Webrazzi Summit 2018’in Ardından

Webrazzi Summit 2018 ‘in ardından neler oldu neler… 

Blockchain teknolojilerinden yapay zekaya, yatırım ekosisteminden finansal teknolojilere, birçok konu başlığının ele alındığı konferansı sizler için özetledim.

17 Ekim 2018 tarihinde Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleşen konferans; Ana Salon, Dijital Salon, Startup Lounge ve Workshop olmak üzere 4 alanda düzenlendi.

Blockchain teknolojilerinden yapay zekaya, yatırım ekosisteminden finansal teknolojilere, e-ticaretten dijital pazarlamaya ve e-spora kadar birçok konu başlığının ele alındığı konferansın bir kısmını sizler için özetledim.

 

 

Webrazzi Summit 2018’in Ardından

Konferans Arda Kutsal’ın açılış konuşması ile başladı.

Sahneye gelen ilk konuk Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen oldu.

Gelişen teknolojiyle birlikte müşteri ve banka arasındaki etkileşiminin değiştiğine ve zenginleştiğine dikkat çeken Sezen, 90’lı yıllarda internet ve telefon bankacılığının, 2000’li yıllarda ise mobil bankacılığın hayatımıza girişiyle birlikte yaşadığımız değişimi özetledi. Akabinde ise üretilen veri ile birlikte yapay zeka teknolojisinin bir zorunluluk olarak hayatımıza girdiğini ve bu alandaki çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi. Geleceğin bankacılığının yapay zeka teknolojilerinden alınan güçle gelişerek, diyalog bankacılığı üzerinden ilerleyeceğini de ekledi. Yalçın Sezen Türkiye İş Bankası’nın diyalog bankacılığı özelindeki kişisel asistanı olan Maxi‘yi de bir demo üzerinden tanıttı.

Maxi, finansal konularda kullanıcıların sorularını yanıtlayabilen ve bankacılık işlemlerini pratik hale getiren yapay zeka asistanı.

 

 

Ardından sahneye “1440 Dakikanın Dijital Dönüşümü” sunumuyla Turkcell Genel Müdür Yarımcısı Ayşem Ertopuz geldi.

Ertopuz konuşmasına bir kişinin günlük zaman kaybının 1440 dakika, yani bir günün tamamı olduğunu vurgulayarak başladı. Teknolojinin ve dijital deneyimlerin yaygınlaşması sebebiyle bu kaybın değişmeyeceğini söyledi. Dijital paylaşım ekonomisi, mobil oyunun yükselişi, e-ticaretin dönüşümü, yeni nesil medya ve hiperbağlılık başlıkları altında dijital dönüşümün gerekliliklerinin açılımını yaptı. Tek bir platform üzerinde bütün deneyimlerin sağlanması ve bunların paylaşılmasının bir gereklilik olduğunu belirten Ertopuz, mevcut Turkcell uygulamalarını da hatırlattı ve geliştirilen KopilotSupercam ve Akıllı Tarım uygulamalarını aktardı .

 

Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan ise “Perakendenin Dönüşümünü ve Geleceğin İş Modellerini” anlatmak üzere Webrazzi Summit 2018 sahnesindeydi.

Kariyeri boyunca değişim ve dönüşüm konusunda karşılaştığı yaklaşımları örneklendiren Erturan, bu yolda farklılaşan müşteri yolculuğunun farklılıklarını vurguladı. Verinin yeni petrol olarak kabul edildiğini; Yapay zeka, makine öğrenimi ve robotik çalışmaların tüm sektörleri değiştirdiğini söyledi. Şirketlerin dönüşüm konusunda yaşadığı sorunlara da değinen Erturan, dönüşümün maliyetine ve yatırımların önceliklendirme zorunluluğuna dikkat çekti. Kültürel değişimin ve teknolojik dönüşümün aynı doğrultuda ilerlemesinin bir gereklilik olduğunu vurguladı. Hepsiburada’nın bu değişim ve dönüşüm döngüsünde personalar geliştirdiklerini ve ürün yönetimine ağırlık verdiklerini belirtti.

 

Blockchain ile Değişecek Sektörler

Arda Kutsal’ın moderatörlüğünde, gerçekleşen “Blockchain ile Değişecek Sektörler” başlıklı panelde ScutiX Kurucusu Aydonat Atasever, Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek” ve Colendi Kurucu Ortağı Bülent Tekmen’i dinledik.

 

 

ScutiX Kurucusu Aydonat Atasever, blockchain ve kripto para teknolojilerine sonradan giriş yaptıklarını, bunun sebebinin ise gerçekten ne olduklarını bilememelerinden kaynaklandığını söyledi. Bu alanda yaşanan gelişmeler ve başarılı örneklerin yapacakları çalışmaları tetiklediğini de belirtti. Endüstri 4.0 tarafından geldiklerini, enerji ve enerji dağıtımı konusuna odaklandıklarını  ekledi. Bu alandaki teknolojilerin önemine dikkat çeken Atasever, daha fazla gelişim için computing power’ın gerekliliğinin altını çizdi. Blockchain konusunda kimsenin kimseyi dolandıramayacağını belirten Atasever, bu teknolojilerin ihtiyaç duyulan “güven” sorununu ortadan kaldıracağını belirtti.

 

 

Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek ise, Netmarble’ın blockchain ve yapay zekaya odaklanacağını ve yatırımlarını buna göre yapılandırdıklarını belirtti. İnternetin hayatımıza girdiği günden itibaren bilgi toplumunun ürettiği teknolojiler sayesinde bugün dünyanın yepyeni bir döneme girdiğimize dikkat çeken Özistek, “Hepimiz biliyoruz ki geleceğimizi şekillendirecek ve inşa edecek en önemli teknolojiler blockchain ve yapay zeka olacak. Yapay zekanın akıl sorununu, blockchain teknolojisi ise güven sorununu çözdü” dedi. Özistek konuşmasında “Yapay zekanın oyuncuların hangi oyunlardan keyif aldığını ve buna göre aksiyon alınmasını çözüyor,blockchain ise oyun içinde oyuncuların sahip olduğu önemli finansal değeri olan sanal kostüm, eşya ve ekipmanların güvenli bir şekilde oyuncular arasında ticaretinin yapılmasını ve değişimini sağlıyor” dedi ve ekledi. “Teknolojinin gelmiş olduğu nokta, her bireye kişiselleştirilmiş deneyimler yaşatmaktadır. Oyun sektörü, teknoloji dünyasına liderlik eden, en yeni teknolojileri ilk kez kullanarak milyonlarca insanın hayatına dokunan bir alan. Eğlence dünyasının en önemli bileşenlerinden olan bu sektör için kişiselleştirilmiş oyun deneyimi kaçınıl hale gelmiş durumda.”

 

 

Colendi Kurucu Ortağı Bülent Tekmen konuşmasına, Blockchain altyapısı ile kurulan kredi değerlendirme ve mikro kredi platformu Colendi’yi anlatarak başladı. Son on yılda değişen digital assetlerin el değiştirmesine dikkat çeken Tekmen, bu teknolojinin çok daha anlamlı hale geldiği için bu alana girdiğini söyledi. Finansal teknolojiler alanında dünyanın çok değiştiğini ve bu değişimin sürdüğüne değinen Tekmen, bu alanda yapılan yatırımlara da dikkat çekti.

 

 

Günümüze yaşanan değişimin önemli bir parçası ve tetikleyicisi olan olan finansal teknoloji alanında örneklere de değinen Tekmen, Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak görmemek gerektiğini söyledi. Colendi’yi programlanabilir, kişiselleştirilebilir bir para platformu olarak kurguladıklarını ve bunun büyük bir devrim olduğunu ekledi. İslami bankacılık esaslarına göre işlem yapılmayan, herhangi bir finansman ürünü aracı olarak kullanmak adına muazzam bir fırsat sunduklarını belirtti.

 

Ardından Arda Kutsal’ın moderatörlüğünde “Kurumlar ve Girişimler için Geleceğin Ödeme Yöntemlerini Oluşturmak” başlıklı paneli izledik.

 

 

Wirecard Türkiye CEO’su Alper Akcan, kendi girişimcilik hikayesi ile konuşmasına başladı. Şirketlerinin merkezine girişimciliği koyduklarını söyleyen Akcan “Geçmişten günümüze girişimlerin ihtiyaçlarını ne kadar karşılayabilirsek o kadar katkımız olacağını gördük. Girişimler tarafında hep farklı talepler geliyor ve bu bizim performansımızı etkiliyor. Girişimlere hizmet etmek daima önceliğimiz” dedi.

 

 

Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan ise güvene dayalı mesajlaşma yaptıklarını, dünyada milyonlarca kurumu birbirine bağladıklarını ve bunu bi mesajlaşma altyapısı ile yaptıklarını söyledi ve ekledi. “Bunu “blockchain teknolojileri ile yapabilir miyiz” deniyoruz. Bu çalışmalarımızın bazı sonuçları ve gelecekte hepimizin kullanması gereken alanlar var. En azından para transferini yapabilir miyiz? bu noktada yaptığımız denemler var. Bunun dışında yapay zeka teknolojilerini de kullanıyoruz. Özellikle bu alana çok yatırım yapıyoruz. Tüketicinin hayatı çok hızlandı, hepimiz sabırsızız. Ödeme sistemlerinin de bu hıza ayak uydurmasını bekliyoruz. Bu noktada kredi skorlama, yapay zeka öne çıkan alanlar. Bu teknolojileri sıfırdan öğrenmek yerine Kanada, ABD ve İngiltere’de önde gelen 3 şirketi aldık. Bu firmaları Mastercard’a entegre ederek kullanıcıların akıllı cihazlarını nasıl kullandıklarını – kullanım alışkanlıklarını öğrendik. Bu sayede telefonunuzu bir başkası eline aldığında banka işlemlerini gerçekleştiremiyor.”

Bu alanda güvenliğin artmasına da dikkat çeken Çağlayan, müşteri deneyiminin de arttığını vurguladı. Bu kapsamda kara para aklayan şebekelerin tespit edildiği yapay zeka destekli yeni teknolojileri de örnek olarak gösterdi.

 

 

PayU Ülke Müdürü Yunus Emre Güzer ise ilk olarak işletmelerin ihtiyaçlarına değindi ve her kademede işletmenin ortak isteğinin mümkün olduğu kadar müşteriye ulaşarak tüm dünya satış yapabilmek olduğunu söyledi. Para toplamanın zor bir iş olduğuna değinen Güzer, kıta ve ülkelere örnekler gösterdi. Herkesin kendi ödeme yöntemi olduğunu ve alternatif ödeme sistemlerinin pek çok farklı kesime hitap ettiğinin altını çizdi. Dolayısıyla bu pazarın çok büyüdüğünü ve insanları sistemin içerisine dahil edebildiğini ve bunun bir süreç olduğunu söyledi. Bu alanda 400 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyleyen Güzer, 2021’de 1 milyar dolara ulaşacak cross border alışverişlerden pay alabilmeyi amaçlardıklarını ekledi.

 

Ardından sahneye General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman geldi.

Yaman, hedeflerini bizlerle paylaşırken, yerli üretimin önemine odaklandı. Dünyada 34 ülkeye ihracat yaptıklarını ve 2017’nin sonunda üretimlerini Türkiye’ye taşıdıklarını söyledi. Ar-ge, üretim ve dizaynın tamamen Türkiye’de gerçekleştiğini belirten Yaman, son üretimleri olan General Mobile GM 9 Pro’nun özelliklerini anlattı. Dünyanın ilk 10 akıllı telefon markası olmayı hedeflediklerini ve General Mobile’ın Türkiye’de en başarılı 3. akıllı telefon markası olduğunun altını çizdi.

 

 

Yakın zaman önce General Mobile tarafından tasarım, Ar-Ge ve üretimi Türkiye’de gerçekleştirilen General Mobile GM 9 Pro’nun üretim aşamalarını yakından görme fırsatı bulmuştum. General Mobile’ın İkitelli üretim tesisini de gezmiş biri olarak Sebahattin Yaman’ı büyük bir keyifle dinledim.

General Mobile GM 9 Pro Satışa Sunuldu

 

 

 

Webrazzi Summit 2018’de takip ettiğim oturumları sizlere özetlemeye çalıştım.

Aşağıda Webrazzi Arena 2018 girişimlerini ve yarışmayı kazanan girişimleri bulabilirsiniz.

 

 

Webrazzi Arena 2018 Girişimleri

Architicket:

İnşaat sektörüne hitap eden, tüm şantiye sürecini tek bir uygulama üzerinden yöneten ve iletişim problemlerini çözen Architicket, iş takibi, raporlama ve istatistik çıkaran bir uygulama olarak hizmet veriyor.

BenzinLitre:

En yakın ve en uygun fiyatlı akaryakıt istasyonunu gösterip 50 TL’ye kadar tasarruf yapılmasını sağlayan BenzinLitre, istasyon özelliklerini filtreleyerek akıllı seçim yaptıran ve online ödeme sistemlerini üzerinden geçirerek akaryakıt sektörüne dinamik bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

Bluedot:

Bluedot, mobil uygulama üzerinden elektrikli araba kullanıcılarının şarj ünitesine ulaşmasını, rezervasyon ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyor. Bluedot, şarj ünitesi sahiplerinin sahip oldukları üniteleri haritada göstererek paylaşımlı gelir modeli ile gelir elde etmesine de olanak tanıyor.

Bulutklinik:

Bulutklinik kliniklerin tüm yazılım ihtiyaçlarını tek merkezden herhangi bir yatırım ve uyarlama maliyeti olmadan çözebilecekleri bulut tabanlı bir yazılım platformu. Hastaların online olarak doktorlara erişebileceği, soru sorabileceği, görüntülü görüşme ile önleyici sağlık ve danışma sağlık hizmetlerini alabilecekleri bir platform olan Bulutklinik, randevu yönetiminden hasta kayıtlarına ve tahsilat süreçlerinden faturalara kadar çeşitli hizmetler sunuyor.

Epiqur TV:

Epiqur TV müzik odaklı, sosyal canlı yayın platformu olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar canlı müzik yayınlarını diğer kullanıcılar için ücretsiz ya da ücretli yapabilir, diğer kullanıcılardan bağış toplayabilir ya da chat kanallarında sosyalleşebilirler.

ForFarming:

Evlerde ve iş yerlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış ölçülebilir, kontrol edilebilir ve raporlanabilir nesnelerin interneti tabanlı tarım teknoloji girişimi olan ForFarming, otomatik sulama, sıcaklık, nem ve PH ölçümü ve Wi-Fi – Bluetooth teknolojilerine sahip.

Kobaküs:

Tüm banka hesaplarınızı bir tek platform üzerinde, aynı anda ve yüksek güvenlikle yönetmenizi sağlayan Kobaküs, muhasebe sisteminize verileri otomatik olarak işleyerek, her detayı görünür kılıyor.

Mobiliys:

Mobiliys, KOBİ’lerin daha sağlıklı bir yapıda faaliyetlerini yürütmeleri için gerekli temel fonksiyonlardan iletişim-koordinasyon ve kontrol yeteneklerini tek sistem üzerinden takip edebilecekleri bir iş yönetim sistemi.

Sorun Kalmasın:

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin, takıldıkları soruları mobil uygulamasından paylaşabildikleri Sorun Kalmasın, sorulmuş sorulara cevap da verilebilen bir soru-cevap platformu olarak hizmet veriyor.

Vidyou:

Vidyou, dijital pazarlama ekipleri için data odaklı anlık video reklamı oluşturma platformu.

 

 

Webrazzi Arena 2018’i Kazanan Girişimler

Webrazzi Arena 2018’in birincisi tüm banka hesaplarınızı bir tek platform üzerinde, aynı anda ve yüksek güvenlikle yönetilmesini sağlayan Kobaküs oldu.

Yarışmanın ikincisi ise mobil uygulama ile elektrikli araba kullanıcılarının şarj ünitesine ulaşmasını, rezervasyon ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyan Bluedot oldu.

Yarışmanın üçüncüsü ise dijital pazarlama ekipleri için data odaklı anlık video reklamı oluşturma platformu Vidyou oldu.

 

Webrazzi Summit 2017’yi hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı da okuyabilirsiniz.

 

https://www.fundalina.com/webrazzi-summit-2017nin-ardindan/

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir