Cloverfield Paradoxu Filmi

Cloverfield Paradoxu Filmi – The Cloverfield Paradox Netflix’te yayında.

J.J. Abrams’ın yapımcısı olduğu, Cloverfield serisinin bu üçüncü filmi hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Cloverfield Paradoxu Filmi – The Cloverfield Paradox

Cloverfield Paradoxu Filmi’nin ertelemeler sonrası Ekim 2018’de vizyona girmesi bekleniyordu. Netflix’in filmin yayın haklarını almasıyla birlikte bir ilk yaşandı.

Netflix, Super Bowl’da Cloverfield Paradox’un maçtan hemen sonra başlayacağı yönündeki duyurusunu yaptı. Cloverfield Paradoxu Filmi, maçtan sonra küresel olarak Netflix’te yayınlandı. Ne konusu bilinen, ne fragmanı çıkmış ne de eleştirmenler tarafından yorumlanmamış film, serinin sevenleri dışında da olumlu / olumsuz büyük ilgi gördü.

Cloverfield Paradoxu filmi konusuna geçmeden önce serinin diğer filmlerinin konularını hatırlatmak isterim.

 

Canavar Filmi – Cloverfield Konusu

Japonya’daki yeni işine uçmaya hazırlanan Rob, arkadaşı Hud ve kardeşi Jason tarafından hazırlanan bir sürpriz parti ile karşılanıyordu. Uzun zamandır aşık olduğu Beth ile kısa bir ilişki yaşayan Rob, onun partiye başkasıyla gelmesi ile bozuluyordu. Tüm bunlar yaşanırken kent bir anda savaş alanına dönüyor, Rob ve arkadaşlarının yıkılan binalar, canavar saldırıları arasında hayatta kalmaya çalışıyordu. Bolca flashback kullanılan yapımı, Hud’un yanında taşıdığı kameranın çekimleri eşliğinde izliyorduk. Filmin hikayesine göre izlediğimiz bu kaset, Rob’un Beth ile olan ilişkisi sırasında çektiği kasetin üzerine yanlışlıkla kaydedilmişti. Esrarengiz canavar Manhattan’ı yok ettikten sonra askerler kaseti buluyor, biz de bu gizli görüntüleri izliyorduk.

 

Cloverfield Yolu No: 10 Filmi

Bir kaç parça eşyasını yanına alarak eşi Ben’i terk eden Michelle (Mary Elizabeth Winstead), yolda bir trafik kazası geçirip gözlerini Howard’ın (John Goodman) yeraltı sığınağında alıyordu. Kelepçelenmiş ve yaraları sarılmış bir şekilde kaldığı bu odada telaşlanıyordu. Ancak Howard dışarıda kendilerinden başka kimsenin kalmadığını, kimyasal bir saldırı sebebiyle havanın kirli olduğunu ve bu sebeple sığınakta bulunduklarını anlatıyordu. Michelle’e sık sık hayatını kurtardığını hatırlatıp, minnet duymasını bekliyordu.

Michelle ise dışarıdan birileriyle iletişim kurmak istiyor ancak sığınaktaki üçüncü kişi olan Emmett (John Gallagher Jr), Howard’ın anlattıklarını doğruladığı için buna cesaret edemiyordu. Bir gün Michelle kaçmaya çalışıp, sığınağın giriş kapısının camında gördüğü adeta zombiye dönüşmüş kadın sebebiyle şaşkına dönüyordu. Öte yandan komplo teorileri üretmekte usta olan Howard’a güvenmiyor ve gerilim gittikçe doruğa çıkıyordu.

 

Cloverfield Yolu No: 10 Filmi

 

Cloverfield Paradoxu Filmi Konusu

Filmimiz, ilk Cloverfield filminin öncesini anlatıyor ve 2008’de geçiyor.

Dünya enerji sıkıntısı yaşamaktadır. Soruna çözüm için bir grup bilim insanının yeni bir enerji kaynağı bulmak için uzaya gönderilmesi planlanır. Son çare olarak “tanrı parçacığı” olarak da bilinen Higgs bozonu kullanılacaktır. Amaç dünyanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak ve sorunları ortadan kaldırmaktır. Mürettebat uzay istasyonunda ilk denemelere başlar ancak başarısız olurlar. Aradan iki yıl geçer, istasyonda da enerji sıkıntısı yaşanmaktadır. Başarısızlığın getirdiği çaresizlik mürettebat arasında sorunlar yaşanmasına sebep olur ve birbirlerini suçlarlar.

Dünyada ise uzay istasyonun başarısızlıkları umut kırıcı olarak karşılanır. Televizyona çıkan bir bilim insanı uzay istasyonu çalışmalarının tetikleyeceği karanlık madde veya karanlık enerji sebebiyle şimdiye dek görülmemiş büyüklükte kötücül varlıkların ortaya çıkacağını iddia eder ve çalışmaların durdurulmasını savunur.

Uzay istasyonunda bir deneme daha yapılmasına karar verilir ve düğmeye basılır. Ani bir patlama yaşanır, uzay istasyonu boşlukta savrulur ve yörüngeden çıkar. Dünyada ise felaketler zinciri başlamıştır, olaylar gelişir.

 

 

Cloverfield Paradoxu Filmi Oyuncuları

Kısa filmlerle adından söz ettiren Julius Onah’ın bu ilk uzun metrajlı filmi geneli gayet memnun edecek bir yapım ortaya koymuş. Filmin oyuncu kadrosunda ise Gugu Mbatha-Raw, David Oyelowo, Daniel Brühl, John Ortiz, Chris O’Dowd, Aksel Hennie, Zhang Ziyi, Elizabeth Debicki, Roger Davies, Clover Nee’yi izliyoruz. Tüm oyuncuların ortalamanın üzerinde bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum. Genel anlatım ise bir iki sahne dışında gerilimli, heyecanlı ve akıcı buldum.

Filmin senaryosu ise Oren Uziel’e teslim edilmiş. Havada kalan ve bağlanamayan sahneler ise senaryo kaynaklı mı yönetmen kaynaklı mı çözmek zor. Tüm bunlara rağmen J.J. Abrams’a serinin her üç yönetmenine de deneyimsiz olmalarına rağmen anahtar teslimi yapmasına, onlara şans tanımasına büyük saygı duyuyorum.

 

Filmin kurgusu ve ilk iki filmle bir türlü bağlantı kuramaması konusunda pek çok eleştiri yapıldı. Franchise’daki en tutulan film kuşkusuz Cloverfield Yolu No: 10 idi. Filmimiz genel olarak uzayda geçen bir hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Bunu yaparken de ilk iki filmle belirli noktalarda bağlantı kurmaya çalışıyor. İlk filmde gördüğümüz canavarın nasıl ortaya çıktığını, ikinci filmde gördüğümüz sığınaklara neden ihtiyaç duyulduğunu ve nasıl hayatta tuttuğunu anlıyoruz. Serinin tümü alternatif evrenlerle ilgili. Canavarların bazıları denizden çıkıyor, diğer bir filmde daha küçük ve farklılar. İlk iki filmdeki farklılar, alternatif evrenler üzerinden açıklanıyor. Bu yapım ise alternatif evrenlerin nasıl oluştuğunu öğreniyoruz. Öte yandan detaya inildiğinde elbette hatalar da göze çarpıyor.

Ancak genel itibariyle serinin tüm filmleri ya gerilim ya korku türünde ve odağında hayatta kalma mücadelesi var. Türü space horror ve absürd sahneler de bolca var. En nihayetinde ortalamanın üzerinde, sorunları bulunmasına rağmen keyifle izlenen bir film izliyoruz. Görsel efektler de gayet başarılı ve küçük bütçeli bir prodüksiyon değil.

 

Cloverfield Paradoxu belki mükemmel bir film değil, ama bu seriye meraklıysanız gayet keyif alacak ve dördüncüsü için sabırsızlanacaksınız.

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🎬

 

Not : Bazen insanların ve eleştirmenlerin sadece film izlemekten hoşlanmanın ne demek olduğunu unuttuğunu düşünüyorum. Bu kadar beklenti içerisine girmek neden ve neden genel izleyici bu denli film veya dizilerden soğutuluyor. Olumsuz eleştiri yapmak hızla yayılan bir trend ve yakında geneli mutlu eden bir yapım izlemekte zorlanacağız diye düşünüyorum 🤔

Cloverfield Paradoxu Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir