Özgürlüğün Elli Tonu Filmi

Özgürlüğün Elli Tonu FilmiFifty Shades Freed bugün vizyonda. Basın gösterimi ile izleme fırsatı bulduğum filmle ilgili merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

 

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi 

E.L. James’in çok satan “Elli Ton” üçlemesi, dünyada büyük ses getirmiş, en çok okunanlar listesinde uzun süre yerini korumuştu. Serinin son filmi “Özgürlüğün Elli Tonu” E L James’in aynı adlı romanından uyarlandı.

Tüm dünyada 950 milyon doların üzerinde hasılat yapan 2015 ve 2017’nin gişe rekortmeni filmlerindeki olayların devamını konu alan bu son filmin konusuna gelmeden önce ilk iki filmi kısaca özetlemek isterim.

İlk filmde, üniversite öğrencisi Anastasia Steele ‘in hayatına giren genç işadamı Christian Grey ile cinsellik üzerine yaşadığı aşk hikayesi anlatılıyordu. Christian’ın cinsellik takıntısı ve uç isteklerine boyun eğen Anastasia’nın hikayesini izlemiştik.

Karanlığın Elli Tonu Filmi‘nde ise çiftimizin, güven inşa etmeye ve ilişkilerinde denge kurmaya başladığını izlemiştik. Anastasia’nın yakışıklı patron ve Christian’ın geçmişinden karanlık figürler çiftin hayatına girmeye başlayınca gerilimin dozu artmıştı.

Karanlığın Elli Tonu Filmi

 

Şimdi gelelim serinin son filmine…

 

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi Konusu

Filmimiz açılışını Anastasia ve Christian’ın evlilik töreni ile yapıyor. Evlilik yemini ile bir ömür boyu birbirlerinin olacaklarına ve birbirlerine sadık kalacaklarına söz veren çiftimiz uzun bir balayına çıkıyor.

Kah kıskançlıklarla kah bolca sevişmeyle geçen balayı günleri Christian’ın aldığı bir haberle yarım kalıyor.

Christian’ın şirketine gelen bir ziyaretçi güvenliği kolayca geçip server odasından bilgi sızdırıp buraya havaya uçuruyor. Kamera kayıtları incelendiğinde Anastasia bu ziyaretçinin eski patronu olduğunu hemen anlıyor.

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi

Sürprizler bununla sınırlı değil, Anastasia işe döndüğünde terfi aldığını öğreniyor ve yeni odasına yerleşiyor. Kıskanç gözler üzerinde, çevrede bu terfiyi hak etmediğini düşünenler kadar onu destekleyenler de var.

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi

Cezalarla ve heyecanla geçen günlerden birinde Christian’ın bebek istemediği ortaya çıkıyor. Hayal kırıklığı yaşayan Anastasia’nın tek derdi bu iken, Christian kefaletle salıverilen eski patron konusunda endişeleniyor ve güvenlik tedbirlerini artırıyor.

Çok vakit geçmeden tedbirlerin işe yaramadığı anlaşılıyor ve tehlike eve kadar dayanırken olaylar gelişiyor.

 

 

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi Oyuncuları

Niall Leonard’ın senaryosunu yazdığını filmin yönetmen koltuğunda James Foley bulunuyor. İlk iki filmle karşılaştırıldığında daha derli toplu bir anlatım göz çarpıyor. Buna rağmen senaryo kitaba göre oldukça sığ. Yönetmen ve senaristin kitaptaki detay olayları es geçip, ikilinin yakınlaştığı sahnelere odaklandığını ve bu sahneleri uzatabildiği kadar uzattığını belirtmekte fayda var.

 

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi

En azından Anastasia rolüyle Dakota Johnson’ın bir tık oyunculuk öğrendiğini ve kollarını sürekli havaya kaldırmaktan kurtulduğunu görebiliyoruz. Artık genellikle ellerini ısırıyor 🤔 Christian Grey rolüyle izlediğimiz Jamie Dornan ise oyuncu olarak bir nebze olsun filmin izlenebilirliğini artırıyor.

Dakota Johnson ve Jamie Dornan’a minnak rolleriyle Eric Johnson, Eloise Mumford, Rita Ora, Luke Grimes, Victor Rasuk, Max Martini, Callum Keith Rennie, Bruce Altman, Arielle Kebbel, Robinne Lee, Brant Daugherty ve Marcia Gay Harden da eşlik ediyor.

 

 

Söz konusu 50 ton serisi olunca senaryo ve oyunculukları ne kadar irdelemek doğru pek emin değilim. Filmin odağında bolca sevişen bir çift ve evli, mutlu, çocuklu olma hayaliyle tutuşan bir kadın var.

Filmde yaratmak istenen gerilim ise havada kalıyor, belirli aralıklarla yerleştirilen sevişme sahneleri yaratıcılık veya tutku içermiyor. İlk iki filmin odağında olan cinsel hakimiyet ise varlık hakimiyeti yönüne doğru hızlı bir geçiş yapmış gibi duruyor. Öte yandan masum veya tutkulu veya aşık veya romantik görünemeyen Dakota Johnson’ın zengin de görünemediğini belirtmekte fayda var. Böylesi oyunculuktan uzak birine neden bu kadar yatırım yapıldığını anlamak zor. En nihayetinde bu serinin bir başyapıt olması beklenmiyordu ancak cılız senaryo, kötü yönetim bir kenara koyarsak, filmin baş karakterinin bir Bridget Jones olmasa bile azıcık akılda yer etmesi gerekiyordu.

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🎬

 

Özgürlüğün Elli Tonu Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir