Karanlığın Elli Tonu Filmi

Karanlığın Elli Tonu Filmi için hazır mısınız?

Dünya çapında çok satan “Elli Ton” fenomeninin ikinci bölümü Karanlığın Elli Tonu Filmi bugün vizyona giriyor.

Filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Karanlığın Elli Tonu Filmi

E.L. James’in çok satan “Elli Ton” üçlemesi, dünyada büyük ses getirmiş, en çok okunanlar listesinde uzun süre yerini korumuştu. “Grinin Elli Tonu” romanı ise 37 ülkede 70 Milyon kopya satarak, Harry Potter serisini bile geride bırakmıştı. Romantik ve erotik olarak nitelendirilebilecek ilk romanda, üniversite öğrencisi Anastasia Steele ‘in hayatına giren genç işadamı Christian Grey ile cinsellik üzerine yaşadığı aşk hikayesi anlatılıyordu. Christian’ın cinsellik takıntısı ve uç isteklerine boyun eğen Anastasia’nın hikayesi için, bir zamanların “Beyaz Dizi” kitaplarının daha kapsamlısı olarak özetlenebilir.

 

Karanlığın Elli Tonu Filmi

Karanlığın Elli Tonu Filmi

2013 yılında basılan “Grinin Elli Tonu Kitabı” özellikle kadınlar için bir fenomen haline geldi. Bunun en büyük sebebinin, anlatımındaki basitlik ve karakterlerin ilgi çekici bir şekilde sunulmasından kaynaklandığını söyleyebilirim. Üçlemenin tümünü okuyan biri olarak ilk kitaptan sonrasının akıcılık konusunda biraz geri planda kaldığını düşünüyorum.
Kitabı konu alan ilk filmde Christian Grey rolüyle karşımıza çıkan Jamie Dornan çok canlar yakmış, hayran sayısını katlamıştı. Bu açıdan kitabı okuyanların çok daha iyi bir Christian ile karşılaştıklarını söylemek mümkün. Anastasia Steele karakterine can veren Dakota Johnson ise oyuncu olarak fazlaca eleştiri almıştı. Kitaptakinden bile daha teslimiyetçi ve etkisiz bir Anastasia izlemek hoşa gitmemişti.
İlk filmde çiftimiz erotizmin doruklarındaydı ve Anastasia’nın gel gitleri – gerçek bir ilişki istemesi üzerine ayrılıkla sonuçlanmıştı. İkinci film bu ayrılıktan sonrasını anlatıyor ve “Karanlığın Elli Tonu” kitabı çizgisinde olan biteni aktarıyor.

Kitapta karakterler biraz daha irdelenmiş ve anlatıma gerilim eklenmişti. Şimdi gelelim Karanlığın Elli Tonu “Fifty Shades Darker” filmimizin konusuna…

 

Karanlığın Elli Tonu Filmi

Karanlığın Elli Tonu Filmi

 

Karanlığın Elli Tonu Filmi Konusu

Filmimiz Christian Grey’in çocukluğuna dair gördüğü rüyası ile başlıyor.

Christian’ın annesi bir bağımlıdır ve aşırı dozdan ölür. Ölen annesi ile bir süre evde yalnız kalan Christian’ın yardımına, o sırada annesinin kaldırıldığı hastanede görevli olan Doktor Grey ( Marcia Gay Harden) yetişir ve kendisini evlat edinir. Christian’ın cinsel saplantılarının sebebi çocukluğunda yaşadığı bu travmadan kaynaklıdır. Annesine benzeyen kadınları bularak özel bir anlaşma yapar ve bu kadınları cinsel kölesi haline getirir.

 

Yaralı Christian, Anastasia’yı tekrar hayatına girmesi için ikna etmeye karar verir. Anastasia ise bu fırsatı vermeden önce yeni bir düzenleme talep eder. Anastasia “Ceza, kural ve sır” istemez. Çift, güven inşa etmeye ve ilişkilerinde denge kurmaya başlar. Anastasia işinde başarılı olmaya başlar, yeni ve yakışıklı patronu ise Christian’ı rahatsız eder.

Christian bu yeni ilişkiye ayak uydurmak için kendini zorlar. Öte yandan Christian’ın geçmişinden karanlık figürler çiftin hayatına girmeye başlar. Bunlardan ilki Christian ile bir ergenken birlikte olan ve aynı zamanda annesinin de yakın arkadaşı olan Elena Lincoln (Kim Bessenger) ‘dır. Diğer ise Christian’ı unutmayı başaramayan ve Anastasia’nın peşine düşen Leila’dır.

Çiftimiz bu yeni bir ilişki düzenini alışmaya çalışırken, ortaya çıkan bu karanlık figürler gelecek umutlarını azalır, olaylar gelişir.

 

 

Karanlığın Elli Tonu Filmi Oyuncu Kadrosu

Karanlığın Elli Tonu’nda tekrar rol alan oyuncular; Christian’ın annesi Dr Trace Trevelyan Grey rolüyle Oscar ödüllü Marcia Gay Harden (Into the Wild), Christian’ın küçük kız kardeşi Mia Grey rolüyle Rita Ora (Southpaw), Christian ve Mia’nın erkek kardeşleri Eliot Grey rolüyle Luke Grimes (The Magnificient Seven), Ana’nın yakın sırdaşı José Rodriguez rolüyle Victor Rasuk (Godzilla), Ana’Nın en yakın arkadaşı ve Elliot’ın kız arkadaşı Kate rolüyle Eloise Mumford (Not Safe for Work) ve Christian’ın koruması Taylor rolüyle ise Max Martini bulunuyor.

 

Ayrıca kadroya ilk kez katılan Christian’ın gençliğinden, peşini bırakmayan gizemli kadın Elena Lincoln rolüyle Oscar ödüllü Kim Basinger (LA Confidential), Chirstian’ın eski itaatkarlarından ve Ana’yla yeni hayatı için bir tehlike olan Leila Williams rolüyle Bella Heathcote (Pride and Prejudice ve Zombies) ile Ana’nın yayınevindeki patronu Jack Hyde rolüyle Eric Johnson’ı (TV’deki TheKnick) izliyoruz.
Bu defa yönetmen koltuğunda James Foley’i görüyoruz.

Karanlığın Elli Tonu Filmi için erotizm konusunda çıtayı biraz daha yükselttiğini söylemek mümkün. Özellikle bu sebeple izleyecekseniz ilk filmden daha da fazlasını göreceğinizi söyleyebilirim. Oyunculuklar ise vasatın üzerine çıkamıyor ama ilk filmde Jamie Dornan ve Dakota Johnson’ın yaşadığı uyumsuzluk bir şekilde giderilmiş görünüyor. Filmin salt cinsellik içeren sahneler üzerinden kurgulanması ise izlenebilirliğini oldukça düşürüyor. Akış içerisinde kitapta “böyle bir bölüm vardı, ona da yer verelim denen” ama ne bütünlüğe uyan ne de altı dolurulan bir sahne ne yazık ki yok. İlk 20 dakikası hiç fena gitmeyen film, bu serpiştirmeler sebebiyle çok zor izleniyor.
Sonuç olarak kitabı okumuş olanlar bir şekilde ne anlatılmaya çalışıldığını çözebilir, okumamış olanlar ise neden böyle bir film yapıldığını sorgulayabilir.
İzlemeyi düşünenlere şimdiden iyi seyirler dilerim.

 

Karanlığın Elli Tonu Filmi Fragmanı

Karanlığın Elli Tonu Filmi ile ilgili daha fazla bilgi isterseniz, yapım notlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz…

Dünyaca ünlü şarkıcılar Zayn ve Taylor Swift, Universal Pictures’ın Karanlığın Elli Tonu filmi için hazırlanan ilk şarkıyı yayınladıklarını duyurdular. “I Don’t Wanna Live Forever” isimli şarkı müziğin iki büyük ismi tarafından düet olarak hazırlandı.

Karanlığın Elli Tonu Resmi Müzik Albümü’nde [Republic Records] yer alan parça Taylor Swift, Jack Antonoff & Sam Dew tarafından Karanlığın Elli Tonu filmi için özel olarak yazıldı ve yapımı Jack Antonoff tarafından gerçekleştirildi. Resmi film müziği filmin vizyon tarihi olan 10 Şubat 2017’de piyasalara girdi.

Jamie Dornan ve Dakota Johnson, tüm dünyada çok satan “Elli Ton” fenomeninin ikinci bölümü olan KARANLIĞIN ELLİ TONU’na Christian Grey ve Anastasia Steele rolleriyle dönüyor. 2015’in tüm dünyada 560 milyon dolar hasılat yapan gişe rekortmeni filmdeki olayların üzerinden gelişen yeni bölüm 10 Şubat 2017’de vizyona giriyor ve sizi daha karanlık bir tona geçmeye davet ediyor.

Yara almış olan Christian Grey, tedbirli Ana Steele’in hayatına geri dönmesi için çabalarken, Ana Steele ona bir şans daha vermeden önce bir anlaşma yapmak ister. İkili güven oluşturmaya ve dengeyi bulmaya başlarken Christian’ın geçmişindeki karanlık figürler, çiftin birlikte bir gelecek kurma umutlarını yok etmeye kararlı bir şekilde etraflarını sarar.

Filmde ayrıca Grinin Elli Tonu’ndan gelen Oscar ödüllü Marcia Gay Harden, Eloise Mumford, Victor Rasuk, Luke Grimes, Jennifer Ehle, Rita Ora ve Max Martini ile ekibe yeni katılan Oscar ödüllü Kim Basinger, Bella Heathcote ve Eric Johnson da rol alıyor.

Karanlığın Elli Tonu’nun yönetmeni JAMES FOLEY (Fear, House of Cards) ve yapımcılar bir kez daha MICHAEL DE LUCA (Captain Phillips, The Social Network), DANA BRUNETTI (Captain Phillips, The Social Network) ve MARCUS VISCIDI (We’re the Millers, How to Be Single) ile birlikte gişe rekortmeni serinin yaratıcısı E L James’dir. Senaryo E L James’in romanına dayanarak NIALL LEONARD tarafından yazılmıştır.

Dramatik gerilim için Foley’ye kamera arkası ekipte tekrar bir araya gelen zanaatkarlar ve yeni katılanlar yer almaktadır. Görüntü yönetmeni JOHN SCHWARTZMAN (Jurassic World, Seabiscuit), prodüksiyon tasarımı NELSON COATES (Flight, The Proposal), editör RICHARD FRANCIS-BRUCE (The Shawshank Redemption, Oblivion), kostüm tasarımı SHAY CUNLIFFE (The Bourne Ultimatum, A Dog’s Purpose), müzik süpervizörü DANA SANO (Fifty Shades of Grey, Horrible Bosses) ve besteci DANNY ELFMAN (Fifty Shades of Grey, The Girl on the Train).

  1 Yorum

  1. Pingback: Özgürlüğün Elli Tonu Filmi - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir