Facebook Messenger’in Geleceği

Facebook Messenger’in Geleceği özellikle işletmeler için çok önemli.

Facebook Messenger’in işletmelere uygun hale gelecek şekilde nasıl evrildiğini ve bu uygulamanın özelliklerinden yararlanmanın yeni yollarını yazımda bulabilirsiniz.

 

Facebook Messenger’in Geleceği

Aylık 1.2 milyar kullanıcıya hitap eden bu Facebook özelliğini görmezden gelmek, işletmeniz için kaçan bir fırsat olabilir.

Sosyal medya dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn gibi dev sosyal medya ağları geliyor. Ama bu düşünce yapısı sosyal medyanın büyük hem de oldukça büyük bir parçasının gözden kaçmasına neden oluyor. Bu parça şüphesiz ki mesajlaşma uygulamaları.

Facebook ana sayfası reklam yığınlarıyla dolu. Peki bu keşmekeşte hedef kitlenize sesinizi nasıl duyurabilirsiniz? Tabii ki birebir iletişim ile. Facebook Messenger tam olarak bunu yapmanızı sağlıyor.

Geçmiş dönemde Facebook Messenger yalnızca arkadaşlarınızla sohbet etmeye ya da akrabalarınızla bağlantıyı sürdürmeye yardımcı olan bir uygulamaydı. Fakat günümüzde marka varlığı ve müşteri etkileşimi için en önemli çevrimiçi araçlardan biri haline gelmeyi başardı.

 

Nielsen’in yapmış olduğu bir anket bu uygulamanın, markalar ile müşterilerin etkileşime girmesini sağlayan en popüler ikinci araç olduğunu gösterdi.

Tüketiciler her ay müşterilere yaklaşık olarak 1 milyar mesaj gönderiyor. Bu bilgiyi göz önüne aldığımız zaman hedef kitlenizle bağlantı kurmaya ve iletişimi güçlendirmeye yardımcı olacak bu değerli fırsatları kaçırmamalısınız.

 

Facebook Messenger'in Geleceği

Facebook Messenger’in Geleceği

 

We Are Social ve Hootsuite’in ortaklaşa düzenlediği “2018 Yılı Global Dijital Raporu” ile ilgili hazırladığım kısa özeti sizlerle paylaşmıştım.

 

2018 Yılı Global Dijital Raporu

 

2018 yılında sosyal medya platformları arasında en yaygın kullanılan Facebook oldu. İkinci sırada YouTube, üçüncü sırada ise WhatsApp ve Facebook Messenger yer aldı.

2018 yılında Mesajlaşma uygulamalarının kullanımı arttı. En yaygın kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp oldu. Onu Facebook Messenger ve Viber takip etti. Mobil uygulamaların indirme sayısına gore birincisi ise Facebook Messenger’dan başkası değil.

 

Facebook Messenger'in Geleceği

Facebook Messenger’in Geleceği

 

Şimdi isterseniz Facebook Messenger’in işletmelere uygun hale gelecek şekilde nasıl evrildiğine ve bu uygulamanın özelliklerinden yararlanmanın yollarına birlikte göz atalım.

 

Facebook Messenger İşletmeler İçin Neden Bir Zorunluluk Haline Geldi?

Facebook Messenger aylar içinde evrildi ve artık bununla yüzleşmemizin vakti geldi. Sohbet merkezli bu araç, artık birçok markanın reklam stratejisi konumunda. Senelerdir en iyi pazarlama taktiklerinin, kitlenizle bağlantı kurmanız gerektiğine ve onların yaşadığı yerde uygulanması gerektiğine dikkat çektiğini biliyoruz.

Bir taraftan Facebook, sizlere reklam gösterimi ve banner alanları aracılığıyla erişiminizi artırmak için ücretli teklifler sunarken diğer taraftan kullanıcıların da sosyal ağlar üzerinde çok fazla reklam görmekten bıktıklarını biliyoruz. Türkiye Ad-block kullanımı konusunda %40 kullanım yoğunluğu ile 19. sırada. Eğer siz de reklama aşırı doymuş ağlarda yer alma konusunda endişe sahibiyseniz farklı yerlere odaklanmanız gerekebilir.

 

Facebook Messenger'in Geleceği

Facebook Messenger’in Geleceği

 

Facebook Messenger işletmeler için kitleyle etkileşime girmek, bağlılık kazanmak, sosyal erişimi artırmak gibi alanlarda güzel bir alternatif yol sunuyor.

Tabii bu yollardan faydalanmak için Facebook Messenger’ı tanımak da önemli:

  • Facebook Messenger sayesinde standart reklamlardan 15 kat daha çok etkileşim kazanabilirsiniz.
  • Müşteriler yüzde 44 oranında telefonla, yüzde 61 oranında e-posta aracılığıyla destek talebinde bulunurken yüzde 73 oranında Facebook Messenger’ı tercih ediyorlar.
  • Sorunların daha çabuk ve genelde 42 saniyede çözülmesine yardımcı oluyor.

 

Facebook Messenger sayesinde müşterileriniz ile daha güçlü ve daha kişisel bağlantılar geliştirme imkanına sahip olursunuz. Müşteri deneyimi, markaları birbirinden ayıran en önemli farklardan biridir ve bu yüzden takipçilere aradıkları etkileşim fırsatını vermek mantıklı olacaktır.

 

İşletmeler İçin Facebook Messenger ve Marka Bilinirliği

Geçmiş dönemde Facebook Messenger işletmeler için müşterilerle etkileşim kurmak açısından pek de tercih edilir bir kaynak olarak görülmüyordu. Markalar, Twitter gibi birebir etkileşimin olduğu ağları daha değerli görüyordu. Bu durum hala sosyal medya stratejiniz açısından faydalı ve kritik bir taktik olabilir çünkü birçok işletme Facebook Messenger’ın gücünü ve bu gücü nasıl kullanacağını hala bilmiyor…

Facebook, geçmişteki bu durumu göz önüne alarak değişiklikler yapmaya başladı. Şu anda Facebook Messenger 2.0, müşterilerin işletme hakkında daha çok bilgi almalarına yardım eden, diyalog başlatan ve randevu almalarına olanak tanıyan Discover adlı bir özellikle beraber geliyor.

Bu durumu daha ileriye taşımak için “Facebook Messenger ile Satışlarınızı Artırın” başlıklı yazımdan da faydalanabilirsiniz.

 

Facebook Messenger ile Satışlarınızı Artırın

 

 

 

Facebook Messenger ile birlikte kullanabileceğiniz botlar tekrar eden görevleri otomatik hale getirirken kullanıcılarınıza kişiselleştirilmiş içerikler sunmanıza da yardımcı olur. Bu uygulama, insanları etkileşimden çıkarmak yerine daha akıllı bir şekilde markaların müşterileriyle özgün etkileşimler kurmasına yardımı olacak otomasyonu sunuyor.

Facebook Messenger botları kesinlikle can sıkıcı görevleri azaltmak için kolayca kullanılabilecek en önemli araçlar arasında yer alıyor.

 

Facebook Messenger ile Müşteri Memnuniyeti

Günümüz müşterileri telefonla müşteri hizmetlerinden faydalanırken pek memnun kalmıyor. Telefonda oldukları zaman çoklu işlemleri yerine getirmeyi zor buluyorlar ve bu yüzden hizmeti önemli bir vakit kaybı olarak yorumluyorlar. Aynı şekilde bir e-posta beklemek de acı verici şekilde yavaş işleyen bir sürece işaret ediyor, çevrimiçi formları doldurmak ise çok sinir bozucu olabiliyor. Bu yüzden Facebook, markalara chatbotlar ve sohbet eklentileri sayesinde müşteriler ile her zamankinden daha kolay bir şekilde etkileşime girilmesini destekleyen hizmetler sunmaya başladı.

Markanın bir yanıt vermesini gerektiren sosyal mesajların sayısının 2015 ve 2016 seneleri arasında yüzde 18 arttığı bir ortamda, yapay zeka asistanına başvurma fikri şirketinizin kaderini değiştirebilir.

Facebook Messenger'in Geleceği

Facebook Messenger’in Geleceği

 

Facebook Messenger Üzerinden İletişim

Müşteri memnuniyetinden söz ederken şunu söylemekte fayda var; eğer müşterilerinizi memnun bırakmak istiyorsanız onlardan gelen soruları hızlı bir şekilde yanıtlamanız gerekir. İşte bu konuda yine chatbotlar devreye giriyor ve otomatik ve hızlı yanıt vermenize yardımcı oluyorlar. Fakat organize olmak da iletişim yönetiminizi başarılı kılmak için önemli bir detay. Facebook, Twitter, Instagram ya da LinkedIn gibi bütün kanallarınız için hepsi bir arada olan tekli yayın çözümlerini kullanmak fark yaratmanıza yardımcı olabilir.

Bu, markalara Facebook’a ait tüm uygulamalarda diğer temel sosyal kanallarıyla olan iletişimi merkezileştirmek için basit bir çözüm sunuyor. Tüm sosyal kanallar tek bir yere bağlı bulunduğu için hizmetler arasında dolaşmaya gerek kalmaz. Sonuç olarak daha hızlı bir şekilde cevap sunmak ve müşteri deneyimini artırmak için faydalı bir uygulama.

Tek bir gelen kutusunda çalışmak iletişimlerinize aynı zamanda bağlam da ekler. Bir telefon görüşmesi esnasında müşteri hakkında çok az bilgi sahibi olursunuz, fakat sosyal medya vasıtasıyla yapılan görüşmede müşteri hakkında zengin bir veri tabanına da ulaşabilirsiniz. Müşterilerinize daha kişiselleştirilmiş bir hizmeti birkaç fazla tıklama ile sağlayabilirsiniz.

 

Facebook Messenger ve Yapay Zeka

Facebook Messenger chatbot’larının gücü yadsınamaz, öte yandan sosyal ağlar aynı zamanda yapay zeka çözümleri alanında da önemli adımlar atmaya başladı. Aslında Facebook, M adını verdiği yapay zeka ürünü olan kişisel asistan uygulamasını duyurdu. Bu özellik Facebook Messenger aracılığıyla belli görüşmeleri önermeye, önemli doğum günlerini hatırlatmaya ya da bir konumdan ayrılmanız halinde Uber gibi araçları çağırmayı önermeye yardımcı oluyor. Facebook M, henüz ülkemizde kullanılabilir durumda değil. Globalde ise bazı işletmeler hali hazırda M uygulamasına entegrasyon için çalışmalara başladılar. Örneğin Messenger uygulamasına “recipe” (tarif) yazarsanız Food Network’ten gelecek olan tarifleri ekranınızı kaydırarak görüntüleyebiliyorsunuz. Buna benzer iş birliği anlaşmalarının 2018 sürecinde de devam etmesi ve ülkemizde de kullanıma sunulması bekleniyor.

Bu, Facebook’un işletme servislerine sunmaya başladığı temel bir yapay zeka katmanı. Yapay zeka servislerinin temeli, şu anda önereceği teklifler bakımından belirli limitlere sahip olsa da, ileride yapay zeka destekli sistemlerin yüzde 100 oranında gelişmesi bekleniyor.

Facebook Messenger ile Müşteri Motivasyonu

Eğer Facebook’un M servisi ya da chatbotları her şeyi sağlarsa, markalar için müşteriler ile daha iyi bağlantı kurma yolları öncelikli hale geleceği söylenebilir. Facebook Messenger’da şu anda yaklaşık 100.000 chatbot var ve bu sayı dev bir hızla büyümeye devam ediyor.

İlk günlerde Facebook’taki botlar birçok problem ile karşılaştı ve hala sipariş verme ya da müşteri sorunlarını çözme konusunda bazı sorunlar bulunuyor. Bu yüzden müşterilerinizin güvenli bir şekilde deneyim yaşayabileceği bir bot platformu inşa etmeniz son derece önemli bir konu.

Otomasyon stratejilerinizi geliştirmek adına hazır bir sistem kullansanız bile, müşterilerinizin konuşmaları tırmandırmak ve otomasyon sistemini zorlamak isteyebileceklerini aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

Facebook Messenger ile Geliri Arttırma

Facebook Messenger’in Geleceği noktasında, Messenger’daki güncelleştirmeler markanız için yeni gelir kaynakları yaratma olanağı da tanıyor. Facebook Messenger yakın zamanda müşterilere geleneksel pazarlama çözümleri sundu. Temmuz 2017 döneminde Messenger uygulaması, markalara banner reklamlar, kuponlar ve anlık olarak daha fazla şeyi göndermeye yarayan olanaklar tanımaya başladı.

2018 senesinde Facebook Messenger, insanlara ulaşmak ve onları satın almaya teşvik etmek anlamında yeni bir yol olarak karşımıza çıkabilir. Bunu tamamıyla ücretli reklamlara dayanmadan yapıyormuş gibi düşünün. Chatbot’ların yardımı sayesinde kullanıcılarınızın deneyimlerini daha da verimli hale getirmeniz mümkün olacaktır.

Facebook Messenger’ın Tüm Özelliklerini Kullanın

Sosyal medya, müşteri hizmetleri için tercih edilen bir platform haline gelse de şirketler yakın zamanda farklı kaynaklara yönelmeye ve denemeye başladılar. Bir milyar insana hitap eden bir uygulama olan Facebook Messenger’ın büyümekte olan şirketlere sunacak birçok özelliği bulunuyor. Bu sistemi sadece bilinirlik yaratmak için kullanmakla kalmayın. Aynı zamanda müşteri deneyimlerini çok daha güçlü hale de getirebilirsiniz. Bu, aynı zamanda takipçileriniz için marka sadakatini artıracak yeni bir yol sunacaktır.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

  1. Pingback: Facebook Messenger 4'ü Duyurdu - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir