FinTech alanında haftanın gündemi 102

FinTech alanında haftanın gündemi 102 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 102

13 – 18 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Deniz Kırca’ya Yeni Görev!

Micro Focus International İş Stratejileri ve Pazara Gidiş Dönüşüm Direktörü Deniz Kırca, bölgede elde ettiği başarılarının bir sonucu olarak Micro Focus’da BT Operasyon Yönetimi Dönüşüm ve Strateji Liderliğine atandı.

iyzico’nun yeni CHRO’su Seda Karatekin oldu

iyzico, üst yönetim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Yeni yapılan atamayla Seda Karatekin, Chief Human Resources Officer  (CHRO) oldu. Karatekin, iyzico’ya geçmeden önce Firefly’da VP of People olarak görev yapıyordu.

Paynet, PayPOS teknolojisiyle fiziki POS olmaksızın tüm Android cihazlar üzerinden temassız ödeme alınmasını sağlıyor.

 Paynet son olarak yüz yüze ödeme alma çözümü PayPOS’la, işletmelerin hızlı, güvenli ve düşük maliyetli bir şekilde anında ve her yerde temassız ödeme almalarını sağlıyor.

İşletmeler, PayPOS ile, fiziki POS olmaksızın cep telefonu, tablet, kiosk veya el terminali gibi tüm Android cihazlar üzerinden NFC/temassız özelliğini kullanarak ödeme alabiliyor. Tüketiciler temassız ödeme limitinin üzerindeki işlemleri de PayPOS’la gerçekleştirebiliyor.

Sektörde ezber bozmaya hazırlanan Lidio’nun lansmanı yapıldı!

Ödemeler dünyasındaki derin uzmanlığı ve yeni nesil yaklaşımıyla sektörde ezber bozmaya hazırlanan Lidio’nun lansmanı yapıldı.

Lidio Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Güzer‘in katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında, temelini 2011 yılında kurulan Mobilexpress’in oluşturduğu, Türkiye’nin En Büyük ve En Kapsayıcı Ödeme Platformu olarak konumlanan Lidio’nun geçmişten günümüze yolculuğunun detayları ile birlikte gelecek dönem hedefleri paylaşıldı.

Uzaktan kimlik doğrulama sektörü tüzel kişilerle büyüyecek

Dijital müşteri kavramı, sektörlerdeki etkisini artırdıkça bankacılık, finans, sigorta, telekomünikasyon sektörleri başta olmak üzere Uzaktan Kimlik Doğrulama (KYC) pazarı da gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Sektörüne öncülük eden yenilikçi şirket Identify Türkiye’ye göre; BDDK’nın hazırladığı duyurulan yönetmelik taslağı ile gerçek kişilerin yanı sıra ticaret siciline kayıtlı tüzel kişilerin de uzaktan kimlik tespiti yoluyla banka müşterisi olmasının mümkün hale gelmesi sektörün büyümesine önemli katkı sağlayacak.

Okula dönüş döneminde ortalama harcama tutarı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 156 arttı

PayTR, okula dönüş döneminde yapılan harcamalara ilişkin verileri açıkladı. 6 Ağustos-11 Eylül 2022 tarih aralığını kapsayan verilere göre, alışverişlerde bir önceki yıla oranla işlem hacminde yüzde 123 artış görülürken, işlem adedinde ise yüzde 13 azalma görüldü. Ortalama sepet tutarında ise önceki yıla kıyasla yüzde 156 artış gerçekleşti ve ortalama harcama tutarı 517 TL oldu.

Genel harcamalar adet bazında azalış gösterse de, kırtasiye ve okul gereçleri kategorisinde geçtiğimiz yıla oranla yüzde 42’lik bir artış yaşandı. Kırtasiye ve okul gereçleri kategorisinin işlem hacmindeki artış ise yüzde 144 oldu. Okul ve eğitim hizmetlerindeki işlem hacmi oranındaki artış ise yüzde 373 olarak gerçekleşti.

Sodexo’dan yurt dışına atama

Türkiye’de 1992 yılından bugüne faaliyet gösteren Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi’nde 2011 yılından bu yana Genel Müdürlük Verimlilik ve Süreç Analiz Müdürü olarak görev yapan Bora Tahir Soydaş, Singapur & Malezya Bölgesi İş Geliştirme ve Satış Direktörü olarak atandı.

Alneo, yeni eğitim ve öğretim döneminde gerçekleşen alışveriş verilerini açıkladı

Alneo’nun verilerine göre yaklaşık 3 milyon öğrencinin öğrenim gördüğü İstanbul, eğitim ve kırtasiye alışverişlerinde ilk sırada yer aldı. Alneo’nun iş ortağı olan şirketler üzerinden edindiği verilere göre bu yıl 1 Ağustos – 11 Eylül tarihleri arasında geçen yılın aynı dönemine kıyasla eğitim alışverişlerinde işlem adedi yüzde 99 artarken, eğitim alışverişlerinin hacminde ise yüzde 251 artış saptandı. Söz konusu dönemde kırtasiye alışverişlerinde ise işlem adedi yüzde 26, işlem hacmi yüzde 226 arttı.

Procenne, küresel ödeme veri güvenliği otoritesi PCI SCC ile ortaklık yaptı

Procenne, Temmuz 2022 itibarıyla PCI Güvenlik Standartları Konseyi (PCI SCC) katılımcı kuruluşları arasına girdi. Şirket, PCI güvenlik standartlarının sürekli olarak geliştirilmesi ve benimsenmesi yoluyla dünya çapında ödeme verilerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için PCI SCC ile birlikte çalışacak.

PCI SCC; esnek, etkili ve endüstri odaklı veri güvenliği standartları geliştiriyor, ödeme güvenliğini artırmak için küresel düzeyde sektörler arası çalışmalara öncülük ediyor. Konseyin temel amacı, güçlü bir ödeme kartı veri güvenliği süreci geliştirmek, olası saldırı ve ihlalleri tespit edip azaltmak, önlemek olarak özetlenebilir. PCI Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS) ise bu doğrultuda eyleme geçirilebilir bir çerçeve sağlıyor.

Adform ve Ipsos MMA, birinci taraf çerezlerin yaygınlaşması için iş birliğine gitti

Reklamverenlerin pazarlama yatırımlarını ölçme ve optimize etme konusunda lider olan Ipsos MMA, Adform’un ID Fusion çözümünden yararlanarak Birleşik Pazarlama Ölçümü ve Optimizasyonu’nu (Unified Marketing Measurement and Optimization) desteklemek için küresel, bağımsız ve tam entegre bir reklam platformu olan Adform ile ortaklığa gittiğini açıkladı. Bu yaklaşım, üçüncü taraf tanımlama bilgilerine ihtiyaç duymadan tüketici yolculukları oluşturmak için dijital medya ekosistemi genelinde birinci taraf veri sinyallerini bir araya getiriyor. Bu benzersiz ortaklık, platformlar veri paylaşım politikalarını değiştirirken ve gizlilik mevzuatı daha katı hale gelirken, reklamverenlerin geleceğe yönelik reklam ölçümlerine yardımcı olacak. İşbirliği, çeşitli reklam platformlarının günlük düzeyindeki verilerindeki 3. taraf kullanıcı bilgilerinin kullanımdan kaldırması ve markaların reklam kampanyalarının etkinliğini gerçek zamanlı olarak hedef kitle, reklam öğesi veya yerleşim gibi son derece ayrıntılı düzeylerde belirlemesini engellemesiyle sektörle buluşuyor.

Markalar için Metaverse rehberi!

Pandeminin de etkisiyle her geçen gün giderek dijitalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Metaverse kavramı ise bu dijitalleşen dünyanın bize en son hediyesi. Peki ya sizin markanız Metaverse evreni için hazır mı? Bu evrende yer almak için ne gibi hazırlıklar yaptınız? Hızla olgunlaşan birkaç teknoloji alanını birleştiren bu alan, markanızla ne kadar uyumlu? Aklınıza takılan tüm bu soruların yanıtlarını aşağıdaki makalemde bulabilirsiniz.

FinTech alanında haftanın gündemi 101

05 – 12 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir