2016’nın En Çok Okunan Yazıları

En çok ilgi gösterdiğiniz içeriklerden derlediğim “2016’nın En Çok Okunan Yazıları” dosyası ile bu yılı kapatıyorum.

Hepinize şimdiden sağlık, mutluk, başarı ve bol paylaşımlı bir yıl diliyorum.


Listeme etkinlikleri ve tekil sinema yazılarımı dahil etmedim ve Google Analytics verileri üzerinden hazırladım. Kim bilir belki gözünüzden kaçmış bir yazım olabilir 🙂
Yazılarımı daima toplumsal fayda gözeterek ve herkesin anlayabileceği sade bir dille yazmaya çalışıyorum. Bu yazı, 2016 yılı açısından benim final final yazım. Şimdiden hepinize bilgi ve paylaşımla dolu bir yeni yıl diliyorum.
İşte 2016 yılının en çok okunan yazıları.

Emoji Dosyası

Emojiler günlük hayatımızda yazışmalarımızın bir parçası. Öte yandan emojilerin anlamlandırmak kolay değil. Geçtiğimiz ay emojileri anlamlandırıp, raporlama yapabilecek kişilere ihtiyaç duyulduğunu okudum. Yazıma gelen yorumların yoğunluğu ortada. Evrensel anlamda bu işe talibim.

Emoji Dosyası

Instagram Stories Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2013 yılında tanıtılan Snapchat’in geçici paylaşım özelliği çok tutulmuş, özellikle gençlerin ve bazı markaların büyük ilgisini çekmişti. Instagram bundan hareketle, daha fazla içerik oluşturmak ve paylaşımları arttırmak için Instagram stories’i kullanıma sundu. Çalışma sistemini ve yapılabilecekleri anlattığım bu yazı sizden yoğun ilgi gördü.

Instagram Stories Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akıllı Aydınlatma Philips Hue Go

Özellikle şu günlerde Philips Hue Go’nun hayatımıza kattı değer inanılmaz. Sayısını ilk fırsatta arttıracağız. Evimize her geçen gün yeni bir akıllı cihazı monte ediyoruz ama en keyif vereni Hue Go oldu kuşkusuz.

Akıllı Aydınlatma Philips Hue Go

 

Ücretsiz E-Kitap Siteleri

Bu yazımda okumayı sevenler için alternatiflerle dolu, ücretsiz e-kitap indirebileceğiniz siteleri derlemiştim. Yazım sizlerden gelen yorumlarla beslendi ve gelişti. Katkısı olan herkese teşekkür ederim.

Ücretsiz E-Kitap Siteleri!

Periscope’un Sırları

Malum canlı yayın yükselen bir trend. Bu konuda Periscope itici bir güçtü ve yazım sizlerden yoğun ilgi gördü.

Periscope’un Sırları

 

Çok İşinize Yarayacak 10 Mac Programı

Hayatıma Mac girdiğinden beri teknoloji yazılarımın içeriği evrimleşti, tıpkı kullanım alışkanlıklarım gibi. Mac dünyası ile geç tanıştım ama çabuk alıştım. Tek üzüntüm yıllarca eğitimini aldığım ve bu eğitimi verdiğim PC dünyasından uzaklaşıyor olmak. Önerdiğim programlar işlevseldi ve yazım hala çok okunuyor.

Çok İşinize Yarayacak 10 Mac Programı

 

Prisma Uygulaması ve Algorithmia Sonrası Yapay Zeka

Yapay zekaların gelişimindeki en önemli engellerden biri şüphesiz hızlı öğrenebilme ve analiz kabiliyeti. Bu kavramlar doğru algoritmalar ile birleşince, karşımıza saha akıllı yapay zekaların çıkacağı şüphe götürmez bir gerçek. Peki bu kadar başarılı sonuçlar almanın sırrı ne derseniz, yine karşımıza o sihirli sözcük “Yapay Zeka” çıkıyor. Alghorithmia uzun yıllardır web üzerindeki fotoğrafları, görselleri tarıyor ve analiz ediyor. Bu derin analiz seansları sonrası ise derin öğrenmeye bağlanıyor.

Prisma Uygulaması ve Alghorithmia Sonrası Yapay Zeka

Siri Hakkında Bilinmeyenler

Siri, iOS kullanıcılarının telefon veya tabletleri üzerinden yapmak istediği şeyleri sadece sorarak yapılmasına yardımcı olan akıllı bir kişisel yardımcı. Bu yazımda Siri’nin gizli dünyasının kapılarını araladım ve Siri’ye sorabileceğiniz sorulardan oluşan bir derleme yaptım.

Siri Hakkında Bilinmeyenler

 

Facebook Haber Kaynağınız Kontrolünüzde Olsun

Bu yazıyı arkadaşlarımdan gelen talepler üzerine bir dosya halinde hazırladım. Facebook haber kaynağınızı, sayfa akışınızı nasıl kontrol edeceğinize dair pratik bilgilere yer verdim.

Facebook Haber Kaynağınız Kontrolünüzde Olsun. 

Türkiye’nin En Başarılı 100 Startup’ı

TOBB Genç Girişimciler Kurulu ve Endeavor Türkiye’nin desteğiyle gerçekleştirilen “Startup 100 Ödül Töreni”nde, Türkiye’nin en başarılı 100 startup’ı açıklandı. Girişimlerle sohbet etme fırsatı bulduğumda desteğe her alanda ihtiyaç duyduklarını gördüm ve ben de bir köşesinden tutmak için sosyal sorumluluk bilinci ile Çay Kahve İnsan partnerleri arasına katıldım.

Türkiye’nin En Başarılı 100 Startup’ı

 

Yavaşlayan Mac’inizi Hızlandırmanın Yolları

Yine bir ihtiyaç yazısı daha. Mac’lerle ilgili çok az kaynak var. Deneyimlerim ışığında hazırladığım bu yazı da sizlerden yoğun ilgi gördü.

Yavaşlayan Mac’inizi Hızlandırmanın Yolları

Siz Söyleyin Uygulamalar Yazsın

Telefonunuz veya tabletinizde ve hatta bilgisayarınızda sesinizi yazıya dönüştüren yöntem ve uygulamaları kullanmak hem çok pratik hem de zamandan kazandırıyor. Üstelik neredeyse sesinizi birebir hatasız çevirecek kadar başarılılar. İster not almak, isterseniz blog yazılarınızı yazmak için önerilerimi kullanabilirsiniz. İhtiyaca yönelik çözüm sunduğum bu yazım da sizlerden yoğun ilgi görüyor.

Siz Söyleyin Uygulamalar Yazsın.

Instagramdan Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Instagramdan Canlı Video Yayını nasıl yapılır ve izlenir, canlı yayın ile neler yapabilirim diye soranlar için hazırladığım bu yazı sizlerden ilgi gördü. Canlı yayınlar üzerinden yapabileceklerinize dair örnekler verdiğim örnekleri kullanmaya başladınız, bu da beni mutlu ediyor.

Instagramdan Canlı Yayın Nasıl Yapılır

 

LG G5 İnceleme

LG G5’i incelem şansı buldum ve android dünyasına tekrar kısa bi dönüş yaptım. Cihaz şahane ve elimden geldiğince bu deneyimi sizlere aktardım.

LG G5 İnceleme

Hangisi Daha Akıllı?

Ses tanıma teknolojilerini günümüzde ortalama %70’lik bir doğru anlama kapasitesine sahip. Bu oran ise her geçen gün artıyor.

Sizin için ses tanıma teknolojilerini kullanan servislerin son durumunu derlemiştim.

Hangisi Daha Akıllı?

 

Turkcell T70 İncelemesi

Turkcell T70’im hem lansmanına katılmış hem de uzun soluklu bir deneyim dönemi yaşamıştım. Cihaza dair sorular halen gelmeye devam ediyor.

Turkcell T70, 4.5 G teknolojisini destekliyor. LTE CAT desteği barındıran cihaz, 150 megabite kadar indirme hızı ve saniyede 50 megabite kadar yükleme hızı sunuyor. Bu sayede yüksek hızda internette gezebiliyor, uygulama yükleyebiliyor ve eksiksiz bir kullanıcı deneyimi yaşıyorsunuz. Aynı zamanda 802.11b/g/n kablosuz bağlantı standardı ve Bluetoothe 4.1 desteği de var.

Turkcell T70, Andorid’in son sürümü Marshmallow ile birlikte geliyor. Hangi izinleri verip vermeyeceğinizi belirliyor ve cihazınızın şarja takmadan da uzun süre kullanabiliyorsunuz. Pil türü 2540 mAh ve 400 saate kadar bekleme, 10 saate kadar kullanımı destekliyor.

1.3 GHz dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemci arka planda birden fazla uygulama açık olsa bile performans kaybına sebep olmuyor. Oyun deneyimi konusunda da bir sorun yaşatmıyor. 2 GB Ram ile gelen cihazın dahili hafızası 16 GB, MicroSD ile 32 GB’ye kadar hafıza artırımına gidebiliyorsunuz. İşlemci konusunda olumsuz bir önyargınız var ise bunun boş çıkacağını söylemek isterim.

Turkcell T70 İncelemesi

En İyi Apple Watch Uygulamaları

Bileklerimizi süsleyen Apple Watch’unuza verim katacak şahane uygulama önerileri vermiştim.

En İyi Apple Watch Uygulamaları

 

Okka Türk Kahvesi Makinesi

Türk kahvesini ben gibi seven biriyseniz Okka Türk Kahvesi Makinesi olmazsa olmazlarınızdan biri olacaktır. Evimizin vazgeçilmezi olan bu cihaza dair yazımı yakın dönemde yayına almama rağmen çok okunan içeriklerden biriydi.

Okka Türk Kahvesi Makinesi

Mac Kullanıcılarının Bayılacağı İpuçları

Sene içinde Mac kullanımına dair çözüm önerileri sunduğum yazılarımdan biri daha…

Mac Kullanıcılarının Bayılacağı İpuçları

Video Pazarlama Stratejinizi Nasıl Yaratırsınız?

Video içerik üretimi ve buna bağlı ilgi bitecek gibi değil. Yine ihtiyaçtan hareketle hazırladığım bu yazıda hem türleri inceledim hem de yapılabilecek çalışmalara dair örnekler verdim.

Video Pazarlama Stratejinizi Nasıl Yaratırsınız?

YouTube Hesaplarınızı Geliştirecek İpuçları

Yeni başlayacaklar ve temel seviyeden kendini geliştirecek kullanıcılar için bu yazıyı hazırladım. Ekran başına geçmek kolay değil, öte yandan bir zorunluluğa doğru hızla ilerliyor. Yazım sizlerden ilgi görmeye devam ediyor.

YouTube Hesabınızı Geliştirecek İpuçları


Toplumsal fayda yaratmaktan hareketle oluşturduğum yazılarımın dilini mümkün olduğu kadar sade tutmaya çalışıyorum. Basit yazmanın dünyadaki en zor şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Umarım 2017 yılında da edindiğim bilgileri sizlerle paylaşabilme enerjisine sahip olabilirim. Çünkü içerik üretmek gittikçe zorlaşıyor ve zaman yönetimi kolay bir iş değil.
Hep söylediğim gibi “Fayda görmeniz dileğiyle” 2017 Yılında görüşmek üzere.

 

  3Yorum

 1. Recep Hilmi TUFAN   •  

  Fundalina.com’u 2008’lerden beri tanıyorum sanki. Ben de o zamanlar blog yazardım, etkinliklere katılırdım ancak sonrasında koptum blog ortamından. Pişman olup geri döndüm. Bundan sonra en çok okunan yazılarınızı da en az okunan yazılarınızı da okumaya çalışacağım. Tebrikler…

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Seni sevgiyle hatırlıyorum. En eskilerden birisin mutlaka devam etmelisin. İletişimimiz lütfen sürsün. Katkın için teşekkür ederim.

 2. Nuri ÖZKAN   •  

  Hocam emeğinize sağlık beğendim bir içerik olmuş. Artık sizi tanıdım takip listeme alıyorum. Siteme de beklerim inşallah tekrar emeğinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir