Blog Yazarları Çalıştayı 2’nin Ardından

Blog Yazarları Çalıştayı 2’ye benimle birlikte gitmeye ne dersiniz?

Blogların daha etkin hale gelmesi üzerine, deneyim ve fikirlerin paylaşılması hedefiyle yola çıkan çalıştay, “neden, analiz, sonuç” üzerinden şekillendirildi.

Blog Yazarları Çalıştayı 2 ile ilgili merak edilenleri ve notlarımı okumaya lütfen devam edin…

Blog Yazarları Çalıştayı 2

Blog Yazarları Çalıştayı 2, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Ana Bilim Koordinasyonu ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İZU’yu ilk defa ziyaret ettim, misafirperverliklerine ve sıcak alakalarına çok teşekkür ediyorum.

Türkçe Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Özmen ve Yrd. Doç. Dr. Nil Didem Şimşek, bizleri çalıştayın başından sonuna dek büyük bir dikkatle dinlediler, zaman zaman soruları ile onurlandırdılar.

Katılımları ile fark yaratan, yönelttiğimiz sorulara içtenlikle yanıt veren İZU Öğrencilerine ve desteklerini esirgemeyen Türkçe Öğretmenliği Bölüm Temsilcisi Esra Gamze Demir‘e ayrıca teşekkürü borç bilirim…

 


Malumunuz üzere Çalıştay akademiktir, bilimseldir ve uzmanlık gerektirir. Konu başlıkları üzerinde nedenlerin sorgulandığı, analiz ediliği ve sonucun üretildiği bir çalışma sunmayı odağına alır.
Günün sonunda blog yazarı arkadaşlardan gelen tüm sorulara mümkün olabildiğince yanıt bulmaya, deneyimlerimizden bir sonuç ürünü ortaya koymaya gayret ettik. Bir sonraki çalıştayın temeline bir iki tuğla eklenebilecekse ne mutlu bize.

Blog Çalıştaylarının ardındaki isim Sevgili Evren Soyuçok. Kendisi genç yaşına rağmen blog yazarlığında 11 yılı geride bırakmış bir isim. Evren’in çok çaba harcadığı bu yolda, elimden geldiğince, dilim döndüğünce destek olmaya çalışıyorum.

 

 

Blog Yazarları Çalıştayı 2’de Konuşulanlar. 

Blog Yazarları Çalıştayı 2’ye  “Blog” tanımını yaparak başladık.

Wikipedia’ya ya göre Blog;

Ağ Günlüğü, Günce” veya Weblog olarak adlandırılır; teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlük benzeri web siteleridir.

Bu tanıma yapılan ek bildirimler;

Yeşim Mutlu : “Blogun tanımını e-günlük olarak bu tanımı yapabilirim. Bloglarımızda deneyimlerimizi de sıklıkla paylaşıyoruz. Blog konusunda bazen sınırlar değişiyor bana göre sınırsız bir evren.” 

Evren Soyuçok : “Blogu e-günlük olarak kabul ediyorum.. Öte yandan şu anda e-günlük ötesi bir yapıda olduğunu düşünüyorum. Gelişigüzel bir gazetecilik olarak da tanımlanabilir.”  

şeklinde oldu.

Wikipedia’da yer alan bilgilerin güncel olmadığından hareketle “Türkçe Bloglar” ve diğer bölümlere ek yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Blog Yazarları Çalıştayı 2’de diğer bir önemli konu başlığı.

Günümüzde bloglar medyanın veya gündemin neresinde?  

Atıf Ünaldı

Medyada gerçekten bloglar ilginç bir hal olmaya başladı. Durumu global olarak algılamak lazım. Gazeteler ciddi anlamda bloglardan etkilendiler. Gazetelerde kadro bulamayan kişiler web sitesi kurmaya başladı ve etkili oldu. Burada açmazlar var. İlki gazeteciler tarafında bulunan açmaz. Gazeteciliğin kendi içinde bir sürü sıkıntısı var. Örneğin bulunduğu ülkede bir şirket, dolayısıyla bir çalışan olarak bazı kurallara uymak zorunda, kamusal anlamda gerekliliklere uymak zorundalar. İkincisi bloglarla ilgili açmazlar. Blogların açmazları ise bu kuralları kim belirliyor. Google dünyadaki blogların otoritesi durumunda. Blog yazarı olarak içerik oluştururken arama motorları için yazıyoruz. Günümüzde SEO odaklı yazanlar da var. Gazeteciler ve blog yazarları arasında şimdiye dek gözlemlediğim kadar tatlı bir rekabet var. 

Yeşim Mutlu

Şimdiye dek gözlem yaptığım kadarıyla basın toplantısı ile blogger toplantılarını birbirinden ayırmak gerekli. Gazeteciler sorumluluklarının bilincinde, bloggerlar ise daha rahat davranıyor. Dolayısıyla zor bunu konumlandıracak kişiler PR ajansları. Eğer temelde bu sorun çözülmezse zarar verici oluyor. Marka değeriniz varsa ve buna inanıyorsanız, doğru yaklaşımı mutlaka yakalarsınız. Yazım kuralları ile ilgili Türkçe öğretmenlerinin bloglaması çok iyi olur. 

Yakın zamanda sahte psikolog ile oluşan gündem beni ( Yeşim burada socialmom üzerinden gelişen olayları ele aldı) ve pek çok kişiyi rahatsız etti. 

Çocukların dahil edildiği – teşhir edildiği sosyal medya paylaşımlarına ve blog içeriklerine karşıyım. Bu bir akım haline geldi, çocuk sahipleri bunu bir strateji gibi kabullendi ve uyguladı. Bu elbette bir tercih ama ben bir anne olarak buna karşıyım ve çocuklarına güvenli bir gelecek bırakmak adına daha sorumlu davranmaları konusunda anneleri uyarıyorum. Lütfen çocuklarınızı sosyal medyada kullanmayın. Genel paylaşımlarda izin almadan kullanımın hukuki bir tarafı olmak zorunda. Geçtiğimiz yıldan beri okullar izin almadan fotoğraf paylaşamıyor, bunu yaygınlaşması lazım. 

Daron Yöndem 

Benim blogum dikey uzmanlık alanında. Bu kaygıların tümü bende yok. Türkçe olarak alanımla ilgili tek yazan kişi benim, dolayısıyla arama yaptıklarında benim blogumla karşılaşıyorlar. Kaç kişi okumuş, kaç vuruşa gidiyorsa o kadar yazarım. Google indekslese, indekslemese umrumda değil. Google için yazılarımı yazmıyorum ve mesleğim blogger’lık değil. YouTube videosu çektim bir dönem ve bunda para kazanmaya odaklanmadım. Para kazanmaya odaklandığınızda kitleye göre yazmak zorundasınız ve seviyeyi aşağıya çekmek durumundasınız. Niche kitleye içerik oluşturuyorum benim motivasyonum çok okunmak, hayat kurtarıyorsun yorumu almak. Bence blogging yapmak zorunda değilsiniz. İçerik üretmeyi seviyorsanız, üretmekle alakalı bir durum bu. Hayatımız tüketmek üzerine, en çok like üretiyoruz. Ürettiğiniz şey illaki içerik olmayabilir. ben içimde ne gelirse onu yazıyorum çok ta ne kadar ne zaman okudukları önemli değil. Benim duruşum bu. 

Genel bir eğilim olarak kimse dahi anlamındaki “de ve da” ları kimse düzgün kullanmıyor. Lütfen bu konuda dikkatli olsunlar. 

Evren Soyuçok 

İnterneti bloglar kurtaracak dedik ama blogları da Türkçe kurtaracak. Önceden bloguma gelen yorumların hayatlarını düzeltip yayına alıyordum. Yazım yanlışı üzerine bir blog aç diyen çok oldu ama bu TDK’nın işi. 

“Kitapseverler yolda” adında bir grup var, onlarla bir toplantı yaptım ve çalışmalarını salt sosyal medyadan yayınlamalarını eleştirmiştim. Onlar daha sonra bir blog açtılar, bu tür kulüplere yenileri eklendi. Temel fikrim bu tür çalışmalarda bir blog açarak işe başlamak. Öte yandan bu tür çalışmalarda okunulabilirlik az. Üniversite öğrencilerinin bloglamamasını anlamıyorum. Dijital bir miras bırakmanız lazım, burada oturan tüm arkadaşlarım günlük hayatlarından – aldıkları eğitime dek onlarca içerik çıkarabilir. Köşe yazarı hepimiz olmayabiliriz, ama İnternet hepimize bu imkanı sunuyor. Kendi dijital medyamızı yapabilir, kendi gündemimizi oluşturabiliriz. 

“Blogların okunma oranlarının düşüşü ve hangi blog türünde ilerlenir, kalıcı başarı nasıl sağlanır?”

Daron Yöndem 

Hangi konuda rahat hissediyorsanız o konuda yazın. Esas kriter ben ne yapmak istiyorsam onu yaparım. Bunu para kaygısı güderek yapmıyorum,bene değerli olan ne varsa bunu paylaşırım. Başkalarının ihtiyaçlarına talebi üzerine içerik üretmiyorum. Motivasyon yazdığınız şeyle ilgili olmalı. Sevdiğiniz şeyi yaptığınızda başarı daha çabuk gelir.

Yeşim Mutlu 

Blogları kategorilendirdik. Bloglar kişisel günlükler olarak ortaya çıktı, sonra işin için para girdi ve gündem değişti ( Yeşim burada Buse Terim örneğin, verdi. Buse Terim temel paylaşımlar ile başladı ve portallaşmaya kadar ilerledi. Kendisini çok başarılı buluyorum dedi. ) Kim neyi iyi yapıyor, bunu bilmek ve odaklanmak lazım. Neyi iyi yapıyorsanız buna odaklanın ve onu yazın. Okuyucular bunu istiyor diye yazmak sizi bir yere kadar götürür. Kendi istediğinizi yazarsanız gerçekten başarıya ulaşırsınız.

Evren Soyuçok 

Hep bir şey var, popüler olmak isteyenler ilk başta moda veya yemek blogu üzerinden bu işe başlıyor. Blog yazarlığı popüler yazarlık değildir. Daron ile aynı kafadayım, google tarafında aynı fikri benimsiyorum. Blog yazarlığı konusunda uzman olmak zorunda değilsiniz. Blogun çıkış noktasının unutulmaması lazım. 

Atıf Ünaldı 

Hangi blog türlerinde hızlı ilerlenir konusunda 1000 kelime yazacağım diye kaliteli içerik oluşacağına inanmıyorum. İnternet dünyası kendi içinde çözüm yollarını buluyor. Trafik bizim için önemlide olabilir, önemsizde olabilir. Reklam içinde bu durum geçerli. Burada stratejiniz ön plana çıkıyor. Ben hayatımla ilgili oluşturduğum her şeyi bir arada toparlamaya çalışıyorum. Benim blogumla ilgili derdim bu. Bu bir tercih sebebi. Bloglar şunları yapmak zorundadır kalıbına katılmıyorum. Amacınız ne ise ona göre strateji belirleyin. 

Hasan Yaşar 

Kelime sayısı önemli ama aynı kelimeleri kullanıyorsan Google bunu sevmiyor. Google bizim hangi sayfada ne kadar kaldığımızı biliyor. Gündemle alakalı olarak iyi bildiğiniz bir konunun zamanlamasını doğru planlayarak başarıyı yakalayabilirsiniz. Doğru zamanda doğru içeriği girmeniz gerekiyor. Şu anda oluşturduğunuz içeriğin kalitesi daha fazla ön plana çıkıyor. Google’ın yapmaya çalıştığı insanların ihtiyacı olan içeriği ön plana çıkarabilmek. 

Daron Yöndem 

Ben çok niche bir aralıkta yazıyorum. Ben eğer daha fazla okuyucu isteseydim bunları yazmazdım. Şu an yazdıklarımı alanım ile ilgili, alanımla ilgili olanların tümü bile anlamayabilir. Seviye olarak herkesin okuyacağı şekilde yazmıyorum. Şu anda içimden gelmediği için herkese yönelik bir içerik paylaşmak istemiyorum. Daha çok okunacak diye böyle bir şey yapmayacağım. Benim için kaç kişinin okuduğu önemli değil. Okuyanlar anlasın diye elimden geleni yapıyorum. İlk olmak bir kriter değil, iyi olmak önemli… Aceleye gerek yok, daha iyisini yazarsan zamanı geldiğinde mutlaka okunur. Bunu bir kitap yazdıktan sonra deneyimleme şansı buldum. Ortaya dolu dolu bir şey koyarsanız insanlar okuyacaktır diye tahmin ediyorum. 

Yeşim Mutlu 

Bloguma en çok trafik aldığım yazılar instagram hashtagleri ile ilgili olan yazılardır. Bunu yıllardır sürdürüyorum. Ben bunu SEO için yapmadım, sadece işlevselliğini ortaya koymak için hazırladım. Burada ihtiyaca yönelik olarak yazmaya çalışmıştım. İçinizden gelen sesi dinlemenizi öneririm. 

Evren Soyuçok 

Blogların başarısının sürdürebilmesinde öncelikli yol ‘istikrarlı bir şekilde içerik üretimi’. Bıkmadan, usanmadan yazmak, okumak, araştırmak; bunun için de en azından kulaklıklarımızı çıkarıp hayatın içine karışmak, sokağın sesini duymak, çevremizdeki ayrıntıları görebilmek gerekiyor. Özellikle bizi dinleyen üniversite öğrencilerine sadece derslerde hocalarının kendilerine anlattıkları konularla ilgili bile bloglarında yazı yazsalar muazzam bir özgün içeriğe sahip olabilirler. 

Blog Çalıştayı 2 ile ilgili sonuç bildirisi, yeni gelişmeler ve gündem başlıklarının tam metnini Sevgili Evren burada yayına alıyor. Yakın takipte olmanızı öneririm.

Çalıştay sonrası alanında çok değerli katılımcı arkadaşlarımın ilgili blog yazılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Blog Yazarları Çalıştayı 2 ile ilgili yapılan haberlere aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

  6Yorum

 1. Avatar Evren Soyuçok   •  

  Verdiğin güç ve kattığın değerle Türk blog tarihine iki çalıştay kazandırdık; devamı olur ya da olmaz ama hep beraber bir ilki -üstelik ikinci kez- gerçekleştirdik. Blog Yazarları Çalıştayı 2’ye dair çok önemli bir arşiv oldu yazın; yüreğine sağlık sevgili Funda. Hakkın ödenmez!

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Estağfirullah. Biz diline daima önem veririm, tıpkı senin gibi. Çalıştay senin önderliğinde gerçekleşen ortak bir çabanın ürünü. Ekosisteme bir katkı sağlıyorsa ne mutlu bizlere…

 2. Avatar Özkan   •  

  Yazınız için çok teşekkürler….

 3. Avatar Mehmet Ortaç   •  

  Katılamadığım için çok üzgünüm. Beyaz yakalının dramı diyelim. Ancak yazılan yazılar çok faydalı oldu. Umarım bir sonrakine katılmanın yanı sıra katkı sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir