FinTech alanında haftanın gündemi 68

FinTech alanında haftanın gündemi 68 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 68

13 – 19 Aralık tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

PayTR ekibine iki yeni isim katıldı

PayTR, bünyesinde geliştirilecek olan elektronik para faaliyetleri kapsamında ön ödemeli kart ve dijital cüzdan projelerinde elektronik para iş geliştirme direktörü olarak Sadberk Sunter Şenbağ ve iş geliştirme müdürü olarak Naz Alize Naak’ı ekibine kattı.

2022’de Nakitten Dijitale Geçiş Daha Da Hızlanacak

TransferGo Büyümeden Sorumlu Bölge Müdürü Senem Ergüvenoğlu, dijital para transferi ve fintek sektöründe 2021 yılını değerlendirirken, 2022’ye dair öngörülerini de paylaştı. 2021’in hem fintek hem de dijital para transferi sektörü açısından, dünyada ve Türkiye’de oldukça başarılı ve verimli bir yıl olarak geçtiğini belirten Ergüvenoğlu, 2022’de de sektörde yine önemli gelişmeler yaşanacağını ve dijital para transferine olan ihtiyacın artık geri dönülemez bir şekilde artacağını öngördüklerini ifade etti.

Ödeme Hizmetlerinde Zincirin Son Halkası Tamamlandı

Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, Rekabet Kurumu tarafından yayımlanan “Ödeme Hizmetlerindeki Finansal Teknolojilere Yönelik İnceleme Raporu” hakkında ön plana çıkan konuları paylaştı. 

“Rekabet Kurumu’nun Finansal Teknoloji (“FinTek”) sektörü hakkında bir inceleme yürüttüğü ve bunun 2021 tamamlanmadan kamuoyu ile paylaşılacağını biliyorduk; zamanlama oldukça manidar oldu. Böylelikle sektör sadece regülasyon açısından yeniden düzenlenmesinin yanı sıra aynı zamanda rekabet perspektifinden de değerlendirilmiş oldu.” şeklinde kanaat bildiren SRP-Legal Kurucu ve Yöneticisi, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Danışmanı ve TÜSİAD Veri Koruma ve Teknoloji Hukuku Başkanı Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün raporda ön plana çıkan konuları şu şekilde özetledi:

  • Raporda kapsamlı bir şekilde FinTek sektörünün ortaya çıkış nedenleri, sektöre etkileri, sektördeki oyuncuların ürün ve hizmetlerini pazarlamada karşılaştığı zorluklar ve pazardaki inovasyonun ve rekabet koşullarının artmasının önündeki engeller değerlendirilmiş, FinTek ekosisteminin gelişimi adına değerli önerilerde bulunulmuştur.
  • Hem pazardan hem de yerleşik teşebbüslerden kaynaklı dışlayıcı etki ve eylemler hakkında kapsamlı değerlendirmelere ve sektörün dinamikleri de dikkate alınarak rekabet perspektifinden önerilere yer verilmiştir.
  • FinTek şirketlerinin yürüttükleri faaliyetlerde büyük ölçüde bankacılık altyapısına bağımlı olmasının, FinTek şirketleri ile bankalar arasında dikey bir ilişkiyi doğurduğu, bankalardan hizmet alınamadığı durumda ise FinTek şirketlerinin geliştirdiği çoğu ürün ve hizmetin tüketiciler ile buluşmasının mümkün olmadığı ifade edilmiştir.
  • FinTek şirketlerinin üst pazarda bankalardan hizmet alırken alt pazarda ise bankalar ile rekabet halinde olduğu bu pazar yapısının ise telekomünikasyon ve perakende gibi pazarlar ile benzeri özellikler gösterdiği değerlendirilmiştir.
  • Kurum telekomünikasyon pazarı ile ödeme hizmetleri pazarı arasında bir yakınsama kurmuş, finansal hizmetleri sağlayacak şirketler açısından sahip olunan müşteri verisini dikkate alarak her bir bankanın hâkim durumda olabileceğini belirtmiştir.
  • Rapor içerisinde düzenleyici çerçeveye değinilerek düzenleyici kuralların sebep olduğu, düzenlemelerin yeni teknolojiler karşısında uyumsuz kaldığı veya aşırı yoğun olduğu etkenler ile düzenleme boşluklarının sebebiyet verdiği tüm rekabet sorunlarına kapsamlı bir şekilde değinilmiştir.
  • Son olarak Rapor’da bu sektördeki düzenlemelerin güncel ihtiyaçlara yanıt oluşturabilecek içerikte ve pazar koşullarını bozmadan pazara gidişleri teşvik edici olması yönünde önerilerde bulunulmuştur.

PosRapor, entegre olduğu banka sayısını 11’e çıkardı

Firmaların tüm fiziki ve sanal pos hareketlerinin tek panelden takip edilmesini, anlık bildirimler alınmasını ve POS’lardan gerçekleştirilen tüm işlemlerin anlık olarak firmaların ERP – Muhasebe programlarına aktarılmasını sağlayan PosRapor’un farklı bankalardan alıp işleyerek raporladığı işlem sayısı 2021 yılında 10 Milyon adet işlem hacmini geçti. Son olarak sisteme Şekerbank’ı da ekleyen PosRapor, entegre olduğu banka sayısını 11’e çıkardı.

Papara’nın Net Tavsiye Skoru 72 olarak gerçekleşti

Papara, kullanıcıların tavsiye ettiği markalar değerlendirmesinde %76’lık orana sahip olurken, Net Tavsiye Skoru (NPS) ise 72 olarak gerçekleşti.

Alneo uygulaması “2021 Yılının En İyi İslami Fintech Ürünü” ödülünü aldı

Albaraka Türk, Londra merkezli Cambridge IFA tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen İslami Bireysel Bankacılık Ödülleri’nde (Islamic Retail Banking Awards-IRBA) “Alneo” uygulaması ile “2021 yılının En İyi İslami Fintech Ürünü” ödülüne layık görüldü.

Global Blockchain Kongresi’nde Bitay’a önemli ödül

Blockchain teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşları arasında yer alan Agora Group evsahipliğinde düzenlenen kongrede iki gün boyunca yapılan birebir görüşme ve toplantılar sonrasında finalinde yapılan oylama ile yatırımcılar, en beğenilen projeleri seçti. Yapılan oylama sonucunda Bitay, “Başarılı Olması/Fonlanması En Muhtemel” projeler arasından öne çıkarak ödülünü kazandı.

FinTech alanında haftanın gündemi 67

6 – 12 Aralık tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir