İşletmeler için Instagram Hikayeleri

İşletmeler için Instagram Hikayeleri, 2016 yılında kullanıma sunulmasından beri pek çok işletmenin ve kullanıcının ilgi odağı oldu.

300 Milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Instagram’ın bu çok kullanışlı özelliği hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri, takipçilerinizin önünde 24 saat sonra kaybolan videoları – görselleri sunmaya imkan tanıyan ve hem hayranlarınızla etkileşim kurmak hem de marka-tüketici ilişkilerini sürdürmek için güçlü bir iş aracıdır. İşletmeniz için Instagram Hikayeleri özelliğini en efektif şekilde nasıl kullanabileceğinizi yazımda bulabilirsiniz.

 

İşletmeler için Instagram Hikayeleri

2017 yılı sonlarında duyurulan Instagram’ın kendi araştırmasına göre, Instagram videolarını izlemeye harcanan zaman, bir önceki yıla göre% 80’den fazla artış göstermiş. Platform kullanıcılarının %60’ı, daha önceki iki yılda daha fazla mobil video izlediklerini söylemiş.

Instagram’da en çok görüntülenen Hikayeler bölümünün ise 3’ünden 1’inin işletmelerden geldiği belirtiliyor. İşletmeler, kısa hikayeler, sahne arkası görüntüleri ve daha fazlasıyla Instagram Hikayeleri bölümünü zenginleştirerek, güncel tutuyor.

İşletmeler için Instagram Hikayeleri

İşletmeler için Instagram Hikayeleri

Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar

İşletmeler son dönemde ise profil bölümünde konumlanan “Instagram Hikayeler Öne Çıkanlar” özelliğinden de faydalanıyorlar. Hikayeleri 24 saatten daha uzun süre saklayabilme imkanı sağlayan bu özellik, paylaştığınız hikayeleri bir araya getirip profil bölümünde sergileme imkanı sunuyor. Web sitesine yönlendirme de yapabileceğiniz bu özellik sayesinde kullanıcı ve müşterileriniz ilgilendikleri ürün veya içeriklere hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Hikayelerde Öne Çıkanlar Özelliği Nasıl Kullanılır?

Hikayelerde Öne Çıkanlar, profilinizde biyografinizin hemen altında görünür. Öne çıkan bir hikaye oluşturmak için sol alt köşedeki “Yeni” dairesine dokunabilirsiniz. Buradan arşivinizdeki herhangi bir hikayeyi seçebilir, öne çıkan hikayeniz için bir kapak belirleyebilir ve bir ad verebilirsiniz. İşlemi tamamladığınızda, öne çıkan hikayeniz birisi dokunduğunda bağımsız bir hikaye olarak oynatılan bir daire olarak profilinizde görünmeye başlayacaktır. Öne çıkan hikayeler siz silene kadar profilinizde görünmeye devam eder ve istediğiniz kadar hikayeyi öne çıkarabilirsiniz.

Öne çıkan bir hikayeyi düzenlemek veya kaldırmak için profilinizde hikayeye dokunup basılı tutmanız yeterlidir. Takipçi ve müşterileriniz, doğrudan sizinle mesajlaşarak, takipçileriyle hikayelerinizi paylaşarak veya içeriği hızlı ileri sarmak için ekrana dokunarak hikayeleriniz üzerinde etkileşimde bulunabilir.

 

Instagram Hikayeleri Öne Çıkanlar Özelliği Nasıl Analiz Edilir

Bir hikayeyi yayınladıktan sonra, Instagram Hikayeleri üzerinden görüntüleme sayılarını ve diğer önemli performans ölçümlerini görebilirsiniz. Bunun için görseli yukarıya doğru sürüklemeniz yeterlidir. Buradan fotoğraf veya videonuzun görüntülenme, erişim, tıklama sayılarını anlık olarak öğrenmeniz çok kolaydır. Analiz ekranı 14 günlük verileri sunar, bu sebeple aynı bölümde bulunan kaydet seçeceği ile verilerinizi indirmeyi unutmayın.

 

Instagram Hikayeleri Arşivi

Bu özellik, işletmenizin en sevdiği anları daha sonra tekrar görmenizi veya öne çıkararak bu anları tekrar paylaşmanızı olanaklı kılar. Süresi dolan hikayeleriniz otomatik olarak arşivinize kaydedilir. Arşivinizdeki hikayelere erişmek için profilinizde bulunan “Arşiv” simgesine dokunmanız yeterlidir. Buradan Gönderi Arşiviniz ve yeni Hikaye Arşiviniz arasında geçiş yapabilirsiniz. Hikaye Arşivinizde bulunan hikayeler, alt kısımdaki en yeni hikayelerle birlikte ızgara görünümünde sıralanır. Arşivinizde gezinirken size yardımcı olması için her günün ilk hikayesinde bir tarih göstergesi bulunmaktadır. Arşivinizdeki bir hikayeyi izlemek için üzerine dokunabilirsiniz. Buradan mevcut hikayenize ekleme yapabilir veya profilinizde öne çıkanlara da ekleyebilirsiniz. Arşivlenmiş hikayelerinizi sadece siz görebilirsiniz ve istediğiniz zaman profil ayarlarınızdan otomatik arşivlemeyi kapatabilirsiniz.

 

 

Instagram Hikayeleri için İçerik

Instagram, Instagram Hikayeler için etkileşimi artıracak ve takipçilerinize daha eğlenceli içerikler sunmanızı sağlayacak pek çok geliştirme ve yeni özellik ekledi.

Instagram Hikayeleri’nin bu yeni özelliklerini kullanarak etkileşiminizi artırmanın pek çok farklı yolu var. İşte bunlardan bazıları;

 • Yazı – Type: Yalnızca metin gönderimleri oluşturmak, altyazılar veya hashtag’ler için fotoğraflara metin eklemek için farklı yazı tipleri arasından seçim yapabileceğiniz bölüm.
 • Canlı – Live: 24 saat içinde yayınınızdan kaybolacak canlı video akışı bölümü. Daha sonra bu yayını tekrarlamak veya paylaşmak isterseniz video akışınızı bitirdikten sonra Kaydet’i tıklamayı unutmayın.
 • Boomerang:  GIF’lere benzer şekilde bir videoda ileriye ve sonra geriye doğru oynatılan video kaydetme bölümü.

Keşfetmek için diğer Instagram Hikayeler seçenekleri ise şunlardır:

 • Normal
 • Superzoom
 • Rewind
 • Hands-Free
 • Stop-Motion

Bu seçeneklerin tümü, içeriğinizi kişiselleştirmenize olanak sağlar. Çok sayıda kullanıcı bunları işlem sırasında görür ve bu özellikleri içerik akışınızı harmanlamak için kullanabilirsiniz.

 

İşletmeler için Instagram Hikayeleri

İşletmeler için Instagram Hikayeleri

 

Instagram Hikayeleri Çıkartmaları

Instagram Hikayeleri paylaşımlarınıza eğlenceli ve farklı şekillerde yer alan çıkartmalardan ekleyebilirsiniz.

İşte kullanabileceğiniz bu çıkartmalardan bazıları ve kullanışları.

 • Çıkartma eklemek için hikayenizde çıkartma sembolüne dokunun. Günün saati, hava koşulları gibi başlıklarla ilgili bir çıkartma da ekleyebilirsiniz. Bu çıkartmalar, cihazınızdan alınan bilgilere ve mevcut konumunuza dayalıdır.
 • Bir çıkartmayı döndürmek ve yeniden boyutlandırmak için iki parmağınızı birbirinden uzaklaştırıp yakınlaştırabilirsiniz.
 • Konumunuzun olduğu bir çıkartma eklemek için yakınlardaki seçenekleri aratın veya seçin. Hikayenizi gören kişiler, çıkartmaya dokunup konumun sayfasında bulunan paylaşımlara ulaşabilir.
 • Konu etiketi – hashtag içeren bir çıkartma da ekleyebilirsiniz. Hikayenizi gören kişiler, çıkartmaya dokunarak girdiğiniz konu etiketinin – hashtagin sayfasında bulunan paylaşımlara ulaşabilir.
 • Soru sormak ve aldığınız yanıtları özelleştirmek için interaktif bir anket çıkartması da kullanabilirsiniz. İnsanlar hikayenizi gördüğünde, ankette belirlediğiniz iki şıktan birine dokunarak veya seçtiğiniz ifade simgesini kaydırarak yanıt verebilir. Anketinizi yayınladıktan sonra, takipçileriniz oy verebilir ve gerçek zamanlı sonuçları görebilir. Kendi hikayenizi görüntüleyip izleyici listesini görmek için parmağınızı yukarı kaydırdığınızda, her bir şıkkın kaç oy aldığını ve her bir kişinin hangi şıkka oy verdiğini görebilirsiniz.

 

Instagram Video Hikayeleri

Instagram’daki videolar çok yönlüdür ve kısa reklamlar, kullanıcı paylaşımları, nasıl yapılır tüyoları, basit ipuçları ve diğer görselleri içerebilir. İşletmenizin çalışmalarını vurgulamak için farklı uzunluklardaki videoları kullanmanın birçok yolu var. Ancak hikayelerde çalışan videoların süreleri 15 saniye ile sınırlıdır. Daha fazla etki yaratmak için videoya müzik veya ses ekleyebilirsiniz. Video çalışmanızı  yatay veya kare olacak şekilde ve 60 saniyeye kadar olan uzunluklarda paylaşabilirsiniz.

 

Canlı Akış Videoları

Reklamlar Yöneticisi’ne yüklenen videolardan farklı olarak, canlı videoların süreleri 15 saniye ile sınırlı değildir. Bu sayede işletmeler ürün tanıtımlarını, kullanıcıları ile “Soru ve Cevap” oturumlarını ve diğer uzun içerikli içerikleri buradan akışa geçirebilir. Instagram’da canlı bir videoyu sonlandırdıktan sonra, sağ üstteki Kaydet seçeneğine dokunarak videoyu telefonunuzun film rulosuna kaydedebilirsiniz. Yorumların, beğenmelerin ve videoyu görüntüleyen kişilerin değil, yalnızca videonun kaydedileceğini lütfen unutmayın.

 

Instagram Hikayeleri Eylem Düğmeleri

İşletmeler Instagram Hikayelerini kullandıklarına bir takım eylem düğmelerini de paylaşımlarına eklemelidir. Bunları paylaşımlarında hareketler takipçileri harekete geçirici mesajları da dahil olmak üzere uyarlamaları gerekir. Instagram Hikayeleri mobil kullanıcı kitlesine hitap ettiğinden, bu cihazlara özel olarak takip edilen ve dikkatlerini çeken bazı eylem düğmeleri bulunur.

Instagram Hikayeleri reklamları için harekete geçirici mesajlar şunları içerir:

 • Şimdi Uygula – Apply Now
 • Rezervasyon Yap – Book Now
 • Şimdi satın al – Buy Now
 • Bilet satın al – Buy Tickets
 • Bizimle iletişime geç – Contact Us
 • İndir – Download
 • Şimdi satın al – Shop Now
 • Daha fazlasını gör – Watch More

 

Instagram Hikayeleri

Instagram Hikayeleri

 

Instagram Hikayeleri İstatistikleri

Instagram, paylaşımlarınıza bağlı olan gösterimlerin sayısı, erişimleri, görünümleri ve diğer metriklerin sayısı hakkında daha fazla bilgi veren istatistik araçları sunar. İstatistik bölümünü kullanmak, takipçileriniz arasında hangi yayınlarınızın popüler olduğunu, kitlenizin fotoğraflarınızla ve videolarınızla nasıl etkileşim kurduğunu ve istediğiniz yatırım getirisini elde etmenin nasıl mümkün olduğunu anlamanız konusunda çok önemlidir. İster tek bir gönderiniz veya kampanya döneminize dair paylaşımlarınız olsun, katılımın ardındaki rakamları bilmek, etkili marka bilinci oluşturmak ve sonraki çalışmalarınızın içerik planına katkı sağlamak konusunda yardımcı olacaktır.

 

Instagram Hikayeleri Fotoğraf ve Video Boyutları

Instagram Hikayeleri Fotoğraf Boyutları

 • Instagram Hikayeler fotoğraf reklamı için ideal boyut 1080 x 1920 pikseldir.
 • Uygun en boy oranı ise 9:16’dır.
 • Tüm formatlar JPG veya PNG olmalıdır.
 • Maksimum resim boyutu 30 MB’dir.

 

Instagram Hikayeleri Video Boyutları 

 • Instagram Hikayeleri video reklamı için ideal boyut: 1080 x 1920 pikseldir.
 • Uygun en boy oranı ise 9:16’dır.
 • Tüm formatlar MP4 veya MOV olmalıdır.
 • Maksimum video boyutu 4GB’dir.
 • Videolarınız minimum 720p çözünürlükte olmalıdır.

 

Instagram Hikayeleri Carousel Reklam Boyutları

Instagram Hikayeleri Carousel Fotoğraf Boyutları

 • Carousel reklamı için ideal boyut: 1080 x 1080 pikseldir.
 • Uygun en boy oranı ise 1: 1’dir.
 • Tüm formatlar JPG veya PNG olmalıdır.
 • Maksimum fotoğraf boyutu, fotoğraf başına 30MB’dir. Platform, reklam başına 2-10 görüntü ekleme imkanı sağlar.

Instagram Hikayeleri Carousel Video Boyutları

 • Video reklamı için ideal boyut minimum 600 x 600 – maksimum 1080 x 1080 pikseldir.
 • Uygun en boy oranı ise 1: 1’dir.
 • Tüm formatlar MP4 olmalıdır.
 • Maksimum video boyutu, video başına 4GB’dir.
 • Maksimum video uzunluğu 60 saniyedir.
 • Instagram, reklam başına 2-10 video paylaşma imkanı sağlar.

 

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler verdiğim yazımı da okumanızı öneririm.

 

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  2Yorum

 1. Pingback: Instagram Hikayelerine Müzik Çıkartmaları Geliyor - Fundalina

 2. Pingback: Facebook Hikayeler için Reklam Uygulamaları Başlıyor - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir