FinTech alanında haftanın gündemi 69

FinTech alanında haftanın gündemi 69 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 69

20 – 26 Aralık tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Macellan’ın yeni ürünü Alternatif’in lansmanı yapıldı

Macellan CEO’su Göktürk Yetim, Macellan’ın yeni ürünü olan Alternatif’in lansmanını Webrazzi Fintech 2021 etkinliğinde yaptı.

Finartz, 3DS TestSuite Çözümünü Tanıttı

Finartz, Secureartz markası altında geliştirdiği 3DS TestSuite çözümü ile kendi 3DS ürünlerini geliştirmek isteyen şirketler için uçtan uca ve kapsamlı bir test ortamı ile buluşturuyor.

Geçtiğimiz dönemde ürün ve servislerini uzmanlık alanlarına göre ayırarak çatısı altında oluşturduğu yeni markalarını fintek pazarına sunan Finartz, e-ticarette ödeme işlemlerinin güvenliği konusunda geliştirdiği 3D Secure 2 çözümleri ile dünyada güvenli ödeme işlemlerinin geçerliliği konusunda otorite kuruluş olan EMVCo’dan sertifika alan ilk Türk şirket olma özelliğini taşıyor. Finartz, Secureartz markası altında geliştirdiği 3DS TestSuite çözümü ile kendi 3D Secure ürünlerini geliştirmek isteyen şirketler için uçtan uca bir test ortamı sunuyor.

Figopara küresel pazara İtalya’dan açıldı

Figopara, firmaların ticari performanslarını puanlayarak, finansmana kolay ve hızlı ulaşabilecekleri Figo Kolay Finansman teknolojisiyle hızla büyümeye devam ediyor. Kısa süre önce yurtiçinde İzmir ofisinin açılışını gerçekleştiren Figopara şimdi de ilk yurtdışı ofisini İtalya’da açtı. Figopara bu hamleyle tedarikçi finansmanı alanında küresel oyuncu olma yolunda ilerliyor.

Alneo, 2021 yılında işlem hacmini yüzde 163 artırarak, 515 milyon TL’ye taşıdı

Şirketlere hızlı, kolay ve güvenilir tahsilat alma imkânı sunan cep POS çözümü Alneo, 2021 yılında işlem hacmini yüzde 163 artırarak, 515 milyon TL’ye taşıdı. 

Şirketlere zamandan/mekândan bağımsız tahsilat yapma imkânı sunan ve cep telefonlarını taşınabilir POS cihazına dönüştüren Alneo, kurulduğu günden bugüne kadar 23 bin şirketin ve KOBİ’nin 41 milyon 400 bin TL’lik tasarruf etmesine aracılık etti. Alneo Direktörü Zehra Aksoy, “Uygulamanın kullanım alanını genişletmek için ödeme alma çeşitlerimizi artırarak iş ortaklarımızın tahsilatlarında hız, kolaylık, tasarruf sağlarken; doğayı da korumaya devam edeceğiz” dedi. 

PayTR, Mastercard ve Propay ile iş birliği başlattı

Ödeme Kuruluşu PayTR, NFC özellikli Android işletim sistemine sahip telefon veya tabletler üzerinden temassız özellikli kartlar ve cihazlarla ödeme almayı mümkün kılan ilk ödeme kuruluşu oldu.

Ödeme kuruluşu PayTR, Mastercard ve Propay ile önemli bir iş birliği başlattı. Buna göre PayTR’ın hem 55 binden fazla üye iş yeri hem de PayTR çözümlerinden yararlanacak yeni işletmeler; Mastercard Tap on Phone platformu (Mastercard Acceptance Gateway) üzerinde çalışan mobil ödeme alma özelliği sayesinde, Android işletim sistemine sahip akıllı telefon veya tabletlerden, POS cihazlardan ödeme alır gibi, temassız ödeme alabilecekler.

Paribu, SHERPA’yı bünyesine kattı

Paribu, pazarlama ve dijital iletişim sektöründe önemli bir yeri olan deneyim tasarımı stüdyosu SHERPA’yı bünyesine kattı. DAM Bilgi Teknolojileri A.Ş. çatısı altında faaliyet gösteren, “rehberlik etmek ve ilham vermek” misyonuyla önce Türkiye’de sonra da tüm dünyada dijital ürünler ve servisler için kullanıcı deneyimi tasarımı hizmetleri sunan SHERPA, 2020 yılından bu yana Paribu’nun iş ortağı pozisyonundaydı. Paribu’nun bir sonraki nesil web ve mobil uygulamasının kullanıcı deneyimleri üzerine çalışmalar yürüten SHERPA, 2022 Ocak ayından itibaren Paribu bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlayacak.

Token, yemek kartı sektörüne giriş yaptı

Token Finansal Teknolojiler, TokenFlex ile yemek kartı sektörüne giriş yaptı. TokenFlex, yeni dünyanın beklentilerine uygun, tamamen dijital, akıllı telefona indirilebilecek bir uygulama aracılığıyla kolaylıkla kullanılabiliyor. Uygulama içerisindeki kameranın ödeme noktasındaki kare kodu okumasıyla ya da NFC özelliği sayesinde sadece cep telefonu POS cihazına yaklaştırılarak ödeme saniyeler içerisinde tamamlanıyor. İlerleyen dönemde farklı alanlarda da kullanılması hedeflenen TokenFlex, adını esnek yapısından alıyor. Üye iş yerleri Beko markalı POS cihazları ve TokenFlex POS uygulaması ile doğrudan cep telefonları üzerinden ödeme alabiliyor. Böylece iş yerlerine istedikleri yerde cihaza bağlı kalmadan ödeme alma imkânı sunuyor.

Enqura Kurucu ve CEO’su Metin Karabiber ile Video Röportajı

Dijital dönüşüm alanında inovatif çözümler geliştirmek üzere 2014 yılında kurulan, birçok sektöre yenilikçi ve uçtan uca çözümler sunan Enqura’nın Kurucu ve CEO’su Metin Karabiber konuğum oldu.

FinTech alanında haftanın gündemi 68

13 – 19 Aralık tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir