Prisma Uygulaması ve Alghorithmia Sonrası Yapay Zeka

Son günlerin en popüler uygulaması olan Prisma ve Alghorithmia‘nın fotoğraf renklendirme servisi, bize yapay zekanın geleceği hakkında ipuçları veriyor.

Nasıl mı? Lütfen okumaya devam edin…

Her iki servisin ortak ve en önemli özelliği, hizmetlerini yapay zeka, derin analiz ve derin öğrenme algoritmaları üzerine kurgulamış olmaları.

Yapay zekaların gelişimindeki en önemli engellerden biri şüphesiz hızlı öğrenebilme ve analiz kabiliyeti. Bu kavramlar doğru algoritmalar ile birleşince, karşımıza saha akıllı yapay zekaların çıkacağı şüphe götürmez bir gerçek.

İşte tam da bu noktada iki uygulama bu yönde ne kadar ciddi bir yol katedildiğini kanıtlıyor.

 

Prisma Uygulaması 

Milyonlarca akıllı telefonun uygulamalar listesinin baş köşesinde bulunan Prisma, uygulamaya yüklediğiniz fotoğrafları, “önceden derin öğrenme (Deep Learning) ile edindiği bilgileri” yine derin analiz yöntemi ile inceliyor ve en doğru şekilde filtreliyor.

Bu sayede inanılmaz sonuçlar almanız mümkün. En basit fotoğraflarınız bile bir anda bir Picasso ya da Van Gogh tablosuna dönüşebilir, profesyonel bir grafikerin saatlerce uğraşarak ancak çizebileceği bir görüntüyü bir kaç saniyede elde edebilirsiniz.

prisma

Programın asıl motorunun internet üzerindeki verileri analiz ederek her defasında bir sonraki adım için daha iyi sonuçlar üretmesi mümkün.

Prisma’nın yazılımcıları son olarak sadece sabit görsellerde değil, videolarda da eş zamanlı efektler üretebileceklerini ispatlayan bir de video yayınlandılar. Sonuçlar gerçekten inanılmaz…

 

Alghorithmia Uygulaması 

Alghorithmia ise bu işlerle 2013’ten beridir uğraşan bir şirket. Onlarında asıl meselesi Derin Öğrenme, Derin Analiz ve Yapay Zeka sistemlerini geliştirmek ve hızlandırmak. Bu AR GE çalışmalarını yaparken de hem müşterilerine hem de sıradan kullanıcılara çeşitli hizmetler veriyorlar. Bunlardan biri de Fotoğraf Renklendirme Servisi. Bu hizmette eski ve siyah beyaz fotoğraflarınızı bir kaç saniye içerisinde renklendirmeniz mümkün.

Peki bu kadar başarılı sonuçlar almanın sırrı ne derseniz, yine karşımıza o sihirli sözcük “Yapay Zeka” çıkıyor. Alghorithmia uzun yıllardır web üzerindeki fotoğrafları, görselleri tarıyor ve analiz ediyor. Bu derin analiz seansları sonrası ise derin öğrenmeye bağlanıyor.

ayhanisik

Devamında kurgulanan doğru bir algoritma ile de çarpıcı sonuçlar elde ediliyor.

Şirket yetkilileri bu yapay zeka modelini eğitmek için 2.200 kadar mikro servis çalıştırdıklarını, ancak ne kadar güçlü işlemcilere ve sonsuz miktarda veriye sahip olsanız da, derin öğrenme ve analizin hala çok kolay bir işlem olmadığını vurguluyorlar.

ataturk

Derin öğrenme ve analiz, sonrasında yapay zeka sistemlerine ihtiyaç duyan şirketlerin sayısı da her geçen gün artıyor. 2013’de sadece 100 organizasyon bu tip çalışmalara ihtiyaç duyarken, bu rakam 2014 yılında 1500’lere 2015 yılında da 3500’lere yükselmiş durumda.

Yapay zeka ve analiz sistemlerine en çok ihtiyaç duyan sektörlerin başında yüksek teknoloji şirketleri, bilim araştırmaları, geliştirme araçları, finans sektörü ve medya geliyor.

Bugün gelinen noktada bu makineler insan beyninin neokorteks nöron katmanlarında yer alan derin öğrenme tekniğini tam olarak taklit edebilir durumdalar.

Robotik teknolojilerin de eş zamanlı olarak gelişmesi ile, öğrenebilir > analiz edebilir > yeniden öğrenebilir yapay zeka sistemlerine sahip robotları hayatımızda görmemiz hiç de uzak değil gibi duruyor.

Siz ne dersiniz?

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir