Bilgisayar ve Telefon Kullanıcılarının Her Gün Yaptığı 5 Güvenlik Yanlışı

İnternette gizlenen bilgisayar korsanları, virüsler ve diğer kötülüklere karşı asla %100 güvende olamayacak olsanız da, en azından yaptığınız en saçma güvenlik hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bilgisayar ve Telefon Kullanıcılarının Her Gün Yaptığı 5 Güvenlik Yanlışı

Pişman olmadan önce yapmayı bırakmanız gereken beş yanlışa bir göz atalım:

1) Aynı Giriş Bilgilerini Sürekli Kullanmak

Daha önce duymuşsunuzdur, ancak tekrar söyleyeceğiz, çünkü pek çok kişi buna hiç dikkat etmiyor. Birden fazla hesap için aynı şifreleri defalarca kullanmayın ve şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin. Parolaları hatırlamakta zorlanıyorsanız, bunu sizin için yapacak bir uygulama edinin.

Aynı parolayı kullanmak, birinin aynı zamanda kasanızı açmasını, arabanızı çalıştırmasını ve banka hesaplarınıza erişim sağlamasını sağlayan bir arka kapı anahtarına sahip olması gibidir. Eğer birisi şifrenize erişirse, her şeye erişebilir.

Bu arada şifreleri değiştirmek, sizi irili ufaklı şirketlerde meydana gelen düzenli veri sızıntılarına karşı korur. Giriş kimlik bilgileriniz internette görünüyorsa, şifrenizi çoktan değiştirmişseniz güvendesiniz demektir.

2) Telefonunuzun Kilit Ekranını Korumamak

Biri telefonunuzdaki kilit ekranını geçtikten sonra, Facebook’a giriş mesaj gönderebilir, e-postalarınızı okuyabilir, kişilerinize spam gönderebilir ve muhtemelen online alışveriş sitelerinden bir sürü ürün sipariş edebilir. Yine de kullanıcıların yüzde 15’i hala telefonlarını bir PIN veya bazı biyometrik tanımlama yöntemleriyle korumuyor.

Artık piyasada çok sayıda yüz, parmak izi ve iris tarama teknolojisine sahip telefon var, bu yüzden bu cihazları kullanmamak için hiçbir mazeretiniz olamaz. Uzun bir PIN kodu da aynı derecede güvenlidir.

ABD’de yapılan son araştırmaya göre, kesinlikle kaçınmanız gereken şey, kopyalanması daha kolay olan desen kilidi kullanmak. Araştırma, insanların üçte ikisinin bir kez yapıldığında desen kilidinin akılda daha kalıcı olduğu kanıtlandı.

Yine aynı çalışmaya göre 6 basamaklı PIN’lerin, parolayı doğru bir şekilde yeniden oluşturmaya çalışan bir gözlemci için en fazla güvenliği sağladığını gösteriyor.

3) İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanmamak

Bugünlerde şifrelerin ve giriş bilgilerinin internette ne sıklıkla sızdığından biraz önce bahsettik. İki faktörlü koruma aslında ekstra bir koruyucu engel oluşturuyor. Kullanıcı adınızın ve şifrenizin yanı sıra, bilgisayar korsanlarının hesabınıza yeni, tanınmayan bir cihazda giriş yapmak için başka bir bilgiye ihtiyacı var.

Bu bazen bir uygulamada oluşturulan bir kod, bazen de güvenilir telefonunuza gönderilen bir SMS olabilir. Ancak yöntem ne olursa olsun, hesaplarınızı çok daha güvenli hale getirir.

Bir hesap oluşturabileceğiniz hemen hemen her yerde artık iki faktörlü koruma sunulmaktadır: Facebook, Twitter, Google, Apple, Microsoft, Instagram, Dropbox, Amazon … liste uzayıp gidiyor. Her durumda bunu kurma yöntemi oldukça açık ve basit. Güvenlik ayarlarınıza girdiğinizde görebileceksiniz.

4) Çok Fazla Bilgi Paylaşmak

İnternette herkese açık olarak paylaştığınız herhangi bir bilgi, kimliğinizi çalmak, şifrelerinizi tahmin etmek veya hesabınızı koruyan güvenlik sorularını yanıtlamak için kullanılabilir. Sokağınızı gösteren bir Instagram fotoğrafından köpeğinizle ilgili bir Tweet’e kadar güvenlik sorularınızın cevapları bulunabilir.

Tabii ki böyle şeyleri paylaşmak artık normal. Sadece belirli bir yaştaki insanlar, bu özellik ilk kez piyasaya sürüldüğünde Facebook’ta fotoğraf paylaşmanın ne kadar garip (ve potansiyel olarak tehlikeli) olduğunu hatırlayacaklar. Yine de, gönderileri göndermeden önce düşünmemeniz için hiçbir neden yok.

Gerçek isimleri ve kişisel bilgileri en aza indirgemek ve yayınlarınız için kitlenizi kısıtlamak için kullanabileceğiniz araçları tanımanızda fayda var.

5) VPN Kullanmadan Halka Açık Wi-Fi’ye Bağlanmak

Snapchat, Twitter ve Instagram hesabınıza bakmak için herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlanmak çok caziptir, ancak bağlandığınız internette neyin güvenli neyin güvenli olmadığı konusunda bir fikir sahibi olmak zor.

Halka açık Wi-Fi ile ilgili sorun, sizin ve diğer herkesin o ağa bağlanabilmesidir ve bu, onu doğal olarak ev ağınızdan daha az güvenli hale getirir. Hareket halindeyken kesinlikle Wi-Fi kullanmanız gerekiyorsa, evden uzakta çevrimiçi olmanın en güvenli yolu kaliteli bir VPN paketine yatırım yapmak ve internette kendi şifreli rotanızı oluşturmaktır.

VPN ler gibi araçlar çevrimiçi güvenliğinizin önemli bir parçasıdır. Böylelikle tüm trafiğiniz şifrelenir ve alternatif sunucular üzerinden yönlendirilir ve bilgisayar korsanları, izleme şirketleri çevrimiçi ne yaptığınızı izleyemezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir