FinTech alanında haftanın gündemi 30 

FinTech alanında haftanın gündemi 30 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 30 

23 – 30 Kasım 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

TURK Finansman AŞ, Ödeal ile iş birliğine gitti. 

İş birliği kapsamında işletmeler ihtiyaç duydukları yazarkasa POS cihazlarını 36 ay taksit imkânı, sıfır peşinat, sıfır faiz avantajıyla vade farksız ve masrafsız olarak alabilecek. ParamKredi gerçekleşen bu iş birliğiyle yazarkasa POS satın almak isteyen işletmelere, ihtiyacını bugün karşılayıp ödemelerini ise uzun vadede taksitle yapabilme imkânı sunacak. 

iyzico, Kasım indirimleri için güvenli alışverişin ipuçlarını paylaştı.

Kripto Para ile İşlem Yapmanın Önündeki Bariyerler Neler?

Paribu’nun araştırma sonuçlarına göre, tüketicilerin kripto para işlemi gerçekleştirmesinin önünde 5 önemli bariyer bulunuyor.

TransferGo, Silicon Valley Bank’ten 4 milyon sterlin yatırım aldı.

TransferGo piyasada yıl boyunca süren dalgalanmalara rağmen, kendi kanalları aracılığıyla gerçekleştirilen yurt dışı transferlerin son mali yılda %117’yi aşan oranda büyüdüğünü gördü ve bu doğrultuda adımlar atmaya devam ediyor. Sağlanan finansman TransferGo’nun gerçek zamanlı transferler hizmeti ve dünya üzerindeki 2,5 milyon müşterinin yurt dışına TransferGo aracılığıyla saniyeler içinde düşük maliyetle para göndermesine olanak tanıyan kendi özel “local-in, local-out” modeli için kullanılacak.

Multinet Up Türkiye’nin En İyi Müşteri Deneyimi Sunan Markası Seçildi.

Multinet Up; B2B Memnuniyette Mükemmellik kategorisinde B2B Excellence Awards Büyük Ödülü kazanmanın yanı sıra Yemek Kartı kategorisinde Yılın En İtibarlı İş Ortağı seçildi. 

“Ödeme Alışkanlıkları Barometresi” araştırma sonuçları yayımlandı.

Atradius tarafından küresel olarak hazırlanan “Ödeme Alışkanlıkları Barometresi” araştırması tamamlandı.

Atradius ekonomistleri, 2020 yılında dünya genelinde %4,3 oranında bir daralma yaşanacağını öngörüyor. Bu da COVID-19’un, 2008/2009 ekonomik krizinden daha büyük bir olumsuz etkiye yol açtığını gösteriyor. 

Kripto Para Piyasasına Z Kuşağı Yön Veriyor.

Thodex, kullanıcılarının yarısından çoğunun Z kuşağı mensubu gençlerden oluştuğunu açıkladı.

Kullanıcı profiline ait bazı dikkat çeken bilgileri kamuoyuyla paylaşan Thodex, Türkiye’de kripto para piyasasının geleceğine yön verecek çalışmasıyla dikkat çekti.

Thodex’in kullanıcılarının yüzde 51,4’ü 18-24 yaş aralığındaki Z kuşağına dahil olan gençlerden oluşuyor. Kripto para alıp satan ikinci büyük grupsa Y kuşağı. Yaşları 25-34 arasında değişen Y kuşağı mensubu Thodex kullanıcılarının oranı yüzde 26,5.

Garanti BBVA Mobil, HUAWEI AppGallery’de.

Garanti BBVA Mobil uygulamasının altyapısı HUAWEI Mobil Servisler’e uyumlu hale getirilerek AppGallery’deki yerini aldı.

Paymes Facebook Commerce Programı’na seçildi

Paymes; Facebook tarafından yürütülecek ticari çözümlere yönelik ürünlerin geliştirileceği Facebook Commerce Programı’na seçildi.

Visa’nın gündeminde “Ozan Elektronik Para” var.

Ozan Elektronik Para, Visa’nın ‘Earnings Conference Call’ toplantısında gündem oldu.

Son kullanıcılar ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri finansal servislerle buluşturmak üzere yola çıkan Ozan Elektronik Para, Visa’nın ‘Earnings Conference Call’ toplantısında gündem oldu.

Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu Röportajı

Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu ile özel bir röportaj yaptım ve pazarlama alanında değişen bakış açılarını ve Sensormatic’in pazarlama stratejisinin detaylarını kendisinden öğrendim.

Multinet Up ile Belbim AŞ iş birliğine imza attı. 

Multinet Up ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri şirketi Belbim AŞ, önemli bir iş birliğine imza attı.

İş birliği kapsamında, milyonlarca İstanbulluya ödeme çözümü sunan toplu ulaşım ve yaşam kartı İstanbulkart’ın kullanım alanına binlerce restoran, kafe, büfe ve yerel market eklenecek. İstanbullular, 27 Kasım 2020 tarihinden itibaren, İstanbulkart’ları ile MultiNet yemek kartı geçen her noktada ödeme yapabilecek.

Param’ın, ‘ParamPOS’ ürünü ile online alışverişlerde dakikada 8 bin 500 işlem gerçekleşerek rekor seviyeye ulaştı.

Türkiye’nin ilk elektronik para kuruluşu TURK Elektronik Para AŞ’nin markası Param’ın, ‘ParamPOS’ ürünü ile 1-28 Kasım tarihleri arasında yapılan online alışverişlerde dakikada 8 bin 500 işlem gerçekleşerek rekor seviyeye ulaştı. ParamPOS kullanan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcılar hızlı, kesintisiz alışveriş deneyimi yaşadı.

Efsane Cuma dönemini kapsayan online alışveriş istatistikleri açıklandı.

iyzico’nun verilerine göre zaman ve mekan sınırını ortadan kaldıran ve temassız ödeme avantajı sunan online alışverişte işlem hacmi, önceki yıla göre %103 artış gösterdi. Veriler 2019’a göre işlem adedi ve sepet tutarında da ciddi artışlar yaşandığına işaret ediyor.

Beko 400 TR Piyasaya Sunuluyor.

Faaliyetlerini Koç Topluluğu bünyesinde ayrı bir şirket olarak sürdürmeye başlayan TOKEN Finansal Teknolojiler, Beko 400 TR ile satış, ödeme ve e-fatura işlemlerini tek bir cihazda birleştirdi.

PayCore ile Diebold Nixdorf’dan iş birliği

Ödeme sistemleri çözüm sağlayıcısı PayCore ile self-servis nakit çözümleri şirketi Diebold Nixdorf, önemli bir iş birliğine imza attı.

İş birliği kapsamında Diebold Nixdorf’un ATM izleme ve yönetim yazılım çözümü “Vynamic™ View” ile PayCore’un “Manage ATM” ürünü entegre edildi ve “Smart ATM Cockpit (SAC) powered by VynamicTM View” adında yeni bir ürün lanse edildi. 

FinTech alanında haftanının gündemi 29

17 – 22 Kasım 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz. 

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 31  - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir