Ay’da İlk İnsan Filmi – First Man

Ay’da İlk İnsan Filmi – First Man, bu cuma vizyonda. Beyazperde ön gösterimi ile izleme şansı bulduğum film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Wiplash ve La la Lane ile kalplerimize yerleşen Damien Chazelle’in bu son projesi  için heyecan ve merak içerisindeydik. Duygularımızı hareketlendiren ve benzersiz işleri ile bizi büyüleyen yönetmenin, Neil Armstrong’un ve dolayısıyla Apollo 11’in hikayesini anlatacak olması bu heyecanımızı daha da tetiklemiş, beklentilerimizi yükseltmişti.

Damien Chazelle, ilk defa kendi yazmadığı bir senaryoyu kullanıyor. Ay’da İlk İnsan Film, James R.Hansen’in çok satan “First Man: The Life of Neil A. Armstrong” isimli kitabından Josh Singer tarafından senaryolaştırılmış.

 

 

Ay’da İlk İnsan Filmi – First Man

Filmde Neil Armstrong’u Ryan Gosling canlandırıyor. Claire Armstrong rolünde ise Claire Foy’u izliyoruz. İki saat 20 dakika süreli film, uzaya gitmenin ne kadar zorlu ve aslında ne kadar da ürkütücü olduğunu gözler önüne seriyor. Filmi izlemek çok kolay değil, hem çekim teknikleri hem de yarı belgesel tadında ilerlemesi sebebiyle bir türlü hikayenin içine giremiyor oluşumuz zorlayıcı. Öte yandan dünya tarihinin en önemli olayından biri olan “Bir adam için küçük ama insanlık için büyük olan bu adımın” detaylarının ve o ilk adımları atan adam hakkında olan biteni izleme fırsatı sunması çok değerli.

 

Ay’da İlk İnsan Filmi Konusu

Ay’a yapılan ilk insanlı yolculuğun ardındaki etkileyici hikaye, Neil Armstrong’u ve tarihi Apollo 11 uçuşuna giden on yılı konu alıyor. Armstrong’un NASA’ya girdiği ilk günden, Ay’a ayak basışına kadar olan önemli dönemi aktarıyor. Armstrong’un gözünden anlatılan bu duygusal hikayede ailesinin, meslektaşlarının ve ulusun yaşadığı bu zaferleri ve hatta zafer uğruna ödenen bedelleri ele alıyor.

Filmimiz açılışını 1961 yılında sarsıntılı bir çekimle yapıyor. Neil Armstrong’un heyecanlı ve başarısız bulunduğu deneme büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor. Kısa süre içinde küçük kızlarını beyin tümörü sebebiyle kaybeden Armstrong ailesi için hayat gittikçe zorlaşıyor. Tam bu sırada NASA’nın Gemini projesi için pilot seçimi yapacağı duyuruluyor.

 

Heyet karşısına geçen Neil Armstrong, her ne kadar entel bulunsa bile göreve kabul ediliyor. Çok eksenli eğitici ile başlayan çalışmalarda ilk denemeyi Armstrong gerçekleştiriyor. Bu denemenin yarattığı zorluklar karşısında tüm pilotlar sarsılıyor. Denemelerin üzerinden üç yıl geçerken Armstrong ailesinin yeni bir çocukları oluyor, Ruslar ise uzay yarışında üstünlüğü ele geçiriyor.

Bu öne geçiş ile birlikte başarısız denemeler, hem maliyet sebebiyle zorlanan halk, hem de politikacıları öfkelendiriyor. En büyük başarısızlıklardan biri ise 1968 yılında üç pilotun yanmasıyla sonuçlanan ilk Apollo testi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Apollo 11 için hazırlıklar hızlandırılıyor ve uçuşa komuta edecek kişinin Neil Armstrong olduğu açıklanıyor.

 

Ay’a bir insanı başarıyla indirmek için yaşananlar ki, o zamanki teknolojik engelleri film boyunca en doğal haliyle izleyiciye sunuluyor.

İnsanlık için dev bir adım atan Neil Armstrong’un hayatı her ne kadar pek çok belgeselde karşımıza çıksa bile bu denli büyük bir prodüksiyonda anlatılmamıştı. Armstrong’un, 70 milyon dolar bütçeli filme kaynaklık eden biyografi kitabının yazımını kabul etmediği ve iki yıl boyunca James R.Hansen’i onay için beklettiği biliniyor.

Neil Armstrong, hem bir baba olarak hem de bir astronot olarak çok zor şartlarla karşılamış biri. Kendisinden her zaman çok şey istenmiş, büyük beklentilerin ortasında kalmış. Film boyunca Armstrong’un  duygusal bir insandan daha mesafeli, ailesinden ve arkadaşlarından daha kopuk biri haline dönüştüğünü izliyoruz. Bu açıdan film salt heyecanlı uzay yolculuğu anlatmaktan öte dram yönüyle ağır basıyor. Filmin senaryosu Armstrong’un hayatındaki tüm karakterleri atlamadan aktarıyor. Claire Armstrong rolünde Claire Foy’un etkisi müthiş.

Çekimler doğal ancak çok fazla yakın plan tercih edilmiş. Bu sebeple pek çok sahnede detay yakalama şansınız yok ve oyuncuların yüzünü veya neredeyse üst bedenlerini görebiliyorsunuz. Damien Chazelle’in neden böyle bir tercih yaptığı bilinmez, elbette bu yapım bir kahramanlık hikayesi olmak zorunda değildi ancak hem aşırı sarsıntılı sahneler hem yakın plan çekimler derken Armstrong’un iç dünyasına ve çevresine de hakim olamıyorsunuz. Bu açıdan film bende hayal kırıklığı yarattı. Filmin en etkileyici sahnelerinden biri Armstrong’un kızı ile birlikte yaşadığı anlara aitti ve Chazelle’in imzasını sadece bu sahnede hissedebildik.

Yapım yer yer gerçek kayıtlara da yer vererek, izlediklerimizi zenginleştiriyor. Tıpkı teknik konuların aktarımının kusurusuzluğu gibi… Belki Chazelle belgesel tadında bir film yapmak istedi ama bütünü düşündüğümüzde böyle bir film de izlemedik.

 

Ay’da İlk İnsan Filmi Oyuncuları 

Filmin parlayan yıldızı Neil Armstrong’u canlandıran Ryan Gosling. Armstrong’un azmine, gittikçe adeta hissizleşmesine ve her daim bir görev adamı oluşuna Gosling’in bakışlarından şahit oluyoruz. Filmin finalinde Armstrong’un gerçek sesiyle Gosling’in görüntüsünün birleşimini ise çok etkileyici buldum. Öyle iç içe geçmişti ki… Sanırım bir başkası Armstrong’u böyle canlandıramazdı – “Damien Chazelle’a rağmen”.

Filmin oyuncu kadrosunda x bir filmde izlemeyi hayal ettiğim tüm oyuncular var ve çok başarılılar. Jason Clarke, Kyle Chandler, Corey Stoll, Ciarán Hinds filme değer katan oyuncuların başında geliyor.

Chazelle, Ay’da İlk İnsan için La Land filminin  yaratıcı ekibiyle yeniden bir araya gelmiş. Ekipte Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Linus Sandgren, kostüm tasarımcı Mary Zophes ile Oscar ödüllü editör Tom Cross’da yer alıyor.

 

Armstrong’u 25 Ağustos 2012 yılında kaybettik. Ölümünden kısa süre önce kabul ettiği bu projeyi izleyememiş olması çok üzücü. Film bir adanmışlık hikayesi anlatıyor ve insanlık için atılan bu dev adımın kanlarla, acılarla ve kayıplarla dolu öyküsünü aktarıyor.

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🎬

 

Ay’da İlk İnsan Filmi Fragmanı

Ay’da İlk İnsan Filmi Yorumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir