Figopara 230 Milyon TL’lik İşleme Aracılık Etti

Tedarik finansmanına aracılık eden fintech girişimi Figopara, koronavirüs salgınının üç aylık sürecinde 230 milyon TL’lik işleme aracılık ettiğini duyurdu.

Figopara, Koronavirüs salgınının üç aylık sürecinde (11 Mart – 23 Haziran) ise 230 milyon TL’lik işleme aracılık yaptı.

Figopara Koronavirüs Sürecinde 230 Milyon TL’lik İşleme Aracılık Etti

Firmaların işletme sermayesini genişletmek ve tedarik finansmanına aracılık etmek amacıyla kurulan fintech girişimi Figopara, mayıs ayında aralarında Dünya Bankası ve Revo Capital’in de yer aldığı yatırımcılarından aldığı 1 milyon dolar yatırım ile yeni teknolojiler için çalışmalarına devam ediyor.

Bugüne kadar KOBİ’lerin 800 milyon TL’lik işlem hacmine aracılık eden Figopara, Koronavirüs salgınının üç aylık sürecinde (11 Mart – 23 Haziran) ise 230 milyon TL’lik işleme aracılık yaptı. Figopara’nın sunduğu hizmetler ile nakit akışlarını bozmadan, finansman ihtiyacını karşılamak isteyen şirketlerin 11 Mart – 23 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği işlemlerle geçen senenin aynı döneminde yapılan fatura iskontolama işlemi 3 katı artış gösterdi.

HEDEF 1 MİLYAR TL’LİK İŞLEM HACMİ

Sunduğu platform ile alıcı ve satıcı arasındaki ticaretin finansmanını kolay ve ulaşılabilir hale getirirken, tedarik zinciri döngüsünü de hızlandırdıklarını söyleyen Figopara Kurucu Ortağı Koray Bahar, bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının olumsuz etkileri sebebiyle şirketlerin nakit akışlarını bozmadan devam etmesinin öneminin daha da anlaşıldığının altını çizdi. Böylesi bir dönemde KOBİ’lerin finansmana daha çok ihtiyaç duyduklarını ifade eden Bahar, “Koronavirüs sürecinde hızla yükselen e- ticaretle birlikte alıcı ve satıcı firmalar ile İstanbul Sanayi Odası’nın (ISO) belirlediği ISO 100 şirketleri tedarikçi finansmanı konusunda Figopara’ya ilgi gösterdi. 11 Mart tarihinden bugüne 230 milyon TL’lik işleme aracılık ederek, aracılık ettiğimiz tutarı geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat arttırdık. Hedefimiz 1 milyar TL’lik işleme aracılık ederek şu anda elde ettiğimiz büyümenin 3 katına ulaşmak. Figopara olarak hem tedarikçi şirketlerin hem de KOBİ’lerin ticaret finansmanına daha rahat ulaşmaları için gerekli AR-GE çalışmalarını yapmaya devam ediyoruz. Var olan 1.000 aktif kullanıcı sayımızı da 3.500 kullanıcıya çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Figopara 1 milyon dolar yatırım aldı

Tedarik finansmanına aracılık eden fintech girişimi Figopara, Mayıs ayının başlarında aralarında Dünya Bankası ve Revo Capital’in de yer aldığı yatırımcılarından 1 milyon dolar yatırım almıştı.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 11 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir