Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ile 2018 Yılını Taçlandırın

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ile 2018 yılına sağlam bir başlangıç yapmaya ne dersiniz 🤔

2018’nin sonunda yüzünüzü güldürecek, adım adım planlayabileceğiniz sosyal medya pazarlama stratejileri yazımda sizi bekliyor. 

 

Bundan yalnızca birkaç sene önce sosyal medya pazarlama stratejinizi hızlı bir şekilde kurabilirdik. Ne algoritmaları bu kadar düşünür, ne de veri ve analize bu kadar odaklanırdık. Rakiplerimizden daha iyisini yapmak için hazır olmak yeterliydi, öyle değil mi?

Şimdi 2018’e geldik ve günümüzde mantık bu şekilde işlemiyor. Y kuşağının yüzde 30’u ayda en az bir defa sosyal medya üzerinde bir marka ile etkileşime giriyor. Dolayısıyla stratejiniz yalnızca sosyal medyada var olmakla tamamlanmış olamaz. Markalar sosyal medya pazarlama stratejileri için tam ve doğru şekilde yatırım yapmalı ve etkileşim konusuna daha fazla odaklanmalı. Aksi halde, gerçek müşterilerinizi kaybetmeye başlarsınız ve bu da ciddi etkilere yol açabilir.

 

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

 

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sözü fazla uzatmadan, gelin mevcut çalışmalarımızı bir kere daha düşünelim ve 2018’de yüzünüzü güldürecek sosyal medya pazarlama stratejisi için gözden geçirmeniz gerekenleri birlikte görelim.

En Büyük Zorlukların Üstesinden Gelecek Bir Pazarlama Stratejisi Mümkün mü?

Herhangi bir stratejinin ilk adımı çabalarınız sonucunda ne elde etmek istediğinizi anlamaktan geçiyor. Sosyal medya pazarlaması bir çırpıda halledilebilecek bir şey değil. Tam tersine favori yemeğinizi pişirirken nasıl adımlar izliyorsanız bunun için de belli adımları takip etmek durumundasınız.

Hedeflerinizi oluşturmak, sosyal medya stratejilerinizin ilk kısmı adına büyük önem taşır. Aynı zamanda, ulaşılabilir olduğunu bildiğiniz hedefleri belirlemenin en iyi yoludur. 2018 yılında 1 milyon yeni Instagram takipçisine ulaşmayı istemek pek de gerçekçi görünmüyor. Ulaşılabilir hedeflerle orijinal planınıza daha iyi odaklanır ve yeni engellere rağmen devam etme ihtimalinizi yükseltmiş olursunuz.

Bu, markaların neden her sosyal medya kanalını mevcut pazarlama stratejisine asla almaması gerektiği ile aynı sebeptir. Markanızın hedefine dayanarak en önemli sosyal medya kanallarını seçmeye çalışın. Çok fazla hedef ve aşırı gereklilik içeren stratejilerden kaçının. Zorlaştırmak yerine sadeleştirerek daha uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Ayrıca, sosyal medya hedeflerinizi doküman haline getirmeyi unutmayın. Bulunduğunuz yer ile kıyaslama yapmanıza yardımcı olmakla yetinmez, aynı zamanda hedeflerinize ulaşma şansınızı da artırır.

 

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

 

2018’de Değerlendirebileceğiniz Sosyal Medya Hedefleri

Hedef belirlemek, bütün pazarlama ve işletme stratejilerinin en temel unsurudur. Sosyal medya bu konuda istisna değildir. Tabii ki, çeşitli sosyal yeteneklerin var olduğu fikrine dayanarak konuşacak olursak hedeflerinizin tam olarak ne olması gerektiğini belirlemek her zaman pek kolay olmayabilir.

Aşağıda mevcut çalışmalarınızı sorgulayacağınız ve göz önünde bulundurmanız gereken temel sosyal medya hedeflerini bulabilirsiniz.

Temel sosyal medya hedefleri

 • Marka bilinirliğinizi artırın: Kalıcı bir marka bilinirliği yaratmak için çok fazla promosyon mesaj paylaşmaktan kaçının. Bunun yerine sosyal medya kanalıyla anlamlı içerikler oluşturmaya ve güçlü bir marka kişiliği yaratmaya çalışın.
 • Daha yüksek satış kalitesi sağlayın: Belirli anahtar kelimeleri, cümleleri ve hashtagleri izlemeden sosyal medya kanalınızdan maden çıkarmanız imkansızdır. Daha efektif bir sosyal medya hedeflemesi sayesinde ana kitlenize çok daha çabuk ulaşabilirsiniz.
 • Şahsi satış yapın: Kimi perakendeciler mağaza içi satışları artırmak için sosyal medya pazarlama çabalarına bağlı olarak hareket ederler.
 • Bunun için bazı soruları kendinize sorun… Sizin markanız, size ulaşanları ödüllendirmek için yeterli ödül ve teşvik sağlıyor mu? Mağazanızda ne olduğu konusunda müşterilerinizi uyarmak, onları haberdar etmek nasıl olur?
 • ROI’nizi geliştirin: Sosyal medyada yatırım getirisini artırmak istemeyen tek bir marka bile yoktur. Fakat sosyal medyada bu hedefi gerçekleştirmek için kanallarınızı kapsamlı bir şekilde incelemeli, emek maliyetini, reklamları ve izleyeceğiniz yolu doğru bir şekilde ele almalısınız.
 • Sadık bir hayran kitlesi yaratın: Kullanıcının yarattığı içerik her daim geçer akçe. Markanız kullanıcı tarafından üretilen içerikleri teşvik ediyor mu? Takipçileriniz herhangi bir girişime gerek kalmaksızın pozitif tepki veriyorlar mı? Bu noktaya gelmek ve sosyal ortamda olumlu bir marka kişiliği yaratabilmek için zaman harcamak ve çaba göstermek gerekir.
 • Sektörün nabzını iyi tutun: Rakipleriniz neler yapıyor? Etkileşimi ya da satışı artırmak için hangi stratejileri izliyorlar? Sektörün nabzını ölçmek ve rakipleri iyi izlemek size çalışmalarınızı geliştirme ve iyi işler yapanlardan bazı ipuçları elde etme konusunda yardımcıdır. 

 

Sosyal Medyadaki Kitlenizi Araştırın

Yetişkin sınıfındaki insanların yaklaşık yüzde 79’u Facebook kullanıyor fakat müşterileriniz aktif olarak markanızla bu platformda etkileşime giriyor mu?

Kitlenizi anlamak, ürünlerinizi kimin satın aldığı, hangi yaş grubunun daha az satın aldığı, hangi gelir seviyesinin en iyi dönüş yapan müşteri grubunu oluşturduğu gibi konularda bir şeyler öğrenmek için oldukça gereklidir. Kitlenizi tanımak, en az sosyal medyada olmak kadar kritik bir konu.

İlk olarak markanız en değerli sosyal medya kanallarının demografik özelliklerine göz atın. Daha önce de belirtmiş olduğum gibi sosyal medya pazarlama stratejiniz için bir hedef belirlemelisiniz. Bu yüzden hedefinize en çok uyum sağlayan kanalları araştırmanız gerekir.

Odaklanacağınız kanalları bulmanıza yardımcı olmak adına her önemli sosyal mecranın demografik özelliklerine gelin birlikte göz atalım.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

 

Facebook’un en popüler demografik özellikleri

 • Kadın kullanıcılar (%89)
 • 18-29 yaş grubu (%88)
 • Kentsel ve kırsal lokasyonda yer alan kullanıcılar (her biri %81)
 • 30.000 dolardan daha az kazanç elde edenler (%84)
 • Üniversite deneyimine sahip olan kullanıcılar (%82)

 

Instagram’ın en popüler demografik özellikleri

 • Kadın kullanıcılar (%38)
 • 18-29 yaş grubu (%59)
 • Kentsel lokasyonda yer alan kullanıcılar (%38)
 • Üniversite deneyimine sahip olan kullanıcılar (%37)

 

Twitter’ın en popüler demografik özellikleri

 • Kadın kullanıcılar (%25)
 • 18-29 yaş grubu (%36)
 • Kentsel lokasyonda yer alan kullanıcılar (%26)
 • 50.000 – 75.000 dolar arası kazanç elde edenler (%28)
 • Üniversite ya da daha üst seviye eğitim deneyimine sahip olan kullanıcılar (%29)

 

Linkedin’in en popüler demografik özellikleri

 • Erkek kullanıcılar (%31)
 • 18-29 yaş grubu (%34)
 • Kentsel lokasyonda yer alan kullanıcılar (%34)
 • 75.000 dolar ya da daha fazla kazanç elde edenler (%45)
 • Üniversite ya da daha üst seviye eğitim deneyimi olan kullanıcılar (%50)

 

Snapchat’in en popüler demografik özellikleri

 • Erkek kullanıcılar (%24)
 • 18-29 yaş grubu (%56)
 • 50.000 dolardan daha az gelir elde edenler (%27)
 • Üniversite deneyimine sahip olan kullanıcılar (%27)

 

Müşterilerin Demografik Verilerini Tanımlayın 

Yukarıda yer alan demografik veriler sizlere her bir sosyal kanal hakkında bilgi veriyor, peki ya kendi müşterileriniz ne olacak?

Sosyal medyadaki müşterilerinizin demografik verilerini öğrenmeden önce daha çok analiz yapmalısınız.

 

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

 

En Önemli Metriklerinizi Oluşturun

Hedeflediğiniz sosyal medya metrikleri belki de stratejinizin en önemli adımını oluşturuyor. Buna karşın bu metriklere ulaşmak, ilerlediğiniz yolun en uzak noktasındaki hedef konumunda. Takipçi sayısı, beğeni gibi temel metrikler ölçümlemesi güzel sonuçlardır, fakat bunlar size markanızın sosyal medya öyküsü hakkında bütüncül bir veri sunamaz.

Genel olarak bir kampanyanın gerçek getirisini görmek için takipçi ve beğeni sayılarını görüntülemeyi yeterli görürüz, ama bir adım geri atıp genel hedeflerimizle alakalı sosyal metrikleri değerlendirmek her zaman daha akıllıca olacaktır.

Etkileşim metrikleri bazen daha iyi bir resim sunar, çünkü defalarca belirttiğim gibi kalıcı ilişkiler inşa etmek sosyal ortamda işe yarayan sonuçlara ulaşmamızı sağlar.

2018 yılında izlemek isteyeceğiniz diğer metrikleri de aşağıda bulabilirsiniz:

 • Erişim: Yayın erişimi, gönderinizi gören tekil kişi sayısıdır. İçeriğiniz sosyal dünyaya ne kadar yayılıyor? Gerçekten kullanıcıların akışlarına düşüyor mu?
 • Tıklamalar: İçerikleriniz, şirket ismi ya da logonuz için uygulanan tıklama miktarıdır. Bağlantı tıklamaları, kullanıcıların pazarlama huninizde nasıl ilerlediğini analiz etmek için önemli verilerdir. Merak uyandıran ya da insanları satın almaya teşvik eden şeyleri analiz etmek için kampanya başına tıklamaları takip etmek işinize yarar sonuçlar sunacaktır.
 • Etkileşim: Sosyal etkileşim sayısının gösterim sayısına bölünmesiyle elde edilir. Etkileşim oranı; kimlerin sizin gönderilerinizle etkileşime geçtiği ve bu oranın toplam erişime kıyasla iyi durumda olup olmaması ile alakalıdır. Bu veri sayesinde kitlenizin sizi nasıl algıladığı ve etkileşime girme arzusu ile ilgili konularda kendinizi aydınlatabilirsiniz.
 • Hashtag performansı: Kendi tarafınızda en çok kullanılan hashtagler hangileriydi? Hangi hashtagler markanız ile daha çok alakalı? Ya da hangi hashtagler daha çok etkileşim elde etti?
 • Duyarlılık: Bu metrik ise kullanıcıların markanıza, hashtaginize ya da içeriğinize ne kadar tepki verdiğinin ölçüsüdür. Müşteriler, son kampanyanızı rahatsız edici buldular mı? Müşteriler kampanyanızın hashtagini hangi duygu ile ilişkilendiriyor? Daha derine gitmek ve insanların söylediklerini bulmak her zaman daha iyidir.
 • Organik ve satın alınan beğeniler: Yalnızca standart beğenilerden daha çok, bu beğeniler organik ya da satın alınan içerikten tanımlanmaktadır. Facebook gibi kanallar için organik etkileşim elde etmek daha zor olduğu için birçok marka Facebook reklamlarına yöneliyor. Diğer taraftan Instagram’da organik beğeni elde etmek bu kadar zor değil.

 

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

 

Sosyal Medyada Rekabet Ortamını Araştırın

İçerik oluşturmaya başlamadan önce, rakiplerinizi araştırmak akıllıca bir hareket olur. Bu adımı, içerik oluşturma aşamasından önce değerlendirin çünkü rakiplerinizi başarılı yapan içerikleri analiz ederek kendinize yeni yollar bulabilirsiniz.

Rakiplerinizin fikirlerini çalmamanız gerektiğine ama bunun yerine onların başarı ve hatalarından yola çıkarak bir şeyler öğrenmeniz gerekir. Peki, bu bilgilere nereden ulaşabilirsiniz? İlk adım olarak rakiplerinizin kim olduğunu tespit edin.

Rakipleri tespit etmek için en basit yol kolayca bir Google araması yapmaktan geçer. En değerli anahtar kelimelerde, kavramlarda ve sektörle ilgili terimlerde kimlerin üst sıralarda görüldüğüne bakın. Örneğin çeşitli sabunlar satıyorsanız ” doğal sabunlar” anahtar kelimeleri ile güzel bir araştırma yapabilirsiniz.

 

Sosyal Medya İçeriğinizi Oluştun ve Düzenleyin

Sosyal medya içerikleri pazarlama stratejiniz için son derece önem taşıyor. Bununla beraber, içeriği planlamadan önce belli adımları izlemek en iyi çözümdür. Bu sayede daha etkili temalar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, markasının kimliğine uygun içerik oluşturmasını öneriyorum. Bu da demek oluyor ki tamamlanmış bir stratejiniz olmadan popüler olmayan bir demografik gruba ulaşmaya çalışmaktan kaçınmalısınız.

Hedeflenen içerik ile aşırı derecede tanıtım yapmak arasındaki mükemmel dengeyi bulmanız gerekir. Kullanıcıların yüzde 46’sı çok fazla tanıtım mesajı paylaşan markaları takipten çıkmak istediklerini söylüyorlar. İlave olarak kullanıcıların yüzde 41’i de çok fazla alakasız içerik paylaşan markaları takipten çıkacaklarını söylüyorlar. Alakasız içeriklerinizden bir an önce kurtulun.

 

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Video İçeriklere Yüklenin 

Video içerikler sosyal medya pazarlama stratejiniz için ne kadar önem taşıyor? Son dönem araştırmalar online alışveriş yapan insanların yüzde 90’ı videoların satın alma konusunda karar vermeyi kolaylaştırdığını belirtiyor. Buna ek olarak, ortalama bir çevrimiçi video sadece izleyenlerin yüzde 37’si tarafından sonuna kadar seyrediliyor.

Bu tip istatistikler sizi sosyal medyada video içeriğe yatırım yapmak için akıl yürütmeye itmelidir. Markalar, Instagram Stories, Facebook Live ve diğer anlık paylaşım ağları vasıtasıyla kullanıcılara ulaşabilir.

 

We Are Social ve Hootsuite’in ortaklaşa düzenlediği “2018 Yılı Global Dijital Raporu” ile ilgili hazırladığım kısa özeti okumanızı öneririm.

2018 Yılı Global Dijital Raporu

 

 

İçeriğinizin Temasını Oluşturun

Görsel içerik için en zorlu noktalardan biri de onları günübirlik temelde oluşturmaktır. Pazarlamacıların görsel içerik oluşturma ile ilgili bir numaralı zorluğu bunu tutarlı bir şekilde sürdürmekle ilgili.

Bu, görsel içeriğin pazarlamacılar ve onların ulaşmak istedikleri insanlar için ne kadar önemli olduğunu gerçekten ortaya koyuyor. Bu sebeple içerik temaları oluşturmak, içeriğinizi bölümlere ayırmak için mükemmel bir yaklaşım olacaktır. Instagram, görsel temalardan yararlanmak için önde gelen sosyal kanallardan biridir.

 

Hedef Kitlenizle Etkileşim Kurun ve Onları Görmezden Gelmeyin

Sosyal medya kanalları ağlar halinde oluşturulmuştur. Bu da demek oluyor ki bu kanalların temel amaçları sohbet etmek, konuları tartışmak ve içeriği paylaşmak için gerekli alanı sunmaktır. Markanız ağ oluşturmanın temel unsurlarını unutmamalı ve etkileşim için fırsatlar ile diyalogları gözden kaçırmamalıdır. Sosyal medya vasıtasıyla saygınlık elde etmek için kendinizi takdim etmeli ve hedef kitlenizle konuşmaya başlamalısınız. Bu yüzden sosyal müşteri hizmetleri kitle üzerindeki bilinirliği artırmak isteyen markalar için son derece önemlidir. Unutmayın, sosyal medyada her şey etkileşim ihtiyacı ile direkt ilgilidir.

 

 

Etkileşim İçin En Doğru Zamanda Gönderinizi Paylaşın

Markanız için müşterilerinizle etkileşim kurmak adına en uygun zaman hangisi? Sosyal medyada akşam geç saatlerde gönderi paylaşılması konusunda bazı tavsiyeler görüyor olabilirsiniz. Fakat, markanız müşteriler ile iletişim kurmak için orada değilse o saatte gönderi paylaşmanın ne anlamı var?

Bunun yerine sosyal medyanızın ya da topluluk yöneticilerinizin erişilebilir olmasını sağlayın ve tweet attığınızda ya da gönderi paylaştığınızda ürünleriniz hakkında yazılan her türlü soru ve endişeye cevap vermeye hazır hale gelin. Sosyal medyada gönderi yayınlamak için en iyi zamanı öğrenmek en akıllı tercih olacaktır fakat gönderiyi paylaştıktan sonra etkileşimde bulunmak da en az bunun kadar kritik önem taşır.

Yapılan araştırmalara göre bir markanın ortalama yanıt süresi yaklaşık 10 saat. Birçok kullanıcı ise markaların dört saat içerisinde sosyal medya mesajlarına yanıt vermesi gerektiğini düşünüyor. Ülkemizde ise kullanıcı beklentisi neredeyse dakikalarla ölçülüyor. Hem sabırsızlar hem de beklemeye tahammülleri yok.

Güncellenmiş algoritmalarla birlikte organik içerikler kitlenizin çoğunluğuna ulaşmakta güçlük çekiyor. Bu yüzden sosyal medya dünyasında yapmanız gereken son şey, sizinle etkileşime geçen kitleyi görmezden gelmek ve pazarlama huninize katkı veren tepkilerini kaybetmektir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

 

Çalışmalarınızı Takip Edin ve Onları Her Daim Geliştirin

Peki, tüm bu adımları tamamladıktan sonra sosyal medya pazarlama stratejinizde nasıl bir başarı elde ettiniz?

Eğer çalışmalarınızı sürekli olarak analiz etmezseniz, bir kampanyanızı diğerinden ayırt eden unsurları asla bilemezsiniz. Sosyal medya etkinliklerinizi kuş bakışı incelemek her şeyi bir perspektife oturtmanıza yardımcı olur.

En önemli hedefleriniz olan, metriklerinizi ve ağ tercihlerinizi belirlediniz. Şimdi doğru kararları verip vermediğinizden emin olmak için uygun zaman geldi. Doğru seçim yapıp yapmadığınızı bilmek sosyal medyada en zor işlerden birisidir.

Aslında B2B pazarlamacıların yüzde 46’sı sosyal stratejilerin gerçekten markalar için bir gelir yaratıp yaratmadığı konusunda emin olamıyor. Fakat pazarlamacılar her zaman mükemmel bir bağlantı bulmaya çalışıyorlar. Bu yüzden pazarlamacılar için en çok kullanılan metrik yüzde 80 oranla “etkileşim” oluyor.

 

Lütfen unutmayın, eğer sosyal mecrada uzun süreli ilişkiler kurmak için çalışıyorsanız sosyal medya pazarlama stratejinizde başarısız olma ihtimaliniz çok çok daha azdır.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir