FinTech alanında haftanın gündemi 136

FinTech alanında haftanın gündemi 136 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 136

10 – 16 Temmuz tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz

BtcTurk, 14 yıllık Bitcoin tarihinde 10. yılını kutladı

BtcTurk, 1 Temmuz’da “Hep Dahası Var“ kampanyasıyla 14 yıllık Bitcoin tarihinde 10. yılını kutladı.

BtcTurk markalı yeni ürün ve hizmetlere dair detaylar ise BtcTurk Kurucusu Kerem Tibuk ve Özgür Güneri’nin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında duyuruldu. 10. yılında markalar grubu olarak yapılanan BtcTurk, yeni dönemde kullanıcılar için Bitcoin ve kriptoparanın yanı sıra hisse senedi alım satımına aracılık yapacak. Böylece Türkiye’de bir ilke imza atarak, hem kriptopara dünyasına seslenen hem de sermaye piyasalarına yönelik hizmet sunan ilk marka olacak. 

Hem kullanıcılara, hem de kurumlara hizmet vermeyi hedefliyor

14 yıllık Bitcoin tarihinin 10 yılında aktif şekilde var olan BtcTurk, yönetim kadrosu ve ekiplerinin 30 yılı aşkın deneyimiyle ana markası altında BtcTurk Kripto, BtcTurk Hisse, BtcTurk Teknoloji, BtcTurk Destek şirketleri ve BtcTurk Girişim, BtcTurk Cüzdan oluşumlarıyla finans ekosistemindeki yerini büyütüyor.

Yenilikler basın toplantısıyla duyuruldu

İstanbul Swissotel’de düzenlenen ve yeni atılımların açıklandığı basın toplantısına; BtcTurk Kurucusu Kerem Tibuk, BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, BtcTurk Teknoloji CEO’su Ozan Yurtseven, Eliptik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. CEO’su Mahir Kubilay Dağlı, BtcTurk Kripto CEO’su Onur Güven ve BtcTurk Destek CEO’su Murat Tacer katıldı.

iyzico Kadın Girişimcilere 30 Milyon TL’nin üzerinde hacim yarattı

iyzico, kadınların finansal açıdan ekonomiye dahil olmalarını desteklemeye devam ediyor.

Ekonomik büyümenin desteklenmesi ve kadınların iş dünyasında güçlendirilmesi kapsamında iyzico Kadın Girişimci Destek Programı’nın 5. başvuru dönemini duyuran iyzico, bugüne kadar kadın girişimcilerin 30 milyon TL’nin üzerinde hacim yaratmalarına destek oldu.

03/07/2023- 31/07/2023 tarihleri arasını kapsayan 5. Başvuru döneminde programa kabul edilecek kadın girişimciler, ilk dört dönemde olduğu gibi iyzico’nun sunduğu finanstan eğitime, pazarlama ve tanıtımdan özel indirimlere kadar birçok avantaja sahip olacaklar. #KadınGirişimcininYanındayız sloganıyla hayallerinin peşinden gitmek isteyen kadın girişimciler ayrıca iyzico’nun e-ticaret dünyasında fırsatlar yaratan ‘iyzico ile Öde’ ürünüyle müşterilerine farklı ödeme alternatifleri sunma fırsatından da faydalanabilecek. 

Papara, Twitch yayıncılarına özel ürününü duyurdu

Papara, bağımsız yayıncıların takipçilerinden destek almalarını kolaylaştırmak için Twitch yayıncılarına özel olarak geliştirdiği Yayıncı Hesabı’nı duyurdu.

Twitch’te yayın yapan içerik üreticileri, yayın adreslerini, minimum destek tutarını, yayın platformlarını ve bildirim sistemlerini belirleyerek Papara Yayıncı Hesabı açabiliyor. Yayıncı Hesabı açılan kullanıcılar, kendilerine özel olarak oluşturulan “yayıncı donation” bağlantısını Twitch yayınlarında, sosyal medya hesaplarında paylaşabiliyor. Papara kullanıcısı olan izleyiciler, bu bağlantıyı kullanarak doğrudan Papara üzerinden yayıncılara destekte bulunabiliyor.

Mastercard, Start Path programına beş fintech girişimini dahil ediyor

Mastercard, açık bankacılığı hızlandırmak ve finansal katılımı artırmak adına yürüttüğü küresel girişim katılım programı Mastercard Start Path’e beş yeni fintek girişimini kabul ettiğini açıkladı.

Dört aylık bir programa katılacak startup’lar, Start Path ile Mastercard’ın pazar lideri açık bankacılık teknolojisi, veri bağlantısı ve analitik çözümleriyle işletmelerini geliştirirken, Mastercard’ın sektör uzmanlığı ve pazar içgörüleriyle desteklenecek. Startup’lar ayrıca, Mastercard’ın dünya çapındaki bankalar, zanaatkarlar, iş ortakları ve dijital oyunculardan oluşan ekosistemiyle açık bankacılık çözümleri sunma ve çözümlerini ölçeklendirme konusunda etkileşim kurabilecek.

Colendi’nin bağlı kuruluşu SETL, ABD’nin önde gelen bankalarına teknoloji desteği sağladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen gömülü fintek hizmetleri platformu Colendi’nin bağlı kuruluşu, Londra merkezli blok zinciri mutabakatları ve ödeme sağlayıcısı SETL, bankalar ve diğer finansal kurumlar arasındaki finansal mutabakatların daha verimli ve hızlı gerçekleştirilebilmesi için önemli bir çalışmaya imza attı. Çalışma, ‘dijital dolar’ın gerekli altyapısının oluşturulması bakımından kilometre taşı niteliği taşıyor. 

BOACard’ın ilk kullanıcısı Kuveyt Türk oldu

Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olarak 2015 yılından bu yana geliştirdiği inovatif ürün ve hizmetlerle finans sektörüne güncel çözümler sunan finansal teknoloji şirketi Architecht, ödeme sistemleri alanında uçtan uca hizmet veren yeni ürünü BOACard’ı finans dünyasının kullanımına sundu.

Kart basımından kurye dağıtımına, güvenli anahtar cihazlarından saha POS firmalarına kadar tüm sistem paydaşlarıyla uçtan uca entegrasyonları tamamlanmış şekilde bütünleşik hizmet sunan BOACard’ın ilk kullanıcısı, Kuveyt Türk oldu.

Paribu, “10 Creative Fellows” isimli sosyal yatırım programını başlattı

Paribu, yaratıcı endüstriler alanında “10 Creative Fellows” isimli sosyal yatırım programını başlattı.

“10 Creative Fellows” programı kapsamında; görsel sanatlar, sahne ve gösteri sanatları yönetimi, görsel iletişim tasarımı, multimedya, moda tasarımı, endüstriyel tasarım, dijital oyun tasarımı, bilgisayar mühendisliği, işletme mühendisliği, endüstri mühendisliği, çevre mühendisliği, işletme, ekonomi, iç mimari ve mimarlık alanlarını kapsayan yaratıcı endüstrilerde okuyan lisans veya yüksek lisans öğrencilerine kapasitelerini geliştirerek ekosistem içerisinde ilerlemeleri konusunda destek olacak.

Lidio, Arthur N.W. van Wijck Jurriaanse’nin Lidio Yönetim Kurulu’nda yerini aldığını açıkladı

Lidio, çok uluslu şirketlerdeki 30 yılı aşkın tecrübesiyle eski PayU CEO’su Arthur N.W. van Wijck Jurriaanse’nin Lidio Yönetim Kurulu’nda yerini aldığını açıkladı.

Ruul, global büyüme yolculuğundaki yeni iş ortaklıklarının detaylarını düzenlediği basın toplantısında paylaştı

Çalışanların kendi çalışma kurallarını belirleyebildikleri bir düzeni mümkün kılmayı ana misyon olarak belirleyen Ruul, sunduğu yenilikçi çözümlerle freelancer’ların dünyanın her yerinde iş yapabilme hayalini gerçeğe dönüştürme hedefiyle yoluna devam ediyor. Ruul sayesinde serbest çalışanlar şirketleşmenin sabit ve düzenli maliyetlerine ve yüksek eforlu evrak işlerine katlanmadan 150’den fazla ülkede kurumsal müşterilerini faturalandırabiliyor; dilediği kur ve ödeme metoduyla ödeme tahsilatı gerçekleştirebiliyor; sözleşme ve diğer yönetim araçlarıyla işlerini daha düzenli ve verimli yönetebiliyorlar.

Yapı Kredi Fast FRWRD Hızlandırma Programı’nın Demo Günü etkinliği gerçekleşti

2023 yılının ilk hızlandırma programı olan organizasyon, bu dönemde KOBİ’lerin hayatını kolaylaştıran girişimlere odaklandı. Eğitim, mentorluk, danışmanlık, yatırımcı eşleştirmeleri, masterclass katılımları ve Just Work’de çalışma alanı gibi imkânların sağlandığı Yapı Kredi Fast FRWRD Hızlandırma Programı’na kabul edilen girişimler, yatırımcılarla ve ekosistemin önemli paydaşlarıyla bir araya gelerek sunumlarını gerçekleştirdi. Invexen yürütücülüğünde gerçekleşen hızlandırma programının demo gününde, programa seçilmeye hak kazanan 15 girişimin sunumları ile program sona erdi.

FinTech alanında haftanın gündemi 135

26 Haziran – 9 Temmuz tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir