Webrazzi Finansal Servisler 16’nın Ardından

Webrazzi Finansal Servisler 16’daydım.

FinTech odağında ödeme sistemlerindeki gelişmeleri ve FinTech Girişimlerini dinlediğimiz etkinlikte aldığım notları sizin için derledim.

Webrazzi Finansal Servisler 16

Webrazzi Finansal Servisler 16’yı, etkinliğin Medya Sponsoru Fintechtime dergisi için takip ettim ve blogum için de notlar aldım. Türkiye’deki finansal servislerin dünyasının konuşulduğu, konuyla ilgili gelişmelerin aktarıldığı güne dair izlenimlerimi aşağıda bulabilirsiniz.

 

Webrazzi Finansal Servisler 16’da Neler Konuşuldu?

webrazzi-finansal-servisler

 

Webrazzi Finansal Servisler 16’nın açılış konuşmasını, Webrazzi Kurucu Ortağı ve CEO’su Arda Kutsal yaptı. Moderatörlüğünü yaptığı “FinTech Dünyası” sohbeti için sahneye BKM CEO’su “Soner Canko’yu davet etti.

 

soner-canko-1

 

Soner Canko konuşmasına Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY’u anlatarak başladı.

TROY

FinTech’in en parlak döneminde yola çıktık ve Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY’u hizmete sunduk. TROY, 2,5 Milyon POS’ta kabul edilebilir durumda ve tüm ATM cihazlarından TROY kart ile para çekilebiliyor. Ödemelerin nakitsiz gerçekleşmesi öceliğimiz. E-ticaret sektöründe de TROY kartları kullanılabilir durumda.

2016 yılını 10 banka ile kapattık. 2017 yılı hedefimiz ise kartlarımızın 28 bankada da gerçeli olması yönünde. Kredi kartı kullanımı konusunda İngiltere ile başabaş durumdayız. Banka kartları konusunda ise İngiltere’nin önündeyiz. Günümüzde her dört ödemenin birinde banka kartı kullanılıyor. Bunun öncüleri ve aktif kullanıcıları ise üniversite öğrencileri. Türkiye’de banka kartlarının toplam ödeme işlemi 4,2 milyar adet. 2010 yılında bu sayı sadece 2,2 milyar idi. İnternetten yapılan kartlı ödemelerin payı yüzde 11. Bu konuda büyüme devam ediyor ancak yeterli değil. Büyümenin sebebi ise mobilite. Yeni hayat mobilite. Mobile odaklandık, masaüstü ile vedalaşmaya başladık.

 

soner-canko-2

 

BKM Express’in 1,2 milyon kullanıcısı var ve kullanıcılarımız bugüne dek 2,7 Milyon işlem yaptı. 2016 yılında işlem adetlerinde %100 büyüme gerçekleşti. BKM Express kullanımında mobilin oranı ise % 51’e yükseldi, bu oran 2015 yılında % 43 idi.

FinTech dünyada 40, Türkiye’de ise 30. yılında.

 

FinTech’de yeni dönem : FinTech 3.0

FinTech 1.0 (2005-2010) Bankaların mevcut hizmetlerini iyileştirmek isteyen StartUp’ların yanı sıra, onların yerini almak isteyen StartUp’ların da bulunduğu dönemi temsil ediyor.

FinTech 2.0 (2010-2015) Banakaların FinTech girişimlerinin işgücü ve teknoloji anlamında kendileri için fırsat olduklarını fark ettiği dönem.

FinTech 3.0 (2015 ve sonrası) Geleneksel bankacılıkla İnternetin entegre olduğu dönemi temsil ediyor. Bulut, yapay zeka, API gibi teknolojiler artık hayatımızda. Bu dönemde bankalar dev FinTech şirketlerine dönüşüyor.

2017 yılında Digital ID ve Blockchain çok konuşulacak. BKM Express’i geliştirmek isteyen herkese kapılarımız açık.

 

dror-efrat

Ardından Investing.com Kurucu ve CEO’su Dror Efrat’ı dinledik.

Investing.com dünyanın en popüler finans uygulamalarından biri. Büyük bir içerik platformu olarak hizmet veren Investing.com, kullanıcılarına dünya çapında ülkelere göre makroekonomik veriler, finansal gündem ve forex gibi içerikleri gerçek zamanlı olarak sunuyor. Investing.com’un masaüstündeki günlük kullanıcı sayısı açısından en popüler olduğu ülkelerden biri Türkiye. Türkiye 4. 5. sırada yer alıyor, öte yandan mobil kullanım konusunda birinci. Türk Lirası’nın kırdığı tarihi rekorlara bağlı olarak Türkiye’den kullanıcıların Investing.com’a ilgisi de artıyor. Efrat, bankalara ve broker’lara yönelik white label çözümler sağlama planlarını da anlattı ve İspanya’da küresel ve şubesiz bankacılık servisi sunmayı hedefleyen bir alt markasıyla birlikte çalışmalara başladıklarını açıkladı.

gul-yuksel-akkaya

Facebook Messenger

Facebook’un Finansal Servislerinden Sorumlu Lider olan Gül Yüksel Akkaya ise Facebook Messenger’ın gelişimini, hedeflerini ve sunduğu yenilikleri aktardı. Markaların hizmetine açtıkları Facebook Messenger’ın Nisan ayından beri hayatımızda olmasına rağmen, Facebook’tan daha hızlı büyüdüğünü ve bu sebeple yatırımlarını arttıracaklarını söyledi. Sunumu ufuk açıcıydı ve güncel verilerle olduğu kadar gelecek hedeflerini de içeriyordu. Bu sebeple Facebook Messenger’ın geleceğine dair öğrendiklerimi burada değil, ayrıca bir yazıda ele alacağım. Biraz beklemeniz gerekiyor 🙂

 

alper-akcan

 

Ardından sahneye Wirecard CEO’su Alper Akcan geldi ve “2017’yi Beklerken, FinTech’lerden Neler Beklemeliyiz?” sunumunu gerçekleştirdi.
FinTech herkesin odak noktasında, girişimcisinden yatırımcısına herkes FinTech’den bahsediyor. Müşterilerin tercih ettiği ödeme yöntemini sunmak artık bir gereklilik.  Kullanıcılar çeşitlilik, güvenlik ve kolay kullanım istiyor.” dedi ve FinTech etki alanınını 3 bölüme ayırdı.

 • Üye İşyerleri
 • Müşteriler
 • İş Ortakları

Yeni müşteriler için ödeme araçları konusunda

 • Mobil ödeme
 • Ön ödemeli kart
 • Mobil cüzdan uygulamaları

örnek gösterdi.
Hazır araçlarda alternatif ödeme şekilleri ise;

 • Logo e-mutabakat
 • E-mail/SMS ödeme
 • Tek tuşla ödeme

Yeni pazarlar için alternatif ödeme araçları olarak; SFORT, iDEAL, EPS, eKonto ve giropay’i örnek olarak gösterdi. İş ortaklarının beklentilerinin hızlı ve kaliteli hizmet, maliyet düşüşü, verimlilik artışı ve karlılık olduğunu söyledi.
Müşterin ise;

 • Çeşitlilik
 • Güvenlik
 • Kolaylık
 • Fayda : Para & zaman beklentisi içerisinde olduklarını açıkladı.

FinTech yetenekleri ile geliştirilen Amazon Go’yu tüm bu çalışmalar için örnek olarak gösterdi.

 

iyzico COO’su Orkun Saitoğlu ise “Finansal Teknolojileri Üretmek” konusuyla Finansal Servisler 16’daydı.

 

orkun-saitoglu

Saitoğlu sunumuna iyzico’yu anlatarak başladı. 2016 yılında 8 bin 500 üye iş yerine ulaşan iyzico’nun altyapısı üzerinden gerçekleşen işlem hacmi 1,5 milyar TL’yi geçmiş.
Bir girişimin başarılı olması için öncelikle problem çözmesi lazım. Ödeme sistemleri bu ihtiyaçtan doğdu ve bunu bunu başarıyor. Türkiye teknoloji üretmeye odaklandı. Teknolojiyi ürettikçe, bunun pazarlaması ve satışı da kolaylaşıyor. Teknolojinin gözle görünmeyen ama em önemli kısmıyla uğraşıyoruz.  8500 üye işyerimiz, 1,5 Milyar ₺ yıllık işlem hacmimiz var. Dünyadaki herkes market arayışı içinde. İran’da bir ilki gerçekleştirdik ve burada açılan ilk ödeme sistemi olduk. Şu anda 170 ülkeden ödeme alıyoruz.

 

merve-nazlioglu-1

Ardından sahneye insider Pazarlama ve İletişim Direktörü Merve Nazlıoğlu geldi. Nazlıoğlu, Avrupa Birliği finansal teknoloji konusunda yolun başında olduğunu söyledi ve Avrupa Birliği ülkelerindeki bankaların sadece %0.5’i dijitale yatırım yaptığını belirtti. Kişisel deneyimler sunulmaya başlandığında Development / IT ile uğraşan kişilerin yükünü hafiflediğini ve pazarlamaya daha fazla vakit ayrılabildiğini ekledi.
Kişiselleştirilmiş teknolojilerin çalışma sistemini ise aşağıdaki şekilde özetledi.

merve-nazlioglu-2

 

Akakçe Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Koray Karataş ise “Ödeme Sistemini Al, E-ticarete Başla” konuşmasını gerçekleştirdi.

 

koray-karatas
Karataş,”Parekande yapan firmaların e-ticarete katılımı yeterli seviyede değil. Halbuki burada büyük fırsatlar var.” dedi ve özetle; “Yurtdışındaki en küçük muadillerinin bile 10 binlere varan marka sayılarına ulaşıyor. Her ay 500’den fazla başvuru var, ancak bunlardan sadece 20’si kriterlere uygun. Bu durum perakendecilerin değerlendirmesi gereken fırsatları beraberinde getiriyor. Bu iki yol ile gerçekleşebilir. Bu yollardan ilki pazar yeri çözümleri. Diğeri ise firmanın kendi internet sitesi arayıcılığı ile e-ticarete geçiş yapması.
Perakendecilerin e-ticarete geçişini kolaylaştırmak adına çalışamalar yaptıklarını söyleyen Karataş, ödeme yöntemini seçen firmalar için altyapı ve trafik hizmeti sunacaklarını ilan etti. Akakçe tarafından sunulan kolay sipariş özelliği ile oldukça basit bir e-ticaret deneyimi vadediliyor. Ödeme sistemini alan şirketlere 24 saat içerisinde ürünlerini satış imkanı sunuluyor. Kolay sipariş sistemi halen deneme aşamasında.

 

Bu sunumun ardından 3 FinTech girişiminin hikayelerini dinledik ve gelişim süreçleri ile birlikte günümüzde bulundukları konuma yakınlaştık.

sean-yu

Paraşüt

KOBİ’ler için ön muhasebe programı olan Paraşüt’ü Kurucu Ortağı ve CEO’su Sean Yu’dan dinledik.

Sean Yu, Akbank ile gerçekleştirdikleri entegrasyondan bahsetti. Paraşüt kullanıcısı Akbank müşterileri, Facebook’a giriş yapar gibi Akbank hesaplarını ‘Paraşüt’le bağlayabilecek’ ve hesap detayına platform üzerinde ulaşabilecek.

kudret-turk

Apsiyon

Konutlar için iletişim, finans – muhasebe, CRM, ödeme sistemi ve raporlama gibi çok sayıda modül sunan Apsiyon’u Kurucu Ortağı ve CEO’su Kudret Türk’den dinledik.

Günümüzde 200.000 konutun yönetiminde kullanılan Apsiyon, Türkiye’nin 14 büyük bankasıyla da entegre. Apsiyon üzerinden dönen ekonomi ise 150 Milyon TL.

veysel-berk

 

PayPad

Perakende sektörüne özel bulut tabanlı bir kasa çözümü PayPad’i Kurucusu Veysel Berk’ten dinledik.

Berk, PayPad’in hizmet verdiği müşterileri için PayPad Fiber ile 3 günde kurulumu tamamlanan sınırsız internet modülünü devreye aldığını duyurdu. PayPad’in benzer bir diğer çözümü ise PayPad Müzik. PayPad Müzik mağaza içi lisanlı müzik yayını yapan bir servis.

Günün Finali sosyal medyada “Şampiyonlar Ligi” tanımlamasıyla ses buldu.

webrazzi-finansal-servisler-1

 

TEB Dijital Bankacılık Grup Direktörü Deniz Devrim CengizTürkiye, Fintech Devriminde Nerede?” sorusunu konuşmacılara sordu.
Ödeal Kurucu Ortağı ve CEO’su Fevzi GüngörDeğişimin hızı artıyor ama bu bir FinTech devrimi değil. Müşteri tek, beklenti farklı. Asıl devrim bu. Dünyada 150 yıldır bankacılık yapılıyor. FinTech var çünkü böyle bir imkan var ve ülkeler bunu kullanıyor. Burada devletin rolüne çok iyi bakmak lazım. Devletler bu hizmetten daha fazla insanın faydalanmasını istiyor.

 

webrazzi-finansal-servisler-4
PayU Türkiye CEO’su Yunus Emre GüzerFintech devrim. Müşteri belirleyici konumda ve kuşaklar her alanda sürükleyici. FinTech kullanıp değişen çok fazla sektör var. FinTech sadece para ile ilgili değil. Konumunuzu ve yaptığınız işi disturb etmeniz lazım. Turkcell BİP ile çok güzel bir hamle yaptı. Denemeyen, yerinde duran yani disturb etmeyenler ekosistemin dışında kalacak. Bundan sonra FinTech’lerde daha fazla bankacının olacağını düşünüyorum.
ininal Kurucu Ortağı Bülent TekmenFinTech devrim. Müşteri belirleyici konumda ve kuşaklar her alanda sürükleyici. Müşteriler kadar bankalar da değişiyor. Ben bu alanda müthiş fırsatlar görüyorum. Bankacılık çok önemli bir değere sahip. İstanbul’un FinTech merkezi olabilecek güçte bir şehir olduğunu düşünüyorum. Potansiyelimizin farkında değiliz.

 

webrazzi-finansal-servisler-3
Deniz Devrim Cengiz, dünyada 2000 yılından bu yana finansal teknoloji girişimlerine 96 milyar dolar yatırım yapıldığını ve bu yatırımın sadece yüzde 4’ünün bankalara ait olduğunu söyledi. Türkiye’de 200’den FinTech girişimi olduğunu, İngiltere’de ve ABD’de bu sayının 4 bini geçtiğini, işlem hacminin ise Türkiye’de 44,4 milyar dolara karşılık İngiltere ve Amerika’da 229 milyar dolara ulaştığını belirtti.

 

Webrazzi Finansal Servisler 16’da aldığım notları sizlerle paylaştım. Etkinliği # hashtag’i ile twitter üzerinden de canlı aktarmıştık. Bir başka etkinlikte görüşmek üzere…

Fayda görmenizi dilerim.

 

  1 Yorum

 1. Avatar aerdogan   •  

  Etkinliğe katılamasak da notlarınızla etkinlik detayları hakkında bilgi sahibi olduk. Teşekkürler, başarılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir