Bir Yıldız Doğuyor Filmi – A Star is Born

Bir Yıldız Doğuyor Filmi bu cuma vizyonda.

Unutulmaz müzikleri ve başarılı oyuncu performansları ile göz dolduran film hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Bir Yıldız Doğuyor Filmi

Son zamanlarda remake ve devam filmlerini sayısının hızla arttığını görüyoruz. Gişe hasılatlarının her geçen yıl biraz düşüşüne bir çözüm olarak mı, genç neslin bu filmleri tanımasına olanak sağlamak mı için mi bu yol izleniyor bilinmez. Bir Yıldız Doğuyor Filmi dördüncü yeniden çevrimi hali ile vizyona giriyor.

 

Her dönem gişe rekorları kıran yapımın gemişini kısaca bir özetleyelim.

 • 1937’de çekilen ilk versiyonun oyuncu kadrosunda Janet Gaynor ve Fredtic Marc bulunuyordu.
 • 1954 yılında çekilen filmde Judy Garland ve James Mason yer alıyordu. En çok ses getiren ve beğenilen yapım bu olmuştu.
 • 1976 yılına denk gelen üçüncü versiyonda ise Barbra Streisand ve Kris Kristofferson’ı izlemiştik.

 

Bir Yıldız Doğuyor Filmi Konusu

42 yılın ardından yeni oyuncularla ve modern bir bakış açısıyla izlediğimiz filmin konusuna gelince.

Ünlü bir country şakırıcısı olan Jackson Maine (Bradley Cooper) yorucu bir konser sonrası rahatlamak ister. Girdiği drag barda Ally’nin (Lady Gaga) sesi ile büyülenen Jackson, onunla yalnız kalmanın bir yolunu bulur. Yetenekli olmasına rağmen kendine güvensiz bir kız olan Ally ise bu ilgi karşısında şaşırır. Jackson ile aralarında tutukulu bir aşk başlar. Ally’nin yeteneğinin fark edilmesi için çabalayan Jackson, zor da olsa onu sahnenin büyülü dünyası ile tanıştırır. Jack Ally’yi sahneye çıkardıktan kısa bir süre sonra dikkatleri üzerine çeker ve ünlü bir müzisyen olma yolunda kariyerini inşa eder.

Tüm bunlar olurken Jackson, kariyerinin en kötü dönemlerini yaşar. Çocukluktan beri yaşadığı işitme sorunu büyür, içkiye sığınınca işler iyice sarpa sarar. Ağabeyi Bob’u (Eric Roth) bile hayatından uzaklaştırır. İkilinin kariyerlerindeki ayrım büyüdükçe, ilişkileri de hasar almaya başlar, olaylar gelişir.

 

Bir Yıldız Doğuyor Filmi Oyuncuları

Yapım, 42 yılın ardından roller Bradley Cooper ve Lady Gaga’ya teslim edilmiş. Film remake ama pek çok ilke imza atıyor. Şimdiye dek 4 Oscar adaylığı bulunan Bradley Cooper filmde ilk defa yönetmen koltuğuna oturuyor. Konser kayıtlarını ve kısa videolarını saymazsak Lady Gaga ilk defa böyle bir oyunculuk sergiliyor.

Gerçek adı Stefani Joanne Angelina Germanotta olan Lady Gaga’nın Oscar adayı olabileceği daha şimdiden konuşulmaya başladı. Film bir müzikal, Lady Gaga muhteşem sesiyle tüyleri diken diken ediyor, öte yandan Bradley Cooper’da adeta bir country şarkıcısıymış gibi performans sergiliyor. Filmin tüm vokalleri çekimler sırasında canlı kaydedilmiş ve Cooper açısından bunun daha zorlayıcı olduğu muhakkak. Bradley Cooper’ın şarkı söylemek için bir yıl boyunca özel ders aldığı biliniyor.

Bir Yıldız Doğuyor Filmi Soundtrack’ini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Filmin müziklerinde Lady Gaga’nın imzası var. Özgün şarkıları Lukas Nelson, Jason Isbell ve Mark Ranson ile birlikte yazmışlar. İkilinin özellikle Shallow’daki performansı muhteşem. 76 yılı yapımda Barbra Streisand “Evergreen” ile en iyi şarkı dalında Oscar’ı kucaklamıştı.

Ally rolüyle izlediğimiz Lady Gaga’nın performansı çok doğal, duygulu ve insanı içine çekiyor. Drag kültüründen etkilendiğini ve oyuncu olmanın çocukluk hayali olduğunu her fırsatta söyleyen Gaga’yı böyle sade ve duru bir şekilde izlemek ilginç bir deneyim oldu.

 

Gaga’nın ve Cooper’ın kimyası tutmuş

Gaga’nın ve Cooper’ın kimyası tutmuş, bu uyum ilk sahneden beri etkisini gösteriyor. Özellikle ilk sahne çok etkileyici. Karakterlerin birbirlerini gördükleri ilk anın seyircilere geçebilmesi ve gerçekçiliği yansıtabilmesi için bu sahne saniyede 48 kare çekilmiş. Jack rolüyle izlediğimiz Bradley Cooper ise bildik oyunculuğunun üzerine ekleyerek ilerliyor. Filme şarkı söylemenin dışında tam bir kovboy gibi konuştuğunu ve bunun için sesini kalınlaştırdığını görüyoruz. Ağabeyi Bobby rolüyle izlediğimiz Sam Elliot ile ses tonları ve vurguları neredeyse aynı. Cooper’ın bu film için çok çalıştığı ve özendiği aşikar.

Bradley Cooper ilk defa yönetmen ve senarist (Filmin senaryosunu Eric Roth ile birlikte yazmışlar) olarak karşımıza çıkıyor. Filmin kurgusu tıkır tıkır işliyor, duygular izleyiciye kolay geçiyor. Öte yandan senaryo biraz basit kalmış, bunca yıl aradan sonra daha da modernize edilmiş halini izlemek isterdim. Artık klasik toparlayıcı ve fedakar kadın karakterler (Türkiye haricinde) kalmadı. Aşk kavramı – aşka bakış açıları bile değişiyor. İnsanın elinde Gaga gibi bir karakter varken geçmiş yapımlara bir sünger çekip, çok daha ötesini görebilen şaşırtan akış izlemek daha keyifli olurdu. Örneğin Barbra Streisand’lı film bende bambaşka bir tat bırakmıştı. Halbuki bir önceki yapımla arasında sadece 22 yıl vardı.

Cooper ve Gaga’ya eşlik eden çok önemli oyuncular var. Michael Harney, Ron Rifkin, Barry Shabaka Henley, Michael D. Roberts, Dave Chappelle bu isimlerden bazıları. Bobby rolüyle izlediğimiz Sam Elliot’ı özlemişiz. Bu efsane isim bir dönemin en önemli oyuncularından biriydi ve onu izlemek ayrıca keyif verdi.

Oyuncu performansları ile öne çıkan, Lady Gaga etkisiyle soundtrack’i yıllarca sıkılmadan dinlenecek derecede iyi olan, şarkı sözleri ile duygularımızı canlandıran film kaç dalda Oscar adayı olacak – olacak mı bilinmez. Ancak dünyanın en saygın film festivallerinden olan Toronto ve Venedik’te gösterilen film, izleyenler tarafından çok sevildi. Sizinde bu filmden keyif alacağınızı düşünüyor, şimdiden hepinize iyi seyirler diliyorum.

 

Bir Yıldız Doğuyor Filmi Fragmanı

 

  4Yorum

 1. Avatar Özkan katar   •  

  Bir yıldız doğuyor filminin bütün soundtrack parçalarını indirmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz.. teşekkürler.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Spotify üyeliğiniz var ise buradan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir