Sanction Scanner Kara para Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile mücadeleye dikkat çekti

Sanction Scanner, Covid-19 virüsünün oluşturduğu kriz sırasında Kara para aklama ve Terörizmin finansmanıyla mücadelenin devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele, Covid-19 krizi sırasında da devam etmeli!

Codevist Teknoloji’nin geliştirdiği yeni ürünü Sanction Scanner, ülkelerin yaptırım listelerini izleyen, raporlayan ve anlaşılması kolay bildirimlerle verileri müşterilerine ulaştıran, web ekranları ve API üzerinden sorgulama imkanı sağlayan bir yazılım ürünü.

Yurtiçi ve yurtdışından finans kuruluşları, para transfer şirketleri ve kripto borsalar tarafından kullanılan  Sanction Scanner‘ın kurucusu Fatih Coşkun, Covid-19 virüsünün oluşturduğu kriz sırasında Kara para aklama ve Terörizmin finansmanıyla mücadelenin devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sanction Scanner kurucusu Fatih Coşkun

Fatih Coşkun “Ülkece çok zor günlerden geçiyoruz. Her şeyin hızlı bir şekilde normale dönmesi ise en büyük dileğimiz. Kötü niyetli kimseler için ise bu tip zamanlar bulunmaz nimet. Mali finansal suçlar, koronavirüs ile birlikte artıyor. Para aklama, sahtecilik ve kimlik avı gibi saldırılara dair raporlar, genellikle koronavirüs konulu iletişim yöntemleri kullanılarak bu tip işlemlerin arttığını ve para hareketlerinin ise panik kisvesi altında saklandığını gösteriyor. Finansal kurumları aşağıda birkaç örneğini paylaştığımız durumlar için uyarıyor ve bu panik havasında zarara görmemeleri için önlem almaya davet ediyoruz.”

Hukuksuz para taşıyıcıları ortaya çıkabilir

İşsizlik gibi zor durumlar insanları maalesef anormal finansal davranışlara zorlayabilir. Banka hesabı olan bireyleri hedef alan ve para yönetimi ve aklanması için bu kişilerin finansal geçmişlerini kullanan suçlu işletmelerin varlığı malum. Genellikle suçlular, kişisel banka hesaplarının kullandırılması ve bu hesaplarından istedikleri hesaplara yapılacak para transferleri karşılığında kişilere belirli ücret sunarlar. Bu tip işlemlerin kurbanı çoğu zaman fazladan paraya ihtiyaç duyan öğrenciler ve konudan habersiz finansal bilgisi olmayan kişilerdir. Ancak son zamanlarda gerek ülkemizde, gerekse diğer dünya ülkelerinde yaşanan işsizlik sayılarındaki yükselme bu konuya özel önem vermeyi zorunlu hale getiriyor.

KOBİ’lerde oluşabilecek potansiyel sahtekarlıklar

Finansal kurumların Uyum görevlileri, sahtekarlığın yalnızca bireyleri hedeflemediğini de her zaman akıllarında tutmaları gerekiyor. Ülkemizde krizin yaralarını sarmak adına Kobi’lere yönelik 100 Milyar TL’lik bir destek paketi açıklanırken, çeşitli ülkelerde bu miktar farklılık gösteriyor. ABD, korona ile ilgili ekonomik kayıp için 2 trilyon dolarlık bir kurtarma planı açıkladı ve İngiltere ise 330 milyar sterlin işletme kredisi vaat etti. Bu paraya erişmek isteyen hileli aktörlerin olması ise muhtemel.

Firmaların ve bankaların bu paranın, meşru olarak ihtiyacı olanlar tarafından alındığından emin olması gerekir; aksi halde oluşacak skandal ve bunun yapılamamasının itibari hasarı hesaplanamaz. Kamu baskısı ve krizin duygusal ağırlığı nedeniyle son haftalarda açıklanan finansal teşvikler oldukça hızlı bir şekilde dolaşıma sokulacak. Söz konusu teşvikin dolandırılmasına izin veren finans kurumlarının duyulmamış bir kamu tepkisi ve itibar zararı görmesi muhtemel, bu nedenle bu noktalarda oldukça hassas davranmaları gerekiyor.

Fraud, kriz durumlarında hızlı bir şekilde artıyor

Fraud teknolojininde desteği ile tespit edilmesi nispeten daha kolay olan mali suçlardan biridir.

Fraud genel olarak aşağıdaki üç kategoride ayrılabilir:

  • Kimlik avı ve sosyal mühendislik dolandırıcılıkları
  • Sahte veya sahte ürünlerin satışı
  • yanlış bilgi

COVID-19’un kendisi dünyadaki bireyler ve kuruluşlar için önemli bir küresel güvenlik riski oluştururken, bu küresel pandemi etrafındaki siber suç ve dolandırıcılık etkinliği ise büyük finansal hasarlara yol açabilir ve tehlikeli rehberliği teşvik edebilir ve sonuçta virüsle mücadele çabalarına ek yük getirebilir.

Suçlular mali suç geliştirme tekniklerini geliştirmede yeterince yaratıcıdırlar. Finansal suç tespit stratejilerinin her zaman amaca uygun olduğundan emin olmak için, firmaların uyanık kalmaları ve finansal suçlular için moda olan şeylerin üstünde kalmaları ve daha önde düşünmeleri gerekebilir.

DSÖ’yi taklit eden kimlik avı dolandırıcılığı (Kaynak: Sophos)

Pazar davranışları suçlulara fırsatlar oluşturabilir.

Stokçuluk ve vurgunculuk birçok pazarda bir çok kez meydana geldi: nitekim MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) ülkemizdeki toptancılar Maske, El dezenfektanı, temizlik malzemeleri gibi ürünlerde binlerce lira değerinde stoklama yaptıktan sonra piyasa düzenini sağlamak adına harekete geçti ve birçok firmayı para cezasına çarptırdı. Ülkelerin pek çok nedenden dolayı stokçuluğa karşı katı düzenlemeleri vardır ve bunlardan belki de en önemlisi tüketicileri ihtiyaç zamanlarında sömürüye karşı korumaktır.

Panik ve kriz, piyasa güçlerinin tuhaf şekillerde davranmalarına neden olur. Hiç kimse bir salgında tuvalet kağıdının veya maskenin tüketiciler için ne kadar önemli olacağını tahmin etmiyordu. Suçlular, kara para aklama davranışlarını gizlemek için bu artan endişe ortamından kolayca yararlanabilir – ticaret temelli kara para aklamanın tespit edilmesi asla kolay değildir ve hatta bir müşterinin el dezenfektanı, gıda ve diğer temel şeylere gereğinden yüksek miktarlar harcamak için, özellikle halkta panik havasının egemen olduğu zamanlarda yeterli mazereti vardır. Bu tip anormal ticari davranışlara özel önlemler alınmalı ve finansal kurumlar tarafından ehemmiyet verilmelidir.

Bu dönemde müşterilerinin kim olduğu, pandemi sırasında işlemsel davranışın demografik özelliklere nasıl adapte olduğu ve para aklama davranışının ortaya çıkıp çıkmayacağından emin olmak için uyum görevlilerinin araştırma becerileri hakkında güçlü bir içgörü ve anlayış gerekecektir.

Koronavirüs, tüm dünyayı henüz tam olarak idrak edemediğimiz bir şekilde, belki de olarak kalıcı olarak değiştiriyor. Mali suçlar tarafından baktığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki buradaki değişim daha yeni başlıyor. Şimdilik odak noktası, geleceği kesin olan tehditleri yakalamak ve onlar gelmeden önlemler almaktır.

Codevist‘in ilk global ürünü olan Sanction Scanner ile sizleri tanıştırdığım yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  2Yorum

  1. Pingback: FinTech Alanında Haftanın Gündemi 1 - Fundalina

  2. Pingback: Finansal Suçlarla Mücadelede Beklenen Değişiklikler Raporu Yayımlandı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.