Hava Kararınca Sanat Bir Başka!

İstanbul Modern Sinema, 24 Mayıs – 3 Haziran tarihlerinde sokak sanatının sinemadaki ve toplumdaki yansımalarına ışık tutuyor. Film gösterimleri, panel ve atölye çalışmaları  “Hava Kararınca Sanat” etkinlikleri; Amerikan Büyükelçiliği işbirliğiyle, Burhan Doğançay’ın Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı sergisine paralel olarak düzenleniyor.

Graffiti şovların merakla beklendiği etkinliğin detaylarına gelince;

  • 26 Mayıs Cumartesi günü saat 14:00’de başlayacak panelin konuşmacıları Cedar Lewisohn, Brad Downey ve Tunç Dindaş
  • Brad Downey’den Atölye Çalışması ve Turbo, Fly Propaganda, Wyne gibi Türk sanatçılarından canlı graffiti şovları ise 27 Mayıs Pazar günü 14.00 – 19.00 saatleri arasında yapılacak.
  • Seçilen filmler büyük ilgi göreceğe benziyor. Program detaylarını ve videoları aşağıda bulabilirsiniz.

Asi Tarz (Wild Style)

İlk hip hop filmi olarak kabul edilen Asi Tarz’da, zamanın özgün karakterler öne çıkıyor. Örneğin; Fab Five Freddy, Lee Quinones, Lady Pink, the Rock Steady Crew, The Cold Crush Brothers ve Grandmaster Flash

 

Stil Savaşları (Style Wars)

1984 yılında Sundance Film Festivali’nde belgesel alanında birincilik ödülü kazanmış film, New York’taki kent peyzajının graffiti sanatçıları tarafından nasıl dönüştürüldüğünü gözler önüne seriyor.

 

Sistemi Bombala (Bomb the System)

Rolling Stones’un “1982 tarihli Asi Tarz’ın yeni nesil versiyonu” ilan ettiği Sistemi Bombala, Trainspotting ve Kids filmlerini andıran tarzı, çizgili veya benekli, neon renkli boya müdahaleleri ve hip hop prodüktörü El-P’nin müzikleriyle öne çıkıyor.

 

 

Sonrası: Bir Sokak Sanatı Rehberi (Next: A Primer on Urban Painting)

Montrealli belgeselci Pablo Aravena izleyiciyi; New York, Paris, Londra, Barselona, Berlin, Amsterdam, San Paulo ve Tokyo’ya ait sokak graffitileri ile buluşturuyor.

 

Bombala / Bomb It

2007 yılında Tribeca Film Festivali’nde galası gerçekleşen uluslararası graffiti ve sokak sanatı belgeseli olan Bombala, dünya çapındaki graffiti akımı, onun toplumsal yaşamdaki rolü ve kamusal alanı kontrol etme mücadelesi gibi konuların birbirleriyle ilişkilerini inceleyen bir belgesel.

 

Güzel Kaybedenler / Beautiful Losers

Film, 1990’larda kaykay, sokak modası, bağımsız müzik gibi günümüz alt kültürlerinin bulunduğu yeraltı popüler sanat sahnesinde işe başlayan bir grup sanatçıya odaklanıyor.

 

Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından (Exit Through the Gift Shop)

Oscar Ödülleri’ne “en iyi belgesel” dalında aday olan bu eğlenceli ve tuhaf film, çağdaş sanat dünyasının, sokak sanatının ve belgesel yapımının iç yüzünü açığa çıkararak bir sokak sanatı filminin nasıl yapılamadığının inanılmaz ve gerçek hikayesini anlatıyor.

 

Vakti olan bu kültür zenginliğini kaçırmasın, şimdiden bol eğlenceler ve İyi seyirler 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir