FinTech alanında haftanın gündemi 103

FinTech alanında haftanın gündemi 103 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 103

19 – 25 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Türk Devletlerinin neobankı olmayı hedefleyen Turan yaklaşık 45 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

Turan, yaklaşık 45 milyon TL değerleme ile tohum öncesi yatırım turunu tamamladı.

Türkiye’nin ilk e-para şirketlerinden biri olan Birleşik Ödeme’nin de katıldığı yatırım turuna Re-Pie, İhsan Elgin, Webhelp Türkiye CEO’su Metin Tarakçı, Webrazzi Genel Müdür Yardımcısı Ali Altuğ Koca, SGLOBE Yönetim Global Gelişim Hizmetleri A.Ş ve Türk bankacılık ekosisteminin deneyimli isimleri Akif Cahit Erdoğan ve Yakup Doğan da iştirak etti.

İlknur Uzunoğlu, Eçözüm Genel Müdürü Oldu

Eçözüm’de üst düzey bir atama gerçekleşti. Eçözüm Genel Müdürlüğü görevine İlknur Uzunoğlu getirildi. Uzunoğlu, 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla yeni görevine başladı. Ekim 2020’den bu yana Param Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Eçözüm Satıştan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan İlknur Uzunoğlu, yeni dönemde Eçözüm’ün hedeflerine ulaşmasına liderlik edecek.

Craftgate ile Online Ödeme Alan Üye İşyerlerine Finansal Özgürlük

Craftgate ekibi ile bir araya gelerek hem ekibi tanıdık hem de ürün çalışma prensipleri hakkında bilgi aldım.

Momento, kart ve portal hizmetlerini tek uygulamada birleştirdi

Momento Kart ve Momento Portal’ı tek bir uygulamada birleştiren Momento bu sayede kullanıcının bilişsel yükünü hafifletirken; mobil uygulamasıyla hız, kolaylık ve güvenliğin yanı sıra kullanıcılarına pek çok avantaj ve fırsatı bir arada sunuyor.

UPT’nin UPTION uygulaması, UPTION Avrupa Hesabı’nı kullanıcıları ile buluşturuyor

Aktif Bank iştiraki olarak dünya genelinde 176 ülkede, 400 binden fazla işlem noktasıyla hizmet veren uluslararası para transferi ve ödeme ve elektronik para şirketi UPT’nin UPTION uygulaması, kullancılarına Avrupa’da IBAN tahsis etmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan müşterilerine Avrupa bölgesinde (tüm SEPA bölgesinde) geçerli bir IBAN tahsis eden UPTION, Avrupa Hesabı ile Avrupa’daki banka hesapları ile kolayca ve hızlı bir şekilde para transferi yapabilme imkânı taşıması açısından çok büyük kolaylık ve hız sağlıyor.

Midas’ta masrafsız Borsa İstanbul işlemleri başladı

Amerikan Borsalarının ardından Borsa İstanbul’daki şirketlere yatırımı mümkün hale getiren Midas, Türk ve Amerikan borsalarına yatırımı tek platformda birleştirdi. 

Midas; Borsa İstanbul yatırım işlemlerinde hesap işletim ücreti, saklama ücreti, hesap açılış ücreti, canlı veri ücreti, takas payı, rüçhan kullanımı gibi masrafları almıyor.

Fintekler bankacılığın geleceğini değiştiriyor

Küresel fintek pazarı hızla büyüyor. 2021 yılında 112,5 milyar dolarlık bir hacme sahip olan pazarın 2028 yılına kadar yıllık yüzde 20’lik büyümeyle 332,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Fintek alanında yaşanan bu hızlı büyümenin ana itici gücü fintek şirketlerinin finans dünyasında yarattığı değişim. Yerleşik finansal hizmet sağlayıcılara göre finansal işlemleri çok daha hızlı, düşük maliyetli ve kullanımı kolay arayüzlerle dijital kanallar üstünden sağlayarak fark yaratan fintekler, finansal hizmetleri bankacılık sistemi dışında kalan ya da kısıtlı erişimi olan kesimlere ulaştırabilmeleri yani finansı tabana yayma özellikleriyle de öne çıkıyor. Statista verilerine göre Türkiye’de finansal hizmetler kullanıcılarının yaklaşık yüzde 52’si en az bir fintek hizmeti kullanıyor. Avrupa ve Amerika’da bu oran yüzde 40-50 seviyesinde.

 “Finansal kapsayıcılığı artırıyor”

Fintek sektörünün oyunun kurallarını değiştirecek çevikliğe sahip olduğunu belirten Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, “Hızla yayılan dijital teknolojiler, finansal ürün ve hizmetlerin maliyetlerini düşürürken daha geniş kitlelerin ekonomik enstrümanlara ulaşımını kolaylaştırıyor, finansal kapsayıcılığı artırıyor. Önümüzdeki süreçte hızla artmaya devam eden dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler finansal teknoloji sektörünün büyümesini hızlandıracak. Ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları başta olmak üzere fintekler, teknolojiyi etkin şekilde kullanarak geleneksel finansal servisleri içerik, sunum ve erişim yönünden değiştirmeye devam edecek. Biz de Paynet olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürün ve çözümlerle bu dönüşümün lokomotif finteklerinden biri olmayı sürdüreceğiz” diyor. 

Yemeksepeti’nde Yeni CFO ve CPCO Görevlerine Başladı

Yemeksepeti’nde iki yeni üst düzey yönetici görevlendirmesi gerçekleştirildi. Sevil Tanrıdağlı, Yemeksepeti Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CFO) olarak atanırken, Hande Yalgın ise Yemeksepeti İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CPCO) görevine getirildi.

Üst yönetim ekibinin bir parçası olarak Yemeksepeti CEO’su Mert Baki’ye bağlı çalışacak olan Sevil Tanrıdağlı ile Hande Yalgın, 19 Eylül 2022 itibarıyla yeni görevlerine başladılar.

Adform ve Ipsos MMA, birinci taraf çerezlerin yaygınlaşması için iş birliğine gitti

MMA, Adform’un ID Fusion çözümünden yararlanarak Birleşik Pazarlama Ölçümü ve Optimizasyonu’nu (Unified Marketing Measurement and Optimization) desteklemek için küresel, bağımsız ve tam entegre bir reklam platformu olan Adform ile ortaklığa gittiğini açıkladı. Bu yaklaşım, üçüncü taraf tanımlama bilgilerine ihtiyaç duymadan tüketici yolculukları oluşturmak için dijital medya ekosistemi genelinde birinci taraf veri sinyallerini bir araya getiriyor. Bu benzersiz ortaklık, platformlar veri paylaşım politikalarını değiştirirken ve gizlilik mevzuatı daha katı hale gelirken, reklamverenlerin geleceğe yönelik reklam ölçümlerine yardımcı olacak. İşbirliği, çeşitli reklam platformlarının günlük düzeyindeki verilerindeki 3. taraf kullanıcı bilgilerinin kullanımdan kaldırması ve markaların reklam kampanyalarının etkinliğini gerçek zamanlı olarak hedef kitle, reklam öğesi veya yerleşim gibi son derece ayrıntılı düzeylerde belirlemesini engellemesiyle sektörle buluşuyor.

Sensormatic, yoluna ‘Securitas Technology’ ismiyle devam edecek

Sensormatic, küresel güvenlik çözümleri devi Securitas Grubu’nun dünya güvenlik endüstrisini değiştirecek adımlarına eşlik etmek için, faaliyetlerine Securitas Technology ismiyle devam etme kararı aldı.

Türkiye’nin lider elektronik güvenlik ve iş zekâsı entegratörü Sensormatic, isim değişikliği kararı aldı. 2011 yılından bu yana, 47 ülkede faaliyetleri bulunan ve müşterilerine güvenliğin tüm alanlarında hizmet sunabilen Securitas Grubu’nun bünyesinde yer alan şirket, bundan böyle yoluna ‘Securitas Technology’ ismiyle devam edecek.

FinTech alanında haftanın gündemi 102

13 – 18 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir