Sosyal Medya ve Sosyal İşleri 2016

Gelin sizi 2016 yılında bir yolculuğa çıkarayım…

Her yıl olduğu gibi, ajansların, markaların blogger’ları da dahil ettiği lansmanları, davetleri ve etkinlikleri bir yazı altında toparlamak istedim.
2016 yılı birbirinden harika konferans, etkinlik ve seminerler ile dopdolu geçti. Bu sebeple bu yıl hazırladığım dosya ağrılıklı olarak bu başlıklar altında sıralanacak.

Sosyal Medya ve Sosyal İşleri 2016

Önceki yıllarda neler olmuştu diyorsanız, yıllara göre derlemelerimin linkleri aşağıda…

2010 – 2011 –2012 – 2013 – 20142015)

Blogger kimliğim ile yer aldığım zirve, etkinlik, lansman ve toplantıları tarih sırasına göre aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

Blog Çalıştayı 2

İlk Blog Yazarları Çalıştayının üzerinden tam bir yıl geçti ve amacına ulaştı. Burada ele aldığımız konular ve vardığımız sonuçlar değerliydi. Kemal Kaya’ya buradan saygıyla bir selam vermek isterim.

Çalıştayın fikir babası ve organizatörü Evren Soyuçok. Tüm bu çalışmanın altından kalkmak hem büyük bir stres hem de büyük sorumluluk. Kendisi çok değerli bir isim ve dili şiir gibi. Hala blogunu keşfetmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Blog Çalıştayı 2 ile ilgili bol bol not aldım ve blog yazarı arkadaşlarımızın sorularına cevaplar bulduk. Hem çalıştay notlarımı hem de tespitlerimi 2017 yılının ilk gününde kaleme alıp sizlerle paylaşacağım.

Teknoloji Blogger’larına Özel Arama Motoru 4. Seo Eğitimi

SEO Eğitimi Hakkında Her şey.

İndir.com, her yıl olduğu gibi bu yıl da bizleri unutmadı ve “SEO Eğitimi” verdi. Aramamotoru.com’un organizasyonu ile dahil olduğum eğitimde bilgilerimi tazelerken, pek çok değerli isimle birlikte tanışmama da katkı sağladı. Eğitim bir süreç ve sahip olduğumuz bilgi asla yeterli gelmiyor. İçerik ürettiğimiz dünya çok çabuk değişiyor. Bazen hızına ayak uyduramadığımızda tökezliyoruz. Merakla izlediğimiz ve ürettiğimiz içeriğe rağmen, umduğumuz noktada olmayan sıralamamız motivasyonumuzu elbette düşürüyor. Bu değişim yolunda bizi en çok etkileyen SEO. Konu ile ilgili bir uzman olmasanız bile, temel olarak işlevselliğine ve faydalarına dair mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Bu özel hediye için kendilerine çok teşekkür ediyorum.

 

TEB’le Kadın Programı

Malum 2016 hepimiz için olumsuzluklarla geçmesine rağmen benim için hayallerimden birinin gerçekleştiği yıldı. Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabım kısa süre önce yayınlandı. TEB’in kendi işinin patronu olan kadınları bir araya getirdiği “TEB’le Kadın Programı”nın canlı yayın konuğu olmak benim için gurur vericiydi. Burada hem kitabımla ilgili bilgi verdim hem de 2017’de bizleri bekleyen Sosyal Medya trendlerinden bahsettim.

Canlı yayının tekrarını aşağıdan da izleyebilirsiniz.

 

 

TEB’le Kadın Programı, ilham veren kadınların hikayelerinden, iş kurma süreçlerine, kadın girişimcilere verilen desteklerden, çalışan kadınlar için iyi hayatın ipuçlarına kadar pek çok konu hakkında haber, canlı yayın ve ileti sunan bir platform. TEB’e önerileri için arkadaşım Natali Yeşilbahar’a teşekkür ediyorum.

Webrazzi Finansal Servisler 16

Webrazzi Finansal Servisler 16’yı, etkinliğin Medya Sponsoru Fintechtime dergisi için takip ettim ve blogum için de notlar aldım. Türkiye’deki finansal servislerin dünyasının konuşulduğu, konuyla ilgili gelişmelerin aktarıldığı gün çok önemliydi. Webrazzi Finansal Servisler 16’da aldığım notları sizlerle paylaştım. Etkinliği #finansal16 hashtag’i ile twitter üzerinden de canlı aktarmıştık

Webrazzi Finansal Servisler 16’nın Ardından

 

Pazarlama Zirvesi

17. Pazarlama Zirvesi için birlikteydik. “Exponential / Katlı Değer Yaratmanın Yolları” konseptiyle gerçekleşen zirvede aldığım notları sizin için derlemiştim. Zirvede aldığım notları sizlerle paylaştım. Etkinliği #pz2016 hashtag’i ile twitter üzerinden de canlı aktarmıştık.

Pazarlama Zirvesinin Ardından

 

Brand Week 2016

Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen pazarlama, iletişim ve yaratıcılık liderlerinin buluşma noktası Brand Week Istanbul, bu yıl dördüncü kez düzenlendi. Artık gelenekselleştiği üzere hem blogum, hem de sosyal hesaplarımı üzerinden Brand Week 2016 notlarımı sizlerle Brand Week 2016 LoveMarks Creativity Day ve Brand Week 2016 Marketing Day Notları yazılarımda paylaşmıştım.

Etkinliği #BrandWeek2016 hashtag’i ile twitter üzerinden de canlı aktarmıştık.

Brand Week 2016 Başlıyor

 

People Make The Brand

Bu yıl dördüncü defa gerçekleşen People Make The Brand, işlenecek vaka sayısı ve konuşmacı çeşitliği ile Orta Doğu’nun en büyük işveren markası konferansı olma özelliğini taşıyordu. Alanında birbirinden değerli ismi dinlediğimiz etkinliğe dair notlarımı sizlerle paylaşmıştım.

People Make the Brand’in Ardından


Etkinliği #peoplemakethebrand hashtag’i ile twitter üzerinden de canlı aktarmıştık.

 

Marketing Meetup

Alanında önemli isimlerden Pazarlama dünyasını dinlediğimiz “Marketing Meetup” bu yıl yine dolu dolu bir program sundu. Marketing Meetup, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir konferans serisi. Yılda iki defa Nisan ve Ekim aylarında düzenleniyor.

Alanında birbirinden değerli ismi dinlediğimiz etkinliğe dair notlarımı sizlerle paylaşmıştım.

Marketing Meetup’ın Ardından

Etkinliği #marketingmeetup hashtag’i ile twitter üzerinden de canlı aktarmıştık.

 

Digitalzone 16

Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen dijital pazarlama danışmanlarını bizlerle buluşturan Digitalzone, SEO’yu hafızalarımıza kazıdı. Etkinlikte aldığım notlar ve SEO’nun geleceği hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşmıştım.

Gelin sizi Digitalzone 16’ya götüreyim.


Etkinliği #digitalzone hashtag’i ile twitter üzerinden de canlı aktarmıştık.

 

Webrazzi Summit 16

Alanında önde gelen 30’un üzerinde konuşmacıyı dinlediğimiz etkinlik,  1000 kişinin üzerinde bir katılımla gerçekleşmişti. Kartvizitlerin havada uçtuğu etkinliğe dair aldığım notları sizin için derlemiştim.

Webrazzi Summit 2016’nın Ardından.


Etkinliği #webrazzi16 hashtag’i ile twitter üzerinden de canlı aktarmıştık.

Investor Roundtable – FinTech Etkinliği

Girişimcilik platformu StartersHub, Investor Roundtable adı altında yeni bir etkinlik dizisi başlattı.

Yatırımcıları ilgili kişilerle bir araya getirmeyi amaçlayan etkinliğin ilk konu başlığı güncel bir konu olan Fintech idi. Alanında birbirinden değerli isimleri dinlediğimiz etkinlik ile ilgili aldığım notları sizin için derlemiştim.

Investor Roundtable – FinTech Etkinliğinin Ardından

Sen Gez, Piri Anlatsın

Tarihi değerlerimizi geçmişle günümüzü birleştiren hikayeler eşliğinde gezmemizi sağlayan Piri, Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle, bir StartUp olan POI Labs’in hayata geçirdiği harika bir mobil uygulama.

Basın lansmanına katıldığım “Piri Uygulaması” ile ilgili merak edilenleri sizlerle paylaşmıştım.

Sen Gez, Piri Anlatsın

Netflix Lansmanı

Netflix 22 Eylül’de Türkiye lansmanını yaptı ve sağlam bir kullanıcısı olarak bu davetlerine mutlulukla katıldım. 2017 yılında yayına alacağım Netflix ile ilgili 2 özel dosya blogumda taslakta bekliyor.

Netflix Hakkında Her Şey

indir.com Mobil Etkinlik 2016

Mobil dünya ile ilgilenen ve özellikle bilişim sektöründen kişilere yönelik düzenlenen “indir.com Mobil Etkinlik” geçen yıl olduğu gibi İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Salonu’nda gerçekleştirildi. Sunuculuğunu üstlendiğim indir.com Mobil Etkinlik ile ilgili merak edilenleri ve notlarımı sizlerle paylaşmıştım.

indir.com Mobil Etkinlik 2016


Etkinliği #mobiletkinlik hashtag’i ile twitter üzerinden de canlı aktarmıştık.

 

Intel’den Türkiye’nin Hayal Haritası

Intel; Türkiye’de inovasyon ve girişimcilik kültürünü geliştirmek, hayaller ve girişimcilik arasındaki bağlantıyı ortaya koymak için önemli bir çalışmaya imza atmıştı. 10 şehirden 8-55 yaş arası yaklaşık 2 bin kişi ile görüşülmesi sonucu ortaya çıkan sonuç, ülkemizin Hayal Haritası ve Girişimcilik DNA’sını gözler önüne sermişti. 10 Mayıs Salı günü Adatepe’de Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında bulunmuş, güne dair aldığım notları sizlerle paylaşmıştım.

Intel’den Türkiye’nin Hayal Haritası

#ikbloggerlarisirketlerde Projesi

İK Bloggerları ile şirketleri bir araya getirip şirketlerin tanıtmak istediği İK uygulamalarını İK Blogları aracılığı ile sadece kongre, seminer, zirve gibi platformlarda değil daha geniş bir okuyucu kitlesi bulunan İK Bloglarında paylaşmalarını sağlamayı amaç edinen projenin eğitmenlerinden biriydim.

#ikbloggerlarisirketlerde Projesini Duydunuz mu?

 

Kuşadası Cooking Contest

Kuşadası Cooking Contest : Yabancı Yurttaşların Gözünden Türk Mutfağı “Local Taste Cook-Off” 22 Nisanda, Ada Kültür Merkezi’nde gerçekleşmişti. Jüri üyesi olarak bulunduğum bu harika yarışmaya dair izlenimlerimi sizin için paylaşmıştım.

Kuşadası Cooking Contest

Lüleburgaz Girişimci Kadın Zirvesi

Lüleburgaz Belediye Meclisi’nin 2016 Kadın Yılı Etkinlikleri kapsamında, 4 Haziran 2016 Cumartesi günü Lüleburgaz Belediyesi’nin davetlisiydim.

Lüleburgaz Girişimci Kadın Zirvesi


Turkcell Teknoloji Zirvesi

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi, 100 fikir önderi ve 10 binden fazla davetliyi bir araya getirmişti. Görkemli açılış töreni ve zengin programı ile ufkumuzu açan zirve, katımcılarına unutulmaz bir gün yaşatmıştı. Zirveye dair notlarımı sizlerle paylaşmıştım.

Turkcell Teknoloji Zirvesi

 

Dijitalleşen Dünya ve Turizm Paneli

Adnan Menderes Üniversitesi Davutlar Meslek Yüksekokulu akademisyen ve öğrencilerinin davetlisi olarak “Dijitalleşen Dünya ve Turizm” paneli için davetliydim. Hem turizm sektörünü konuştuğumuz, hem de gelecek açısından yapılabilecekleri aktardığımız bu özel güne dair izlenimlerimi ve aldığım notları sizinle paylaşmıştım.

Dijitalleşen Dünya ve Turizm

 

Araştırmada Yenilikler Konferansı

Dünyada örnekleme bazlı pazarlama araştırmalarının lider şirketlerinden biri olan Ipsos’un, Global ve Türkiye yetkililerinin ağzından dinlediğimiz; pazar potansiyellerinin tahmini, gelecek öngörüleri ve pazar trendlerine dair yorumlarını ve sunum ekranlarını sizler için derlemiştim.

Konferans benim için ufuk açıcı oldu. Umarım 2017’de de katılma şansı bulabilirim.

Araştırmada Yenilikler Konferansı Ardından

 

Mekan.com Kitap Kulübü 

Sevgili Reyhan Çepik Aslan’ın davetiyle iki şahane geceye davetliydim. İlk davet, bu gecenin sonunda sağlam bir dostluğa adım attığımız Yonca Eldener ile tanışmama vesile oldu. Yonca Eldener’in harika kitabı “Göbekli Tepe Muhafızı” soluksuz okunan bir roman.

İkinci davet ise, araştırmacı, yazar ve öğretim görevlisi Önder Kaya’dan “İstanbul’un gizli kalmış hikayelerini” dinlediğimiz ve Orient Express’te buluştuğumuz geceye aitti. Önder Kaya’nın “Yitip Giden İstanbul Kaybolan Mirasın Peşinde” kitabı, İstanbul’u sevenlerin ve gizli tarihini merak edenlere ısrarla tavsiye olunur.

 

Intel Teknoloji Konferansı

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olan Intel Teknoloji Konferansı “Yarından Sonra” başlığıyla gerçekleştirildi. Etkinliğe katılamayanlar için aldığım notları sizlerle paylaşmıştım.

Intel Teknoloji Konferansının Ardından

 

Strato Türkiye’de

Dünya çapında lider hosting sağlayıcılarından STRATO, Türkiye hosting pazarına girdiğini, düzenlediği basın davetinde açıkladı. Lansmanla ilgili notlarımı sizlerle paylaşmıştım.

Strato Türkiye’de

 

Turkcell

Tüm bunların dışında Turkcell’in tüm davet ve lansmanlarına katılmaya çalıştım. Blogumda bu davet ve etkinliklere dair onlarca yazı bulunuyor.

Turkcell Blog için yazdığım yazılara ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

FinTechTime Dergisi

Bu yıl FinTechTime Dergisi için editörlüğe başladım. 3 ayda bir çıkan bu dergi için Sosyal Medya ve Teknoloji alanlarında yazıyorum. Blogumda yer veremediğim çok değerli etkinliklere FinTechTime Dergisi sayesinde katılma şansı buldum.

Sinema Yazılarım

Blogumun Kültür Sanat kategorisindeki her filmi basın gösterimleri sayesinde önceden izleme ve sizlerle paylaşma şansı buluyorum. Bana bu fırsatı veren Warner Bros Türkiye, UIP Türkiye ve TME‘ye teşekkür ederim.

 

Sosyal Medya Kampüsü

Tüm yıl Sosyal Medya Kampüsü için “Etkili Blogger” olma üzerine eğitimler verdim. Alanında uzman eğitmenlerle birlikte deneyimlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz.

Sosyal Medya Kampüsü’ndeyim

 

Son olarak, gerek eğitim gerek panelist olarak katıldığım pek çok davet var. Üniversitelerden gelen davetleri asla yanıtsız bırakmadığım gibi ajandam dahilinde seve seve katılım sağlıyorum. Bilgi paylaşıldıkça değer kazanır ve elimden geldiğince tüm kazanımımı sizlerle paylaşmak hem toplumsal görevim hem de blogumun varlığının tek amacı.
Gelecek yıl umarım yine harika bilgiler edinir ve sizlerle paylaşma fırsatı bulabilirim.
Fayda görmeniz dileğiyle…

  2Yorum

  1. mert kuşkapan   •  

    Çok güzel bir yıl geçirmişsiniz, gerçekten harika bir makale olmuş. 2017’de görüşmek dileği ile 🙂

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Teşekkür ederim Mert 🙂 Seninle birlikte nice güzel yıllara

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir