FinTech alanında haftanın gündemi 70

FinTech alanında haftanın gündemi 70 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 70

27 Aralık – 4 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime Kış 2022 Ocak & Şubat Sayısı Çıktı.

Sektörde yedinci yaşını kutlayan Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu. Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla, yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Bu sayıda sizler için Identify Türkiye Genel Müdürü Sayın Ali Haydar Ünsal ve TURK Finansman A.Ş. Genel Müdürü Sayın Semra Demircioğlu ile özel röportajlar yaptım. Ekosistem liderlerinin 2021 yılı değerlendirmeleri, 2022 yılı beklentileri ve yeni yıl mesajlarına verdiğimiz bu özel sayımızda ayrıca, 2021’de yaşanan fintech gelişmeleri konusunda hafızanızı tazeleyecek “Almanak 2021” dosyasını hazırladım.

Fintechtime Dergisi’ne, Turkcell Dergilik’ten ve dMags üzerinden ulaşabilirsiniz.

TÖDEB’den ödeme hizmetleri sektöründe yaşanan gelişmelere dair açıklama geldi!

2021 yılının Aralık ayı içerisinde ödeme hizmetleri sektörüne ilişkin birtakım önemli gelişmeler yaşandı. Bu kapsamda, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik ve bunun yanı sıra Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemleri ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcılarının Ödeme Hizmetleri Alanındaki Veri Paylaşım Servislerine İlişkin Tebliğ 01.12.2021 tarihli ve 31676 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Diğer taraftan, 09.12.2021 tarihinde, Rekabet Kurumu tarafından Ödeme Hizmetlerindeki Finansal Teknolojilere Yönelik İnceleme Raporu yayımlandı.

Tüm bu gelişmeler üzerine Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB), aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Gerek Yönetmelik’in gerekse Tebliğ’in hükümlerine ve ruhuna bakıldığında, bankacılık ve ödeme hizmetleri sektörlerinden oluşan finansal piyasaların bir bütün olarak ve entegre bir şekilde çalışmasının önünün açılmasının hedeflendiği görülmektedir. Bu sayede, ödeme hizmetleri sektörünün çeşitli alanlarında faaliyet gösteren tüm teşebbüslerin sundukları servis ve hizmetler açısından etkin bir rekabet ortamının oluşması sağlanacaktır. Özellikle, Yönetmelik’in 8. maddesiyle, ödeme hizmeti sağlayıcılarına, sundukları ödeme hesabı hizmetleri ve ödeme hizmetlerine ilişkin altyapı hizmetlerinin başka bir ödeme hizmeti sağlayıcısı tarafından kullanılmak istenmesi durumunda, (belirli istisna haller dışında) bu altyapıları sağlama yükümlülüğü getirilmesi, bu amaca hizmet eden önemli bir düzenlemedir. Benzer durum Tebliğ’in 24. maddesi ile getirilen yükümlülükler açısından da geçerlidir. Oluşturulan bu düzenlemeleri, ödeme hizmetleri sektörünün tüm paydaşlarında önemli bir farkındalık yaratılması ve birlikte çalışma kültürünün yerleşmesi açısından atılan çok önemli bir adım olarak görüyoruz.
 
İlaveten, Rekabet Kurumu tarafından yayımlanan Ödeme Hizmetlerindeki Finansal Teknolojilere Yönelik İnceleme Raporu’nda da sektördeki rekabet durumunu açık ve net bir şekilde ortaya koyan kıymetli tespitler yer almaktadır. Bu kapsamda, sektördeki yenilikçi iş modellerinin ve etkin rekabetin önünde engel oluşturabilecek aksaklıkların giderilmesi hedefi doğrultusunda sergilenen yaklaşım, sektör oyuncuları arasındaki finansal sistem entegrasyonunun geliştirilmesine yönelik yapıcı bakış açısını ortaya koymaktadır.
 
TÖDEB, oluşturulan ikincil mevzuat ve Rekabet Kurumu tarafından yayımlanan Fintek Raporu kapsamında yer verilen tespitler sonrasında, ödeme hizmetleri sektöründeki tüm kuruluşlar arasındaki işbirliğinin katlanarak artacağı inancındadır. TÖDEB, bu işbirliklerinin artması ve finansal piyasaların entegre bir şekilde işlemesi adına üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye devam edecektir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

GKG Ventures’ın hedefinde yerli fintek’ler var!

Hollanda merkezli global bir finansal hizmetler grubunun, risk sermayesi şirketi olan GKG Ventures, Türkiye için orta ve uzun vadeli yatırım hedeflerini açıkladı.

GKG Ventures finansal teknolojiler alanında faaliyet gösteren girişimlere yatırım yaparak, ekosistemin büyümesinde katalizör etkisi yaratmayı hedefliyor.

ParamTIK ile kolay tahsilat; girişimci ev kadınları ve sosyal medya üzerinden satış yapanların ilk tercihi oldu.

Link ile ödeme/tahsilat sistemi, online alışverişlerde tüm dünyanın ilk tercihi oldu. Param’ın online tahsilat ürünü olan ParamTIK, sosyal medya aracılığıyla satış yapan girişimcilere (özellikle girişimci ev kadınlarına), herhangi bir e-ticaret sitesine ihtiyaç duymadan, çok kolay ve pratik bir online tahsilat altyapısı sunuyor.

PayTR’ın yeni Satış Direktörü Bayram Ekinci oldu

PayTR, deneyimli isimleri ekibine katarak büyümeye devam ediyor. PayTR’ın yeni satış direktörü Bayram Ekinci oldu.


Sektörde 12 yıldır başarılara imza atan ve geçtiğimiz günlerde aldığı yatırımla daha da güçlenen PayTR’ın satış direktörlüğüne Bayram Ekinci atandı. Ekinci, PayTR bünyesinde çeşitli cüzdan ve ödeme kuruluşları entegrasyonları, açık bankacılık ve e-para gibi birçok projenin tanıtılmasında aktif rol alacak.

Kuveyt Türk ve iştiraki Architecht’e yenilikçi müşteri deneyimi ödülü geldi

Kuveyt Türk’ün, ‘Kâğıtsız Şube Bankacılığı’ programı, Payment Systems Magazine tarafından düzenlenen PSM Awards 2021’de, ‘Yenilikçi Müşteri Etkileşimi ve Deneyimi’ ödülünün sahibi oldu. Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki Architecht de PowerFactor Saas Dönüşümü aynı kategoride ödüle layık görüldü.

“Yılın Startup’ı” Ödülünün Sahibi Sipay Oldu

Dijital cüzdan, sanal POS, link ile ödeme alma gibi yeni nesil ödeme sistemlerini tek çatıda buluşturan finansal teknoloji şirketi Sipay, PSM Awards 2021’de Sanal POS ve Dijital Cüzdan ürünleri ile “Yılın Startup’ı” ödülünün sahibi oldu.

Figopara’ya finansal inovasyonda altın madalya geldi

Figopara’nın kısa süre önce hayata geçirdiği; firmaların ticari performanslarını puanlayarak, finansmana kolay ve hızlı ulaşabilecekleri Figo Kolay Finansman projesi, PSM Awards 2021’de ‘En İnovatif Ürün’ kategorisinde ‘Altın PSM’ ödülünü kazandı.

Enqura’nın EnQualify Video Banking ürünü “Altın PSM” kazandı

Finans dünyasına yönelik geliştirdiği platformları, yapay zekâ ve blok zinciri çalışmaları ile dijital dönüşüme öncülük eden Enqura, PSM AWARDS’ta “Yenilikçi Müşteri Etkileşimi ve Deneyimi” kategorisinde Altın ödüle layık görüldü.

Enqura Kurucu ve CEO’su Metin Karabiber ile gerçekleştirdiğim video röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Papara Z kuşağı harcama eğilimlerini açıkladı

11 milyonu aşkın kullanıcısı olan Papara’nın 5 milyon kullanıcısını Z kuşağı oluşturuyor.

2000 yılı ile sonrasında doğanları kapsayan Z kuşağı, büyük bir tüketici kitlesi hâline gelerek finansal enstrümanları şekillendirmeye başladı. Alışılagelmiş finansal hizmetler karşısında rekabetçi ve kullanıcı odaklı çözümleri ile ayrıcalıklı bir deneyim vadeden Papara da, Z kuşağını odağına alan FinTech’ler arasında yer alıyor. Dijital dünyanın içinde doğan ve ‘dijital yerli’ olarak tanımlanan Z kuşağı ile empati kurabilen Papara, yenilikçi çözümleriyle bu kuşağın ilgisini çekmeyi başarıyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 69

20 – 26 Aralık tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir