Tüm Yönleriyle Influencer Marketing

Pazarlama biçimleri özellikle son yıllarda hızla değişiyor. Bu değişim rüzgarında dijital hayatlarımıza dahil olan trendlerden biri ise Influencer Marketing.

Yazımda Influencer Marketing hakkında merak ettiklerinizi, başlamadan önce yapmanız gerekenleri, strateji ve kampanyalarınız için kullanabileceğiniz adımları bulabilirsiniz.

 

Influencer Marketing

2015 yılı sonlarında konuşmaya başladığımız Influencer Marketing, 2016 yılı sonlarına doğru yükselişe geçti ve son zamanlarda en çok konuştuğumuz içerik pazarlaması trendlerinden biri haline geldi. Günümüzde birçok işletme, influencer olarak tanımlanan, erişimi yüksek ve topluluklar üzerinde etki sahibi kişilerle bağlantı kurmak için çabalıyor.

Bu yazımda Influencer Marketing’i tüm yönleriyle ele alırken, çok önemli markaların bile atladığı “strateji ve planlama” kısmında bir yol haritası sunmaya çalışacağım.

Önce tanımlarla başlayalım.

 

Influencer Marketing Nedir?

Güvenilirlik pazarlamanın ayrılmaz bir parçası. İşletmeler dürüstlük, güven ve diğer olumlu duyguları inşa etmek için bütçelerinden çok fazla kaynak harcıyor. Influencer Marketing, kullanıcıların marka tercihi ve satınalma kararları üzerinde etkisi olan, geniş kitlelere ulaşabilen ve kullanıcıların sadakatini kazanmada aracı rol üstlenebilecek etkili kişiler üzerinden pazarlama anlamına geliyor.

Influencer Marketing’e Başlamadan Önce.

Influencer Marketing’in tam olarak kontrol edemediğiniz ve özgürlükler tanıdığınız bir alan. Bu sebeple Influencer’lar ile bağlantı kurmadan önce bir strateji oluşturmak ve hazırlayacağınız kampanyanın gelişim süreçlerini tüm detayları ile planlamak temel bir gerekliliktir.

Markanızla örtüşmeyen, hikayenizi yanlış aktaracak ve marka algınızı altüst edecek bir influencer ile çalışmak ummadığınız kadar ters bir etki yaratabilir. Tüketicilerinize ulaşım noktasında katkı sağlayacağını, entegrasyonu daha iyi hale getireceğini düşündüğünüz influencer’lar mevcut çalışmalarınızı da yerle bir edebilir.

Günümüzde çok önemli markaların bile, en temel nokta olan strateji ve planlama kısmını atladığı için marka değerini altüst ettiğini görüyoruz.

 

 

Neden Influencer Marketing?

Müşteri odaklılık ve iletişime katılım sağlama tüm zamanlardan çok daha değerli. Müşterilerinizle uzun süreli ve anlamlı ilişkiler kurmak artık başarının kilit noktası.

 • Bir markanın yansıttığı değer ve faydalar, potansiyel müşterilerinin değer ve ihtiyaçlarıyla örtüşmüyorsa bağ kurmak imkansızlaşıyor. Bu zorluğu aşmanın en etkili yolu bir marka hikayesine sahip olmaktan geçiyor. Gerçek hayatta yer edecek hikayenin ise müşterilere fayda, bilgi, deneyim sağlaması ve bir duygu vadetmesi gerekiyor. Hikayenizi güçlendirecek doğru seçilmiş influencer’lar ile tüm bu ihiyaçlara katkı sağlayabilirsiniz.
 • Influencer Marketing üzerinden gelişen tavsiyeler reklamlardan daha büyük bir etkiye sahip. Markalara güvenilirlik ve itibar oluşturmada ise yardımcı oluyor. Ad blocking tarafından da etkilenmiyor. Ayrıca, Influencer Marketing hedef kitleye ulaşmada maliyet açısından etkili bir yol ve SEO çalışmalarını da olumlu yönde etkiliyor. Diğer pazarlama kanallarına oranla iyi yatırım dönüşümü sağladığı gibi, paylaşımlarınızın erişimini de arttırıyor.
 • Influencer olarak tanımlanabilecek pek çok farklı insan var. Örneğin en iyi müşteriniz sizin en önemli Influencer’ınız ve markanızın savunucusu olabilir. Ama bazı zamanlar vardır ki markanızın tanıtımını yapmak için daha geniş kitlelere ulaşmanız gerekir.
 • Influencer Marketing, markanızı takipçilerine tanıtması için önemli bir kişi ile işbirliği yapmayı içerir. Eğer doğru bir şekilde kurgursanız Influencer Marketing sayesinde büyük başarı elde edebilir ve markanızın katlayarak büyümesini sağlayabilirsiniz.
 • Influencer Marketing’in en önemli faydası Startup’lardan büyük işletmelere kadar her boyutta şirket tarafından kullanılabilir olmasıdır.

 

Şimdi hazırsanız olmazsa olmazların en başında yer alan strateji kısmını şekillendirmeye başlayabiliriz.

 

 

Influencer Marketing Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

 

Hedeflerinizi Belirleyin.

Yeni bir pazarlama kampanyasına başlamadan önce, kampanyanızın başarıya ulaşıp ulaşamadığını ölçebilmek için hedeflerinizi belirlemeniz önemlidir. Bu pazarlama kampanyasında Influencer’ınızdan neler bekliyorsunuz?

Örneğin bir etkinliğiniz ya da yeni ürününüzle ilgili farkındalığın artmasını, markanızla ilgili düşünce ve yorumlar almayı, web sitenizin tıklanma oranına katkı sağlamasını ya da sosyal medya takipçilerinizin çoğalmasını istiyor olabilirsiniz.

 

İdeal Influencer’ınızı Tanımlayın.

Eğer ne amaçladığınıza karar verdiyseniz şimdi sıra en uygun Influencer’ı tanımlamaya geldi. Bu noktada sosyal medyada aktif ve orijinal kişileri aramalısınız. Ayrıca Influencer’ınız markanız ile bağlantılı olması gerekir. Örneğin bir teknoloji markası iseniz, yine teknoloji alanında etki alanına sahip bloggerları veya öne çıkan etkili kişileri hedef almak mantıklı bir hareket olacaktır.

Influencer arayışına girdiğinizde, çok takipçisi olan her hesabın, takipçileri üzerinde büyük etkisi olduğunu düşünmeyin. Influencer olarak düşündüğünüz kişinin takipçilerinden ne kadar etkileşim aldığını daha iyi anlamak için, sosyal medya etkisine, yorumlara, etkileşime ve beğenilere göz atabilirsiniz. Daha az takipçisi olan ama takipçileri tarafından daha fazla etkileşim alan birini bulmak kampanyanızın daha başarılı sonuç vermesini sağlayacaktır.

 

Influencer’larınızı Bulun.

Sonraki adım olarak bir kampanyada çalışabileceğinizi düşündüğünüz Inluencer’ların bir listesini oluşturun. Size uygun başka Influencer’lar bulmak için bazı araçlar kullanabilir ya da manuel arama yapabilirsiniz. Influencer Marketing konusunda çalışan ajansları da aracı olarak kullanabilirsiniz. Ben her zaman manuel aramayı öneririm.

Eğer bir araç kullanmadan manuel bir şekilde Influencer arayacaksanız, markanızla alakalı olduğunu düşündüğünüz popüler etiketlerde arama yapabilirsiniz. Binlerce profil arasından etkili bir Influencer bulmak bayağı vaktinizi alabilir. Süreci hızlandırmak isterseniz markaların Influencer’larını tanımlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış Traackr türü araçları kullanabilirsiniz.

Bir liste oluşturduysanız artık sıra listedeki Influencer’ların, sizin ideal Influencer olarak tanımladığınız profile uyup uymadığını anlamak için sosyal medya profillerini ve web sitelerini incelemeye geldi.

 

İletişime Geçin.

Bu adımda her Influencer’ın sosyal medya hesaplarını ve web sitelerini kullanarak iletişim için verdikleri e-posta adreslerini bulmaya çalışın. Eğer bir e-posta adresi bulamıyorsanız (negatif bir etkidir), markanızın sosyal medya hesabına giriş yapıp Influencer’ınıza oradan mesaj atın. E-posta üzerinden irtibat kurmak daha kolay olacağı için Influencer’ınıza, sunacağınız iş fırsatı ile ilgili iletişime geçebileceğiniz bir e-posta adresleri olup olmadığını sorabilirsiniz.

 

Influencer ile Görüşmelere Başlayın.

Influencer’ın dikkatini çektiyseniz, anlaşmanızın detaylarını konuşmaya başlayabilirsiniz. Daha önce böyle bir çalışmada bulunmuş mu? Bir referans dosyası var mı? Influencer’ınızın ürününüzü nasıl tanıtmasını istiyorsunuz? Ürününüzle ilgili yaptığı gönderi sosyal medya üzerinde ne kadar süreyle aktif olacak? Sonrasında, Influencer’ınıza bu ürünü tanıtmasının karşılığında beklentisinin ne olduğunu sormalısınız.

Eğer bu kampanya için büyük bir bütçeniz yoksa Influencer’ınıza ücretsiz ürünler ya da promosyonlar sunarak teşvik de edebilirsiniz.

Influencerların büyük bir çoğunluğu bir yere bağlı olmaksızın çalışırlar ve bu şekilde elde ettikleri gelire güvenirler. Anlaşmanın sizin açınızdan haksız olduğunu düşünüyorsanız pazarlık yapmakta özgürsünüz. Ama her Influencer ile anlaşmaya varamayacağınızı da aklınızda bulundurun. Listenizi uzun tutun ve listedeki bazı isimleri silip yenilerini eklemek durumunda kaldığınızda kendinizi yenilgiye uğramış hissetmeyin.

 

İçerik Oluşturun.

Eğer Influencerınız ile bir anlaşmaya vardıysanız, tanıtım için kullanacağınız içeriği oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bir sosyal medya tanıtımı mı yapacaksınız? Genellikle süreç, markanın tanıtımı yapılacak ürünü Influencer’a göndermesi, Influencerın ürün ile bir fotoğraf çekmesi ve bunu onaylama için markaya göndermesi ile başlar. Daha sonrasında marka, fotoğraf açıklaması için Influencer’a kilit noktaları içeren bir metin gönderir. Örneğin, Influencer’dan ürün için yapılan özel bir indirimden bahsetmesi istenebilir. Markanın etiketini kullanma zorunluluğu ve hatta marka hesaplarını ekleme zorunluluğu getirilebilir.

Eğer Influencerınızın web sitesinde yayınlanacak bir içerik yaratmayı planlıyorsanız, içeriğin oluşturulmasındaki bütün sorumluluğu üstlenmelisiniz. Influencer’ınız sadece içeriğin son halini onaylar ve yayına alır.

 

Tanıtımı atlamayın.

İçerik paylaşıldıktan sonra da Influencer’ınız ile iletişim halinde kalmaya devam edin.

Daha sonrasında sosyal medya sayfalarında, bültenlerde ve web sitelerinde içeriğin reklamını yapmaya başlayın. Eğer Influencer’ınız sizin tanıtımını yaptığınız içerik sayesinde daha fazla tıklanma ya da görülme kazanıyorsa ilerde tekrar sizinle çalışmak isteyecektir. Eğer beraber çalışmanızın iki taraf için de faydalı olduğunu kanıtlayabilirseniz, bir sonrakinde Influencer’ınızla daha iyi bir anlaşma yapabilirsiniz.

 

Başarıyı Ölçümleyin.

Yapılan her pazarlama kampanyasının başarısını bir şekilde ölçümlemek önemlidir. Şimdi en başında bu kampanya için belirlediğiniz hedeflere geri dönün. Etkinlik kayıtlarınızda bir yükseliş gözlemediniz mi? Bu iş birliği sonucunda web sitenizin sıralamalarında bir artış meydana geldi mi? Sosyal medyada takipçi sayınız arttı mı? Bu sorulara cevap vermek yaptığınız pazarlama kampanyasının başarılı olup olmadığını size gösterecektir.

 

Bağ kurun ve Bağlı Kalın.

Eğer başarılı bir Influencer Marketing stratejisi yaratmak istiyorsanız, Influencer’lar ile aranızda gerçek bir ilişki yoluşturmanız gerekir. Sürdürülebilir marka elçilikleri bağ kurmadan gerçekleşmez. Bütün ticari ilişkilerde olduğu gibi bu işbirliğinin her iki taraf içinde faydalı olması gerektiğini hatırlayın. Sizin işiniz içiniz hedefleriniz olduğu gibi, karşı tarafında bu tür düşünce ve hedefleri olabileceğini unutmayın.

 

Önerdiğim bu dokuz adımı uygulayarak temel bir stratejik plan inşa edebilirsiniz. Stratejinizi işlevsel hale getirmek için ise bir kampanyaya ihtiyacınız olacaktır.

 

Gelin şimdi bu kampanya kurgusunu oluşturmanıza katkı sağlayacak adımları birlikte görelim.

 

 

Influencer Marketing Kampanyası Nasıl Geliştirilir?

Belirli taktikler, kampanyanın türüne ve bütçenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterse de aşağıdaki 8 adım Influencer Marketing’de yaygın şekilde kullanılır.

 

Kilit Influencer’ları Tanımlayın.

Gelişmiş bir marka, ürün ya da hizmetler için hali hazırda detaylı bir Influencer modeline kolayca ulaşılabilir. Bunu kontrol etmek için rakiplerinizin sosyal medyda kullandığı etiketlere ve etiketleri besleyen kullanıcılara dikkat edin. Destek için google’lamak da katkı sağlayacaktır. Yeni bir ürün ya da startup türü işletmelerin bu yapıyı sıfırdan geliştirmesi gerekir. Her durumda, manuel araştırma influencer’lar bulmanıza ve değerlendirmenize yardım edecektir.

 

Listenizi Öncelik Sırasına Koyun.

Influencer’larınızı “A listesi”, “B listesi” ve “C listesi” gibi hedef kitlesine ve otoritesine göre kategoriler halinde ayırın.

Onları değerlendirirken yalnızca hitap ettikleri kitlenin büyüklüğünü değil, etkileşim oranını da incelemeniz önemlidir.

 • A listesinde en büyük çıkış gücünü oluşturacak influencer’lar bulunmalıdır. A listesini oluşturmak maliyetlidir, ulaşması güçtür ve detaylı araştırma gerektirir.
 • B listesindeki Influencer’lar, A’dakiler kadar büyük olmasa da önemli derecede takipçi kitlesine sahip ve daha kolay ulaşılabilir durumdadır.
 • C listesindeki influencer’lar daha küçük fakat yüksek etkileşimli ağlara sahiptir.

 

 • A listesindeki influencer’lar bir bilen olarak anılır, etkileri güçlüdür.
 • B listesindeki influencer’lar sponsorlu yayınlara uygundur.
 • C listesindeki influencer’lar ise sosyal medyada etkili ve tetikleyicidir.

 

Bazen A listesindekilerin performansları ve yatırım düzeyleri beklenilen sonucu vermeyebilir. Bu sebeple B ve C listesindeki influencer’ların potansiyel etkileri küçümsenmemelidir.

 

Stratejik Yaklaşımda Bulunun.

Her grup için onları nasıl etkileyebileceğinizin planını yapın. İstedikleri nedir? Sizin sunabilecekleriniz nelerdir? En önemli potansiyel influencer’larınız bu tip yönergeler yayınladıysa onları da takip edebilirsiniz.

Büyük firmalar, A listesindeki bloggerları ve danışmanları şirketlerinin etkinliklerine katılmaya ve şirketin teknolojisi ya da stratejisi hakkındaki izlenimlerini konuşmaya veya yazmaya davet edebilir.

Daha küçük şirketler ise daha yaratıcı olmalıdır. A listesindeki bir influencer’a ne değerde bir teklif sunacağını düşünmelidir.

 

Influencer Ağınızı Canlandırın.

Influencer’ların çoğu, markayla iletişime geçtikleri yer sosyal medya olunca tercihen sıcak bir başlangıca cevap vermeye daha meyilli olur.

Influencer haritanızı çıkarır çıkarmaz, herhangi biriyle iletişime geçmeden önce Twitter, LinkedIn, Facebook, Pinterest, Google+ gibi sıkça kullanılan sosyal medya ağlarından iletişim kuracağınız kişileri beğenmeye, yorum yapmaya hatta seçici bir şekilde içeriklerini paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Eğer doğru influencer ağını yarattıysanız, bu etkileşimler kendiliğinden ve doğal şekilde ortaya çıkacaktır. Sonrasında aradaki bağ karşılıklı olmalı ve iki taraf da bundan yararlanabilmelidir.

 

 

Influencer’larınız İle Temasa Geçin.

Eğer önceki adımları iyi bir şekilde gerçekleştirdiyseniz, artık planladığınız iletişim adımlarını hedefinizdeki Influencer’da uygulamaya geçebilirsiniz.

Influencer’lar ile e-mail üzerinden bağlantı kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Her e-mail için açık bir hedef koyun ve hedefin mesajınızda açıkça belirtildiğine emin olun.
 • Her e-mail’i alıcının ismi ile kişiselleştirin.
 • Mailinizi en yüksek etkileşim için zamanlayın; en iyi gönderim saatleri hafta ortasında Salı’dan Perşembe’ye, sabah 9’dan öğlene kadar olan zaman dilimidir.
 • “Konu” satırınızı dikkatlice hazırlayın.
 • Asla birbirini takip eden iki soru göndermeyin.
 • Ve sabırla yanıtın gelmesini bekleyin, üstelemeyin.

 

Hedeflerinizin Sonuçlarını İyileştirin.

Influencer’ınızdan cevap aldığınızda bırakın bütün dünya bunu görsün. Verdikleri yanıtları retweetleyin, sosyal medya hesaplarınızda oluşturdukları içerikleri yayınlayın ve konuyla alakalı paylaştıkları güncellemeleri beğenip, yorum yazın. Bu sayede Influencer’ın verdiği tepkinin ulaştığı alan genişleyecek, markanızın güvenilirliği artacak, değer verdiğiniz bloggerlara – etkili kişilere ve diğer içerik üreticilerine çalışmalarınız görünür olacaktır.

Sonuçlarınızı Ölçümleyin.

Hedeflerinize ulaşmak için yaptığınız çalışmaların sonuçlarını izleyin. Analiz sonuçlarınız şu metrikleri içerebilir. ;

 • E-mail’in açılma ve tıklanma oranları,
 • Sosyal etkileşim (beğeni, tweet ve retweet, kampanya hashtaginin kullanımı, marka mentionları, yorumlar vb. gibi),
 • Web sitesinin trafiği ve Google Analytics’teki hedef dönüşümleri.

Kampanya sonuçlarını daha detaylı bir düzeyde yakalayabilmek için hedeflerinizle alakalı belli bir özel Google izleme URL’i oluşturup kullanabilirsiniz. Web sitenizde bir dönüşüm pikseli kullanmak, Influencer Marketing’de doğrudan tıklamaların ötesinde trafik elde etmenize yardımcı olacaktır.

 

İlişkilerinizi Sürdürün.

Influencer Marketing bir etkinlik, bir ürün lansmanı ya da bir tanıtım gibi belirli bir olayı temel alır. Buna rağmen yine de Influencer Marketing çalışmalarına devam edebilirsiniz.

Kampanyanızın tamamlanmasından sonra önemli influencer’lar ve marka savunucuları ile etkileşiminizi sürdürün. Paylaşımlarını retweet edin, güncellemeleri hakkında yorum yapın, içeriklerini periyodik olarak paylaşın. Bu influencer’lara ilginizin “tek seferlik” olmadığını gösterir ve onların bir sonraki kampanyanıza katılma ihtimalini artırır.

Lütfen unutmayın, Influencer Marketing sadece doğru kişilerin kimler olduğunu tespit etmekle ilgili değildir, bu kişilerin gerçekten kimler olduğunu anlamak, yakından tanımak, bağ kurmak ve hikayenizin bir parçası olmasını sağlamaktır. İnsanlar insanlardan etkilenir ve sosyal medyadan alınan tepkiler büyük bir güvenilirliğe sahiptir. Yeter ki bu kurgunun temellerini sağlam oluşturun ve kurduğunuz ilişkilerin sürdürülmesi gerektiğini hep hatırlayın.

 

Influencerlarla çalışmanız konusunda bilgi veren “ Influencerlarla Çalışma Rehberi” başlıklı yazımı da okumanızı öneririm.

 

Influencerlarla Çalışma Rehberi

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

  3Yorum

 1. Pingback: INFLOW Global Summit 2019 Notları - Fundalina

 2. Pingback: Turizm sektöründe etkili dijital pazarlama nasıl yapılır - Fundalina

 3. Pingback: MenaPay Influencer pazaryeri açıldı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir