Wirecard Türkiye’den Sektör Değerlendirmesi

Bugün Wirecard Türkiye’nin basın toplantısı için birlikteydik.

Avrupa’nın en büyük FinTech şirketlerinden Wirecard’ın Türkiye CEO’su Alper Akcan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, hem 2016 yılı sektör değerlendirmesini dinledik, hem de 2017 yılı öngörülerini öğrenme şansı bulduk.

Basın toplantısı ile ilgili detayları okumaya lütfen devam edin.

 

Wirecard Nedir?

Wirecard, mobil ve internet alışverişleri için hızlı, pratik ve güvenilir çözümler sunan bir ödeme servisidir.

 

Wirecard Türkiye, 2017 yılında Fintech sektöründe fark yaratmaya hazırlanıyor.

 

Wirecard Türkiye, 2008 yılında “Mikro Ödeme” markasıyla FinTech sektörüne adım atan, sonrasında ise yeni ödeme araçlarını da portföyüne ekleyerek “3pay” markası altında sektördeki varlığını sürdürmüştü. Ödeme sistemleri konusunda Türkiye’nin en başarılı start-up’larından biri olarak adını duyuran firma, dünyanın en büyük global ödeme sistemleri markası Wirecard’ın dikkatini çekmiş ve Aralık 2014’te, şirketin Wirecard tarafından satın alınma operasyonu gerçekleşmişti.

Wirecard Türkiye CEO’su Alper Akcan’ı, en son Webrazzi Finanasal Servisler’de dinlemiştim. Akcan konuşmasında, FinTech sektörü ve Wirecard Türkiye özelinde; geçtiğimiz yılı, gelecek dönemi, regülasyon sürecini ve olası riskleri mercek altına aldı.

 

Webrazzi Finansal Servisler 16’nın Ardından

 

Akcan, 2008 yılında kurulan ilk fintech şirketlerinden birinin kurucusu ve deneyimi, başarıya giden yolculuğu sektör açısından çok önemli. Son iki yıldır ödeme sistemleri, bitcoin ve blockchain’i daha fazla konuşur olduk. Alper Akcan’da konuşmasına bu kavramlarla başladı ve Türkiye’ye yapılan son dönem yatırımlara dikkat çekti. FinTech’in tanımını ise aşağıdaki şekilde yaptı.

 

Teknoloji ve mobil teknolojiyi kullanarak finansal konuları öne çıkaran şirketlere FinTech diyoruz. FinTech firmaları teknolojiyi kullanarak, geleneksel finansal servisleri çeşitlendirerek alternatifler üretip, farklılaştırıyor.

 

Akcan,  geride bıraktığımız yılı ve ödeme sistemlerinin geleceğini değerlendirirken, “BDDK tarafından ödeme sistemleri özelinde, hem ödeme hem de E-Para lisansıyla hizmet verme yetkisine sahip olan yedi şirketten biri olan Wirecard Türkiye, global gücünün de katkısıyla Türkiye ödeme sistemleri pazarında fark yaratacak” dedi ve Mikro Ödeme Yolculuklarını aktardı.

 

 

Alper Akcan, Türkiye’nin ilk ödeme servis sağlayıcısı olarak, ödeme servislerinin, online ve mobil ticarette artarak büyüyeceği öngörüsü ile sadece bu işe odaklanan ilk firma olarak kurulduklarının altını çizdi ve ekledi; “Mikro Ödeme’nin kurulduğu dönemde, ülkemizde henüz mobil ödeme servisi kullanılmıyordu, ön ödemeli kartlarla ilgili bir hizmetler sınırlıydı ve kredi kartı servislerini sadece bankalarla birkaç yabancı ödeme sağlayıcısı, yurtdışı kaynaklı olarak sunuyordu. Bu süreçte iki temel stratejimiz vardı; birincisi sadece ödeme işine odaklanmak, ikincisi ise teknolojiyi, özellikle de mobil teknolojiyi merkeze alıp, ödeme servislerini çeşitlendirmek. Bu noktada ödemelerin mobil operatör faturaları üzerinden gerçekleşmesi, ilk ve en güçlü servisimiz oldu. Mobil ödemeye en çok yatırım yapan, bunu en çok sahiplenen marka, Mikro Ödeme oldu. 2009 yılında ilk mobil ödeme işlemini gerçekleştirmemizden bugüne dek bu kategoride pazar liderliğimiz sürüyor. Mobil Ödeme ile binlerce üye işyerine ulaştıktan sonra, kredi kartı ve ön ödemeli kartlar gibi diğer ödeme araçlarını da ürün portföyümüze kattık. Bu şekilde 3PAY markası da hayata geçti.”

 

 

Akcan, geçtiğimiz dönemi ve 2017’yi değerlendirirken; “2016 bizim açımızdan önemli bir yıldı. E-para lisansını aldığımız, regülasyonun pazar tarafından öğrenildiği, operatörler ve bankalarla birlikte yakın çalıştığımız bir yıl oldu. Bunun yanı sıra, FinTech kavramının da daha fazla öne çıktığı bir yıl olarak da tanımlanabilir. 2017’de daha fazla sektörel büyüme olacağını, lisansın getirdiği kurallarla birlikte, pazarın gelişeceğini ve ilerleyeceğini de düşünüyoruz. Dijital içerik ve oyun pazarı, 2017’de de ana odak alanlarımız arasında olacak. Gıda sektöründeki harcamaların da internet ve mobil uygulamalar üzerinden yapılması, 2017’de üzerinde duracağımız noktalar arasında.

Ek olarak sınır ötesi ticaret de çok önem verdiğimiz bir alan; özellikle yurt dışına hizmet/ürün satmak isteyen firmalarımıza, hedef pazarlara uygun ödeme çözümleri sunuyoruz ve bu pazarlardan ödeme almalarını sağlıyoruz. FinTech’in geleceğinde, sınır ötesi ticaret özelindeki ödeme kolaylıkları önemli, bir yer tutuyor” dedi.

 

 

Global güç Türkiye’ye de yansıyacak

Wirecard’ın 3pay/Mikro Ödeme’yi satın alma sürecini değerlendiren Alper Akcan, “3pay Mikro Ödeme, bir Fintech startup’ının gelebileceği en başarılı nokta olarak referans gösterilen ama buna rağmen büyümesini asla yavaşlatmayan bir firma olarak sektörde kendini kanıtladı. Wirecard ise beş kıtada ödeme hizmeti sunan bir global dev olarak, Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında faaliyet gösteriyor, dolayısıyla Avrupa’da önemli bir bilgi birikimimiz var. Türkiye pazarına ilgi duyan Wirecard, gücümüze ve potansiyelimize inandı ve satın alma süreci 2014 yılı Aralık ayında gerçekleşti. Türkiye’nin potansiyeli, bölgedeki konumu ve gücü, genç ve dinamik nüfusu, teknoloji adaptasyonundaki yeteneği ve batı ile entegrasyon süreçleri bu satın almada etkili oldu. Orta ve uzun vadedeki stratejimiz, Türkiye’ye alternatif ödeme yöntemlerini adapte etmek olacak. Wirecard olarak Avrupa’nın bu konudaki en büyük markalarından biriyiz” dedi.

 

Regülasyonla tam uyum

6493 kanunu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun, yani Türkiye’deki finansal yapıyı denetleyen kurumun, finansal kuruluşları denetim altına almak için koyduğu kanunlardan biri olduğunu vurgulayan Alper Akcan, “Bir firma bir şekilde herhangi bir ödemeye aracılık ediyorsa, bu lisansı almakla yükümlü. Wirecard Türkiye olarak üzerimizden geçen her TL’yi, koruma hesaplarında tutarak, üye işyerlerinin finansal güvencesini sağlıyoruz. Düzenli olarak BDDK tarafından denetleniyoruz. Alman Wirecard grubu, Türkiye’de bu lisansa ve potansiyele inanıyor ve Türkiye’nin koyduğu bütün kuralları kabul ederek, bu yatırımları yaptı. Türkiye’deki en üst seviyedeki lisans olan Elektronik Para lisansını alan yedi kuruluştan biriyiz ” dedi.

 

 

Katma değerli servisler Fintech sektörüne yön verecek

Alper Akcan, farklı ödeme sistemi seçenekleriyle Fintech alanında daha zengin hizmetler sunulduğunu belirtirken, “Türkiye, kredi kartı penetrasyonunda Avrupa’da birinci konumda. Türkiye’de, Avrupa’da pek yaygın olmayan taksitli ödeme sıkça kullanılıyor. Türkiye’de yapılan işlemlerin ve e-ticaretin çok büyük bir kısmı ise yalnızca kredi kartları üzerinden gerçekleştiriliyor. Kredi kartlarının Avrupa’da kullanımı ise yüzde 30 civarında. Türkiye’de, Avrupa’dan daha başarılı olan bir mobil ödeme pazarı var diyebiliriz. Mobil operatör faturasından tahsilat oldukça dikkat çekici noktalarda. Mobil ödemede yıllık 500 milyon TL gibi bir rakam söz konusu. 9 yıllık tecrübemizle ortaya koyduğumuz farklı çözüm seçeneklerimiz var. Geçtiğimiz sene lanse ettiğimiz e-posta veya SMS ile ödeme alma ürünü, bunun en önemli örneklerinden bir tanesi. Bu sistemle, ödeme için ilgili kişinin cep telefonu numarasına bir de SMS gönderebilir ya da kendisine bir e-posta gönderebilir. Gelen e-posta veya SMS içindeki bir linkten erişilecek siteye, kart bilgileri ile ödeme kolayca gerçekleştirilebiliyor” dedi.

 

2017 Öngörüleri

Alper Akcan’ın 2017 öngörülerini de bizlerle paylaştı.

Bunlar;

  • Çeşitlenmiş mobil ödeme servisleri; mobil cüzdan, giyilebilir teknolojiler ve bağlılık programları.
  • Cross-Border e-ticaret çözümleri ve para transferi.
  • E-mail ve SMS içinden ödeme alma seçenekleri

olarak sıralandı.

 

Akcan konuşmasında Avrupa ülkelerinin tercih ettiği farklı ödeme yöntemleri konusuna da dikkat çekti. Bu konuda kredi kartlarının kullanımının yetersiz kaldığını ve farklılık sunmanın bir gereklilik olduğunun altını çizdi.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

Wirecard Türkiye Hakkında

Türkiye’de tüm GSM operatörlerinin 1 numaralı iş ortağı ve mobil ödeme sistemlerinde lider olan Mikro Ödeme/3PAY markası, 2014 Kasım ayında Wirecard AG’nin tamamını satın almasıyla Wirecard Türkiye adını aldı. Şirket böylelikle, Frankfurt Borsa’sında işlem gören ilk 30 teknoloji şirketinden biri olan ve müşterilerine uçtan uca birçok farklı ödeme yöntemi sunan Wirecard AG bünyesine katılmış oldu. Global marka gücüyle mobil ödeme pazarındaki liderliğini sürdüren Wirecard Türkiye, son kullanıcının ödemeyle ilgili ihtiyaç duyduğu yenilikçi çözüm ve ürünlerle birçok farklı sektöre hizmet etmeye devam ediyor. Kredi kartı teknolojileri pazarına da aktif bir şekilde dâhil olan Wirecard Türkiye, son kullanıcının ödeme yaptığı her mecrada müşteriye dokunabilme vizyonuyla faaliyetlerine devam ediyor. Mastercard ve Visa iş ortağı olan Wirecard Türkiye, 2016 yılında BDDK E-Para ve Ödeme lisanslarına da sahip oldu.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir