Ekin Teknoloji Kurucusu Akif Ekin Röportajı

Ekin Teknoloji Kurucusu Akif Ekin ile özel bir röportaj gerçekleştirdim. Ekin’in Güvenli Şehir ve Akıllı Şehir konsepti altındaki ürün ve çözümleri yazımda.

10 ülke 22 şehirde güvenlik güçleri, alışveriş merkezleri ve belediyeler gibi birçok birim tarafından kullanılan güvenli şehir teknolojilerinde imzası olan Ekin Teknoloji Kurucusu Akif Ekin, konuğum oldu.

Modüler akıllı şehir çözümleri başta olmak üzere Ekin’in yapay zeka destekli diğer tüm çözümlerini ve akıllı şehirleri merkeze aldığımız sohbeti hepinizin izlemesini öneririm. Güvenli şehirler ve ülkeler, İstanbul’un ve Türkiye’nin globalde nasıl konumlandığı, pandemi boyunca ihtiyaç duyacağımız çözümler ve 5G’nin getireceği yenilikler konularımız arasındaydı.

Ekin Teknoloji Kurucusu Akif Ekin ile video röportaj

Ekin Teknoloji Kurucusu Akif Ekin Röportajı Soruları

Sayın Akif Ekin’e aşağıdaki soruları ilettim.

Öncelikle güvenli şehri nasıl tanımlarsınız, çözümlerinizi kimler kullanıyor ve bu şehirlerde nasıl bir fark yaşatıyorsunuz?

Pandemi dönemi için de bir ara soru sormak isterim. Süreç içinde hem biz bireylerim hem de kamu özel sektörün ihtiyaçları değişti.

Ekin Teknoloji ürünlerine ilgi nasıl oldu, bu dönemde nasıl bir çalışma yürüttünüz? Pandemi sürecinde bir ürün veya çözüm geliştirdiniz mi?

Bir şehrin güvenli olmadan ve güvenliği sağlamadan akıllı olma stratejisi geliştirmesi mümkün değil elbette. Öte yandan güvenli şehir ile akıllı şehir kavramları çok içe içe girmiş durumda. Bu iki kavram arasındaki ilişki nerede ayrılıp, nerede birleşiyor?

Güvenli şehir sistemleri hem suçu önlemek hem de trafik için kullanılıyor. Sizin, kırımızı ışık ve hız ihlali, paka tanıma gibi tespit ve tanıma sistemleriniz bulunuyor. Bunlar biz bireyleri ispiyonlayan teknolojiler 🙂 öte yandan sunduğu avantajlar sınırsız.

Vereceğiniz genel bilgiler ile birlikte, bu çözümlerde kullandığınız teknolojileri ve hata payları hakkında neler söylemek istersiniz?

5G’nin aktif kullanımı ile birlikte artacak olası ihtiyaçlar mevcut pazarı ne yönde etkiler?  

Dünyadaki en güvenli şehirler hangileri? Bir şehrin güvenli sayılabilmesi için hangi kriterlere sahip olması gerekiyor? %100 güvenli bir şehirde ne zaman yaşamaya başlarız?

İstanbul’u güvenli bir şehir olarak nasıl değerlendirirsiniz. Şu anda ne durumdayız, neler yapılabilir ve bu yapı nasıl geliştirilebilir?

Henüz bu yılın ortalarındayız ama son dönemde en çok hangi ürün veya çözümünüze ilgi oldu?

Sabit sistemlerin yanında mobil – gezgin, kolay entegre edilebilen güvenlik çözümleriniz de var. Hareket halindeyken plaka tanıma, yüz tanıma, park ve hız ihlal tespiti yapabilen Ekin Patrol G2 ile German Innovation Awards’ta “Excellence in Business to Business – Otomotiv” kategorisinde birincilik ödülünü kazanmıştınız. Bu çözümünüz nasıl bir ihtiyaçtan ortaya çıktı?

Sunduğunuz çözümler ışığında bizi nasıl bir gelecek bekliyor? Güvenli şehir olma yolunda nasıl bir strateji izlenmesini önerirsiniz?

Ekin Teknoloji Kurucusu Akif Ekin

Sayın Akif Ekin’in sorularıma verdiği yanıtları videoda bulabilirsiniz. Sizin için konuştuğumuz başlıkların kısa bir özetini aşağıya derliyorum.

Ekin Teknoloji Kurucusu Akif Ekin, “Akıllı şehir pazarı hızla büyüyor, 2019-2027 arasında yüzde 23 büyüme ortalamasıyla 2027 yılında 545 milyar dolar büyüklüğünde bir pazar olması bekleniyor. Güvenli şehir çalışmaları da burada önemli bir yer tutuyor ve bugün 40 milyar doları aşan büyüklükte bir payı var. Ekin Teknoloji olarak, yazılım ve donanım anlamında İstanbul’dan dünyaya ihraç ettiğimiz teknolojilerle bu pazarda inovasyonda lider durumundayız. Güvenli şehir altyapılarımız, yurt dışında 10’un üzerinde ülkede kullanılıyor.

Ürünlerimizin neredeyse tamamını yapay zeka teknolojileri kullanarak geliştiriyoruz. Çözümlerimizle insan gözünden kaçabilen olayları ve eylemleri fark etme, şüpheli hareketleri tespit etme gibi avantajlar sağlayarak güvenlik güçlerinin de işini kolaylaştırıyoruz.

Ekin – Smart City Solutions

Ekin Patrol adlı ürünümüzle dünyada mobil devriye dönemini başlattık.

Pazarda yaygın kullanılan yüksek çözünürlüklü ve yüksek doğruluk oranına sahip çözümlere, yapay zekayla yönetilen yüz ve plaka tanıma, hız tespiti gibi sistemler ekleyen ve bu çözümleri  mobil hale getirdik. Ekin Patrol adlı ürünümüzle dünyada mobil devriye dönemini başlattık. Trafikte ve günlük hayatta toplum güvenliği için tehlike arz eden durumları anında takibe alıp, suçluların daha hızlı yakalanmasını sağlıyoruz. Yüz-plaka tanıma ve hız tespiti gibi şehir güvenliğinde temel rol oynayan sistemlerin mobil olarak kullanılmasını sağlayan akıllı devriye sistemi üreterek güvenlik kameralarının kullanımına başka bir boyut kazandırdık. Daha planlı ve organize terör ve asayiş olaylarında sabit sistemlerin olmadığı yerlerde alınan önlemler yetersiz kalabiliyor. Biz de bu açığa çözüm olacak Ekin Patrol’ü geliştirerek dünyada akıllı mobil devriye dönemini başlattık. Bu teknolojiyle, trafikte ve toplumsal hayatta toplum güvenliği için tehlike arz eden şüpheli durumları anında takibe alınmasını sağlıyor, suçluların yakalanması sürecine ivme kazandırabiliyoruz. Ekin Patrol G2 modelimiz, aldığı prestijli ödüllere bir yenisini, kısa süre önce German Innovation Awards’ta verilen birincilik ödülünü ekledi. İnovasyon alanında ödüllendirilmek ve bu ödülü bunu daha önce yaşadığım ve ilham aldığım Almanya’dan almak benim için heyecan verici. Hareket halindeyken plaka tanıma ve park ihlal tespiti yapabilen dünyanın ilk ve tek akıllı devriye bisikleti Ekin Bike Patrol modelimiz ise DNA Paris Design Awards’ta Araç, Ulaşım ve Aksesuarlar kategorisinde mansiyon ödülünün sahibi oldu”.

Ekin Smart City Solutions; IoT, yapay zeka ve Büyük Veri’den faydalanan, sistemler suç oranını düşürme, ulaşımı iyileştirme ve sağlık yönetiminde fayda sağlıyor.

Ekin Teknoloji Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin’e verdiği yanıtlar için çok teşekkür ediyorum. Güvenli Şehir ve Akıllı Şehir konseptini muhteşem tasarımlarla bizlere sunan Ekin’in ürünlerini çevremde daha fazla görmek için sabırsızlanıyorum.

  2Yorum

  1. Pingback: Akıllı teknolojiler şehir hayatını kolaylaştırırken güvenliği artırıyor - Fundalina

  2. Pingback: Ekin Smart City Solutions, Türkiye’nin Yazılım İhracatı Şampiyonu Oldu - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir