Fintechtime Dergisi İlkbahar 2020 Mart Sayısı 

Fintechtime Dergisi İlkbahar 2020 Mart Sayısı yayında. Bu sayıda sizler için, “Global Fintek Endeksi” dosya konusunu kaleme aldım, özel isimlerle röportaj yaptım.

Fintechtime Dergisi İlkbahar 2020 Mart  Sayısı 

Bu sayıda da yine birbirinden özel röportajları, sektörün değerli isimlerin kaleminden makaleler ve gündemi belirleyen dosya konusu ile yine dopdolu. Fintechtime Dergisi Mart 2020 sayısında “Global Fintek Endeksi” dosya konusunu ele aldım. 

Fintechtime Dergisi Mart 2020 sayısında “Global Fintek Endeksi” dosya konusunu ele aldım. 

Global Fintek Endeksi

Küresel dijital ekonominin temel yakıtı olan fintekler, dünyada her lokasyona ulaşılabilmesi için bağlantılar geliştirmek, işlem yapmayı daha kolay ve daha ucuz hale getirmenin yeni yollarını araştırmak için var güçleri ile çalışıyor. 

Bir fintek başarı öyküsünün yerel bir ekonomiyi dönüştürmek için daha fazla şey yapabileceğini veya tüm bir ulusun kendini diğer tüm endüstrilere göre yeniden tanımlamasına yardımcı olabileceğini söylemek ise abartı değil.

Finans sektörünün dijital dönüşümü açısından Türkiye, birçok ülkeye göre daha iyi ve hazırlıklı durumda. İnternet bankacılığı alanında Türkiye’de önemli yol kat eden sektör, bu anlamda dünyaya da örnek teşkil eden uygulamaları kullanıcılar ile buluşturuyor.

Hatırlayacağınız üzere bir önceki sayıda Unicorn’ları incelemiş, globalde yarattıkları finansal değeri sizler için bir araya getirmiştim. Bu sayıda ise kapsamı genişleterek, ekosistemi daha da büyük bir pencereden görmeyi kolaylaştıran Global Fintek Endeksi dosya konusunu kaleme aldım.

Raporda; dünyanın en önemli 20 finans merkezinden sekizinin, en büyük 20 fintek merkezinde yer almıyor oluşu, dünyanın önde gelen 100 fintek kentinden neredeyse yarısının gelişmekte olan pazarlarda bulunuşu gibi oldukça ilginç tespitler var. Londra nüfusunun yaklaşık üçte biri kadar nüfusa sahip olan Litvanya’nın Avrupa’nın ikinci fintek merkezi konumuna yerleşmesi, Bangalore veya Sao Paulo gibi daha az bilinen şehirlerin yükselişi ise geleceğin nasıl şekilleneceğinin adeta habercisi niteliğinde…

Her zaman olduğu gibi, bu sayımızda da ses getirecek röportajlar sizleri bekliyor. 

Dergide; PayCore’un CEO’su Turgut Güney,

Danışmanlık, teknoloji ve sistem entegrasyonu hizmetleri geliştiren Linktera’nın Robotik Süreç Otomasyonu Müdürü Eren Doğanay,

T-HOS Hukuk Otomasyon Sistemleri A.Ş. Kurumsal Projeler Direktörü Mehmet Mert,

Türkiye’nin dijital dönüşümünde büyük bir görev üstlenen Micro Focus’un Türkiye Yunanistan Genel Müdürü Deniz Kırca,

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ve

BtcTurk Pazarlama Müdürü Eda Elif Özbek ile gerçekleştirdiğimiz röportajlar bulunuyor. 

Mart sayısında ayrıca 2023 yılında 5 milyar dolar hacime ulaşması beklenen API pazarına dair özel bir dosya konusu bulunuyor. Yapaytech CEO’su Önder Barış Aşık’ın sektöre ışık tutacak değerlendirmesini derginin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz.

Baharın müjdecisi Mart, aynı zamanda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile de çok özel ve anlamlı bir aydı. 

Kadınlar, son dönemde finansal hizmet şirketlerinde hiç olmadığı kadar iyi temsil ediliyor. Öte yandan Fintek sektöründe çalışan kadın sayısı ve de kadın yönetici oranı hâla çok yetersiz. Her ne kadar Fintek şirketleri temel olarak ilerici görünseler bile, pratikte birçoğu seleflerinin hatalarını tekrar ediyor. Fintek personelinin üçte birinden daha azı ve fintek kurucularından sadece %12’si kadınlardan oluşuyor. Bu konuya “Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Fintek Ekosistemi” başlıklı makalesi ile dikkat çeken MenaPay CEO’su Çağla Gül Şenkardeş’in söylem ve tespitleri hepimiz için çok kıymetli. Daha eşit ve kapsayıcı bir sektör beklentisi dileğimi bir kere daha hatırlatıyorum. 

Fintechtime dergisine Turkcell’in Dergisine Dergilik üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Fintechtime Dergisi İlkbahar 2020 Mart Sayısı’nda, alanında birbirinden değerli isimlerin kaleme aldığı köşe yazısı ve makale de bulunuyor.

  • Kutay Yalınkılıç – 2020 Fintech Ekosisteminin Kritik Yılı (mı?)
  • Özlem Denizmen – Vicdan-ı Virüs: Sürdürülebilirlik
  • Yakup Bayrak – Güveni Tasarlamak | Bölüm 543
  • Emir Uzunoğlu – RegTech Bağımsızlığını İlan Etmeli!
  • Çağla Gül Şenkardeş – Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Fintek Ekosistemi
  • İskender Ada – Sermaye Piyasalarında Tam Otomasyon Devri
  • Onur Gözüpek – Bitcoin Ekosistemi
  • Ünal Sezer – 2019 Dijital Bankacılık Karnesi

Tüm bunların dışında, fintek dünyasından en son haberleri ve etkinlikleri de finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime’ın İlkbahar 2020 Mart sayısında bulabilirsiniz. 

Hatırlayacağınız üzere Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat Sayısı’nda “Fintek Unicorn’ları” dosya konusunu sizler için kaleme almıştım.

Bir sonraki sayıda görüşmek ve faydalı olması dileğiyle.

  2Yorum

  1. Pingback: İnfina ile Dijital Finans  - Fundalina

  2. Pingback: Fintechtime Sonbahar 2020 Eylül Ekim Sayısı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir