Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler verdiğim yazımda bolca fayda var 🖤

Instagram hikayeleri için altın değerinde tavsiyelerimi ve Instagram hikayelerde oluşturacağınız reklamlarınız için en iyi uygulama önerilerini yazımda bulabilirsiniz. 

Instagram, Mart 2017’de hikayelerde reklam yayınlama imkanı sağlayarak markalara daha fazla insana ulaşmaları için yeni bir fırsat sundu.

Eylül 2017’de ise döngü formatının yanı sıra tek görsel, video, slayt gösterisi gibi diğer tüm reklam modelleri ile hikaye anlatmada kolaylık sağlayan Canvas reklamlarını açtı.

 

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

Reklamlar takip ettiğiniz hesapların hikayelerini izlerken karşınıza çıkar, eğer doğru şekilde hedef alınırsa büyük bir etkiye sahip olabilir. Hikayeler, genellikle Instagram gönderilerinden daha cesur, daha özgün bir şekilde kullanıldığından, kullanıcılar reklamları izlemekle de ilgilenirler.

Düzenli olarak paylaştığınız hikayeler sayesinde görünürlüğünüzü daha da artırır, kullanıcılarınızın ekranında sabit bir alana sahip olursunuz. Kayıp giden paylaşımlar arasında sabit bir konum bulmak büyük değer taşır. Bu yazımda Instagram hikayeleri için tavsiyelerimi ve reklamlarınız için en iyi uygulama örneklerini bulabilirsiniz.

 

 

Instagram hikaye reklamları

Hikayelerdeki reklamlar, işletmenize hedefleme ve erişim özelliklerini kullanma imkanı sağlar. Instagram hikaye reklamları, işletme profiline sahip herhangi bir Instagram hesabı için kullanılabilir.

 

İlk Adım Görsel Açıdan Çekici Olun

Instagram reklamlarında bir video veya fotoğraf oluşturma seçeneğine sahipsiniz. Her iki durumda da, kullanıcıya gösterilen ilk görüntünün dikkat çekici olması gerekiyor. Hikayelere hızlıca bakıp geçenlerin bakışlarını yakalamanız lazım.

 

Marka Adını Göze Çarpacak Şekilde Ayarlayın 

Çok bildik bir marka olmadığınız sürece, markanız ve ürününüzle beraber ilerlemek durumundasınız. Güç algılanan bir anlatıma sahip olan reklamlar hikayelerde pek iyi sonuç vermez çünkü insanlar kendi yayınları arasında gezinme eğilimindelerdir.

Markanızın ön plana çıkması için birkaç seçeneğiniz var:

 • Logonuzu baskın bir şekilde yerleştirmek.
 • Videoya ürününüze odaklanmak
 • Adınızı ön plana çıkarmak için basit bir yazı tipi ve minimal bir tasarım kullamak.

 

Müzik Ekleyin

Müziği bir avantaj olarak kullanın. Dikkat çekici bir müzik reklamın zeminini hazırlar ve izleyicileri videonun içine çekebilir.

 

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

 

Konularınız İlişkilendirin 

Reklam öğenizi ve içeriğinizi yapılandırın. Web sitenize daha fazla tıklama istiyorsanız, içeriğinizin kitlenizin tıklamadan duramayacağı bir şey olduğundan emin olun. Bu aynı zamanda kitlenizi çok dikkatli seçmeniz gerektiği anlamına da gelir.

İlişki düzeyi yüksek olan bazı fikirlere örnek vermek gerekirse;

 • Bir tatil veya yemek tarifi için hazırlanmış bir blog yazısı,
 • Önemli bir ihtiyacı çözen bir “nasıl yapılır” kılavuzu,
 • Takip ettikleri belirli bir ürün grubu. (Bu müşteri tabanınızı yeniden hedefleyen bir reklamsa, bilhassa web sitenizle bağıntılı olmalıdır.)

 

 

Mevcut Müşterilerle Bağlantı Kurmak İçin Hikaye Reklamlarını Kullanın

Instagram yayınları algoritmik hale geldiğinden beri, markalar katılım sayısını artırmanın çeşitli yollarını denediler. Tek yolu hikayeleri kullanmaya başlamaktı ancak, hikayeler de algoritmik olacak şekilde değişti. Bunun yerine, sizi takip etmeye karar veren kişilerin önünde olduğunuzdan emin olmak için, reklam yayınlamanız gerekir.

Yeni ürünlerinizi veya şirket girişimlerinizi mevcut müşterilerinizle paylaşmak için Instagram hikaye reklamlarını kullanın. Zaten sizi halihazırda takip eden kişiler var ve son zamanlarda ne yaptığınıza dair haberler takipçilerinizi heyecanlandırıyor olmalı. Bu çalışmayı düzenli bir şekilde sürdürmeyi ihmal etmeyin.

 

 

 

Influencer’ları Reklamınızın bir parçası olarak kullanın

Zaten etkili bir pazarlama stratejiniz varsa, Influencer’ları neden kullanmayasınız? Influencer’larla çalışmayı düşünüyorsanız rehber niteliğindeki yazım ilginizi çekebilir.

 

Influencerlarla Çalışma Rehberi

 

Influencer’lar aracılığı ile oluşturduğunuz reklam zaten mevcut içeriğin bir uzantısı olabilir veya yeni bilgilere öncülük edebilir.

Reklamı Yararlı İçerik Olarak Yapılandırın

İçeriği doğrudan reklamın içinde sunarak kitlelere aradıkları şeyi verin. Daha fazla bilgi edinmek veya içeriği satın almak isterlerse, CTA (Call To Action: Harekete geçirici mesaj ya da eylem çağrısı. Pazarlama alanında müşterilerin hemen eyleme geçmesini sağlamak için kullanılan bir deyim.) her zaman onlar için orada bulunacaktır. İster bir “nasıl yapılır” kılavuzu ister bir liste yardımıyla, kullanıcı hiçbir şeye tıklamadan mesajı iletip iletemeyeceğinizi kontrol edin.

 

Instagram Hikayeleri Reklamlarına Başlayın

Şu anda aboneniz olan kitlenizin ilgisini çekeceğini bildiğiniz bir içerikle başlayın. Reklamınızla etkileşimde bulunma olasılığı yüksek olan kişiler mutlaka vardır.

Hikaye reklamları oluşturmanın püf noktalarını öğrendikten sonra, diğer hedeflere ve taze içeriklere yönelebilirsiniz.

 

 

1. Hedeflerinizi seçin

Şu anda, Instagram hikaye reklamları için kullanılabilecek birkaç hedef var:

 • Kitleye ulaşmak
 • Video görüntülemeleri
 • Geri dönüşler
 • Uygulama yüklemeleri
 • Potansiyel müşteri yaratma
 • Trafik

Daha sonra başka hedefler de eklenebilir. Instagram hikayeleri için bir reklam oluşturmak adına bunlardan birinin seçildiğinden emin olmalısınız.

 

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

Instagram Hikayelerde Nasıl Reklam Oluşturulur?

Instagram Hikayelerde yayınlanan reklamlar oluşturmak için Facebook’u kullanabilirsiniz. İnsanların hikayeleri arasında gösterilen bir fotoğraf veya 15 saniye kadar süreli video yükleyebilirsiniz. Instagram Stories’de reklam yayınlamak için Reklam Yöneticisini kullanabilirsiniz.Hikayelerdeki reklamlar için yalnızca 9:16 dikey formatında görselleri veya videoları kullanabilirsiniz.

 

Reklam Yöneticisi üzerinden reklam oluşturmak için;

 1. Reklam Yöneticisi’ne gidin
 2. Reklam Oluştur‘a tıklayın
 3. ErişimVideo görüntülemeleriDönüşümlerUygulama yüklemeleriPotansiyel Müşteriler Bulmaveya Trafik reklam verme amacını seçin
 4. Reklam Seti kısmında, Reklam Alanları‘na tıklayın
 5. Reklam Alanlarını Düzenle‘yi ve ardından Instagramreklam alanını seçin
 6. Hikayeler‘e tıklayın
 7. Reklam kampanyanızı oluşturmaya devam etmek için geri kalan adımları izleyin
 8. Hazır olduğunuzda, değişikliklerinizi yayınlamak için Değişiklikleri Gözden Geçir‘e tıklayın

Lütfen hikayelerdeki reklamların yalnızca Instagram’da yayınlanabileceğini unutmayın.

Instagram’daki hikayelerde yayınlanan reklamlar, Facebook’ta yayınlanan reklamlarla aynı hedefleme ve ölçüm araçlarını kullanır. Hikayelerinde reklamlar gören kişilerden oluşan hedef kitleler elde edebilir ve bu kişileri Facebook veya Instagram akışında hedefleyebilirsiniz.

 

2. Bağıntılı İçerik Oluşturun

Hedefinize karar verdikten sonra, hedefe en uygun içeriği tasarlamalısınız. Yeni baştan başlamak istiyorsanız, minimal bir görünüm, yüksek kontrastlı renkler ve hemen dikkati çekecek bazı animasyonlar kullanın. Reklamınızın nasıl görüneceğini Reklam yöneticisinde izleyebilirsiniz.

 

3. Önerilen Ölçüleri Kullanın

Ürün yerleştirmeniz için içerik oluşturmak yararlıdır. Instagram hikaye reklamlarının tam ekran boyutları, Facebook ana sayfası veya kenar çubuğundaki reklamlardan daha farklıdır.

 

 

Instagram Hikayeleri için önerilen ölçüler aşağıdaki gibidir;

 • Önerilen çözünürlük 1080 x 1920
 • Minimum çözünürlük 600 x 1067
 • En-boy oranı 9:16
 • Maksimum dosya boyutu 4GB
 • Önerilen video formatları MP4 ve MOV
 • Video uzunluğu maksimum 15 saniye

 

4. Kitlenizi Hedef Alın

Instagram hikayeleri için tavsiyeler konusunda hikayeleri izlemek için dikkat aralığı kısaldığından, kitlenizi hedefleme konusunda çok seçici olmanızı öneririm. Bu, Facebook’un Pixel’inden, yeniden hedefleme seçeneklerinden, mevcut takipçilerden ve benzer kitlelerden tam olarak yararlanmak anlamına gelir.

 

5. Hikayenizin Yerleşimini Seçin

Facebook reklam yöneticisi otomatik yerleştirmeyi tavsiye ediyor ama, ben reklam yerleştirmenizi ince bir ayarla yapmanızı öneririm. Kitlenizi en iyi siz bilirsiniz. Eğer Facebook’taki kitleniz Instagram’daki kitlenizden büyük ölçüde farklıysa, aynı reklamı göstermenizin bir anlamı yoktur. Yerleştirmenizi düzenlerken yalnızca hikayeleri seçebilirsiniz.

 

6.Harekete Geçirici Mesajınızı Ekleyin

Nihai amacınız en fazla sayıda kişiye ulaşmak olsa da, reklamınızın alt kısmına harekete geçirici bir mesaj eklemek, daha fazlasını öğrenmek isteyenler için yararlı olacaktır.

 

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

Instagram Hikayeleri için Tavsiyeler

 

 

7. Hem Reklamları Hem de Instagram Hesabını Analiz Edin

Reklamınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini analiz etmeyle bağlantılı olarak, hesabınızın analizlerine de göz atmayı unutmayın.

 

Instagram Hikayelerini Kullanmak konusunda fikir verecek önerilerimi aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

 

Instagram Hikayelerini Kullanmanın 4 Farklı Yolu

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir