Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi

Karanlıkla Karşı Karşıya FilmiBlackkklansman 28 Eylül Cuma günü vizyonda.

Spike Lee’nin imzasını taşıyan film hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi

Ron Stallworth’un otobiyografi türündeki aynı adlı romanını konu olan ve gerçek bir hikayeden esinlenen film, Spike Lee’nin imzasını taşıyor.

 

Vizyoner yönetmen Spike Lee, Amerikalı bir kahramanın şaşırtıcı gerçek hikayesiyle geri dönüyor. Lee, 1970’lerin sonlarında Ku Klux Klan’a sızan Colorado Springs’deki siyahi polis memuru dedektif Ron Stallworth’un gerçek hikayesini günümüze uzanan bir etkiyle son derece gerçekçi bir şekilde aktarıyor.

71. Cannes film festivalinde Grand Prix ödülünü kazanan yapım, Trump’ın dillerden düşmeyen “America First” sloganının ideolojik kökenini de sert bir şekilde finale bağlıyor. Filmin müzikleri de efsane bu arada…

 

135 dakika süreli filmimizin konusuna gelince.

 

Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi

 

Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi Konusu

Film, ırkçı bir akademisyen olan Alec Baldwin’in, “Amerika’nın melez bir ırk haline geldiği” konusunda yaptığı bir kayıt ile açılıyor. Yahudilerin himayesinde güçlenen zencilerin beyaz ırkı bozduğunu ve bunun bir komplo olduğunu söyleyen Baldwin, döneme ait girişimleri ve önemli kişileri sıralıyor.

Filmimiz 1970’lerin ilk yılları ırkçılıkla ilgili sivil haklar konusunda büyük karmaşaların yaşandığı döneme uzanıyor. İyi bir eğitim almış olan Ron Stallworth (John David Washington), Colorado Springs Polis Merkezi’nde çalışan ilk Afrikalı-Amerikalı olarak göreve başlıyor. Irkçı ve beyaz bir polis ordusu ile birlikte çalışmak hiç kolay değil. Kayıt odasında başladığı ilk günde kara kurbağa yakıştırmalarına maruz kalıyor.

Kayıt odasındaki görevinden nefret eden Stallworth, devriye olmak istediğini söylüyor ve bir şans istiyor. Üstleri tarafından “Kara Panterler” adı verilen bir örgütün soruşturma görevine seçilen Stallworth, ses kayıt cihazını üzerine takıp ilk denemelerine başlıyor. Zenci olmasından mütevellit araya kolayca sızacağı düşünülen Stallworth için bu görev hem tehlikeli hem de fırsatlarla dolu.

 

Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi

Konuşma yapmak üzere Amerika’ya gelen Kwame Ture’yi (Corey Hawkins) dinlemeye giden Stallworth, bir yandan gözlem yaparken bir yandan da sesleri kaydediyor. Çevredeki herkesin hayranlıkla dinlediği Ture, onu da çok etkiliyor. Üstelik organizasyonu gerçekleştiren öğrenci birliğinin lideri Patrice’e de (Laura Harrier) fena halde tutuluyor.

İlk görevin ardından raporunu veren ve bu çalışma sebebiyle taktir edilen Stallworth’un gözüne gazetedeki bir ilan çarpıyor. Bu ilan yeni üyelerini aradığını bir telefon numarası ile duyuran Ku Klux Klan’a ait. Numarayı arayan Stallworth, ummadığı şekilde ilk toplantıya davet ediliyor. Üstelik kimlik bilgilerini de doğru veriyor. Bir zenci olarak toplantılara gidemeyeceği için bu görevi onun kimliğine bürünecek iş arkadaşı Flip Zimmerman (Adam Driver) üstleniyor.

 

Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi

Yahudi bir polis olan Flip, klanların ilk toplantısına katılıyor ve onları ırkçı biri olduğuna ikna etmeye – güvenlerini kazanmaya çalışıyor. Stallworth ise telefon görüşmelerine devam ediyor ve Klan’ın büyük kurucusu David Duke (Topher Grace) ile de ilişki kurarak onun güvenini kazanıyor. Ku Klux Klan’ın içine iyice sızan ikili bir süre sonra ölümcül bir komployla ilgili bilgilere ulaşıyor ve olaylar gelişiyor.

 

Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi Oyuncuları

Ron Stallworth’un 2014 yılında yayınlanan biyografi türündeki kitabı “Black Klansman: Race, Hate, and the Undercover Investigation of a Lifetime” dan uyarlanan filmin senaryosunda Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott ve Spike Lee’nin imzası bulunuyor. Sinematografisi ve müzikleri ile de öne çıkan yapımın Oscar ödüllerinde de şans bulacağı konuşuluyor.

 

Hiciv, dram ve göndermelerin iç içe geçtiği bu sürükleyici yapımda belirgin bir Spike Lee imzası var. Gerilimin zaman zaman arttığı anlatımda tempo hiç düşmüyor. Lee, 135 dakika süreli filmde Hollywood’un zenci karşıtı yapımlarını da atlamadan sıralıyor. Ron Stallworth’un ilk devriye görevinde yaptığı gözlemler oldukça vurucu ve farklı bir tat bırakıyor. Lee afro amerikalalılar için iyi konuşan bir liderin ne kadar önemli olduğunu ve fark yarattığını bu sahnede adeta hissettiriyor. Hikaye ilerledikçe iyice setleşen “Block Power” – “White Power” kavramları “America First” ile bambaşka bir boyuta taşınıyor. David Duke karakteri tıpkı taze bir Trump gibi. Lee’nin “Spoiler’a boğmadan ve tadını çok kaçırmadan” geçmişte yaşananları günümüze taşıması adeta bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor. Film farklı hikaye anlatımlarıyla dram önünü koruyor ancak Stallworth ve Flip Zimmerman çok eğlenceli karakterler ve bu sayede film akıp gidiyor.

 

Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi

Stallworth rolüyle izlediğimiz John David Washington çok başarılı bir oyuncu. Keza Zimmerman rolüyle izlediğimiz Adam Driver da öyle. Bir yahudinin ve bir zencinin Ku Klux Klan’ın içine sızması hem trajikomik hem de gerilimli bir durum. Film akış olarak bunu çok keyifli yansıtıyor. Yahudi dendiğinde yahudi olduğunu hatırlayan Zimmerman şaşkınlığını Adam Driver’dan başka biri böyle etkili yansıtamazdı sanırım. Keza kendisini bir köprü olarak gören Stallworth’un gel gitlerini de John David Washington’dan başkası canlandıramazdı. Klan üyeleri, polis memurları ve diğerleri, her açıdan cast çok uyumlu ve nokta atışı olmuş. Harry Belafonte’u Jerome Turner rolüyle izlemek ise büyük mutluluktu. Lee’nin böyle başarılı ve emektar bir oyuncuyu unutmamış olması çok güzel.

Spike Lee’nin imzasını her karede hissettiğimiz film, drama boğmadan gerçekçi ve sert bir tokat atıyor.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi Fragmanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir