. Örneğin x bir yıla ait en çok dinlenen parçayı çal dediğimizde müzik başlayacak ve aynı zamanda Siri’den o şarkının sözlerini ekrana getirmesini de isteyebileceğiz.

Siri şu anda bile bir akıllı asistan olarak vazgeçilmezimiz arasına girdi. Başta eğlenceli geliyordu ancak işlevi geliştirildikçe hayatımızın merkezine daha çok yerleşeceği aşikar.

 

WWDC_2015_2

 

iOS9 telefonla sizi arayan kişiyi tahmin edebilecek. Adres defterinizde görünmeyen numaraları E-posta kutunuzdaki kişilerle eşleştirip ekrana bu tahmini yansıtacak.

 

iOS 9 ile Apple Maps uygulamasına toplu taşıma bilgileri de ekleniyor. Biz kullanabilecek miyiz bu meçhul ancak otobüs, metro, tren gibi toplu taşıma araçlarına dair öneri ve yol tarifi almak mümkün olacak.

Notes uygulaması için de geliştirmeler gelmiş. Metin notları aldığımız uygulamaya artık elle yapacağımız çizimleri ve fotoğraflarımızı da ekleyebileceğiz. Uygulamalar üzerinden içerik ekleme de mümkün kılınmış.

HealtKit uygulaması ise sağlık konusunda daha fazla ölçüm yapmaya başlayacak. Yürüme mesafelerimize ek olarak, oturma süremiz ve adet günlerimize ait bilgilerimizin de ajandasını tutup – ölçüm yapabileceğiz.

Gazetelik uygulaması “News” adlı yeni uygulama ile geliştiliyor. Bu uygulama üzerinden gazete ve dergilerin içeriğine ulaşabileceğiz. Fotoğraf galerilerini de ‘foto mozaik’ olarak ekrana gelecek. Böylece ek olarak Flipboard uygulaması kullanmak zorunda kalmayacağız.

iOS 9 ile birlikte sadakat kart dönemi de başlıyor. ‘Rewards cards’ özelliğiyle birlikte Wallet uygulaması küçük işletmeler ve perakende sektörü için büyük yeniliklere hazırlanıyor.

Güvenlik konusunda bizi ikna edemeyen iCloud için iki faktörlü kimlik doğrulama uygulanacak.

İkinci plana attığımız ve daha az kullanmaya başladığımız iPad’lerimiz yeni güncelleme ile birlikte daha işlevsel bir hale geliyor. iPad klavyesi touchpad’e dönüştürülmüş. Multitasking sayesinde uygulamalar arasında daha hızlı gezip, ekranımızı ikiye bölerek çalışabileceğiz. Telefonda ihtiyaç duymasak bile iPad için olması gereken bir özellikti. Ekran bölme özelliği sadece iPad Air 2’ler için geçerli.

iOS 9 ile birlikte pil tasarruf moduna geçiş yapma özelliği bulunacak. Bu sayede düşük güç modunu kullanarak, ek 3 saat pil ömrünü uzatabileceğiz.

 

Henüz Apple Watch kullanmaya başlamadık ama hem cihaz için geliştirilen uygulamalar hem de işlevselliği heyecan verici. Yaşadığımız şehri kolumuzda taşıyacağımız aşikar. Time Travel özelliği ile ajanda bilgilerimize, hatırlatmalara, hava tahminine ulaşabileceğiz. ‘Face Time Audio’ özelliği ile sesli görüşme yapmak da mümkün olacak. Hızlı iletişim için telefonlarımızın yerini Apple Watch alır mı acaba diye düşünmemek mümkün değil.

Siri ile etkileşim halinde olacak Apple Watch üzerinden HomeKit uygulamaları kontrol edilebilecek.

 

WWDC_2015_1

 

 

Beats Music‘in altyapısı üzerinde geliştirilen Apple Music ise cihazlarımızdan Spotify’ı kaldırtmaya aday. Apple Music uygulaması kişiselleştirmeye, keşfe, müzik listeleri oluşturmaya ve paylaşmaya teşvik edici görünüyor. Uygulamaya entegre olarak gelecek Connect ise, müzisyenlerin kendi sayfaları üzerinden dinleyicilerle iletişim kurmasını ve sosyalleşmesine de olanak sağlayacak. iTunes’u sevemedim ama öte yandan spotify’ı da çok seviyorum. Yeni güncelleme ile birlikte severek kullandığımız uygulamaları sanırım yavaş yavaş hayatımızdan çıkaracağız.

Okuduklarımdan ve izlediklerimden çıkardığım özet bilgiler bunlar. Öyle görünüyor ki sonbahardan itibaren yeni bir teknolojik hayata adım atacağız. Açıklanan tüm yenilikler heyecan verici iken cihazlarımızda kullandığımız diğer tüm uygulamaları da pasife edecek gibi görünüyor. Yani Apple hem kullanıcısının ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunarken öte yandan da bir tekelleşmeye doğru gidiyor gibi görünüyor. Bakalım, yaşayıp öğreneceğiz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir