FinTech alanında haftanın gündemi 57 

FinTech alanında haftanın gündemi 57 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 57 

16 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim.

Fintechtime Sonbahar 2021 Eylül Ekim Sayısı Çıktı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime Sonbahar 2021 Eylül & Ekim Sayısı Çıktı.

Türkiye’de ve dünyada, FinTech alanında yaşanan gelişmeleri anbean takip eden Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla, yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Bu sayıda sizler için Param‘ın Kurucusu Emin Can Yılmaz, Birleşik Ödeme Payself Ürünlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alpay YükselArchitecht Genel Müdürü Dr. Mücahit GündebaharSoftrobotics‘in Kurucu ve CEO’su Bruce Afruz ile özel röportajlar yaptım. FinTech Endeksinde Son Durum dosya konusunu kaleme aldım. Fintechtime Dergisi’ne, Turkcell Dergilik’ten ulaşabilirsiniz.

TOBB ve Visa’nın ikincisini gerçekleştirdiği Harcamalar Araştırma sonuçları paylaşıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa, Türkiye’de yapılan kartlı harcamalarda Covid-19 etkisini inceleyen araştırmanın ikincisini kamuoyuyla paylaştı. İlki Mart-Ağustos 2020 dönemine bakılarak gerçekleştirilen Harcamalar Araştırması’nın ikincisinde pandeminin kış aylarına denk gelen ikinci dalgası ve 2021’in ilk dört ayı analiz edildi.

Araştırmada öne çıkan sonuçlara göre, Türkiye’de 2020 yaz aylarındaki normalleşme ile başlayan toparlanma süreci, ikinci dalganın başladığı Aralık ayında yavaşlamakla birlikte, eski ivmesini kısa sürede tekrar kazandı. 2021’in ilk ayları itibari ile (Ocak-Nisan) kartlı harcamalar geçen yılın aynı dönemine göre %41 arttı.

Barty, Keiretsu Forum Türkiye’den 2 milyon dolar yatırım aldı

Yeşil fintech girişimi Barty, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından 2 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı. 

Barty geleneksel takası teknoloji ve makine öğrenme algoritmalarıyla yeniden tasarlayan yeşil fintech girişimi. 

Paynet, Anında Dijital Kredi çözümünü kullanıma sunuyor

Paynet, kredi kartı limitinin tamamını alışveriş için kullanmaktan kaçınan ya da limit sorunu yaşayan tüketiciler için Mastercard’ın sunduğu kart saklama çözümü Masterpass teknik servis sağlayıcılığı ile bankalar tarafından sunulan Anında Dijital Kredi çözümünü kullanıcıları için hayata geçirdi. Paynet, Mastercard ile iş birliği sayesinde sunulan bu hizmet kapsamında tüketicilere anlaşmalı bankalar üzerinden  anında dijital kredi imkanı sunuyor. Sadece birkaç saniye içinde ödeme imkanına kavuşan tüketiciler, alışverişlerini kesintisiz olarak tamamlamanın ayrıcalığını yaşıyor.

Maslak Teknoloji AŞ Teknasyon’dan yatırım aldı

Teknasyon, kurucuları arasında Mikro Ödeme kurucularından Alper Akcan’ın da bulunduğu ve açık bankacılık alanında faaliyet gösteren fintech girişimi Maslak Teknoloji AŞ’ye yatırım yaptı ve hem Türkiye hem de uluslararası pazarlarda büyümesine stratejik destek olmak amacıyla Rockads global büyüme programına dâhil etti.

“Global Payment Study 2021” raporu yayımlandı

CRIF ve Dun & Bradstreet işbirliği kapsamında aralarında Türkiye’nin de olduğu 36 ülkenin katılımı ile hazırlanan “Global Payment Study 2021” raporu yayımlandı.

Rapora göre, Danimarka 2020 yılında yüzde 88,6 oranıyla zamanında ödeme performası en yüksek ülke olurken, Türkiye yüzde 58,3 oranıyla 36 ülke arasında en yüksek zamanında ödeme performansına sahip sekizinci ülke oldu. 

Şirketlerin bilgiye dayalı ticari kararlar alabilmelerini sağlayan ve katma değerli çözümler sunan CRIF ile dünyanın en büyük ticaret alacak verisi platformu Dun & Bradstreet Trade Program kapsamında 36 ülkede şirketlerin, 2018-2020 dönemine ait ödeme performans verileri ve vade aşım trendlerini inceleyen “Global Payment Study 2021” raporunu yayımladı.

Global Payment Study 2021 raporuna göre, zamanında ödeme performansı en yüksek ülke, 2019 yılında olduğu gibi 2020’de de Danimarka oldu. Danimarka, 2020 yılında 36 ülke arasında yüzde 88,6 zamanında ödeme oranı ile en iyi performans gösteren ülke olurken, Polonya yüzde 76 ile ikinci oldu. Hollanda yüzde 75 ile üçüncü, Rusya 73,7 ile dördüncü olurken, Tayvan yüzde 72 oranıyla en iyi zamanında ödeme performansı gösteren beşinci ülke oldu. Türkiye ise yüzde 58,3 oranıyla 36 ülke içerisinde zamanında ödeme performansında ilk sekiz ülke arasında yer aldı. Global Payment Study 2021 raporuna göre, 2020 yılında 36 ülkeden 15’inin zamanında ödeme performansı yüzde 50’nin üzerine çıkarken, 21 ülkede zamanında ödeme performansı yüzde 50’nin altında kaldı.

Türkiye zamanında ödemede Avrupa ortalamasını yükseltti

Global Payment Study 2021 raporu, 2020 yılında Türk şirketlerinin Covid-19 salgınının olumsuz koşullarına rağmen zamanında ödeme performansını bir önceki yıla göre 2,8 puan artırarak yüzde 58,3’e çıkardıklarını ortaya koydu. Global Payment Study 2021 raporu kapsamında Avrupa’dan 23 ülke şirketlerinin ödeme performansları değerlendirildi. Avrupa’dan Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı 10 ülkede, zamanında ödeme performansı yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşirken, geri kalan 13 ülkenin zamanında ödeme performansı yüzde 50’nin altında kaldı. Rapora göre, 2020 yılında Avrupalı şirketlerin zamanında ödeme performans ortalaması yüzde 35,7 olurken, Türkiye zamanında ödeme konusundaki yüksek performansı ile Avrupa ortalamasını yukarı çeken ülkelerden biri oldu.

Covid-19 salgınına rağmen 15 ülkede ödeme performansı arttı

36 ülke şirketlerinin ödeme performanslarının detaylı analizinin yapıldığı Global Payment Study 2021 raporuna göre, yaşanan Covid-19 salgınının yarattığı olumsuzluklara rağmen, 2020 yılında Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı 15 ülkede şirketlerin zamanında ödeme performansları 2019 yılına göre artarken, 19 ülkede düştü. 2020 yılında zamanında ödeme performansını bir önceki yıla göre 12.7 puan artırarak yüzde 56’ya çıkaran Filipinler, 36 ülke içerisinde ödeme performansını en fazla artıran ülke oldu. 2020 yılında ödeme performansının en fazla gerilediği ülke ise İrlanda oldu. İrlanda’nın zamanında ödeme performansı, 2020 yılında 18.1 puan düşerek yüzde 28,9’a geriledi.

Token Finansal Teknolojiler Beko 400 TR’nin satışına başladı

Token Finansal Teknolojiler, Beko ortaklığı ile Türkiye’de bir ilke imza atarak satış, ödeme ve e-fatura işlemlerini tek bir cihazda birleştirdiği Android POS cihazı Beko 400 TR’nin satışına başladı.

Token Finansal Teknolojiler, Android 9.0 sürümünü kullanarak geliştirdiği Beko 400 TR Android POS cihazını Arçelik ve Beko mağazalarında satışa sunuyor. Yazarkasa pos kullanma zorunluluğu olan her işletme için önemli bir alternatif oluşturan, işletmelerin hayatını kolaylaştıran ve maliyet avantajı sağlayan Beko 400 TR’nin içerisindeki TokenStore satış uygulaması ve Token e-Belge e-fatura uygulaması Token yazılım ekipleri tarafından geliştirildi. TokenStore uygulaması, sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda düzenli olarak güncellenecek.

KPMG Türkiye’nin hazırladığı Sektörel Bakış serisinin Fintech raporu yayımlandı

Dünyada ve Türkiye’deki fintech ekosistemini değerlendiren raporda yakın dönem beklentileri de yer alıyor. Rapora göre; Türkiye’de fintech ekosistemi bankacılık sisteminin de güçlü desteği ve iştahıyla giderek büyüyor. Sundukları hizmetlerin hızı ve kalitesini artırmak için büyük çaba gösteren bankalar yeni girişimlerin sundukları yaklaşımları büyük bir hızla benimsiyor. Pandemide güçlenen ‘temassız işlem’ eğilimi, yeni teknolojilerin hızla devreye alınması gereksinimini destekliyor.

Raporda öne çıkanlar şöyle:

 • 2015-2020 yılları arasında küresel arenada fintech alanına her yıl ortalama yaklaşık 30 milyar dolar yatırım yapıldı. Küresel fintech piyasasının 2019 sonu itibarıyla 5,5 trilyon USD büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor. Sektörün önümüzdeki beş yıllık süreçte de yıllık ortalama yüzde 23,5 bileşik büyüme oranına erişeceği düşünülüyor. Piyasanın alt segmentlerinde ise liderlik yapay zeka çözümleri üreten şirketlerin uhdesinde ve bu görünümün 2025 yılına dek sürmesi bekleniyor.
 • Küresel bankacılık sektörü de hem maliyet düşürmek hem yeniliklere imza atmak hem de müşteri tabanını geliştirmek adına bu tehdidi birleşme ve satın almalar yoluyla fırsata çevirme gayretinde. 2023 yılında müşteri hizmetleri robotlarının bankalara 7,3 milyar dolar, yapay zeka uygulamalarının ise sigorta sektörüne 1,3 milyar dolar kazandıracağı tahmin ediliyor.
 • Startup Genome’un 2020 araştırma sonuçlarına göre küresel fintech ekosistemi beş ana merkeze sahip. ABD’de Silikon Vadisi ve New York, Avrupa’da Londra, Asya’da ise Singapur ve Pekin. Bu beşli dışında, Şangay, Boston, Hong-Kong, Paris, Chicago, Los Angeles ve Toronto da önemli merkezler olarak kabul ediliyor.
 • Bu denge içinde Asya liderliği ele almış durumda. Özellikle Çin’in sahip olduğu veri ve kaynaklar, yeni geliştirmeler için eşsiz bir habitat sağlıyor. Bu habitat, geliştirmelerin yanında test ve yüksek hacimli işlemler için de son derece uygun. Buna örnek olarak Çin menşeli Alipay’i işleten Ant Grup’un 2019 ödeme aracılığı hacminin Paypal’un 24 katı olduğu gösterilebilir.
 • Sektörde küresel yatırımlar, 2021 yılının ilk çeyreği itibarıyla çeyreklik dilimler içinde rekor kırdı. 2018 yılının ikinci çeyreğindeki seviyeyi aşan yatırım hacmi içinde Ant Group’un 14 milyar dolarlık toplam yatırımı ön plana çıkıyor. Yine bu çeyrekte, toplam tutarı 100 milyon doları aşan 57 büyük proje fonlandı ve bu da kendi alanında bir rekor olarak kayıtlara geçti. Küresel yatırım hacmindeki bu artışın Afrika dışında tüm bölgelerde yaşandığı görülüyor.
 • Fintech şirketleri, 2020’yi toplam 31 milyar dolar yatırımla tamamladı. Bu değer 2021 yılının Nisan ayı sonunda ise 29,8 milyar dolara ulaşmış durumda. Diğer bir ifadeyle 2021 yılının üçte birlik süresi itibarıyla, bir önceki yılın toplam fonlama miktarının yüzde 93’ü yakalandı.
 • Sektörün ürünlerindeki büyüme hacimlerine bakıldığında dijital kredilendirme dışında neredeyse tüm hizmetlerde yıllık bazda çift haneli büyüme göze çarpıyor. Bu kırılım içinde, dijital ödeme hacminin 2023 sonunda 6,7 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Türkiye, Avrupa’da 18’inci sırada 

 • Türkiye, 2020 yılında aldığı 139 milyon dolar fonlama ile Avrupa’da Polonya’nın ardından 18’inci sırada. Listenin ilk üç sırasında ise 13,6 milyar dolar ile Birleşik Krallık, 5,3 milyar dolar ile Fransa ve 5,1 milyar dolar ile Almanya yer alıyor. Sadece Ortadoğu ülkeleri dikkate alındığında ise Türkiye üçüncü sırada.
 • Finansal teknoloji yatırımları dışında oyun sektörü öne çıkıyor. 2021’in ilk dört ayında 17 oyun şirketi 65 milyon dolar yatırım almayı başardı. Bu noktada, değeri 1 milyar doları aşan üç şirket bulunuyor (Peak Games, Getir, Trendyol).
 • Türkiye’de start-up’lar Nisan 2021 itibarıyla 78 anlaşma ile 523 milyon dolar sermaye yatırımı çekti. Bu hacim içindeki hızlı artış Getir’in sağladığı fonlama olurken, Getir hariç çekilen yatırım tutarı ise 95 milyon dolar seviyesinde.
 • Ülkemizdeki start-up’lara fintech şirketleri özelinde bakacak olursak, 2020 yılında 31 şirketin kurulduğunu görüyoruz. Bu seviye önceki yılların altında olmakla birlikte, bu projelere sağlanan sermaye girişi 2017 sonundan bu yana izlenen en yüksek seviyede.
 • Türkiye’de Mart 2021 itibarıyla var olan 441 fintech şirketinin yüzde 80’inden fazlası varlığını sürdürüyor. 2017-2019 dönemini domine eden kripto para şirketlerinin yerini 2020 yılında bankacılık işlemlerine odaklanan şirketler aldı. Ödeme sistemleri şirketleri ise adetsel olarak uzak ara lider konumda.

Yakın gelecekte neler olacak

 • Dünya nüfusunun hâlihazırda yüzde 30’unun finansal hizmetlere erişemediği düşünüldüğünde bu alandaki gelişmelerin, yüksek potansiyelle birlikte daha da hızlanacağı muhakkak görünüyor.
 • Finansal kurumlar ile fintech şirketleri arasındaki rekabet, ortak faydanın maksimize edilmesi felsefesiyle evrilerek güçlü bir ortaklık vadediyor. Bu trend, yakın gelecekte iş birliklerinin daha da güçlenmesi beklentisini besliyor.
 • Yakın gelecekte, ABD’nin sektörel liderliğinin değişmesi beklenmiyor. Buna karşın Çin başta olmak üzere Asya’daki yatırımların da büyük bir hızla artmaya devam etmesi ve ağırlığını koruması ana senaryo dahilinde. Avustralya’nın yanı sıra Asya’da Çin, Avustralya, Singapur, Bahreyn, BAE ile Avrupa’da Polonya, Malta gibi ülkelerdeki gelişmeler yakından takip edilmeli. Bu noktada, özellikle teknoloji transferi konusunda ülkeler arasında yaşanan gerilim ve atılan adımlar yakından izlenmeli.
 • 2021 yılında küresel çapta ödeme sistemlerine yapılan yatırımların büyümeye devam etmesi bekleniyor. Bunun yanında ana bankacılık alanı dışında kalan destekleyici programların da (örneğin sigorta) sistem içindeki paylarının artması bekleniyor.

Yerelleştirme çok iyi kurgulanmalı

 • Yerel tüketici alışkanlıkları süreçlerin evrimi konusunda ana belirleyici. Toplum dinamikleri, yani risk alışkanlıkları, tüketim ve tasarruf eğilimleri, harcama eğilimleri ve benzeri farklılıklar yerel yatırımcıların odaklanması gereken ana konular. Yeni yatırımların tutunabilmesi ve hızla başarıya ulaşabilmesi için yerelleştirme sürecinin çok iyi kurgulanması gerekiyor.
 • Yerel bankacılık dinamikleri de yatırımların potansiyel büyüme hızına ivme kazandıracak nitelikte. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre Türkiye’de 28 banka internet bankacılığı, 22 banka ise mobil bankacılık hizmeti veriyor. 68,5 milyon kişi dijital bankacılık müşterisi. İnternet bankacılığını aktif kullanan müşteri sayısı ise 11 milyonun üzerinde. Bankaların dijital kanallarında kullanım hacimleri artmakla birlikte işlemlerin yüzde 68’i para transferlerinden oluşuyor. Yatırım işlemleri ise pastadan yüzde 23 pay alıyor.
 • Müşterilerin yeni araçlarla tanıştırılmasını takiben hem aktif müşteri sayısı artacak hem de dijital bankacılığın para transferi ve yatırım işlemlerinden çok daha fazlasını vadettiği ortaya çıkacak.
 • Teknoloji kullanımı yaygınlaştıkça siber güvenlik konusunda daha önce görülmemiş boyutta testlerle karşılaşılması olası. Veri güvenliği hiç olmadığı kadar önemli ve teknoloji, karşı taraf için de gelişiyor.
 • Kripto paraların erken yıllarında yaşanan bazı olumsuz deneyimler ve taşınan miras halen çok sayıda yatırımcı için soru işareti. 2021 yılında yaşanan spekülatif fiyat hareketleri de piyasanın derinleşmesi ve oturmasının önündeki en önemli engellerden. Atılan twitler eşliğinde devasa fiyat hareketlerinin yaşandığı bu mecrada güvenin tesis edilmesi büyük önem arz ediyor.

Identify Türkiye, KYC Wallets ve KYB Wallets çözümlerini duyurdu

Identify Türkiye, dijital cüzdan alanında uzaktan müşteri edinimine imkan veren KYC Wallets ve KYB Wallets çözümlerini duyurdu.

Hem dijital cüzdan sağlayıcıları hem de ödemelerini kendi yönetmek isteyen şirketler için geliştirilen çözümler; şirketlerin hem dijital cüzdan kullanan son kullanıcılarını hem de B2B müşterilerini tek bir platformdan yönetme imkanı sağlayarak dönüşüm oranlarını yükseltmesini sağlıyor. 

Ozan Elektronik Para ve Webhelp Türkiye’den İş Birliği

Ozan Elektronik Para, global  BPO şirketi Webhelp’in Türkiye ofisi ile anlaştı.

İş  birliğine dair gerçekleştirilen imza töreni 12 Ağustos 2021, Perşembe günü Ozan Elektronik Para CEO’su Ömer Suner ve Webhelp Türkiye & Ürdün CEO’su Metin Tarakçı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.  İş birliği neticesinde Ozan Elektronik Para’ya gelen çağrılar anında cevaplanarak, hızlı bir şekilde bilgi alınabilecek ve işlem yapılabilecek. Kullanıcılar, çağrı merkezindeki işlemlerini ilerleyen zamanlarda yurt dışından da olmak üzere, her yerden kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Ozan Elektronik Para’nın kullanıcı deneyimi süreçlerine önemli bir katkı sağlayacak bu iş birliği, aynı zamanda uzaktan kullanıcı kazanımı alanını da kapsayacak.

FinTech alanında haftanın gündemi 56

2 – 15 Ağustos tarihleri arasında arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir