Facebook Haber Kaynağınız Kontrolünüzde Olsun. 

Facebook haber kaynağınızda – sayfa akışınızda sizinle ilgisi olmayan içerikleri gösteriyor olmasından şikayetçi olabilirsiniz. Ancak bu problemi aşmanın basit yolları var.

Yazımda Facebook haber kaynağınızı, sayfa akışınızı nasıl kontrol edeceğinize dair pratik bilgilere yer verdim.

Facebook Haber Kaynağı

Düşündüğünüzden daha kolay bir şekilde, çok basit düzenlemeler yaparak Facebook haber kaynağınızdaki akışı kendinize özel bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Eğer Facebook’u sık kullanıyorsanız buna vakit ayırmak için üşenmeyin. Bir kere düzenleme yapın, güncel ve bağlı kalmanın keyfini çıkarın.

 

Facebook’a Gerçek Arkadaşlarınızın Kim Olduğunu Söyleyin.

Facebook üzerinde birçok farklı arkadaşa sahip olabiliriz. Bunlar iş arkadaşlarımız, okul arkadaşlarımız, hiç tanımadığımız kişiler, akrabalarımız, gerçek hayatta görüştüğümüz arkadaşlarımız ya da komşularımız olabilir.

Facebook, siz söylemediğiniz sürece haber kaynağınızda görmek istemediğiniz içerikleri veya sık görmek istemediğiniz içerik türlerini bilemez. Düzenleme yapmadığınız takdirde sıkıntı duyduğunuz bu akış devam eder.

Çevremizde sık sık arkadaşlarımızın paylaşımlarına ilgi göstermediğimizden yakındığı paylaşımlara rastlarız. Bu bazen çığ gibi büyür ve kopyala – yapıştır paylaşımlarla ekranımız dolar. Oysa yapılması gerekenler basittir.

Facebook haber kaynağı

facebook-haber-akisi-2

 

Haber Akışınızda en Başta Görmek İstediğin Kişilere Öncelik Verin.

Sol üst köşede duran Haber Kaynağı linkinin üzerine gittiğinizde çıkan küçük ayarlar simgesinden “Tercihleri düzenle” seçeneğine ulaşırsınız. Bu tercihler menüsünde “Başta Görmek İstediğin Kişilere Öncelik Ver” seçeneğini tıklayarak, haber akışınızda öncelikli olarak size görünecek profilleri belirleyebilirsiniz.

Bunu bilmeniz önemlidir; başta görmek istediğiniz maksimum 30 kişiyi ve sayfayı seçebilirsiniz. Yeni kişiler eklemek istediğinizde, arkadaşlarınızdan veya sayfalardan birini çıkarmanız gerekir.

 

facebook-haber-akisi-3

 

Kendi Haber Kaynağınızı Oluşturun.

Facebook, arkadaşlarınızı listeler halinde bölümlemenize izin verir. Sol taraftaki menüde yer alan “Arkadaşlar” başlığının yanında görebileceğiniz “diğerleri” linkine tıklayarak ulaşacağınız sayfa üzerinde arkadaşlarınızı farklı kategoriler altında listeleyebilirsiniz. Liste oluştur butonuna tıklayarak belirleyeceğiniz bir liste adıyla birlikte arkadaşlarınızı gruplayabilirsiniz. Böylelikle arkadaş listeniz hep elinizin altında yani ekranınızın sol alt tarafında sabit durur.

 

facebook-haber-akisi-4

 

Sıralanmış bir Liste Yerine Güncel Akışı Takip Edin.

Faceook haber kaynağı içeriklerini normal şartlarda en popüler olan başlıca haberlerden oluşturur. Haber kaynağı linkinin yanında yer alan küçük menü içerisinde bulunan “Başlıca Haberler” ve “En Yeniler” seçeneklerinden “En Yeniler” i seçerek haber kaynağınızın canlı akışa sahip olmasını yani “en son paylaşılan postların” öncelikli görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

facebook-haber-akisi-5

 

Sıkıcı Güncellemelerden ve Postlardan Kurtulun.

Haber kaynağında yer alan her postun sağ üst köşesinde küçük bir seçenek ikonu bulunur. Bu ikona tıklayarak o gönderiyi gizleyebilir ve karşınızda bir daha çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda ilgili postu yollayan profili de yine bu menü altından takip etmekten çıkabilirsiniz. Böylelikle ilgili kişinin postları siz yeniden düzenleyene kadar haber kaynağınızda gözükmeyecek, öte yandan arkadaşlığınız devam edecektir.

Yine bu menü altında yer alan seçenekler sayesinde gönderileri şikayet edebilir, kayıt edebilir ya da bildirimlere açabilirsiniz.

(Bu madde için değerli dostum “Simto Alev”in yazıyı yazdığım anda ekranıma düşen paylaşımını kullandım ama elbette gönderisini gizlemedim 🙋🏼 )

 

 

facebook-haber-akisi-7

 

Beğeni, Yorum ve Paylaşımlarınızı Önemseyin. 

Facebook haber kaynağı konusunda; beğeni, yorum ve paylaşımlarınız Facebook’un özel algoritması sayesinde algılanır ve daha sonra işlenmek üzere kayıt edilir. Aslında hiç birimiz bu algoritmanın nasıl ve hangi şartlar altında çalıştığını tam olarak bilmiyoruz. Ancak her beğeni, yorum ve paylaşımınız dolaylı yoldan bile olsa haber kaynağı akışımızı etkiler. Haber kaynağındaki ilgisiz içerikleri elemek için yorum ve beğenilerinize dikkat etmeniz (daha seçici olmanız) faydalı olacaktır.

 

facebook-haber-akisi-6

 

Facebook’a Hangi Tür Reklamları Görmek İstediğinizi Söyleyin.

Facebook gibi sitelerde reklamlardan kurtulmanın pratik bir yolu yok. Ancak en azından Facebook’a hangi tür reklamlarla ilgilendiğinizi söylerseniz, sizin için önerilen paylaşımların içeriği beklentinizi daha fazla karşılayacaktır. Bunun için en tepede ve en sağda bulunan küçük menüye ulaşarak “Ayarlar” seçeneğini tıklayıp, gelen sayfada sol bölümde yer alan “Reklamalar” sekmesine ulaşarak hangi konu başlıkları ile ilgilendiğinizi seçebilirsiniz. Aynı zamanda sizin için önerilen postlarda yer alan “Bu reklam yararlı” linkine tıklayarak yine size gösterilen reklam içerikleri hakkında benzer bir deneyim oluşturabilirsiniz.

 

Bu kadar faydalı bilgiyi sizinle paylaştım ama umarım arkadaş listenizde en tepelerde ve sevilenlerde yer alırım 😘

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

  1 Yorum

  1. Semih Yazıcı   •  

    Ayrıca gerçek hayatta arkadaşsanız Arkadaşı Ekle, değilseniz Takip Et butonunu kullanın =)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir