IBM IoT Center’da Neler Oluyor

Bugün, Nesnelerin İnterneti alanında teknolojik geliştirme konusunda büyük yatırımlar yapan IBM Türk’ün davetlisiydik.

IBM’in yakın zamanda hayata geçirdiği IBM IoT Center içerisinde gerçekleşen davette, IBM’in IoT dünyasında sunduğu Watson, Bluemix, Maximo, Tririga ürünlerini ve bu ürünleri kullanan örnek girişimleri tanıma fırsatı bulduk.

IBM IoT Center

IBM Watson, her çeşit veriyi anlayan, hızlıca öğrenen ve işlerimizi kolaylaştırmak için bu verilerden çıkarımlardan bulunan gelişmiş yapay zeka projesi. Bu proje ile ilgili duyduğumuz her yeni bilgi bizi heyecanlandırıyor.

.
Günün ilk konuşmasını IBM Türk Müşteri İnovasyon Merkezi Yöneticisi Ebru Aktan yaptı. Aktan, 17 yıldır çalıştığı IBM Türk’ün “sürekli yenilenen bir yapısı olduğu için” kendisini şanslı hissettiğini ve bu süre boyunca hiç sıkılmadığını söyleyerek bizleri gülümsetti.
Aktan, global olarak Kognitif, Bulut ve Endüstri 4.0 teknolojilerine odaklandıklarına ve bu konuda öncülük yapan çalışmalara imza attıklarını belirtti.

 

 

Nesnelerin İnterneti’nin, işletmelerin çalışma ve kişilerin fiziksel dünyayla etkileşim yolunu kökten değiştirdiğine dikkat çeken Aktan, ekosistemi geliştirmek adına üniversitelere ve StartUp’lara IBM IoT Center’da birlikte çalışma olanağı sunduklarını söyledi. Burada bulunan imkanların değerlendirilmesi ile çıkacak sonuç ürünlerine, geliştirmesindem pazarlamasına kadar destek vermeyi hedeflerdiklerini de ekledi.

 

 

IBM Müşteri İnovasyon Merkezi, ilk olarak 2009 yılında IBM Çözüm Ortaklarına destek vermek amacıyla kurulmuş. Merkez 2014 yılı itibariyle faaliyetlerine tüm ekosisteme hizmet vermek ve ortak projeler yürütmek amacıyla genişletilmiş.
İnovasyon Merkezi’ne ait konferans odası, toplantı odaları, eğitim salonları, Dijital Kulukça Merkezi ve İnovasyon Veri Merkezi bulunuyor. IBM’in farklı konulardaki uzmanları ve danışmanları tam ve yarı zamanlı olmak üzere projeler bazında İnovasyon Merkezi bünyesinde çalışıyor.

IBM İnovasyon Merkezi, takip etmekten çok yaratan bir modeli Türkiye’de oluşturma hedefiyle yola çıkmış.
Türkiye’de farklı sektörlerde dijital dönüşümün sağlanması için sürdürülebilirlik ve rekabet avantajı sağlayan Kognitif, Bulut ve Endüstri 4.0 teknolojilerine ihtiyaç duyuluyor. IBM İnovasyon Merkezi, ekosistemin farklı paydaşlarını bu alanlarda geliştirmeyi, teknolojiyi kullanarak deneyimleyebilmelerini ve onlara inovasyon fırsatları sağlamayı amaçlıyor. IBM’in farklı araştırma merkezleri ve laboratuvarlarında gerçekleşen çalışmalar da Türkiye İnovasyon Merkezi’ne aktarılıyor, ortak çalışmalar yapılıyor.

IBM İnovasyon Merkezi’nin ana amacı yenilikleri takip etmekten çok yaratan bir modeli Türkiye’de oluşturmak.
IBM Müşteri İnovasyon Merkezi, üniversiteler, girişimciler, kamu ve özel sektör kurumlarının sürdürülebilir kalkınma için inovasyon çalışmalarında bir arada yer alacakları bir yapılanma temelinin oluşturulmasını hedefliyor.

 

 

Aktan’ın ardından, IBM’de 27 yıldır çalışan Reha Yurdakul’u dinledik. IBM’in Doğu Afrika IT Mimari Grubunun Lideri olan Yurdakul, hem buradaki izlenimlerini, hem de IBM’in veri yapılandırmasını detaylandırdı. IBM Watsons’un sorular karşısında verdiği yanıtların hayatımıza yeni olasılıklar getirdiğini ve kendisini de şaşırttığını söyleyen Yurdakul, IBM’in weather.com’u satın aldıktan sonra ortaya koyduğu veri dönüşümüne katkılarının altını çizdi.
IoT ekosisteminin oluşmasının gerekliliğini vurgulayan Yurdakul, bir çok yeni cihazın hayatımıza girdiğini, iş yapış biçimimizi değiştirdiğini ve neredeyse tüm bu cihazların akıllı oldunu ekledi. Bu alanda pek çok fırsat bulunduğunu hatırlattı ve sözlerini “Araştırmaya ne gerek var?” sorusunun cevabı niteliğindeki dizeleriyle tamamladı.

Eğer ölçebiliyorsam, izleyebilirim.

Eğer izleyebiliyorsam, yönetebilirim.

Ve eğer yönetebiliyorsam optimize de edebilirim.

 

 

Son olarak IBM İş Geliştirme Yöneticisi Bülent Ekuklu’yu dinledik.

Çalışmalarında katmanlardan elde ettikleri veri ile anlamlı bir sonuç elde etmek ve bunu iş hayatına kazandırmak istediklerini söyleyen Ekuklu, IBM’in globalde ve Türkiye’de odaklandığı konuları da aktardı.
Globalde 1000 Watson IoT uzmanı ile yeni bilişsel nesnelerin İnterneti servis ve ürünlerini ortaya çıkarmak için kampüs ortamında yetenek, teknoloji ve yardımcı araçlar üzerine yoğunlaşıyoruz. IBM’in IoT konusundaki stratejik tercihi, endüstri odaklı çözümler oluşturmaktır. Bu planın içinde çevrimiçi analitik veriler, sürdürülebilir mühendislik, gerçek zamanlı iş içgörüleri ve çevrimiçi cihazlar tarafından fiziksel dünyadan gönderilen verilerle aksiyon alarak yeni projeler üretmek bulunur. Türkiye’de odaklandığımız dört ana konu var. Bunlar; İmalat, Otomotiv lojistiği, Perakende ve Daha da akıllı binalar.

Ekuklu IBM Türk’ün projelerine ise aşağıdaki örnekleri verdi.
Perakende;

  • Card beaconlar ve cep telefonlarıyla personel – ziyaretçi takibi,
  • Mağazaların bölümleri arasındaki insan trafiğinin çıkarılması.

Üretim – Otomotiv;

  • Fabrikada, ürünlerin üretim bandındaki yerlerinin gerçek zamanlı belirlenmesi.

Akıllı ve bağlı ofis ortamı;

  • İş yeri ve işçi güvenliği.
  • Akıllı bina, ofis, fabrika ve üretin alanı – enerji yönetimi.

Üniversite;

  • Ders devamlılığı konusunda yoklama sistemi oluşturması.

Tarım;

  • Sensorlar aracılığıyla akıllı tarım uygulaması ve verilerle öğrenciler için mobil uygulama geliştirdime platformunun kurulması.

Denizcilik;

  • Limanlarda gerçek zamanlı gemi trafiği takibi.

 

Konuşmaların bitiminde IBM Bluemix garaj çalışmalarının örneklerini de inceledik.

Burada IBM Bulut ortamında genç girişimcilere, start-up’lara, çözüm ortaklarına ve farklı endüstrilerdeki müşterilere çalışma alanı sağlanıyor ve sürekli eğitim, danışmanlık desteği veriliyor. 2016 yılında açılan Dijital Kuluçka Merkezi’nde “Design Thinking” ile başlayan ve tüm ürün/yazılım geliştirme süreçlerini içeren IBM Bluemix Garaj çalışmaları yürütülüyor.

 

 

IBM Bluemix Garaj Çalışmaları Örneklerine gelince;

 

Bağlantılı İşçiler (Health & Safety): İşçilerin kıyafetleri ve ekipmanlarına monte edilen sensörler, darbe alınması durumunda olayın tespit edilmesi ve sorumlulara iletilmesini sağlıyor.
Akıllı Kahve Makinesi: Kahve makinesi ESP8266 cihazları eklenerek internete bağlanabilir hale getirilmiş. Böylelikle kullanıcılar Bluemix üzerindeki bir mobil uygulamadan yararlanarak ve Facebook üzerinde oluşturulan ChatBot uygulamasıyla sipariş verebiliyorlar. Konuyla ilgiliyseniz “Yeni Başlayanlar için Chatbot Rehberi” başlıklı yazımı okumanızı öneririm.
Akıllı Çöp Kutusu: Bluemix entegrasyonu sağlanan ve çöp kutularına konumlandırılan sensörler sayesinde, çöp kutularının doluluk oranlarının takibine ve doluluk oranı arttığında kullanıcının uyarılmasına yardımcı oluyor.
Akıllı Kilit: Watson yüz tanıma sistemi entegre edilerek Bluemix üzerinden gönderilen komutlar ile kilit sistemini yöneterek güvenlik takibi mümkün kılınıyor.
Langırt: Geleneksel langırt oyununa farklı bir yorum getirilerek entegre edilen sensörler sayesinde, maçların başlangıç, bitiş, skor takibini yapıyor. Aldığı veriyi bluemix üzerinden tweet atarak izleyicilerle paylaşıyor.

 

 

Deneyim alanında BB-8’i zihin gücümle hareket ettirmeye çalıştım. Çok iddialıydım ama BB-8’i sadece ileriye doğru hareket ettirebildim (hatta durduramadım). Oysa hayalimde sağa, sola koşturması, sonra yine bana dönmesi vardı… Elbette beni tanıması için zaman gerekir ama harika bir deneyimdi.

IBM Watson ile ilgili hayalim çok geç olmadan “Her” filmindeki gibi bir deneyim yaşatması üzerine… O günlerin çok da uzakta olmadığını düşünüyorum. Filmi merak edenler, konuyla ilgili yazımı aşağıda bulabilir.

Zamanlaması Manidar “Her & Aşk”

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

 

IBM Hakkında
IBM, merkezi Armonk, New York’ta bulunan dünyanın en büyük teknoloji ve danışmanlık şirketidir. 170’i aşkın ülkede faaliyet gösteren IBM, işletmelerin, kamu ve sivil kuruluşların sorunlarına çözüm bulmaktadır. IBM, 1938’den beri Türkiye’de faaliyet göstermektedir. IBM’in 2015 yılsonu itibariyle cirosu 81,7 Milyar Dolar’dır. İnovasyon, IBM’in stratejisinin kalbidir. Şirket, yazılım, donanım ve geniş bir yelpazede altyapı, bulut ve danışmanlık hizmetlerini geliştirmekte ve sunmaktadır. IBM çalışanları, şirketin iş danışmanlığı, teknoloji ve AR-GE uzmanlığını kullanarak dünyanın dört bir tarafındaki müşterilerle birlikte daha akıllı bir dünya oluşturmak için çalışmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir