Blockchain Venture Summit 2018’in Ardından

Blockchain Venture Summit 2018’in Ardından neler oldu neler?

Blockchain, kripto paralar, ICO ve daha da fazlasının konuşulduğu konferansın hızlı bir özetini yazımda bulabilirsiniz.

Blockchain Venture Summit 2018’in Ardından 

Günümüzün en popüler teknolojisi olan Blockchain ve kripto para ile ilgili olarak yayın yapan Bitrazzi’nin ilk etkinliği olan Blockchain Venture Summit’te konuşulanları sizin için derledim.

Blockchain teknolojisinin önümüzde açabileceği yeni ufukların ve fırsatların aktarıldığı konferansta, alanında birbirinden değerli konuşmacıyı dinleme fırsatı bulduk.

 

Konferansın açılış konuşmasını Arda Kutsal üstlendi. Kutsal, Blockchain Venture Summit’in tek konferans olarak kalmayacağını, ülke sınırlarını aşacağının ve uluslararası olarak da süreceğinin müjdesini verdi.

Global ICO Landscape

Sahneye ilk konuşmacı olarak Cointopia Kurucusu ve CEO’su Charles Michael Yim geldi. “Global ICO Landscape” başlıklı sunumunda ICO ekosisteminde konumlandırma ve gereklilikleri vurguladı.

 

Cointopia, Bir ICO platformunda ortaklık kurmanıza olanak sağlıyor ve süreçleri hızlandırıyor. Token satışları yapıyor ve ICO sonrası yönetimi konusunda yardımcı oluyor.

ICO yapmak için gereklilikler konusunda ekibin önemine ve deneyime dikkat çeken Yim, başarınız olmadan bunu vitrine koyamazsınız.

Yatırım yapmanız gereken bir alanda whitepaper çok önemli.” dedi ve kendi whitepaper’larını yapmalarının 4 ay sürdüğünü ve bir token stratejisi üzerinden çalışmalarını ilerleterek bu işte yer alan her unsurun önemini anlamaya çalıştıklarını ekledi.

Başarılı bir ICO için gerekli özellikleri ise; ürün, geliştirici ekip, teknoloji ve whitepaper, yasal sorumluluklar, güvenlik ve pazarlama olarak listeledi.

Charles Michael Yim ICO’nun globalde yayılımı ve konumlandırılması konusunda ise şunları söyledi.
“ABD de ve Asya’da ICO yayılımı çok yoğun. Vergilendirme ve düzenlemeler lokalde ve globalde çok önemli. Çalışmalarınızı inovasyona zarar vermeden yapmanız artı değer katıyor. Avrupa’da durum biraz daha rahat görünüyor ve diğer noktalar kadar sıkı olmaması önemli.

Güvenliği sadece bu konudaki iyi uygulamalar ve yaklaşımlarınız kapsamında değerlendirmemelisiniz, hackerlarla karşı dikkatli olmalı ve önlem almalısınız.”

Cointopia’nın yeni çalışmaları konusunda Kodak örneği verildi. Kodak dijital ürünler ve bu dijital ürünlerin hakları üzerine yoğunlaşmış.

 

“Going for an ICO in terms of business and marketing” Paneli

Ardından Tuğçe Ergül’ün moderatörlüğünde geçekleşen “Going for an ICO in terms of business and marketing”konulu paneli dinledik.

Silikon vadisinden gelen Loyakk Kurucusu ve CEO’su Salim Ali, mevcut müşterileri için halihazırda çözümleri bulunduğunu ve bu alanda soruna yönelik bir çözüm geliştirmenin çok değerli olduğunu belirtti. Ekibin önemine de değinen Ali, ICO konusunda çalışmak için önce ekibi ikna etmenin  bir gereklilik olduğunu, blockchain’e geçmenin kolay görünmesine rağmen ICO’ya odaklanmanın kolay olmadığını ve farklı algılanabildiğini söyledi. Süreçle ilgili olarak dökümanları eksiksiz oluşturmanın zorunluluğuna ve işletme tarafında da kurumsal çalışmanın gerekliliklerine değindi. Şeffaflığın önemini de vurgulayan Ali, ICO’nun parçalarını oluşturun tüm ekibin tanıtılmasının da bir gereklilik olduğunu belirtti. ICO’nun evrildiğini söyleyen Salim Ali, ICO’lar konusunda Avrupa ülkelerinin daha açık ve inovatif olduğunu da söyledi. Şu anda Avrupa’da olmanın daha değerli göründüğünü ve “Malta ve İsviçre’nin” Türkiye için iyi bir seçenek olabileceğini de belirtti.

 

Kinguin Ödeme Sistemleri Direktörü Faheem Bakshi ise Türkiye pazarına nasıl girdiklerini ve ne tür zorluklarla karşılaştıklarını aktardı. Bakshi özetle; “Planlama yaparken en büyük sorunun ekipsizlik. Blockchain ve yönetmelikleri bilen ve belgeyi tanıyan bir ekip zorunluluk.

Yönetmelikleri dikkate elmanız gerekiyor. Teknolojinin gelişimiyle sunduğunuz yeniliğin nasıl bir fayda geliştirdiğini ve çözüm üreteceğini net bir şekilde ortaya koymalısınız. Pazar kıyaslaması konusunda projeninizin özelliklerini dikkate alın ve buna göre pazarınızı seçin. Kripto para konusunda biz Estonya’yı seçmiştik ve burası bizim için doğru bir adresti.” dedi.

 

How to make blockchain investments institutional or just transparent?

Ardınan IEG CEO’su Stefan Heilmann, “How to make blockchain investments institutional or just transparent?” başlıklı sunumu ile sahnedeydi.

ICO’ların kurumsal bir yatırıma dönüştürülmesi ve şeffaflık konusuna değinen Stefan Heilmann, blockchain teknolojisinin iki yıl içinde yarattığı değişimi örneklerle aktardı. Yasallaşma süreci ve şeffaflaşma konusunda yapılabilecekleri de detaylandırdı. Whitepaper’ların önemine de değinen  Heilmann, blockchain teknolojisinin 2017 ve 2018 yılları arasında değişen dinamiklerine dikkat çekti.

 

 

Heilmann özetle; “ICO’lar borsada gördüğümüz bireysel yatırımlar gibi duruyor ancak durum farklı. Burada sorgulanabilen bir pazar var. Sosyal medyada “ICO milyarderleri, hızlı para kazanma yöntemleri, nasıl para kazandılar…” başlıkları büyük bir ilgi görüyor. Aynı zamanda bu alanda büyük spekülasyonlar da var. Kişisel olarak bu tür konularda fikir almak isteyen veya yatırım bekleyen kullanıcılardan günde ortalama 50 kadar mesaj alıyorum.

Blockchain teknolojisi bir protokoldür. Bilgilerin bir ağ üzerinden aktarımının sağlanmasıdır. Aynı zamanda tarayıcılar ve IP’lerden sonraki en önemli gelişmedir. Bu bilgi aktarımının güvenli bir ortamda yapılması lazım. Zihniyet açısından anlaşılması zor bir konu, çünkü bugüne kadar bu güven sağlamayı hep üçüncü parti kişi ve kuruluşlarla gerçekleştirirdik. Blockchain teknolojisiyle aracıların ve hükümetlerin devre dışı bırakılarak bireyden bireye aktarım yapılabiliyor.

Kripto para çeşitlerindeki artış ve tür açısından çeşitlilik yoğunluğu revaçta. Ben bu tarz kripto paralara Bullshit Coin diyorum. Jesus Coin bunlardan biri ve JC’nin günahları affetme yetkisi var. Yatırımcılar için kurumsal yaklaşım ve şeffaflık bir zorunluluk. Merkezileşmiş bir iş modeline acil ihtiyaç var. 2017 yılında hükümetler ve yasal gereklilikler blockchain konusuna çok dahil değildi ve Whitepaper’lar üzerinden ilerleniyordu, ilgi azdı. 2018 yılında ise bu durum değişti ve hem hükümetlerin hem de bankaların yaklaşımı değişti. Yasal süreçler öne çıktı ve Whitepaper’lar PPM’e dönüştü. Kimlik doğrulama ve para aklama gibi işlemler zorunluluk haline gelirken, işlemlerde ATS lisansı arandı.”

Heilmann bu alandaki trendleri ise şöyle özetledi;

 • Utility token’lar ortaya çıkacak.
 • Whitepapar hazırlamak bir iş kolu haline gelecek.
 • Yeni BC platformları gelişecek ve kullanılmaya başlanacak.
 • Ortaya konan mevcut çalışmaların kanıtları bu gelişimi hızlandıracak.
 • Daha güvenliği geliştirilmiş toplumlar ortaya çıkacak
 • PPM ler ortaya çıkacak.
 • Regülasyonlar ve düzenlemeler ortaya çıkacak.
 • Kara para aklama çalışmaları artacak
 • Müşterinizi daha iyi tanımak zorunluluk haline gelecek
 • Daha kurumsal oyuncular işin içerisine girmeye başlayacak.

 

Global pazarı da değerlendiren Heilmann, “Asya büyük bir piyasa, İsviçre ise şu anda çok iyi bir konumda. Ethereum  üzerinen ilerleyen bir network piyasası var. ABD’de İCO’lar özel olarak ele alınıyor. Bunlar bir muafiyet bağlamında ele alınıyor. Singapur başta olmak üzere Asya’da yeni yasalaşma süreci var ve Çin’in bu pazara girişi önemli ve gelecek açısından değerli.” dedi.

 

Bitcoin as a Digital Asset: a New Kind of Ownership Model

Ardınan Bitcoin Foundation BTCC Kurucusu Bobby Lee “Bitcoin as a Digital Asset: a New Kind of Ownership Model” başlıklı sunumu ile sahnedeydi. Bitcoin ile 2011 yılında kardeşi Charlie Lee sayesinde tanıştığını söyleyen Bobby Lee, varlığın kimliğe bağlanmasının önemine dikkat çekti. Varlık sahiplenmenin totalde kişinin kimlik bilgisine bağlanmasının bir zorunluluk olduğunun ve her zaman kimlik doğrulayacak üçüncü bir güvenlik mekanizmasına ihtiyaç bulunduğunun altını çizdi.

 

 

Kripto para dünyasında bunun tamamen farklı olduğunu belirtti. Güvenlik konusuna da dikkat çeken Lee, bitcoin’in ileride merkez bankalarının rezerv para birimi olarak kabul edileceğini de ekledi.

 

ICOs: Facts, Fiction and Future

Coinsilium Kurucu ve CEO’su Eddy Travia, “ICOs: Facts, Fiction and Future” başlıklı sunumu ile sahnedeydi.

 

 

Eddy Travia, birçok finansal şirketin bitcoine ve blockchain şirketlerine 2013 ve 2016 yılları arasında yapılan yatırımın ortalama olarak 1 milyar dolar olduğunun da altını çizdi. 2016’da token’lar yoluyla 240 milyon dolarlık yatırım çeken blockchain sektörü, 2017’de kripto paralara olan merakın artmasıyla token’larla 6 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Eddy Travia, süreç konusunda ise aşağıdaki özeti yaptı;

 • 2016 yılında ilk ICO dalgası başladı.
 • 2014 yılında Whitepaper’lar başladı.
 • Aynı yıl ethereum çıktı ve o zamanlar revaçta değildi. Çok iyi bilinmemesine rağmen kısa zamanda büyük paralar biriktirilmesine imkan sağladı
 • 2017 yılında ilk büyüme dalgası geldi ve ilgi arttı.
 • Bu gelişmeler bir ekosistemi oluşmasına imkan tanıdı. Binlerce kripto para, kripto fonlar ve danışmanların ortaya çıkmasına imkan verdi.
 • 2014-2017 yıllarında çalışma yaptığım dönemde, pek çok kişi bitcoini ana para olarak gördü. Bitcoin toplam pazar faaliyetlerinin azalmasına şahit olduk (altcoin ve piyasa dalgalanmaları, melek yatırımcıların ortaya çıkışı). 2017 yılı ise bitcoinin hakimiyetinde kayma olduğu bir yıldı.
 • 5 yıllık bir dönemden bahsediyoruz. Bu süreçte hayal kırıklıkları da yaşandı. Bu alanın ön plana çıkmasının nedeni ihtiyaçtan doğması ile alakalıdır.

Bu alanda olası sorunlara gelince;

 • Burada çok hızlı pora biriktirilebilir ama güvenlik sorunları da var. Güvenlik riskleri herkes için geçerli.
 • Bu projelerde belli kurallar çiğnenebiliyor. Security tokenlar konusunda beklenmesi öneriliyor çünkü hala bir düzenleme getirilmiş değil. Bu açıdan baskı söz konusu ve risk baskısı da var.
 • Token satışlarına yatırımcı tarafından fazla ilgi olmayabiliyor.
 • Token fiyatları ile ilgili pek çok unsur var. Token değeri ön plana çıktı. Esas meselelerden biri bu. Bazı projeler çok açık olmayabiliyor. Bunun daha derinlemesine incelemek ise bir gereklilik.
 • Tam tanımlanmamış ilişki şekli değerli. Tokenlar söz konusu olunca yönetişim meseleleri de ortaya çıkıyor.
 • Yanlış token modeli benimsenmesi yaygın.

Blockchain yatırımlarını etkileyen IICO trendlerine gelince;

 • ICO büyümeye devam edecek
 • ICO daha talepkar olacak ve bazı ICO’lar düşündürücü bazı ICO’lar ise düşüşte olacak.
 • İlişkiler dönüştü diyoruz. Hem güvenlik hem QVC düzeyinde yenilikler olacak.
 • Birinci düzenleme çerçeveleri daha da yaygınlaşacak
 • Tokenlar artık yeni bir varlık sınıfı olarak yükselişte ve yükseliş sürecek.

 

Our Path into a Decentralized Economy 

Earlybird Venture Capital’den Ravi Kurani “Our Path into a Decentralized Economy” başlıklı sunumu ile sahnedeydi.

Kurani, bitcoin ile ilk tanışma öyküsünü anlatarak sunumuna başladı ve Earlybird Venture’ın kuruluş hikayesini anlattı.

 

 

Blockchain’den etkilenen sektörlere de değinen Travia, blockchain teknolojisinin hayatımızın pek çok alanını baştan aşağıya değiştireceğini söyledi. 
Blockchain teknolojisinin kullanıcılar, regülatörler ve madencilerden oluştuğunu belirten Kurani, blockchain teknolojinin başarılı bir şekilde çalışması için 5 önemli etken bulunduğunu belirtti. Bunlar; ölçeklenebilirlik, regülasyonlar, volatility, güvenlik ve token ekonomisi.

Bitcoinin finans dünyasını yeniden şekillendirmek gibi bir iddiası var. Bundaki iddialardan biri merkez bankalarını geçersiz kılmak. Kripto kediler bir şaka olarak başladı ama yüksek satış rakamlarına ulaştı. Seçimler konusunda etkisini ve örneklerini ise gelecekte göreceğiz.

İnternet ekonomimizin çok büyük bir bölümünü oluşturuyor ve yatırım sorunu çözülmüş durumda.

Para olduğu zaman yetenekleri bu ekosisteme çekebiliyorsunuz. Üniversiteler bu alanda belirli dersler açmaya başladılar ve bu çalışmalar çok değerli. Teknoloji şirketlerinin de bu işbirliği içerisinde olması ve diyaloga açık olması gerekiyor. Neyse ki bu da başlamış durumda.

Son olarak bence ihtiyacımız olan şey zaman. Bu alanda sabırlı olmalı ve bir sonrasında nelerin olacağını beklememiz gerekiyor. Merkezi olmayan bir gelecek konusunda heyecan duyuyorum.

 

Why Security Tokens Could Be the Next Big Crypto Trend

Ogeday Karahan’ın  moderatörlüğünde geçekleşen “Why Security Tokens Could Be the Next Big Crypto Trend” konulu panelle Blockchain Venture Summit sürdü. Panelde “güvenlik” konusu bir sonraki token trendi olarak öne sürüldü.

 

 

Bundle Network Kurucusu Serhat Aydın “Simplifying Cryptotrade” başlıklı sunumu ile sahnedeydi.

 

Öğle yemeğinin ardından Blockchain girişimlerinin 5 dakikalık sunumları ile Blockchain Venture Summit devam etti.

Sunum yapan blockchain girişimlerini sırasıyla aşağıda bulabilirsiniz.

 

Blockchain Venture Summit blockchain Girişimleri

BehaviourExchange Business Intelligence Manager Lili Cizelj, BEX girişimi ile sahnedeydi.

“BEX: Identifying website visitors and customizing website content to show personalized offers in real time”.

 

BoredButton Kurucusu Metin Öztin girişimini anlattı.

BoredButton: A Game Changer. Literally”.

 

Cafecoin Kurucusu Charles Highsmith girişimini anlattı.

“Cafecoin: Bridges consumers and merchants with a revolutionary application of blockchain technology”.

 

Colendi Kurucu ve CEO’su Bülent Tekmen yeni girişimi Colendi’yi anlattı.

“Colendi: Decentralized credibility and microcredit”.

 

 

 

Colendi Nedir?

Blockchain teknolojisi sayesinde dijital kredi skoru oluşturma sistemini bir adım öteye taşıyan Colendi, kullanıcıların akıllı telefonları ile alışveriş alışkanlıklarını, sosyal medya hesaplarını ve finansal durumlarını gözden geçirilerek kişiye özel kredi puanlaması yapıyor.

Kişiye özel kredi skorlaması yapan Colendi, oluşturduğu sonuçların küresel ölçekte kullanılmasına da imkan tanıyor. Herhangi bir ülke ya da hükümete bağlı olmayan Colendi, oluşturduğu kredi puanını dünya üzerindeki her bölgede geçerli biçimde sunuyor. Blockchain teknolojisinin nimetlerinden yararlanılarak oluşturulmuş “Colendi Dijital Kimliği”ne sahip olan kullanıcılar, dünyanın her yerinde geçerli olacak kredi skoru elde ediyorlar.

Makine öğrenimi teknolojisini de içinde barındıran Colendi, kullanıcısından elde ettiği verileri belli bir algoritma çerçevesinde süzerek bilgiye dönüştürüyor. Bu gelişmiş teknoloji sayesinde, sahtecilik kontrolü ve kredi skorlamasının aynı anda yapılması mümkün oluyor.

Merkezi olmayan bir yapı üzerine inşa edilmesi sayesinde kredi skorları oluşturulurken fraud koruması da kendiliğinden sağlanmış oluyor. Kişinin geçmişine ait verilerinin gerçek zamanlı verilerle de birleştirilmesi ekstra güvenlik unsuru oluşturuyor.

Colendi platformu hakkında detaylı bilgi almak için www.colendi.com resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

IOV Kurucusu Antoine Herzog girişimini anlattı.

“IOV: Bringing blockchain to the people! IOV provides a DNS-like protocol for blockchains networks”.

 

Joint Ventures CEO’su Ahmet Arslan, girişimini anlattı.

“Joint Ventures: Unlocking power of blockchain for online publishers”.

 

Kimlic Kurucu ve CEO’su Gökhan Seçkin, girişimini anlattı.

“Kimlic: Legally Compliant KYC Blockchain for Banking & Crypto”.

 

Loyakk Direktörü Sadiq Quasim, girişimini anlattı.

“Loyakk: Powering Secure Enterprise Business Networks on Blockchain”.

 

Membrana COO’su Yurii Gerasimov, girişimini anlattı.

“Membrana: Trust Management Of Digital Assets”.

 

Patron COO’su Terry Shiraishi, girişimini anlattı.

“Patron: Revolutionize the influencers social media platform by it’s decentralized platform”.

 

Spotcoin Kurucusu Andrew Thornhill, girişimini anlattı.

“Spotcoin: Liquidity Through Simplicity”.

 

TOLAR Kurucu ve CTO’su Josip Maricevic, girişimini anlattı.

“Tolar: An open source, community governed crypto-currency”.

 

TrustedHealth CEO’su Greg Jarzabek, girişimini anlattı.

“Trusted Health: Patient and doctor-centric health ecosystem in specialised medicine engineered on blockchain”.

 

ICO Marketing Strategy: How to Promote Your ICO 

Ardından Fintechtime Yazı İşleri Müdürü Mihriban Ersin Tekmen’in moderatörlüğünde geçekleşen “ICO Marketing Strategy: How to Promote Your ICO” konulu panelle ile Blockchain Venture Summit sürdü. Panelde ICO’ların pazarlama stratejileri konuşuldu ve oluşturulacak stratejide olmazsa olmazlar ve iletişimde önem verilmesi gereken konular ele alındı. Panelistlerin minik videoların aşağıda bulabilirsiniz.

Cobinhood CMO’su Daniel Chang

 

 

iCoin Paddy Kurucusu Patrick Makedonas

 

 

7marketz Kurucu ve CEO’su Yagub Rahimov

 

 

Why you don’t need an ICO?

BDM- ICOBench Business Development Director Catherine Zverkova, “Why you don’t need an ICO?” başlıklı sunumu ile sahnedeydi.
ICO’lar için derecelendirme platformu olan ICOBench’de şu anda gözden geçirilmiş 1000’den fazla proje var. Birden fazla başarılı ICO’lara danışmanlık yapan ve ICO Bankasının bir parçası olan Zverkova, ICO’lar hakkında oldukça detaylı ve dolu dolu bir sunum gerçekleştirdi.

ICO’ların konusunda yatırımcıların yaklaşımlarına ve anahtar risk faktörlerine dikkat çeken Zverkova, bu alanda ağızdan ağıza pazarlamanın yoğun olduğunu ve yatırım değerinde artış sağlanabilmesi için listelemenin bir gereklilik olduğunun altını çizdi.

Başarılı bir ICO’nun gereklilikleri konusunda ise üç faktörün önemine değindi.

Proje ekibi, yatırımcı havuzu ve token’la ticaret yapan kişiler.

2017’de ICO projelerinin atladığı (eksik yaptığı) üç ana başlığı ise şöyle özetledi.

Para toplamak, teknolojiye uyarlamak ve yatırımcılara karşı üstlenmeleri gereken yükümlülükleri korumak.

Kripto para birimlerinin yasadışı faaliyetlerle ilişkilendirilmesinin ICO’lara itibar kaybettirdiğini ve riskli görülmesine ve kuşku ile bakılmasına sebep olduğunu ekledi. Yatırımcılara ise proje hakkında olabildiğince fazla bilgi almak için çabalamalarını ve eğer gerçekten inanıyorlarsa ve bir gelecek görüyorlarsa yatırım yapmalarını önerdi.

 

 

Bora Erdamar’ın moderatörlüğünde geçekleşen “Understanding Blockchain Technology and Beyond” konulu panelle Blockchain Venture Summit sürdü.

Arda Kutsal ve Ripple’dan Dilip Rao’nun sohbetiyle Blockchain Venture Summit sona erdi.

 

Fayda görmeniz dileğiyle ve bir başka etkinlikte görüşmek üzere.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir