Facebook Marketplace Platformu Türkiye’de

Facebook Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunuyor.

Yerel ürünleri keşfetmeyi, almayı ve satmayı Facebook üzerinde tek bir çatı altında toplayarak kolaylaştırmayı hedefleyen platform hakkında merak edilenler yazımda sizi bekliyor.

Facebook Marketplace

Facebook, yerel ürünleri keşfetmeyi, almayı ve satmayı tek bir çatı altında toplayarak kolaylaştıran Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunuyor. Marketplace Türkiye’nin de dâhil olduğu 64 ülkede kullanılabiliyor. Marketplace, Facebook üzerinde yerel ürünleri almayı ve satmayı tek bir çatı altında topluyor. Her ay 700 milyondan fazla kişi bir şeyler almak ve satmak için Facebook Marketplace’i kullanıyor.

 

Facebook Marketplace Nedir?

Facebook Marketplace, Facebook’un sunduğu bir pazaryeri. Bu özellik üzerinden, satılık bir şeyler gönderebileceğiniz veya yerel bölgenizdeki yeni ve kullanılmış öğeleri satın alabileceğiniz bir platform.

Marketplace’te, otomobillerden video oyunlarına, kiralık evlerden kıyafetlere kadar çeşitlilik sunan 18 Milyonun üzerinde yeni ürün bulunuyor.

Kullanımı çok basit sunduğu satın alma deneyimi de öyle. İlgi çekici bir şey bulduğunuzda, satıcıya mesaj göndermek için ilgili ikona tıklamanız yeterli.

Marketplace farkındalığı ve keşfedilebilirliği artırabilecek bir yenilik. Marka bilinirliğinizin dışında ürünlerinize odaklanabileceğiniz bir alan sunuyor.

 

Facebook Marketplace

Facebook Marketplace

 

Facebook Marketplace Nasıl Kullanılıyor?

Platformu kullanmaya başlamak için Facebook üzerinde Marketplace simgesine tıklanması yeterli. Aranan ürünü kolayca bulabilmek için üst kısımdaki arama sekmesinde arama yapılabiliyor ve sonuçlar yer, kategori ya da fiyata göre filtrelenebiliyor. Satış yapmak için ise istenilen ürünün fotoğrafını çekip, açıklama ve fiyatını belirledikten sonra paylaşmak yeterli. Alıcılar ve satıcılar Facebook Messenger’ı kullanarak da kolaylıkla iletişime geçebiliyor.

 

Pazaryeri Nedir?

Pazaryeri genel anlamıyla alıcılar ile satıcıların bir aracı tarafından elektronik ortamda bir araya gelmesi ve bu şekilde e-ticaretin gerçekleşmesine olanak veren bir e-iş modelidir.

 

Facebook Marketplace

Facebook Marketplace

 

Facebook yaptığı resmi açıklamada şunları söylüyor.

İnsanların hâlihazırda Facebook’u kendi toplulukları içinde ürün alım satımı için sıkça kullandığının altını çizen Facebook, bu aktivitenin Facebook Grupları ile başladığını ve son birkaç yıl içinde ciddi artış gösterdiğini belirtti. Her ay 700 milyondan fazla kişi bir şeyler almak ve satmak için Facebook Marketplace’i kullanıyor.

Facebook Marketplace Ürün Yönetimi Direktörü Karandeep Anand konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bugün yerel ürünleri keşfetmeyi, almayı ve satmayı Facebook üzerinde tek bir çatı altında toplayarak kolaylaştıran Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunuyoruz. İnsanların hâlihazırda Facebook’u kendi toplulukları içinde ürün alım satımı için kullandığını biliyoruz ve Marketplace ile artık bunu çok daha kolaylaştırıyoruz.” dedi.

 

Facebook Marketplace güncel verileri ise şu şekilde:

  • Marketplace hâlihazırda 64 ülkede kullanılabiliyor
  • Kullanıma sunulduğu günden itibaren Marketplace üzerinde potansiyel bir alıcı ve satıcı arasında geçen tekil sohbetlerde yüzde 77 artış gözlendi.
  • Her ay 700 milyondan fazla kişi bir şeyler almak ve satmak için Facebook Marketplace’i ziyaret ediyor.
  • 1 Ocak 2017’den beri dünya çapında Marketplace sekmesinde yapılan aramalar 3 kat arttı.
  • Son üç ayda mevcut envanter içinde sırasıyla Araç, Mobilya ve Elektronik & Bilgisayar kategorileri, insanların en çok etkileşime geçtiği ilk üç kategori oldu.

 

Facebook’ta yenilikler birbiri ardında geliyor.

Şubat ayında Facebook Yüz Tanıma Özelliği Kullanıma Açılmıştı.

Yüz tanıma teknolojisinin temel olarak işlevi, nasıl kullanacağınız ve dilerseniz kapatma işlemini nasıl yapacağınızı yazımda bulabilirsiniz.

 

Facebook Yüz Tanıma Özelliği Kullanıma Açıldı

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Facebook Watch Party Özelliğini Duyurdu - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir