FinTech alanında haftanın gündemi 10

FinTech alanında haftanın gündemi 10 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 10

15 – 21 Haziran 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

İş Bankası ve teknoloji girişimi Kolay İK iş birliği duyuruldu

İş Bankası ve teknoloji girişimi Kolay İK, KOBİ ve işletmelere çalışanların maaşlarını tek tuşla ödeme kolaylığı sağlayan bir iş birliğine gitti.  

Payguru TPAY MOBILE tarafından satın alınıyor

2015 yılında kurulan ve işyerlerine Mobil Ödeme, Nakit Ödeme ve Banka Havalesi hizmetleri sunan ödeme platformu Payguru, TPAY MOBILE tarafından satın alınıyor. 

TPAY MOBILE’ın büyük çoğunluğu ise Afrika odaklı bir özel sermaye şirketi olan Londra merkezli Helios Investment Partners’a ait.

FinTech İstanbul yeni işbirliği ortaklarını duyurdu

Visa ve BirleşikÖdeme’yi işbirliği ortakları arasına katan FinTech İstanbul Platformu bundan böyle içerik, etkinlik, yayın ve eğitim ana başlıklarında sunduğu faaliyetlerinde yeni partnerlerinin de güçlerini ve deneyimini ekosistem ile buluşturacak.

Türkiye’nin Dijitalleşme Endeksi Raporu Açıklandı

TÜBİSAD tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Dijitalleşme Endeksi Raporu”na göre Türkiye’nin dijitalleşme notu 020’de 3,06’ya yükseldi.

“Küresel Blockchain Endüstrisi Genel Bakış ve Beklentiler” raporu açıklandı.

Huobi’nin blockchain araştırmalarına odaklı kolu Huobi Research tarafından hazırlanan “Küresel Blockchain Endüstrisi Genel Bakış ve Beklentiler” raporu açıklandı.

Gelişmekte olan ülkelerin blockchain tabanlı finansal teknolojilere ilgisinin artmasıyla birlikte banka hesabı bulunmayan 1 milyar insanın finansal hizmetlere erişimi artabilir.

Dr. Soner Canko KOBIL’in Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi oldu

KOBIL Grup, uzun yıllar Türkiye’de finansal teknoloji sektörünün gelişimine büyük katkı sağlayan Dr. Canko’yu uluslararası danışma kurulu üyesi olarak atadı.

Canko, KOBIL’in global büyüme stratejilerine katkı sağlamaktan sorumlu olacak.

İŞ’TE KOBİ yenilenen yüzü ve içeriğiyle yayına girdi

Daha iyi hizmet sunabilmek için yenilenen İŞ’TE KOBİ internet sitesi, KOBİ’lerin yanı sıra girişimci, çiftçi, esnaf gibi gruplara da hitap edebilecek.

Alışverişlerde kripto para dönemi başlıyor

Bitay Teknoloji’nin hayata geçirdiği ödeme sistemi BitayPay sayesinde, alışverişlerde dijital cüzdanlarda bulunan kripto parayla ödeme dönemi başlıyor.

Kredi Kayıt Bürosu, Azerbaycan Kredi Bürosu ile iş birliğine imza attı

Kredi Kayıt Bürosu, Azerbaycan tüketicilerinin kredi skorunu öğrenmeleri için Azerbaycan Kredi Bürosu ile “Bireysel Kredi Skor Modeli Geliştirme Projesi”ni hayata geçirdi.

TransferGo’nun müşteri sayısı 2 milyonu aştı

TransferGo, güncel müşteri ve işlem sayılarını açıkladı. Şirket geçen sene Eylül ayında 1,5 milyon müşteriye ulaştığını duyurmuştu.

Uluslararası Para Transferi Şirketi TransferGo’nun müşteri sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. TransferGo diğer yandan 11 yeni pazara giriş yaparak yenilikçi hizmetini sunduğu coğrafyayı daha da büyütmeye hazırlanıyor.

Mastercard MasterKOBİ destek paketini genişletti

Mastercard, COVID-19 döneminde ofislerini eve taşıyan KOBİ’lerin hayatını kolaylaştırmak için oluşturduğu MasterKOBİ destek paketini genişletti.

Albaraka Portföy Yönetimi 5. Yatırımını Vomsis’e yaptı

Albaraka Portföy Yönetimi Fintech Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (FGSYF) Bünyesinde 5. Yatırımını Garaj Girişimlerinden Vomsis’e yaptı.

Vomsis girişimine 700 bin TL’lik yatırıma imza atan Fon’un son üç yıldaki toplam yatırım desteği 4 milyon TL’ye ulaştı.

Ömer Suner, “OZAN”ın yeni CEO’su oldu

Ozan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.’de CEO’luk ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine Haziran 2020 itibarıyla Ömer Suner atandı.

Apsiyon, Apsiyon Market özelliğini hayata geçirdi

Türkiye genelinde 760 binden fazla konuta hizmet veren Apsiyon, online süpermarket hizmeti sunduğu Apsiyon Market özelliğini hayata geçirdi.

Paynet’e Yeni CMO transferi

Paynet Ödeme Hizmetleri A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na (CMO) deneyimli isim Serra Yılmaz’ı getirdi.

Finansal Suçlarla Mücadelede Beklenen Değişiklikler Raporu yayımlandı

Sanction Scanner, “COVID-19 Sonrasında Finansal Suçlarla Mücadelede Beklenen Değişiklikler” başlıklı raporunu yayımladı

Sanction Scanner’ın hazırladığı küresel çaplı “COVID-19 Sonrasında Finansal Suçlarla Mücadelede Beklenen Değişiklikler” raporu koronavirüs pandemisinde ve sonrasında şirketlerin finansal suçlarla mücadele ve uyum süreçlerinde beklenen değişiklikleri inceliyor.

İstanbul teknoloji girişimciliği ekosistemi haritası yayınlandı

Endeavor Türkiye, Endeavor Insight bir araya gelerek 2019 yılındaki İstanbul teknoloji girişimciliği ekosistemi haritası’nı yayınladı.

FinTech alanında haftanın gündemi 9 

25 Mayıs – 7 Haziran 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz ilgili yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: ininal, Mayıs ayında rekor düzeyde büyüdü - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir