FinTech alanında haftanın gündemi 52

FinTech alanında haftanın gündemi 52 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 52

22 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Başkent Kart Tanıtımı Yapıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, altyapısını Birleşik Ödeme’nin sağladığı ve Mastercard ağı ile dünyanın her yerinde geçerli olacak, ‘Başkent Kart’ı düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıttı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, altyapısını Birleşik Ödeme’nin sağladığı ve Mastercard ağı ile dünyanın her yerinde geçerli olacak, Türkiye’nin en kapsamlı şehir kartı ‘Başkent Kart’ı düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıttı. ATO Congresium’da gerçekleşen ve canlı olarak yayınlanan toplantıya siyaset ve iş dünyasından birçok isim katıldı. 

Babalar Günü harcamaları bu yıl yüzde 126 arttı

PayTR, Babalar Günü özelinde yapılan harcamalara ilişkin verileri açıkladı. 14-20 Haziran haftasını kapsayan verilere göre, bir önceki yıla kıyasla online alışverişlerde adet bazında yüzde 140, tutar bazında ise yüzde 126 artış görüldü. Ortalama harcama tutarının 182 TL olduğu haftada en yoğun alışveriş yapılan saat dilimleri ise 11:00-15:00 ile 20:00-23.00 arası oldu.

Teknoloji yine ilk sırada
Verilere göre en çok harcama yapılan kategori bu yıl da “teknoloji” oldu. İkinci sırada “giyim”, üçüncü sırada ise “ayakkabı” kategorileri yer aldı.

“SPG Holdings”ten, Ödeal’a 28.7 milyon TL yatırım geldi

İngiliz “SPG Holdings”, toplam hisselerin yüzde 9,9’una sahip olmak için Ödeal’a 28.7 milyon TL yatırım yaptı. Bu yatırımdan sonra Ödeal’ın değeri 290 milyon TL’ye ulaştı.

Bu yatırımdan sonra Ödeal’ın değeri 290 milyon TL’ye ulaştı. Ödeal tarafından yapılan açıklamada, yeni fonların, Ödeal’ın devam eden organik büyümesini desteklemek ve Ödeal’ın üçüncü fazı olarak tanımlanan “Ödeal API” için kullanılacağı belirtildi. Ödeal, kurucusu Fevzi Güngör’ün Genel Müdürlüğü’nde büyüme yolculuğuna devam edeceği ifade edildi.

Bitay, yurt dışında büyüme hedeflerini düzenlediği basın toplantısında aktardı

Türkiye’nin uluslararası ilk kripto para borsası Bitay, yurt dışında büyüme hedeflerini, bu nedenle yaptığı yatırımları ve çok yakında halka da arz edilecek olan Bitay Coin ile açacağı yeni ürünler dünyasını anlatmak üzere kripto dünyasının önde gelen medyaları ile bir araya geldi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve sektördeki gelişmelere ilişkin görüşlerini aktaran Bitay CEO’su Niyazi Yılmaz, pek yakında globalde halka açık satışa sunulacak olan Bitay Coin’i ve işlevlerini anlattı.

Avrupa Birliği’nde (AB) kripto alım-satım ve saklama lisansı ve ABD’de kripto para platformu olarak 11 eyalette faaliyet göstermek üzere FinCEN’den onay alan Bitay, bunların yanı sıra global çapta başlattığı Bitay Coin satışı ile Türkiye’den globale açılan ilk kripto para borsası oldu. 1 Haziran’dan itibaren kurumsal yatırımcılara satışa sunulan Bitay Coin’in halka açık satışına ise kurumsal yatırım turlarının hemen ardından başlanacak.

BtcTurk, 8. yaşını kutladı

3,7 milyon kullanıcı sayısına ulaşan BtcTurk, 8. yaşını kutladı.

8 yıllık yolculuklarında sektörlerine, birlikte geleceğe yol aldıkları tüm paydaşlarının hayatlarına değer katmak üzere çalıştıklarını söyleyen BtcTurk CEO’su Özgür Güneri; “BtcTurk olarak yola çıktığımız ilk günden bugüne uluslararası standartlarda bir yapı kurmayı hedefledik ve bugün 12 yıllık sektördeki 8. yaşımızı 3,7 milyon kullanıcıya hizmet sunarak kutlamaktan gurur duyuyoruz. Bu yolda yanımızda olan, inancımıza ortak olan başta kullanıcılarımız olmak üzere, tüm paydaşlarımıza ve teknolojinin geleceğine inanan herkese teşekkür ediyoruz. Sadece bulunduğu sektörde değil, duyduğu sosyal sorumluluk anlayışıyla spor alanında da inisiyatif üstlenmekten, futboldan, voleybola ve sporun farklı branşlarına destek olmaktan çok mutluyuz. Ekibimiz ve kullanıcılarımızla geleceğe güç ve güvenle ilerliyoruz. Tüm BtcTurk’lülerin 8. yılını kutluyor, nice yıllara birlikte ulaşmayı diliyorum” dedi.

Fintechtime Yaz 2021 Temmuz Ağustos Sayısı Çıktı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime’ın Yaz 2021 Temmuz & Ağustos sayısı çıktı!

Türkiye’de ve dünyada, FinTech alanında yaşanan gelişmeleri anbean takip eden Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla, yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Dijital (şubesiz) Bankacılık Lisans değerlendirmeleri, hız kesmeyen iş birlikleri, regülasyonlar ve ötesi… Fintech’ler her daim gündem oluşturmayı sürdürüyor. Aşılanma çalışmalarının hız kazandığı, yeni hizmet ve çözümlerin kullanıma sunulduğu şu günlerde, ekosistemde öne çıkan başlıkları ve sektör liderlerini yeni sayımızda sizlerle bir araya getiriyoruz.  

Gündemimize oturan, ileride daha da fazla konuşacağımız “Dijital Bankacılık” odağında hazırladığımız dosya konumuzda, tanımlarla birlikte geçmişten günümüze yaşadığımız değişimin kısa bir özetini hatırlatmaya çalıştık. Dünyada öne çıkan örnekleri, güncel istatistikleri ve dijital bankacılığın gelişimini etkileyen teknolojileri dosyamızda bulabilirsiniz. 

Bu sayımızda FinTech fabrikası gibi çalışan Insha Ventures‘ın Genel Müdürü Yakup Sezer‘i kapağımıza taşıdık. 2020 yılı ağustos ayında FinTech ekosistemini büyütmek için yola çıkan ve FinTech girişim kurucusu olarak faaliyet gösteren Insha Ventures’a sektöre katkıları için teşekkür ediyoruz.

Türkiye’nin ilk elektronik para toplama kuruluşu olan BELBİM AŞ‘nin Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal, son dönemde yenilikçi çözümlerini daha da fazla konuştuğumuz PayTR‘ın Genel Müdürü Tarık Tombul, sürdürülebilirlik için döngüsel ekonomiye öncelik veren kurumların en başında yer alan HPE‘nin Kazakistan ve Kırgızistan Genel Müdürü Güngör Kaymak ve Visa İnovasyon Programı II. dönemin mezunları AdisyoArfCameralyze ve Pand&Me ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajları dergimizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz. 

PeP Genel Müdürü Artun Kumrulu Video Röportajı

Yazılım teknolojilerini kullanarak, bütün süreçlerde iş ortaklarına ve müşterilerine pratik çözümler sağlayan Paladyum Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Artun Kumrulu konuğum oldu. Artun Bey, Fintech’in adının geçmediği dönemden beri sektörün içinde olan, sektörü şekillendiren çok önemli ve deneyimli bir isim. Artun Kumrulu ile en son Fintechtime’ın Ocak sayısı için röportaj yapmıştım ve sektörel değerlendirmelerini almıştım. PeP’in son dönemde hem son kullanıcı tarafında hem de kurumlar nezdinde duyurdukları çok önemli çözümleri oldu. Yıl içerisinde yeni iş birlikleri ile en çok konuştuğumuz fintechler arasındaydılar. Dijital cüzdan ve Pep çözümleri odağında gerçekleştirdiğimiz sohbet için Artun Kumrulu’ya çok teşekkür ediyorum.

FinTech alanında haftanın gündemi 51

14-21 Haziran tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.