Çizgi Roman Festivali İstanbulles Başladı!

İlki 2010 yılında Fransız Kültür Merkezi’nde yapılan İstanbul Uluslararası Çizgi roman Festivali İstanbulles, 21 – 27 Mayıs tarihleri arasında, yine aynı yerde ve Didier Pasamonik’in organizasyonuyla gerçekleştiriliyor.

 

İstanbulles’a dünyaca ünlü yazarlar ve çizerler katılıyor. Festivalin yıldızı ise Morris’in ünlü kahramanı Red Kit. Çizgi roman araştırmacısı Didier Pasomonik’in küratörlüğünde hazırlanan “Red Kit İstanbul’da” sergisi, 10 Mayıs – 17 Haziran tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde görülebilir. Serginin afiş ve panosunda kullanılan İstanbul silüetli Red Kit çizimi; Morris’in izinde Red Kit’in maceralarının devam ettiren Achdé’tarafından özel olarak çizilmiş.

Halka açık etkinliklerin dışında; sanatçı, yayıncı, yazar, kültürel sektörde çalışanlara yönelik buluşmalar da festival kapsamı altında düzenleniyor. Birçok sergi, panel, söyleşi ve imza günlerinin gerçekleşeceği festival, çizgi roman sevenleri İstanbul Fransız Kültür Merkezi’ne bekliyor. Festivalle ilgili bolca Fransızca paylaşım var, benim gibi karmaşa yaşayan biriyseniz Türkçe gündemi buradan takip edebilirsiniz.

 

Festival kapsamında “Çizgi Roman Okurları Platformu”, 26 Mayıs Cumartesi günü “Türkiye ile Dünya çizgi romanı arasında köprü kurmak” konulu bir panel düzenliyor. Panelistler; Alişan Cengiz, Berfu Durukan, Egemen Görçek, İlke Keskin, Kozan Demircan ve Sabri Gürses. Meraklıları kaçırmasın… Panelle ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir