FinTech alanında haftanın gündemi 58

FinTech alanında haftanın gündemi 58 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 58

6 – 12 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Okula dönüş dönemindeki harcamalar bu yıl yüzde 115 arttı

PayTR, okula dönüş döneminde yapılan harcamalara ilişkin verileri açıkladı. Verilere göre, 2021 Ağustos ayında kitap ve kırtasiye alışverişlerinde bir önceki yıla oranla adet bazında yüzde 23 artış, tutar bazında ise yüzde 115 artış görüldü. Ortalama harcama tutarı ise 604 TL oldu.

2021 Ocak-Haziran aralığında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla harcama tutarı bazında yüzde 40 artış gerçekleşti.

TÖDEB Genel Sekreteri Sühendan Enisel oldu

Sühendan Enisel, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) Genel Sekreteri olarak atandı.

Ödeme hizmetleri ve elektronik para alanında mesleki gelişimi sağlamak amacıyla farklılaştırılmış deneyimler ve inovatif çözümler sunarak sektöre yönelik bilgi birikimini artırmak ve ödeme alanındaki faaliyetlerin gelişimini sağlamak misyonuyla kurulan Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin genel sekreterliği görevine Sühendan Enisel getirildi.

Visa “Visa’yla Tanış” Sloganıyla Yenileniyor

Visa, ikonik logosunun yenilenmiş halini ve kapsamlı bir marka dönüşümünü içeren “Visa’yla Tanış” kampanyasını Türkiye’de ve tüm dünyada duyurdu.

Önümüzdeki dönemde devam edecek olan dönüşümün ilk fazı niteliğindeki bu kampanya, Visa’nın geniş ağının sunduğu imkanları ve küresel ekonomide kapsayıcılığı mümkün kılma taahhüdünü vurguluyor.

60 yılı aşkın bir süre önce Visa’nın kurulduğu zamanlarda, dünya üzerinde çok az kişi nakit para ve çeklerin ötesinde bir dünya hayal edebiliyordu. Visa’nın dijital olarak daha güvenli, güvenilir ve kullanışlı bir para birimi sunmaya yönelik kuruluş vizyonu o dönemde basit bir soruyla başladı: “Ya para tamamen elektronik hale gelirse?” Bugün gelinen noktada Visa, herkes için her yerde ulaşılabilir olan güvenli küresel ağı aracılığıyla erişim sağlayarak dijital ticaretin geleceğini öngörmeye devam ediyor.

Tarfin, Güncellenen Mobil Uygulamasını Duyurdu

Tarfin mobil uygulaması, çiftçinin tarım girdisi ihtiyaçlarını karşılamak ve tarımsal üretime destek olmak için hazırlıklarını tamamladı.

Tarfin’in özel mobil uygulaması, çiftçilerin bulunduğu bölgelerdeki en güncel gübre, yem ve diğer tarım girdilerindeki fiyatları karşılaştırmalı olarak sunuyor. Böylelikle çiftçiler en uygun fiyatları bulabilecekleri farklı alternatifleri karşılaştırabiliyor, ürünlerini kendi ödeme döngülerine göre kolaylıkla satın alabiliyor.

Champs, Mükellef ile yol arkadaşlığına imza attı

Müşteri destek hizmetleri alanında uzmanlaşmış ve kariyer yapmak isteyen profesyonellere serbest zamanlı çalışma olanağı sunan Champs, Türkiye’nin en kapsamlı şirket kurma platformu Mükellef ile yol arkadaşlığına imza attı. 

Champs, sıfırdan bir işletme kurmak ve kuruluş aşamasında ihtiyaç duyabilecek tüm finansal süreçleri yönetmeye imkan tanıyan Mükellef ile iş birliği gerçekleştirdi. Türkiye’de müşteri destek hizmetleri konusunda serbest çalışanlara yönelik hizmet veren ilk gig platformu Champs ve Mükellef iş birliğiyle yenilikçi start-up’ların iş dünyasına girişi kolaylaşıyor.

Finfree, Premium Özellikleri duyurdu

Tüm yatırım sürecini tek bir uygulamada sunan, kullanıcının kendi başına yatırım kararı verebilmesini sağlayan yeni nesil yatırım platformu Finfree, Premium Özellikleri duyurdu.

Finfree, 4 ayda 50 binin üzerinde kullanıcı sayısına ulaşarak Türkiye’nin en çok indirilen Finans uygulamaları sıralamasına girdi. Yeni neslin önündeki bilgi, finansal veri ve dijital bariyerleri ortadan kaldırmak vizyonuyla yola çıkan platform, Premium özellikleriyle yeni yatırımları keşfetme, yorumlama ve takip edebilme fırsatı sunuyor.

Finartz, yeni nesil finansal teknolojiler üreten bir şirket oluyor

2021 yılında Deloitte tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen FinTek şirketi seçilen Finartz, yeni nesil finansal teknolojiler üreten bir şirket oluyor.

Finartz, ürün ve servislerini uzmanlık alanlarına göre ayırarak çeşitlendiriyor. 

Finartz, yeni FinTek ürünlerini Secureartz, Payartz ve FinartzConnect markaları ile pazara sunuyor. 

Finartz, inovatif çözümler üretme amacıyla çıktığı yolda, Secureartz, Payartz ve FinartzConnect markaları olarak alanında daha odaklı bir yapı ile devam ediyor. 

Finartz, altında yer alan ürün ve hizmetlerde, 

  • Secureartz: Ödeme güvenliği alanında global güvenlik sertifikalı ürünlerle ödeme esnasında kullanıcıyı doğrulama çözümlerine detaylı bir şekilde yer veriyor. 
  • Payartz: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na bağlı 6493 yasasının gereksinimlerine uygun olarak şirketlerin e-para kuruluşu veya ödeme kuruluşu olabilmek için ihtiyaç duyabilecekleri uçtan uca yazılım altyapıları sunuyor.
  • FinartzConnect: FinTek’ler ve büyük ölçekli e-ticaret şirketleri için hem ödeme hem de ödeme öncesi ve sonrası süreç operasyonlarında şirketlere özel (custom) proje geliştirme servisleri sunuyor. 

Sadık Kabaoğlu Eçözüm’e Transfer oldu

Eçözüm, kadrosuna Türkiye’nin alanında en yetkin isimlerini de ekleyerek “altın ekibi”ni büyütmeye devam ediyor.

Bankacılık sektöründe internet şubesi, mobil bankacılık ve web siteleri gibi dijital bankacılık kanalları ve bunlarla bağlantılı süreçlerin yönetimlerinde 20 yılı aşkındır görev yapan Sadık Kabaoğlu Eçözüm’ün Ürün Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

Altay, ICRYPEX ile birlikte ALTAY TOKEN’ı ön satışa sunuyor

Fan Token projelerine bir yenisi eklendi. Süper Lig’ tarihinin en başarılı ve köklü kulübü Altay ile blok zinciri teknolojilerinin yerli şirketlerinden ICRYPEX iş birliğiyle, Türk mühendislerin hayata geçirdiği ALTAY TOKEN, basın lansmanıyla duyuruldu.

Kulüplere önemli bir gelir modeli oluşturan ve taraftar ile kulüp arasındaki etkileşimi artıran Fan Token’ların kripto para piyasasındaki hacmi 500 milyon doların üzerinde seyrediyor.

Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen lansmana Altay Kulübü Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, yönetim kurulu üyeleri, Altay Teknik Direktörü Mustafa Denizli, ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer, ICRYPEX Genel Müdürü Ezgi İçer ve pek çok önemli kuruluştan basın temsilcileri katılım sağladı.

ALTAY TOKEN’ın, 0,80 TL özel fiyatı üzerinden ön satışa sunulacağı belirtildi. 13 Eylül’de başlayacak ön satış sürecinin 16 Eylül itibarıyla tamamlanmasının ardından; 17 Eylül itibariyle  halka arz fiyatı olan 1,00 TL üzerinden işlem görecek. ALTAY TOKEN, “Ethereum” tabanlı bir “Utility Token” olarak üretildi. Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından ICRYPEX imzası taşıyan ALTAY TOKEN’ın toplam arza ulaşması ise finans mühendisleri tarafından planlanmış 25 yıllık bir süreç içerisinde gerçekleşecek.

Bitexen, Antalyaspor’un yeni forma göğüs sponsoru oldu

Bitexen Teknoloji ve Antalyaspor arasındaki forma göğüs sponsorluk anlaşması 7 Eylül Salı günü Antalyaspor Atilla Vehbi Konuk Tesisleri’nde düzenlenen imza töreni ile hayata geçirildi.

Sponsorluk anlaşması Bitexen Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cenk Erdem ve Antalyaspor Başkanı Av. Aziz Çetin’in yer aldığı törende imzalandı.

FinTech alanında haftanın gündemi 57

16 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında tarihleri arasında arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir