Facebook Hikayeler için Reklam Uygulamaları Başlıyor

Facebook Hikayeler için Reklam Uygulamaları Başlıyor. 

Geçen yıl Instagram Hikayeler için başlatılan reklam uygulamalarının başarısının ardından, Facebook Hikayeler için de reklam uygulamaları başlıyor.

Facebook Hikayeler Nedir? 

Facebook Hikayeler kaydedilmemesi halinde 24 saat içinde kaybolan fotoğraflar ve videolar üzerinden insanların günlük anları görmesini ve paylaşmasını sağlayan tam ekran bir kreatif formatı. Hikayenizdeki her bir fotoğraf veya video, Facebook ve Messenger uygulamasının hikayeler kısmında 24 saat boyunca yayınlanıyor.

Genel olarak ise hikayeler kullanımı tüm platformlarda artıyor. Facebook verilerine göre 300 milyondan fazla insan her gün Facebook Hikayeler’i ve Messenger Hikayeler’i kullanıyor. Kullanıcılar tarafından rağbet gören hikayeleri reklamverenler de benimsedi. Hikayeler sayesinde insanlar ilgi duydukları içerikleri hızlı ve eğlenceli bir şekilde paylaşabiliyor ve keşfedebiliyorlar.

Örneğin, Facebook IQ tarafından hikaye kullanıcıları üzerine yaptırılan bir Ipsos araştırması, kullanıcıların yüzde 68’inin en az üç farklı uygulamada hikayeleri düzenli olarak kullandığını ve yüzde 63’ünün hikayeleri gelecekte daha fazla kullanmayı planladığını ortaya koyuyor.

Facebook, işletmelerin daha fazla insana ulaşabilmelerine yardımcı olmak amacıyla dünyanın dört bir yanındaki tüm reklamverenler için Facebook Hikayeler’e reklamları getirme kararı aldı. Konu ile ilgili basın bülteninizi aşağıda bulabilirsiniz.

 

Facebook Hikayeler için Reklam Uygulamaları Başlıyor

Artık haber kaynağı ya da Instagram Hikayeler üzerinden yürüttüğünüz reklam kampanyalarına Facebook Hikayeler’i de ekleyebilir, böylelikle bu tam ekran ve sürükleyici ortam üzerinden mesajınızı daha fazla insana ulaştırabilirsiniz. Ayrıca, çok yakın bir zamanda erişebildiğiniz insan sayısını ve Messenger’da da hikayeler üzerinden yürüttüğünüz reklam kampanyalarınızın performansını artırabileceksiniz.

Erişim, marka farkındalığı, video görüntülemeleri, uygulama indirme, dönüşüm, trafik ve potansiyel müşteri reklamları gibi halihazırda Instagram Hikayeler üzerinden verilen reklamlar için sunulan tüm imkanlar, Facebook Hikayeler üzerinden verilen reklamlar için de kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra, Facebook’un hikaye reklamları için sunduğu hedefleme ve ölçümleme olanakları da tüm platformlardaki hikaye reklamları için erişilebilir durumda.
Hikayeler üzerinden yapılan reklamların işletmeler için değerli sonuçlar verdiği görülüyor. Ipsos tarafından yapılan bir araştırma, insanların yüzde 62’sinin bir markayı ya da ürünü hikayede gördükten sonra daha çok ilgilendiğini ortaya koyuyor. Facebook Hikayeler’de reklamları test eden markalar da olumlu sonuçlar almaya başladılar bile.

 

Facebook Hikayeler üzerinden başlatılan reklam kampanyaları  

iHeartRadio, Kettle Chips ve KFC, Facebook Hikayeler üzerinden başlattıkları reklam kampanyalarının marka yükselişlerine olumlu etkisi olduğunu dile getiren reklamverenlerden yalnızca birkaçı.

 

Performans pazarlamacıları açısından bakıldığında ise hikayeler üzerinden yapılan reklamlar insanları harekete geçiriyor. Araştırmaya katılan insanların yarısından fazlası, hikayelere bakmanın bir sonucu olarak daha çok online alışveriş yaptıklarını dile getiriyor. Buna ek olarak, araştırmaya katılan kişilerin yüzde 38’i hikayelerde gördükleri bir ürünü ya da servisi başkalarına anlattıklarını, yüzde 34’ü ise o ürünü bulmak için mağazaya gittiklerini söylüyor. Sürdürülebilir ve çevre dostu bir giysi şirketi olan Tentree ve tanışma uygulaması Skout, Instagram Hikayeler üzerinden yaptıkları reklam kampanyalarına Facebook Hikayeleri de eklemenin, daha düşük maliyetle daha çok müşteri hareketine yol açtığını belirtiyor.

 

Geçtiğimiz yıl Facebook Reklamcılık İlkeleri ile ilgili olarak Facebook üst yönetiminden bolca açıklama yapılmıştı. Bu isimlerden biri, Facebook Reklam Ürünleri Başkan Yardımcısı Rob Goldman, idi. Goldman, “Reklamcılık İlkelerimiz” başlıklı yazısında ürünleri nasıl geliştirdiklerine, verileri nasıl kullandıklarına, kullanıcıların kontrol yetkilerine, şeffaflığa, topluluk standartlarına uygunluğa ve her ölçekten işletmeye katkıya değinmişti. Facebook Reklamcılık İlkeleri yazısının Türkçe çevirisini yazımda bulabilirsiniz.

 

Facebook Reklamcılık İlkeleri

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Facebook Hikayeler İçin Etkinlikler Özelliğini Duyurdu - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir