Sektörde ezber bozmaya hazırlanan Lidio’nun lansmanı yapıldı

Ödemeler dünyasındaki derin uzmanlığı ve yeni nesil yaklaşımıyla sektörde ezber bozmaya hazırlanan Lidio’nun lansmanı yapıldı.

Lidio’nun lansmanı yapıldı

Ödemeler dünyasındaki derin uzmanlığı ve yeni nesil yaklaşımıyla sektörde ezber bozmaya hazırlanan Lidio, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları” hakkındaki kanun çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan dijital ödemelere aracılık etmek üzere lisansını aldı.

Lidio Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Güzer‘in katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında, temelini 2011 yılında kurulan Mobilexpress’in oluşturduğu, Türkiye’nin En Büyük ve En Kapsayıcı Ödeme Platformu olarak konumlanan Lidio’nun geçmişten günümüze yolculuğunun detayları ile birlikte gelecek dönem hedefleri paylaşıldı.

2023 itibarıyla 250 milyon TL gelir üretme hedefimi bulunan şirket, yalnızca işyerlerinin yerel ve küresel ihtiyaçlarına yönelik değil, temas ettikleri milyonlarca tüketiciye de çok kanallı ve özgür ödeme deneyimi sunuyor.

Toplantının detaylarını ve Lidio hakkında merak edilenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sektörde ezber bozmaya hazırlanan Lidio’nun lansmanı yapıldı

İşletmelerin yerel ve küresel ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin yanı sıra temas edilecek milyonlarca tüketiciye de çok kanallı ve özgür ödeme deneyimi sunmayı hedefleyen Lidio’nun temelini 2011 yılında kurulan Mobilexpress oluşturuyor. 2013 ve 2014 yıllarında yaptığı atılımlarla bugün sunduğu ürün ve servislerin temellerini atan Mobilexpress, online ödeme geçidi, akıllı işlem yönlendirme, kart saklama, sahtecilik önleme gibi yapay zeka destekli birçok servisi, ihtiyaç duyabilecek tüm banka ve ödeme kuruluşlarına entegre çalışan platformu aracılığıyla işletme ve kullanıcılarına sunuyor. Halihazırda Türkiye’nin alanında en büyük e-Ticaret, Perakende, Sigorta ve Telekom şirketlerine özel servisler geliştiren, 2021 yılının kampanyalar dönemi olarak da bilinen kasım ayında tüm Türkiye’deki online ödemelerin yüzde 25’inden fazlasını tek başına üstlenen Mobilexpress platformu, Lidio’nun uçtan uca, yeni nesil servisleriyle herkesin erişimine açılıyor.

Türkiye’nin En Büyük ve En Kapsayıcı Ödeme Platformu olarak konumlanan Lidio, KOBİ’den Fortune 500’e her ölçekten şirketin ödemelerini özgürleştiren yeni nesil finansal teknoloji girişimi olarak işletmelere tek noktadan, sınırsız ödeme özgürlüğü imkanı veriyor. Lidio ile Özgür Ödemeler Dünyası,tüm POS’ları bir arada sunan Lidio Core, Türkiye’nin en büyük kayıtlı kart havuzu Lidio Pass, Türkiye’nin en gelişmiş Akıllı POS yönlendirme altyapısı Lidio Smart Switch, uçtan uca pazaryeri operasyonu sunan Lidio Pazaryeri Çözümü, karmaşık bayi tahsilatları için tek çözüm olmaya aday Lidio Bayi Tahsilat Servisi gibi ürün ve hizmetler sunuyor. Lidio ayrıca tüm tahsilat işlemleri için tek platform olma özelliğiyle sınır ötesi hizmet sunarken, sahtecilik faaliyetlerini %95’in üzerinde azaltan, işletmelerin maddi kayıplarını önleyen yöntemler de barındırıyor.

Finansal teknolojilerinin hızlı dönüşen dünyasında, “Ödemelere Sınırsız Özgürlük” sloganıyla Lidio’nun yolculuğunu başlattıklarını açıklayan Lidio Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Güzer şunları söylüyor: “10 yılı aşkın süredir Mobilexpress çatısı altında Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketlerine ödeme servisleri geliştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl neredeyse lisanslı tüm ödeme kuruluşlarının tamamı kadar işlem hacmine tek başımıza aracılık ettik. 160 milyon adedin üzerinde işlem ve 33 milyar TL’den fazla hacim bugün Lidio’nun kalbi olan Mobilexpress platformunda gerçekleşti. Yine platformumuza kayıtlı 54 milyondan fazla kayıtlı kredi kartı var. Neredeyse internet üzerinde kullanılan tüm kredi kartlarını tokenize etmeyi başardık. Buna ilave olarak Lidio’nun faaliyetine başlaması ile birlikte Lidio Pass çatısı altında yer alan 1,8 milyon bireysel kullanıcı Türkiye’nin en büyük işletmelerinde pürüzsüz Lidio süreçlerini deneyimlemeye başlayacak. Lidio Pass logosunu da en çok tercih edilen işletmelerde görünür kılmaya devam edeceğiz.  Bu deneyimden güç alan Lidio, yalnızca işyerlerinin yerel ve küresel ihtiyaçlarına yönelik değil, temas ettiğimiz milyonlarca tüketiciye de çok kanallı ve özgür ödeme deneyimi sunacak. Lidio bir finansal teknolojiler girişimi olmanın ötesinde ülkemizde ve dünyada ‘özgür ödeme’ anlayışını benimseyen bir ideal. Zira Lidio ödeme deneyiminde sınırları ortadan kaldırmayı, tüm işletme ve tüketicilere farklı teknoloji ve donanımlar arasından seçim yapma imkânı tanıyacak. Hedefimiz kuracağımız küresel ve dijital köprülerle dünyanın en büyük işletmelerinin işlemlerini Türkiye’de gerçekleştirmek. 2023 itibarıyla 250 milyon TL gelir üretme hedefimiz bulunuyor. Gelirlerimizi her yıl katlayarak artıracağız. Ayrıca Türkiye’nin finansal teknolojiler ve ödeme sistemleri alanlarında en deneyimli ekibini de yepyeni yeteneklerle genişletmek istiyoruz.

Lidio ile Özgür Ödemeler Dünyasında neler var?

Lidio Core: Tüm POS’lar bir arada

Lidio’nun ödemeleri özgürleştiren en önemli özelliği olan Lidio Core platformu, bir işletmenin ihtiyaç duyduğu tüm ödeme servislerini Türkiye’den veya dünyanın her yerinden tek bir platform üzerinden kolayca yönetmesini sağlıyor. Tamamen Lidio mühendisleri tarafından geliştirilen Core’da tüm banka, alternatif ödeme yöntemleri ve ödeme kuruluşları arasında seçim yapılabiliyor. Bu sayede işletmeler, kendileri için en avantajlı POS’lar üzerinden ödeme alırken hem satışlarını hem de müşteri sadakatini artırabiliyor. Lidio Core, işletmelere Lidio’nun özelleştirilebilir API’larını sistemlerine kolayca entegre etme imkânını da tanıyor ve işletmeler dünya standartlarındaki API servislerimizden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Lidio Pass: Türkiye’nin en büyük kayıtlı kart havuzu

PCI DSS Level 1 Sertifikası’na sahip güvenli altyapısı, 54 milyondan fazla kayıtlı kart, 1,8 milyon kayıtlı kart havuzu ve aylık 16 milyondan fazla işlem adedi ile Türkiye’nin en büyük dijital ödeme platformu olan Mobilexpress’in 2020 yılı itibariyle güncellenen ve yeni ürünler ile entegre çalışabilen kart saklama ürünü, çok daha katmadeğerli bir ürün haline gelerek Lidio Pass adını aldı. Bundan böyle Lidio Pass çatısı altında yer alan 1,8 milyon bireysel kullanıcı Türkiye’nin en büyük işletmelerinde pürüzsüz Lidio süreçlerini deneyimlemeye başlayacak. Kullanıcılar kart bilgilerini saklayarak Lidio Pass iş yerlerinde tekrar tekrar kart bilgisi girmek zorunda kalmadan alışveriş yapabilecek.

Lidio Pass ile iş yerleri, müşterilerine çeşitli fırsatlar ve kampanyalar sunarken müşteri sadakati geliştirme olanağı ve dönüşüm oranlarında yüzde 15’in üzerinde artışlar sağlayabiliyor.

Sınır ötesi: Tüm tahsilat işlemleri için tek platform

Finansmanda sürdürülebilirlik ve operasyonel verimliliğin en önemli ihtiyaçları oluşturduğu KOBİ’ler için Lidio’nun sınır ötesi işbirliklerinden faydalanmak tek entegrasyonla mümkün. Lidio’nun uluslararası iş birliği anlaşmaları sayesinde KOBİ’ler 100’ün üzerinde ödeme yöntemiyle, dünyanın dört bir yanından tahsilatlarını kolayca gerçekleştirebilecek ve milyonlarca yeni tüketiciye ulaşabilecek. Böylelikle Lidio, Türkiye’deki KOBİ’leri ihracat yaptıkları ülkelerdeki lokal ödeme araçları ve alternatif ödeme yöntemleri ile buluşturarak yeni pazarlara kolaylıkla girmelerine imkan sağlayacak. Lidio’nun yakın zamanda gerçekleştirdiği işbirlikleri sayesinde, dünyanın en büyük işletmeleri Türkiye’de kullanabilecekleri güçlü ödeme yöntemlerine sahip olacak ve Türkiye’nin verisi yurt içinde kalacak.

Lidio Smart Switch: Türkiye’nin en gelişmiş Akıllı POS yönlendirme altyapısı

Ödemeler dünyasında, “kaçan işlemler” olarak tanımlanan işlemler işletmelere önemli maliyet yükleri getirebiliyor. Lidio, yapay zekâ destekli Akıllı İşlem Yönlendirme servisi Smart Switch ile işlemleri kurallayarak ve maliyetleri analiz ederek en doğru POS’a yönlendiriyor. Bu sayede işletmeler satışlarını yüzde 7’nin üzerinde bir oranda artırabiliyor. Türkiye’nin en gelişmiş Akıllı POS Yönlendirme altyapısı olan Lidio Smart Switch sayesinde işletmeler hatalı işlem oranlarını ve maliyetlerini minimize edebilecek.

Lidio Pazaryeri Çözümü: Uçtan uca pazaryeri operasyonu

Alanında en büyük işletmelere pazaryeri altyapısı sunan Lidio Pazaryeri Çözümü, platformu kullanan iş yerlerinin satıcılarıyla aralarındaki maliyet yönetimi, hakediş ve raporlama gibi tüm süreçlerini üstleniyor. Çözümü kullanan işletmeler, satıcılarına en uygun döviz kurları ile satış yapma imkânı sunuyor ve kur farkı zararı ile karşılaşmıyor. Pazaryeri ekosistemlerindeki her satıcının banka hesabı olmayabiliyor. Böyle durumlar için platformumu kullanan pazaryeri işletmeleri, satıcılarına gerçek zamanlı Lidio hesabı açarak hakkedişlerini bu hesaplara ücretsiz olarak yatırabiliyor. Lidio, Pazaryeri Çözümü ile tüm alıcı ve satıcıları tek platformda buluşturup ödemelere dair tüm operasyonların yönetimini üstleniyor.

Lidio Bayi Tahsilat Servisi: Karmaşık bayi tahsilatları için tek çözüm

Lidio Bayi Tahsilat Servisi, işletmelerin tüm bayi/alt bayi tahsilat süreçlerini en hızlı ve sorunsuz bir şekilde yönetiyor. Bu servisle ana işletmeler, bayilerinden ve alt bayilerinden kredi kartı ile online ortamda ödeme alabiliyor ve bayilerine 12 taksite varan ödeme alternatifleri sunabiliyor. Ayrıca bayilerden yapılan tahsilatların detaylı raporları ve 7/24 takibi ile nakit akışında kontrol tamamen işletmede oluyor.

Lidio Sahtecilik Önleme Çözümleri: Sahtecilik faaliyetlerini %95 azaltan yöntemler

Lidio, ödemeler dünyasının üzerinde durduğu en önemli sacayaklarından biri olan güvenlik konusunu yüksek teknolojiye dayalı sahtecilik önleme çözümleriyle güçlendiriyor. Deneyimli Lidio ekibi tüm sahtecilik ve ters ibraz işlemlerini yapay zekâ destekli araçlar ile 7 gün 24 saat izliyor ve işletmeleri koruyor. Yıllık 160 milyondan fazla işlem geçmişinin birikimine dayanan liste sayesinde sahtecilik faaliyetleri en az indiriliyor ve işletme kayıpları yüzde 95’in üzerinde bir oranda önleniyor. Dünya standartlarında API ve raporlama araçları ile işletmeler, işlemleri için gerçek zamanlı sorgulama gerçekleştirebiliyor.

En büyük şirketlerin deneyimini taşıyan ekip

Dünyanın birçok yerinde ürün ve hizmetlerini kullanan binlerce iş yerine hitap eden Lidio, her işletmeye göre bir çözüm sunabilme özelliğiyle ön plana çıkıyor. Lidio, sektörde ilkleri gerçekleştirmiş, ödeme sistemleri alanında hem bankalarda hem de önde gelen fintech şirketlerinde deneyimli ekibiyle, en büyük işletmelerin aldığı kalitedeki servisleri artık KOBİ’lerin ve startupların da ulaşmasına olanak tanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.