Turkcell Teknoloji Zirvesi

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi, 100 fikir önderi ve 10 binden fazla davetliyi bir araya getirdi. Görkemli açılış töreni ve zengin programı ile ufkumuzu açan zirve, katımcılarına unutulmaz bir gün yaşattı.

Etkinliğe katılma ve canlı yayını izleme şansı bulamayanlar için kısa bir özet yazımda sizi bekliyor.

 

 

 

Bu yıl sekizinci defa gerçekleşen zirvenin açılışı, görkemli bir gösteri ile başladı ve Turkcell CTO’su İlker Kuruöz’ün konuşması ile devam etti…

 

ilker-kuruoz-1

 

İlker Kuruöz konuşmasında; geçtiğimiz yıllar boyunca 750 fikir önderini ağırladıkları bu zirveler dizisinde, binlerce katılımcı ve 100.000 üzerinde kişinin canlı yayınlar üzerinden zirveye bağlandığını ve bu açıdan şimdiye dek yapılan en geniş katılımlı zirve olduğunu söyledi.

Bu zirvede 2.nesilden 3. geçişi kutladıklarını belirten Kuruöz, akıllı telefonların evrimine buradan şahit olunduğunu ve burada yapılan eventlerin case olarak kullanıldığını açıkladı.

 

omer-fatih-sayan

Ardından sahneye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan geldi.

Bugün geleceğin nasıl görüneceğini öğreneceğiz diyen Dr. Sayan, 4.5 G vizyonunun ülkemize kattığı değer çok büyük. Ülkemizdeki potansiyel herkesin dikkatini çekiyor. Teknolojinin ve sözün ustası Turkcell’e yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Kaan-Terzioglu

Ardından sahneye “Gerçek Bağlantı” sunumunu gerçekleştirecek olan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu geldi.

Kaan Terzioğlu sunumuna “Yerçekimsel dalgaların” sesini bizlere dinleterek başladı. Yeni şeyleri arayan, yeni ufuklar açan kişilere hayranlık duyuyorum.” diyen Terzioğlu, Turkcell’in altyapı çalışmaları ve platformları hakkında güncel bilgiler paylaştı. Yeni müşteri deneyimi yaklaşımlarından ve yönetim olarak kullanmaya başladıkları kokpit uygulamadan bahsetti.

4.5 G çalışmaları ile ilgili olarak;

 

Bu sistemin arkasında binlerce kişi var. Biz 4.5 G sinyali vermeye hazırız. Türkiye’nin datasının Türkiye’de kalması çok önemli. Data center alanında bir numarayız. Mobil kapsamada bir numarayız. Toplam frekansın %47’si Turkcell’de. Hedefimiz bölgede yüz milyar abone.

4.5 G için üstün deneyim ve üstün cihazlar gerekiyor. 4.5 G uyumlu yeni cihazlarımız çok yakında…”

Turkcell’i tüm dünya için önemli ve etkili servisleri olan bir hale getirmeye karar verdiklerini açıklayan Terzioğlu, Teknolojiyi “iyilik için” kullanmak çok önemli dedi.

 

Richard_Dobbs

McKinsey Global Institute Başkanı Richard Dobbs‘da “Bu Öyle Böyle Bir Değişim Değil” başlıklı sunumu ile Teknoloji Zirvesi’ndeydi.

Dobbs, özetle; “Kararların çoğu sezgilere göre veriliyor. Sezgilerin çoğu hatalı olabilir. Son 30 yılda yaşadığımız deneyimler çok farklı olacak. Yaşadığımız bir süreç ve sezgilerimizle olan biteni anlamaya çalışıyoruz.

Mükemmel bir ekonomik dönemden geçiyoruz. 1700 lü yıllardan itibaren büyüme düşüktü. Artık bu hıza ayak uydurmalıyız. Dünyanın kentlerde yaşayan nüfusu %61 artıyor. Herkeste durum aynı. Dünyada hızlı büyüme var ve bu yeni bir durum değil. İngiliz sanayi devriminin 300 katı daha büyük bir büyüme yaşıyoruz. Bunu bozan bu düzeni bozan tek şey ise teknoloji.”  dedi.

 

Brad-Templeton
Mucit, Füturist, Singularity University Bilişim ve Networkler Başkanı Brad Templeton ise “Hem Oto, Hem Mobil” sunumunu gerçekleştirdi. Sunumdan aldığım kısa notlara gelince;

“1996 yılında Kodak dünyanın en büyük şirketiydi ve çalışan sayısı 140 bin idi. Yıllar içinde 100 milyar doların altına indi ve çalışan sayısı arttı. Kodak erirken instagram çıktı. Halbuki dijital kameralara yatırım yapan bir şirketti Kodak.

Dijital dünyada günümüzde neyin kıt neyin bol olduğunu net olarak görmeye başlıyoruz.

Şirketlerin ömür döngüsü daha da kısalacak. Kendi işinizi artık yeniden tanımlamalısınız, yoksa biri gelip işinizi elinizden alır.

Şirketiniz 21. yüzyıl için tasarlanmalı. Eğer büyük bir şirketlerde iyi bir fikri olan varsa, buna mutlak saldırılır, tıpkı bir bağışıklık sistemimiz gibidir.

Bazı teknolojiler var ve gittikçe büyüyor. Bunlar kendi kendine çalışan sistemler… Daha hızlı ve güçlü bilgisayarlar, mobil teknolojiler, robotik çalışmalar dünyadaki pek çok şirketin iç görülerini değiştiriyor.

Öte yandan bu değişim biraz yanıltıcı da olmaya başlıyor. Fiziksel olmak yerine yazılım odaklı yönelim var.

Şirketler dönüşüm içinde, yerel mağazalar – dükkanlar yok olmaya başladı, artık herkes dijitalde.

Dünyayı yazılımlar çerçevesinde değerlendirmemiz gerekiyor.

Pek çok yerde yoksulluk var, eğitime erişimleri yok… Gezegenimiz daha da çok ısınıyor. Tüm bu yeni teknolojilerin dünyanın büyük sorunlarını çözeceğine inanıyoruz.”

 

tugrul-cora

Zirve öğle arasından sonra “Dijital Değişimle İş Dünyasında Fark Yaratmak” paneli ile devam etti.Turkcell Kurumsal Satış Grup Başkanı Tuğrul Cora’nın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Yıldız Holding Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Yekta Caymaz, SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin ve McKinsey Türkiye Dijital ve Teknoloji Bölümü Lideri Mehmet Başer yer aldı.

zeynep-keskin

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin;

Dördüncü Endüstri deviminden yani teknolojiden bahsediyoruz. Hepimizin gündeminde bu var. Sürecin hızlı ilerlediğinden emin değiliz. Bu konuda şirketlerin %25’ i dijitalleşme yolunda plan yapıyor, %15 ise plan yaptı ve aksiyona geçti. Gidecek daha çok yol var ama bu yola çıkmak için beklememelisiniz.

İnternet iş yapış tarzımızı hayat biçimimizi değiştirdi.

Herşeyin birbirine bağlı olduğu – konuştuğu – iletişim içinde olduğu bir bağlantı ekonomisinin içindeyiz. Bu sadece iş dünyası için değil herkes için etkileneceği fayda görebileceği bir alan.

Keskin sunumunda dijital ekonomiye yön veren 5 teknoloji trendini bizlerle paylaştı.

Bugün hayal edin diyoruz, önceden bu böyle değildi. İşinizi, yapacaklarınızı, geleceğinizi hayal edin. Hayal eden kazanıyor. Öngöremediğimiz hayaller gerçeğe dönüşüyor. Her şeyi baştan kurgulamalı, yeni iş ortakları ile çalışmak zorundayız.

Kendi kendine öğrenen süreçler yaratmalıyız. Bugünün çalışanlarını elde tutmak için iş yerimizi hayal ettiğimiz hale getirmeliyiz. Hız geleceğin ve bugünün tek geçerli para birimi.” dedi.

 

yekta-caymaz

Yıldız Holding Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Yekta Caymaz;

Yıldız Holding, 72. yılında 73 farklı ülkeden 50.000 kişinin çalıştığı bir şirket haline geldi. Özellikle son 8 yılda inorganik olarak farklı coğrafyalarda büyüdük. 7 yıldır gruptayım her yıl yeniden başlıyor gibi hissediyorum. Bu enerjiyi kendi içimizde hissediyoruz.

Markalarımızı pladis adı altında topladık. Pladis adı altında amaç birliğimiz ve hedeflerimiz var.” dedi.

 

mehmet-baser

McKinsey Türkiye Dijital ve Teknoloji Bölümü Lideri Mehmet Başer;

Dijitalleşme süreci çok önemli, “nasıl farklılaştırırız, değerlerimizi korurken dışarıya nasıl açılırız” bu tespitleri yapmak çok önemli.

İşiniz ne olursa olsun bir teknoloji şirketine dönüşün. Konvansiyonel IT ve start-up ruhuyla davranan IT birleşmesi başarı getirir.

Müşteriler 7 gün 24 saat hizmet bekliyor ve kendini özel hissetmek istiyor.

Çalışanlar mekandan bağımsız çalışıyor. Varlıklar, şirketlerin iş yapış tarzını değiştiriyor. Tüm bunları tamamlayan ise altyapı ve teknoloji.

Hepimiz yani tüm panelistler bunları söylüyoruz. Bu dört unsur konuşmalarımızda var. Bu bize hızın önemini “gerçek zamanın önemini” hatırlatıyor.” dedi.

ilker-kuruoz

 

Turkcell Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz  ve Ericsson Teknoloji Danışmanlığı Genel Müdür Yardımcısı Aniruddho Basu “Dijital Değişimle İş Dünyasında Fark Yaratmak” başlıklı sunumu gerçekleştirdi.

Turkcell’in 4.5 G yolculuğunun detaylarını öğrendiğimiz sunumda. 5 G çalışmaları konusunda da önemli bilgiler sunuldu.

Sahneye ilk olarak Turkcell Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz geldi ve Turkcell’in 4.5 yolculuğunu anlattı.

“2015 yılı itibariyle İnternet kullanımında 3 kat hızlı bir büyüme var. Mobilde ise bu büyüme 6 kat daha fazla. Bu konuda artan bir beklenti var. Turkcell 42.000 sahada hizmet veriyor. Tüm Türkiye’yi kapsayan 35 bin km. fiber altyapımız var. 2.4 milyon eve fiber bağlantı götürüyoruz ve bu konuda lideriz. 1000 Mbps fiber hıza sahibiz ve dünyada bunu başarabilen 8 ülke var.” dedi. 

 

Aniruddho-Basu

Aniruddho Basu bizlere, önümüzdeki 5 yıllık inovasyon bahsetti.; ” Geçtiğimiz 100 yıl, bu bağlantıyı kurma çabasıyla geçti. 5 milyar insanı birbirine bağlamak çok uzun sürdü ve buna mobilite adını verdik. Ya daha fazla insan yapacak ya da insanları birbirine bağlayacaktık. Önümüzdeki 20 yıl içerisde 50 milyar cihazın bağlı olacağını öngördük. 2020 yılı itibariyle 28.000 araç da birbirine bağlı olacak. Buna bağlı olarak trafik ihtiyacı 11 kat artacak. Burada 4.5 – 5 G nin önemi daha da ortaya çıkıyor.

Bulut bilişim çok daha önemli olacak, daha web tabanlı olacağız, yazılımlar ve uygulamalar daha da önemli hale gelecek. Donanım da keza öyle. Dışarıdan gelen geliştiricileri önemsemek lazım. Güvenlik çok önemli hale gelecek, özellikle satınalma konusunda önce çıkacak.

4.5 G ile birlikte güvenlik öne çıkacak. Bunun İnternet’i ikiye böleceği tartışmaları var. 5 G yolunda tüketicinin geçirdiği evrim önemli. Gecikme olduğunda sizi rahatsız eder ancak her şeyin birbirine bağlı olduğu bir dünyada hız daha da önemli olacak. Birbirine bağlı araçları düşündüğümüzde, bu sayının artacağını düşündüğümüzde karşılaşacağımız tabloyu tahmin edebilirsiniz.” dedi.

 

Murat-Erkan

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde, Turkcell Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan  ve Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Grup Başkanı Serkan Öztürk  “Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezinde Sanal Gezinti” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Turkcell’in Gebze’de inşaa ettiği veri merkezi ile tanıştığımız sunumda hem veriler dünyasına bir yolculuğa çıktık hem de Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezini yakından tanıma fırsatı bulduk.

Murat Erkan “Türkiye’de web servisi, içerik servisi verenler içeriklerin Türkiye’de tutmuyordu. Halbuki verinin ülke sınırları içerisinde olması lazım.

Bu yolculuk içinde 4.5 G ile birlikte hayata geçirdiğimiz servislerin temel ihtiyacı veri merkezi. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda çalıştık.” dedi.

 

Serkan-ozturk

Serkan Öztürk ise “Veri merkezi yapmak bizim bir sorumluluğumuzdu. Sonuna yaklaştığımız bu inşaatı veri merkezi olarak yaptık.

İlk temelini attığımız günden itibaren öyle bir yapı tasarladık ki, ülkemize yakıştı ve global oyuncuları ülkemize çekebilecek bir yapı oldu.”

Haziran 2016’da açılması planlanan Gebze Veri Merkezi, 5 modül 4 salondan oluşan ve 10.000 metrekare alanda inşaa edilen özel bir bina.  

 

Gediz_Sezgin

Bir sonraki sunum Turkcell Network Teknolojileri Grup Başkanı Gediz Sezgin ve Huawei Chief Marketing Officer Yang Chaobin‘in anlatımıyla “5G ve Ötesi” idi.

5 G ile hayatımızın nasıl değişeceğinin anlatıldığı sunumda, bu yolda yapılan çalışmalar ve gelecek vizyonu aktarıldı.

Gediz Sezgin ” 4.5 G bir ara istasyon ama sonrası için çalışmalara devam edeceğiz. Çünkü bu hız bize yeterli gelmeyecek.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde veri hacmi 5 kat artacak. Bağlı olan cihaz sayısı 30 milyarı bulacak ve nesneler birbirine bağlı hale gelecek. Bu 5 kat veri hacmi demek. İşin doğası gereği bunları 5 G teknolojisi ile sağlayacağız. 5 G yolunda da şimdiye dek olduğu gibi en üstün teknolojiyi kullanacağız. 5 G aslında kurumların vizyonlarını yeniden şekillendirecek. Pek çok endüstride ve sektörde çok yeni iş modelleri ve servisler ortaya çıkacak. yani yeni değerler üretilecek. ” dedi.

 

YangChaobin

Yang Chaobin ise; “4.5 G evrimine devam ederken 5 G çalışmaları devam edecek. Bir standarda oturması için süreç gerekiyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde inovasyonlar gerçekleşmeye başlayacak. İnsanlar arasında iletişimi hızlandırması önemli ama altyapı açısından ihtiyaçlar doğacak. Daha yolun başındayız.” dedi.

 

Anousheh_Ansari

Son olarak sahneye Uzay Turisti ve Girişimci Anousheh Ansari geldi ve bir çocukluk hayali olan uzay yolculuğunu bize anlattı. Bu yolculuk sürecinin zorlu ama keyifli sürecini tüm enerjisiyle bizlere aktaran Ansari’yi hayranlıkla dinledik. Ansari sorulan soruları büyük bir hevesle yanıtladı ve zorluklarına rağmen tekrar bu yolculuğu yapmak istediğini bizlerle paylaştı.

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi’ni #TeknolojiZirvesi etiketi ile eşzamanlı olarak sizlerle paylaştık. Zirvede emeği geçen herkese teşekkürler.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

 

 

 

  4Yorum

  1. Astropay   •  

    Adam devleşti gerçekten dünyada lider diyebilirz.

  2. Pingback: Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018 Başlıyor - Fundalina

  3. Pingback: Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018’in Ardından - Fundalina

  4. Pingback: Turkcell Zeka Küpü Projesi TEVİTÖL’de - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir