Facebook Messenger ile Satışlarınızı Artırın

Facebook Messenger, 1.3 milyardan fazla tekil kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Facebook Messenger’ı bir pazarlama aracı olarak kullanabilmeniz için bilmeniz gerekenler ve uygulayabileceğiniz yeni yöntemler yazımda sizi bekliyor.

Facebook Messenger ile Satışlarınızı Artırın

Facebook Messenger’ı bir pazarlama yöntemi olarak kullanmayı hiç aklınızdan geçirdiniz mi?

Uzun zamandır Messenger’ı kullanarak pazarlama araçları oluşturmayı, danışmanlık yaptığım markalar için Messenger aracılığı ile satış artırmayı içeren pek çok farklı yöntemi test ediyorum. Ayrıca platformu, müşterilerle direkt etkileşime girmek ve onlara yardımcı olmak için de kullanıyorum.

Her ne kadar Messenger’ın tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar henüz keşfedememiş olsak da, şu ana kadar kullandığım ve etkili olan yöntemleri sizinle paylaşmak istedim.

 

 

Neden Facebook Messenger’ı Kullanmalı?

Sosyal medya dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn gibi dev sosyal medya ağları geliyor. Ama bu düşünce yapısı sosyal medyanın büyük hem de oldukça büyük bir parçasının gözden kaçmasına neden oluyor. Bu parça şüphesiz ki mesajlaşma uygulamaları.

BI Intelligence’ın raporuna göre WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat ve Viber gibi anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanan kişi sayısı, Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn gibi dört majör sosyal medya uygulamasını kullanan kişi sayısından oldukça fazla. Hatta görünen o ki, bu rakamlar arasındaki makas git gide açılıyor.

Sosyal medya giderek evrimleşerek özelden-genele sahip bir yapıdan özelden-özele ve hatta birebir bir yapıya bürünmeye başlıyor.

Facebook IQ’nun dünya çapında 12.500 kişiyi kapsayan ve mobil mesajlaşma kullanımını araştıran çalışması, gelecek için oldukça heyecan verici sonuçlar ortaya koyuyor. Araştırmaya göre;

 • Katılımcıların %63’ü son iki yılda işletmelerle gerçekleştirdikleri mesajlaşmanın arttığını dile getirmiş
 • Katılımcıların %56’sı işletmenin müşteri hizmetlerini telefonla aramak yerine mesaj atmayı tercih ettiğini belirtmiş
 • Katılımcıların %61’i işletmelerden gelen kişiselleştirilmiş mesajlardan memnun olduklarını aktarmış
 • Katılımcıların %50’sinden fazlası mesajlarına dönüş yapan işletmelerden yeniden alışveriş yapacaklarını söylemiş

Eğer bu veriler işinizi büyütmek için mesajlaşmanın harika bir yol olduğunu düşünmenizi sağladıysa, Facebook Messenger’ı bir pazarlama aracı olarak kullanabileceğiniz yöntemler aşağıda.

 

Facebook Messenger’ı Bir Pazarlama Aracı Olarak Kullanmanız İçin Yöntemler

İçeriğinizi aktarın

Okuyuculara içeriğinizi aktarmak için kullanabileceğiniz en yaygın tercih tabii ki e-posta. Ancak HubSpot, Facebook Messenger’ın bu aktarım için çok daha yararlı bir alternatif olduğunu söylüyor. Bunun için kullanıcılarına bir form doldurup içeriği mail aracılığıyla almak yerine, form doldurma işlemini atlayıp içeriği Facebook Messenger ile almalarını sağlayan bir seçenek sundular. Dört haftalık süren bu testin ardından yarışmanın kesin bir galibi vardı.

Messenger kullanımı, e-posta tercihine %242 açılma oranı ve %619 tıklanma oranlarıyla fark atmıştı.

Eğer bu taktikle ilgili daha çok şey keşfetmek isterseniz, sizler için daha önce kaleme aldığım ChatBot rehberini okuyabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Chatbot Rehberi

 

 

Takipçilerinizin – Müşterilerinizin İlgilendikleri İçeriklere Ulaşmasına Yardımcı Olun

İçeriğinizi takipçilerinize dayatmak yerine, Facebook Messenger’ı kullanarak içerik havuzunuzdan onların ilgisini en çok çeken şeye veya şeylere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemin Facebook Messenger’da kullanımıyla ilgili sayısız başarılı örnek mevcut. Günümüzde pek çok işletme, takipçilerinin ilgilerini çekecek makalelere erişmelerini sağlayan chatbota sahip.

Bu durum içerik pazarlamada işleri tamamen değiştiriyor. Artık, kişiselleştirilmiş içeriğinizi hedef kitlenize aktarabilmek için kullanabileceğiniz kesintisiz bir yol var. Eğer bu yöntemi kullanmayı düşünüyorsanız bazı adımları şu şekilde uygulayabilirsiniz;

 • Chatbot uygulamanızı bir içerik pazarlama aracı olarak düşünün.
 • Satış ana amacınız kesinlikle olmamalı, ancak içeriğinizi kullanarak kullanıcıları sitenize yönlendirmeyi düşünebilirsiniz.
 • Sitenizin mobile uyumlu olduğundan emin olun.
 • Müşterilerinizi, müşteri hizmetleri açısından daha fazla yardıma ihtiyaç duyduklarında sizinle nasıl iletişime geçebilecekleriyle ilgili mutlaka bilgilendirin.
 • Eğer mümkünse sitenizde taranabilir menüler bulunsun. Bu yöntem, kullanıcılar kesin olarak ne aradıklarını bilmiyor olsalar bile aradıkları içeriğe ulaşmalarını kolaylaştırır.

 

Takipçilerinizin arama yapmasına olanak veren bir chatbot yaratmak, yalnızca içerik aktarımı gerçekleştiren bir chatbot yaratmaktan biraz daha karışık bir iştir. Ancak bu konuda kullanabileceğiniz yardımcı araçlar var ve bu araçlar size yardımcı olabilecek rehberlere ve şablonlara sahip.

Bilinmeyen yönleri ile Facebook Chatbot başlıklı yazımı da okumanızı öneririm.

Bilinmeyen Yönleri ile Facebook Chatbot

 

 

Etkinlik Sırasında Katılımcılarla Etkileşime Geçin

Facebook Messenger’ı kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise yaklaşan etkinliklerle ilgili kayıt olmuş kişilere hatırlatıcılar ve etkinliğe dair önemli bilgiler göndermektir. Daha önce bahsettiğim gibi Facebook Messenger’dan alınan geri dönüş e-posta’ya kıyasla oldukça fazla görünüyor.

Örnek vermek gerekirse aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Hiçbir form doldurmadan, Facebook Messenger aracılığıyla etkinliğe kayıt olunabilecek bir yapı sağlayın.
 • Etkinlikten bir gün önce Takvim uygulamanızdaki programıma dahil edebileceğiniz bağlantıların yer aldığı bir hatırlatıcı gönderin.
 • Dört gün boyunca kullanıcılarınıza o günün konusu hakkında bilgi verin ve oturumları çevrimiçi izleyebilecekleri bir bağlantı gönderin.

 

Bu adımları Facebook’tan oluşturacağınız bir etkinlik için kullanabilirsiniz.. Üstelik bu yöntem, Facebook dışında gerçekleşen etkinlikler için de kullanılabilir.

Bu yapıyı kurmak içim ManyChat ve benzeri bir yardımcı araç ile üye listesi oluşturabilir ve mesajlarınızı kolayca yayınlayabilirsiniz. Mesaj göndermek, e-posta göndermeye oldukça benziyor. Yapmanız gereken tek şey, mesajınızı yazmak, varsa ek dosyalarınızı ataçlamak ve sonra da göndermek, işte hepsi bu kadar!

 

 

Yüksek Kalitede Müşteri Potansiyeli Oluşturun

Facebook Messenger yeni ve özgün bir pazarlama aracı olmasına rağmen, insanların dikkatini çekmek ve yüksek kalitede müşteri potansiyeli oluşturmak için de harika bir araç.

Rakamlar chatbot tecrübelerine bağlı olarak değişmekle birlikte, etkileşime geçilen kullanıcılardan %80-90 oranında geri dönüş alınabiliyor. En kötü oranlarda ise bu rakam %35-40 aralığına sahip.

Örneğin bayileri olan bir işletmeyseniz, potansiyel müşterilerinizle ilgili detaylı veriler aktarabilmek için bir Facebook Messenger chatbotu yapabilirsiniz. Bu chatbot ile Facebook’taki hedef kitlelerine ulaşmak için “konum hedefli tıklanabilen Messenger reklamları” gönderme şansınız var. Kullanıcılarınız daha fazla bilgi edinmek için reklama tıkladığında, bir dizi soru soran bir chatbotun yer aldığı bir Messenger ekranına yönlendirebilir veya gerçek bir satış temsilcisi ile görüşmesini sağlayabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerle ilgili veri toplayabilecek bir Facebook Messenger chatbotu oluşturmak biraz zahmetli olsa da sonuçlar kesinlikle buna değecekmiş gibi duruyor. Potansiyel müşteri kitlenize ulaşmak için Facebook reklamlarıyla birlikte Messenger’ı da denemekte fayda var.

 

 

Potansiyel Müşterilerle Tekrar Etkileşime Girin

Facebook Messenger’da insanların benimle konuşmasını nasıl sağlarım?” diye merak ediyor olabilirsiniz.

Bu sorunun basit cevabı, Facebook reklamları.

Kullanabileceğiniz iki tip Facebook Messenger reklamı var. İlki, yukarıda da bahsettiğim gibi, ana sayfada görüntülendiğinde tıklandıktan sonra kullanıcıyı Messenger sohbet ekranına yönlendiren tıklanabilir reklam tipi. Sponsorlu mesajlar olarak adlandırılan ikinci tür ise size daha önce Facebook sayfanızdan mesaj atmış olan herkesle bir Messenger konuşması başlatmanıza olanak sağlıyor.

Facebook Messenger reklamlarını kullanmanın harika bir yolu, Facebook sayfanızı ziyaret etmiş, fiyatlarınızı incelemiş ama satın almamış ya da Facebook Messenger aracılığıyla size daha önce sorular yöneltmiş potansiyel müşterilerle tekrar etkileşime geçmektir. Örneğin, size merak ettikleri tüm soruları sormalarına olana veren bir tıklanabilir Messenger reklamı kullanabilir ya da sponsorlu mesajlar göndererek potansiyel müşterilerinize ilgilerini çekecek içeriklerinizi aktarabilirsiniz.

 

 

Hedef Kitlenizle Bire Bir İletişim Sağlayın

Facebook ana sayfası reklam yığınlarıyla dolu. Peki bu keşmekeşte hedef kitlenize sesinizi nasıl duyurabilirsiniz? Tabii ki birebir iletişim ile.

Messenger reklamları tam olarak bunu yapmanızı sağlıyor. Kullanıcılar, Messenger uygulamalarının ana sayfasında sizin reklamınızı görecek ve bu reklama dokunduklarında sizin tercih ettiğiniz noktaya (sitenize ya da Messenger sohbet ekranın) gidecekler.

Ancak göz önünde bulundurulması gereken bir durum var: bu reklamlarla ilgili reaksiyonlar biraz karışık durumlar yaratıyor. Pazarlamacılar bu mecranın getiri potansiyeliyle heyecanlansa da bir kısım kullanıcı bu tip reklamları hoşnutsuzlukla karşılıyor. İnsanların, Messenger uygulamasındaki bu tarz reklamlara alışılması için biraz daha zamana ihtiyaçları var gibi görünüyor.

Facebook reklamlarınızın Messenger uygulamasında görünmesi için reklamların yerleştirileceği ekran olarak Messenger ana sayfasını seçmenizi gerektiğini de hatırlatmalıyım.

 

Müşteri Hizmetlerinizi Hızlandırın

Pazarlamada Facebook Messenger kullanımıyla ilgili listenin sonuncu adımı ise muhtemelen hali hazırda yaptığınız bir şey: Facebook Messenger aracılığıyla süratli bir müşteri hizmetleri servisi sunmaktır.

Yapılan araştırmalar açıkça gösteriyor ki kullanıcılar, markalarla iletişime geçmek için diğer yöntemlere kıyasla mesajlaşmayı çok daha fazla tercih ediyor.

Tabii bu mesajlarına da bir cevap bekliyorlar, hem de bunun çok çabuk olmasını istiyorlar.

Yazımın başında belirttiğim gibi Facebook, araştırmalarına katılan grubun %56’sının müşteri hizmetleri için işletmeyi aramak yerine mesaj atmayı tercih ettiğini söylüyor. 1000’den fazla kişinin katıldığı anketin sonuçlarına göre, müşteri gönderdiği mesaja en fazla dört saat içinde yanıt verilmesini bekliyor. Şu anki müşteri hizmetleri hızı çerçevesinde bu süre 10 saat. Aynı anketin bir diğer sonucu da, eğer marka geri dönüş sağlamazsa tüketici otomatik olarak rakip firmayı tercih etmeye başlıyor.

 

 

Bu yöntemi hayata geçirmek oldukça basit;

Facebook Messenger ile Mesaj Gönderme Ayarları

Öncelikle, kullanıcıların size Facebook Messenger ile mesaj gönderebilmesine izin verin. Bunu Facebook sayfanızın “Ayarlar” sekmesinden yapabilirsiniz. “Genel” sekmesinin altında “Mesajlar” başlığını bulun ve “Düzenle”ye tıklayın. Ardından kutucuğu işaretleyip “Değişiklikleri Kaydet” deyin.

Artık sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar tepede “Mesaj Gönder” butonunu görebilecek ve bu sayede sizinle Facebook Messenger üzerinden bir sohbet başlatabilecek. Mesaj geldiğinde, Facebook sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan “Gelen Kutusu”na geçerek gelen mesajları yanıtlayabilirsiniz.

 

Facebook Messenger’ı Siz Nasıl Kullanıyorsunuz?

Gün geçtikçe daha fazla kişinin mesajlaşmayı tercih etmesiyle, Facebook Messenger ile işletmenizi büyütmeniz ve potansiyel pazarınızı genişletmeniz daha da mümkün hale geliyor. Facebook şu anda ticari kullanım için Facebook Messenger’ı geliştirmek konusunda büyük bir çaba harcıyor. Örneğin, Facebook yakın zamanda kullanıcılara erişmenizin ardından işletmenize büyük oranda dönüş sağlayacak bir reklam hedefi oluşturdu.

Bu yeni trendi takip etmenin ve ipin ucunu erkenden yakalamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özetlemek gerekirse, Facebook Messenger’ı bir pazarlama aracı olarak kullanabileceğiniz yöntemler:

 1. İçeriğinizi aktarın
 2. Takipçilerinizin ilgilendikleri içeriklere ulaşmasına yardımcı olun
 3. Etkinlik Sırasında Katılımcılarla Etkileşime Geçin
 4. Yüksek Kalitede Müşteri Potansiyeli Oluşturun
 5. Potansiyel Müşterilerle Tekrar Etkileşime Girin
 6. Hedef Kitlenizle Bire Bir İletişim Sağlayın
 7. Müşteri Hizmetlerinizi Hızlandırın

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

  2Yorum

 1. Avatar Ali Mutlu   •  

  Pazarlama konusunda incelediğim en bilgilendirici ve faydalı yazılardan biri olmuş. Ayrıca instagramında satışlar konusunda etkili bir araç olduğunu biliyorum tavsiye ederim. 🙂

 2. Pingback: Yeni Facebook Arayüzü Yayında - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir